Kolejna do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Kolejna do kolekcji

Post autor: VincentVega »

Hej w planszówki gram od około 1.5 roku. W kolekcji mam: Mexica, Tajniacy, Dobble, sushi go, taboo, domek+dodatek, wysokie napięcie+dodatek, Smallworld, pandemia, secret Hitler, wsiąść do pociągu Europa +1912, Capital, osadnicy narodziny imperium, kolejka+dodatki, sabotażysta+rozszerzenie. Gramy najczęściej w 5 osób. Jedna doświadczona osoba plus 4 którym trzeba poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie Czas nie ma znaczenia może być gra 30-150min. Najchętniej sięgamy po mexica wsiąść do pociągu pandemia. Z racji że oszczędziłem pieniędzy trochę chciałbym powiększyć swoją kolekcję o kilka tytułów i tu proszę Was o pomoc. Chodzi mi po głowie: Agricola, dodatek Pandemia na Krawędzi, Colt Express, kakao, epoka kamienia, a może zupełnie coś innego - pomożecie ?? Kwota za całość około 300-350zlotych :)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Czy chcesz kupić jedną czy tę kwotę rozbić na 2, 3 gry? I czy ma to być euro czy ameritrash?
Jakbym miał taką kasę, to bym rozważał zakup 2 edycji Wojny o Pierścień - za ok 300 zł.
Albo kupiłbym Terraformację Marsa i Ucztę dla Odyna lub Kawernę. Agricolę bym odpuścił. Kawerna i Odyn (ten sam autor) są lepsze.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: VincentVega »

2-3 gry. Chyba bardziej euro. Wojna o pierścień z recenzji jakie przed chwilą obejrzałem wynika że jest max do 4 graczy, ale już powyżej dwóch sie strasznie dłuży, więc odpada. Zastanawiałem się nad ucztą dla Odyna ale wydaje mi się że będzie za ciężka dla osób z którymi gram ;-)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: vder »

Myślę, że cyklady to bardzo bezpieczne polecenie - ładne, proste, do 5 osób. Hmm 7 cudów w sumie też :).
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: genek »

to może hansa teutonica, to najlepsze euro na 5 soób
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

VincentVega pisze:2-3 gry. Chyba bardziej euro. Wojna o pierścień z recenzji jakie przed chwilą obejrzałem wynika że jest max do 4 graczy, ale już powyżej dwóch sie strasznie dłuży, więc odpada. Zastanawiałem się nad ucztą dla Odyna ale wydaje mi się że będzie za ciężka dla osób z którymi gram ;-)
W takim razie spójrz na tę Terraformację Marsa. Bardzo dobra, tania i do 5 osób. Nie jest przy tym bardzo trudna.
Myślę, że ma mniejszy ciężar od gier Rosenberga.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: Gosiek »

jakmis83 pisze:W takim razie spójrz na tę Terraformację Marsa.
+1.

Z niezbyt drogich gier na 5 osób proponuję też zerknąć na Obecność oraz K2, może ew. 7 samurajów. Colt Express na 5 osób też się sprawdzi.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: VincentVega »

Na tą chwilę biorę pod uwagę:

- Terraformację Marsa
- Cyklady
- Agricolę

Polecicie coś jeszcze innego ?
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: zix »

vder pisze: Hmm 7 cudów w sumie też :).
+1

Szybka i świetna gra
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: Leszy2 »

VincentVega pisze:2-3 gry. Chyba bardziej euro. Wojna o pierścień z recenzji jakie przed chwilą obejrzałem wynika że jest max do 4 graczy, ale już powyżej dwóch sie strasznie dłuży, więc odpada. Zastanawiałem się nad ucztą dla Odyna ale wydaje mi się że będzie za ciężka dla osób z którymi gram ;-)
Propozycja Wojny o pierścień jest absolutnie chybiona. To dobra gra, ale jedynie dla dwu osób. Granie w 4 osoby robi z tej gry słabą grę.
Ja zaproponuje Simurgh - gra bardzo zacna i przy tym wyjątkowo tanio można ja kupić. Jest na 5 osób, dość łatwa instrukcja, dość dużo kombinowania i bardzo ciężkie pudło. Chodzi dobrze w pełbej skali 2-5, nie ma negatywnej interakcji, ale sporo patrzy się na ręce przeciwnikom.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Leszy2 pisze:Propozycja Wojny o pierścień jest absolutnie chybiona. To dobra gra, ale jedynie dla dwu osób. Granie w 4 osoby robi z tej gry słabą grę.
Z całym szacunkiem, ale grałeś w 4 osoby? Ja grałem i mimo początkowej niechęci do zagrania w tyle osób, grało się znakomicie.
Wiem, że zdania są podzielone. Zgadzam się też, że ta gra jest przeznaczona głównie dla 2 osób. Jednakże nie ma tragedii przy rozgrywce na czterech graczy.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: Leszy2 »

jakmis83 pisze:
Leszy2 pisze:Propozycja Wojny o pierścień jest absolutnie chybiona. To dobra gra, ale jedynie dla dwu osób. Granie w 4 osoby robi z tej gry słabą grę.
Z całym szacunkiem, ale grałeś w 4 osoby? Ja grałem i mimo początkowej niechęci do zagrania w tyle osób, grało się znakomicie.
Wiem, że zdania są podzielone. Zgadzam się też, że ta gra jest przeznaczona głównie dla 2 osób. Jednakże nie ma tragedii przy rozgrywce na czterech graczy.
Grałem, nie dokończyliśmy. Natomiast w dwie osoby mam rozegrane kilkadziesiąt satysfakcjonujących rozgrywek.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: VincentVega »

Zdecydowałem się na terraformacje Marsa i agricolę. Pytanie jaką wersję Terry kupić ? 1 edycje, 2 edycję czy grę roku ? Jakie są różnice ??
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: gregos »

VincentVega pisze:Zdecydowałem się na terraformacje Marsa i agricolę. Pytanie jaką wersję Terry kupić ? 1 edycje, 2 edycję czy grę roku ? Jakie są różnice ??
Różnice to kwestia poprawionych kart. Jeśli kupisz poprzednie wersje, to wydawca prześle Tobie odpowiednie karty.

Tutaj masz info https://www.wydawnictworebel.pl/pages/t ... y-863.html
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kolejna do kolekcji

Post autor: Quille »

Może Pięć klanów?
Terraformację też polecam - wiadomo, w pięć osób większy downtime, ale skaluje się bardzo dobrze. Dla średnio-zaawansowanych ok, bo wszystko jest napisane na kartach i tylko parę zasad trzeba zapamiętać. Do tego znaczki na kartach, planszy i planszach graczy są bardzo intuicyjne i wszystko jest przejrzyste przez co łatwo się nauczyć.
ODPOWIEDZ