Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trampon »

Zaraz ruszamy na ferie i tradycyjnie poczułem chęć nabycia jakiegoś nowego pudełka.

Czy ktoś kto zna zarówno Hotel Austria jak i Lorenzo mógłby napisać jakieś krótkie porównanie obu tych pozycji? Rozwiązanie "bierz obie bo fajne" nie wchodzi niestety w grę z powodów pojemności (zarówno portfela jak i bagażnika).

thank you from the mountain.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Lothrain »

W ile osob zamierzasz grac?
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trampon »

Na ogół w 4, rzadziej w 3.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Mir4ge »

Grand Austria Hotel jest podobno koszmarny na 4 osoby z powodu downtime'u.

Zresztą możesz sprawdzić na bgg (74,6% not recommended dla 4 graczy.)

Lorenzo najlepiej chodzi na 3-4 według danych z bgg.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: cezaras »

Obie są fajne
I obie bardzo lubię

Ale...
wśród osób, którym pokazywałem Lorenzo, większość sobie od razu kupiła (co by nie było - najwyższy poziom akceptacji).
W przypadku GAH ten odsetek jest dużo, dużo mniejszy...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: warlock »

Grałem w obie. Obie super. GAH na dwie osoby, Lorenzo na 3 i 4. Nie wyobrażam sobie grać w GAH na 4 osoby.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Lothrain »

Trampon pisze:Na ogół w 4, rzadziej w 3.
Właśnie dlatego kup Lorenzo.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

Nie grałem w Grand Austria Hotel, ale Lorenzo jest świetny, do tego stopnia że kupienie dodatku to już tylko kwestia czasu. My gramy głównie na 2 osoby i też się bardzo dobrze sprawdza, przy 4 osobach downtime jest znaczny chociaż to normalne w przypadku większości gier :wink:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

GAH- miałem i sprzedałem. Jednak wolę takie manipulowanie kośćmi jak w Marco Polo czy Roll for the Galaxy. W GAH rzucasz stertą kości i właściwie tyle co możesz z nimi zrobić, po prostu tyle kości a tak mało frajdy mi dawały no i good by.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trampon »

Dziękuję za wypowiedzi. Trochę w ciemno (jeszcze zanim pojawiły się pierwsze sugestie) kupiłem Lorenzo, zagraliśmy i nie żałujemy. Może bez efektu "wow" po pierwszej grze - ale bardzo solidna pozycja w domowej euro-bibliotece.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

Myślę że to dobrze wydane pieniądze :) Efekt wow natomiast pojawia się za każdym razem jak dzięki pojedynczej akcji zbiorów czy produkcji zbieramy tony surowców i punktów, to daje taką satysfakcję jak mało która gra :-D Na pewno Lorenzo staje się lepszy jak już pozna się karty i bardziej świadomie dąży do celu. Polecam też grać od razu z kartami osobistości, bo one fajnie pomagają w ukierunkowywaniu strategii i podejmowaniu niektórych decyzji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: warlock »

Polecam też grać od razu z kartami osobistości, bo one fajnie pomagają w ukierunkowywaniu strategii i podejmowaniu niektórych decyzji.
Akurat tu mam tylko jeden problem - można je odrzucić za przywilej, a to bardzo (chyba za bardzo) ułatwia grę. To co lubię w Lorenzo, to konieczność wykombinowania, jak dorwać surowce mając tak ograniczoną liczbę ruchów. A odrzucając kartę nagle z nieba nam spada ten jeden surowiec, którego nam akurat brakuje ;).
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Hotel Austriia czy Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

warlock pisze:Akurat tu mam tylko jeden problem - można je odrzucić za przywilej, a to bardzo (chyba za bardzo) ułatwia grę. To co lubię w Lorenzo, to konieczność wykombinowania, jak dorwać surowce mając tak ograniczoną liczbę ruchów. A odrzucając kartę nagle z nieba nam spada ten jeden surowiec, którego nam akurat brakuje ;).
No na pewno masz rację że ułatwia to grę, ale to zależy jak się na to spojrzy - mi akurat pasują takie okazjonalne koła ratunkowe, zwłaszcza że w grze często czegoś brakuje (a często brakuje, nawet jeśli staram się grać tak optymalnie jak tylko się da :wink: ). Fajnie że mamy wybór i dodatkową kwestię do rozważenia w trakcie rozgrywki, choć myślę sobie że w łatwy sposób można by stworzyć home rule'a z jakimiś ograniczeniami.
PS. Jestem już ciekaw czy żetony specjalne z dodatku które mogą dać losowe dobra nie zaburzą równowagi w sposób widoczniejszy niż karty osobistości :)
ODPOWIEDZ