Gra dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
czarny210
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 00:49

Gra dla dwóch osób

Post autor: czarny210 »

Czesc, poszukuje jakies fajnej gry planszowej minimum dla dwóch osób. Grałem w eurobiznes i monopoly. Chcialbym zeby gra posiadala troche zlozonosci. Prosze o pomoc.
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: km007tbg12 »

Polecam kingdomino.prosta szybka gra ale troche trzeba pokombinowac.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: margrabius »

Standardowo na wejście: Wsiąść do Pociągu: Europa (budowanie tras z wagoników, zbieranie zestawów kart), Splendor (karcianka, pokerowe żetony i ładne karty), Wybuchowa mieszanka (wyjmowanie kolorowych kulek z podajnika i układanie eliksirów), Dominion: Rozdarte Królestwo (pierwsze wejście w budowanie talii), Takenoko (gra z pandą, bambusami i wypełnianiem zadań), Nowy Jork 1901 (kupowanie działek, budowanie wieżowców). Coś wybierzesz z pewnością.
Damq
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 19:01

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Damq »

Jeżeli granie tylko w dwie osoby, to obowiązkowo 7 Cudów Świata: Pojedynek. Bardzo przyjemna gra, ładnie wykonana, można trochę pokombinować, znajdzie się miejsce na negatywną interakcję. Splendor też fajnie chodzi na 2 osoby, mechaniką jest zresztą zbliżony do Pojedynku (i te żetony!).

Na 2 osoby odradziłbym jednak Wsiąść do Pociągu: Europa - na planszy zazwyczaj nic ciekawego się nie dzieje, zaczyna się wyścig, kto będzie miał więcej szczęścia w dobieraniu kart wagoników. Europa jest dobra na 4-5 osób.
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: margrabius »

Nie zgadzam się co do Europy. Rozegrałem kilkadziesiąt partii na 2 i było ok. Zależy jak się chce grać. Jeżeli komuś zależy na mocnej rywalizacji i negatywnej interakcji to rzeczywiście Europa tylko na 5. Pojedynek raczej nie jest na start.
czarny210
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 00:49

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: czarny210 »

Dzieki za komentarze, jeśli ktoś ma inne propozycje to jestem otwarty :) A co sądzicie o grze Catan (Osadnicy z Catanu)?
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Karsen »

czarny210 pisze:Czesc, poszukuje jakies fajnej gry planszowej minimum dla dwóch osób. Grałem w eurobiznes i monopoly. Chcialbym zeby gra posiadala troche zlozonosci. Prosze o pomoc.
Zdecydowanie też polecam 7 Cudów Świata: Pojedynek. Warto też popatrzeć za Star Realms (karcianka). Obie gry są bardzo proste przy których trzeba trochę pokombinować.

Co do Wsiąść do Pociągu: Europa na 2 osoby, zdecydowanie zgadzam się z Damq. Gra jest zwyczajnie nudna. Rzadko zdarza się, żeby można było sobie jakoś przeszkodzić i nie chodzi mi tu o negatywną interakcję czy rywalizację (mamy dostępne dworce). Moim zdaniem to właśnie wpływ przeciwników, prześciganie się o konkretne odcinki oraz zmiany tras w trakcie rozgrywki napędzają tę grę - bez tego gra polega na zwyczajnym wykładaniu wagoników.
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Karsen »

czarny210 pisze:Dzieki za komentarze, jeśli ktoś ma inne propozycje to jestem otwarty :) A co sądzicie o grze Catan (Osadnicy z Catanu)?
Osadnicy z Catanu zdecydowanie tylko powyżej dwóch graczy ze względu na handel między graczami.
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: zix »

Aż dziwne, że nikt nie wskazał gry Splendor :)
- ładna
- szybka
- dobrze działa zarówno w 2 osoby, jak i w pełnym składzie
Nie znam nikogo komu ta gra by się nie spodobała. Tak samo jak Wsiąść do Pociągu ;)

Smallworld
- ładne
- szybkie
- ma kilka plansz (każda dedykowana konkretnej ilości graczy)
Gra z negatywną interakcją, czyli - walczymy z przeciwnikiem zdejmując mu jego żetony z planszy.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: anna26 »

Korzenny szlak lub splendor lepsze to pierwsze
Pandemia- kooperacja
Epoka kamienia/ Wojownicy z Midgardu- prosty walker placemant
osadnicy Narodziny Imperium, Abyss- karcianki
Tikal

Osadnicy z catanu są od 3 osób - dla mnie takie se :)
Można Ticket kraje północy ładniejsze i lepiej działają na 2 ale niesyty tylko do 3

Smallworld dla mnie kicha na 2 osoby na więcej zagram ale raczej z dziećmi
czarny210
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 00:49

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: czarny210 »

A znacie Agricola lub Terraformacja Marsa? Warto w nie inwestować?
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: anna26 »

Warto ale za duży przeskok z monopoly na te gry :)
Jak już chcesz trochę trudniejszą to polecam Zamki Burgundii ale na początek może być trochę problem z instrukcją chociaż klarowna to jednak jest trochę tego.
czarny210
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2018, 00:49

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: czarny210 »

Nie sugerujcie się poziomem trudności Monopoly czy Eurobiznesu :D musiałem dobrać odpowiednie gry dla nieco młodszych graczy. Zależy mi właśnie na sporym "przeskoku" :D
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: anna26 »

To bierz zamki burgundii naprawdę sporo rozkminiania super chodzi na 2 osoby ( nie zrażaj się że nie jest piękna dostarcza naprawdę sporo zabawy i treningu szarych komórek i ma sporą regrywalność) i przyzwoity czas rozgrywki około półtorej godziny
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Quille »

czarny210 pisze:A znacie Agricola lub Terraformacja Marsa? Warto w nie inwestować?
Znamy, warto, świetne, działają na dwie osoby bez zarzutu. Z tej kategorii jeszcze mogę polecić Tzolkina i Pięć Klanów. Ale faktycznie przeskok może być za duży.

Z prostych dla dwóch osób, mogę jeszcze polecić Carcassonne, podstawowa wersja, albo Gorączka Złota. U nas od tego się zaczęło i dalej już pooooszłooo :D

Dodam tylko, że zdarzało mi się grać w Catana na 2 osoby. Nie jest tak fajnie, jak w więcej osób, ale da się.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: matten »

Ja również polecam 7CŚ: Pojedynek i Splendor, a od siebie dorzucę jeszcze Patchwork. Gra ma dosyć proste zasady, ale jest chole*nie grywalna i nie nudzi się nawet po kilkudziesięciu partiach. Ponadto jest bardzo ładnie wydana, dosyć tania i ma ciekawą tematyką, która sprawdza się zarówno w męskim jak i damskim towarzystwie. Sam zaczynałem swoją przygodę z planszówkami od Patchworka i nie narzekam. Splendor też jest bardzo prosty i ma wysoką regrywalność, więc to również dobra propozycja na start.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: TV3 »

czarny210 pisze:A znacie Agricola lub Terraformacja Marsa? Warto w nie inwestować?
Jeśli przeskakujesz z Monopolu czy innego Eurobiznesu - wybrałbym Agricolę Wersję Rodzinną.

Z niewspomnianych - Mr Jack, K2 na przykład.
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: DrunkHamster »

Na dwie osoby zdecydowanie polecam:
- 7 cudow pojedynek
- Splendor
- Century korzenny szlak
- Ashes odrodzenie z popiolow
- Wyspa skye
- Quadropolis
- Takenoko
- Pory roku, ale te juz tylko z drugiej reki mozna dostac

Odradzam natomiast Wsiasc do pociagu. Osadnicy z catanu sa od 3 do 4 graczy wiec we dwie nie pograsz.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: gregos »

czarny210 pisze:Nie sugerujcie się poziomem trudności Monopoly czy Eurobiznesu :D musiałem dobrać odpowiednie gry dla nieco młodszych graczy. Zależy mi właśnie na sporym "przeskoku" :D
Skoro tak, to polecam: Keyflower, Trajan, Orlean, Great Western Trail, Wiek Pary.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Skid_theDrifter »

gregos pisze:
czarny210 pisze:Nie sugerujcie się poziomem trudności Monopoly czy Eurobiznesu :D musiałem dobrać odpowiednie gry dla nieco młodszych graczy. Zależy mi właśnie na sporym "przeskoku" :D
Skoro tak, to polecam: Keyflower, Trajan, Orlean, Great Western Trail, Wiek Pary.
Facet powiedział że chce przeskoku, a nie samobójstwa.

I żeby nie było, że bez tytułów:
Wyspa Skye - krótka gra o konstruowaniu swoich włości o zdradliwie głębokiej regrywalności - rzadko kiedy kończy się na jednej partii, a przez zmienne warunki punktowania do każdej partii podchodzisz odrobinę inaczej;
Patchwork - dwuosobowa gra w układanie tetrisowych klocków. Pomimo radosnej oprawy zwycięzca może być tylko jeden - przeważnie ten, który bardziej wysilił swoje zwoje mózgowe;
Wsiąść do Pociągu: Kraje Północy - do gry w mniejszym gronie (2-3 osoby) najlepsze "Pociągi". Przy czym nie jest tak, że inne mapy są złe - one po prostu potrzebują więcej graczy żeby osiągnąć to, co Kraje Północy oferują już od dwóch osób.
Pięć Klanów - sympatyczna i ładnie wydana gra wprowadzająca trochę mniej szablonowy sposób myślenia i planowania. Jedna z tych pozycji, które sprawiają przyjemność z fizycznego obcowania z grą poprzez ciągły kontakt z jej drewnianymi elementami. Zachęca do kombinowania i wypatrywania wzorów i możliwości, które stopniowo topnieją wraz z czasem trwania rozgrywki.

Jak już zakosztujesz czegoś cięższego, wtedy... i tylko wtedy... Odesłałbym cię może w kierunku Great Western Trail...? Może...? Satysfakcjonująca i rozbudowana, przez co wydaje się trudna - tymczasem trudna nie jest, jedynie wymaga od Ciebie tego, by nauczyć się jej ikonografii. Gdy się już jednak przeskoczy rozumienie ikonek, otwiera się przed Tobą ocean możliwości, zagadka z więcej niż jedną tylko poprawną odpowiedzią, bo gra zbudowana jest tak, byś zgłębiał jej różnorodność przez wiele partii - a każda z nich będzie odrobinę inna ze względu na to, jak opracowano jej mechanikę.

Pozostaje mi chyba tylko już życzyć udanych łowów - wejście w świat współczesnych gier planszowych to ekscytująca, aczkolwiek czasem straszna przygoda. Na tym forum nikt Ci gniota nie zaproponuje, ale zawsze trzeba brać poprawkę na to, jak różne potrafią być gusta różnych użytkowników, jeśli więc jakaś rekomendacja Tobie nie przypasuje, nie zrażaj się: na pewno istnieje gra idealna dla Twoich potrzeb. Czasem trzeba tylko dłużej poszukać.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: gregos »

Skid_theDrifter pisze:
gregos pisze:
czarny210 pisze:Nie sugerujcie się poziomem trudności Monopoly czy Eurobiznesu :D musiałem dobrać odpowiednie gry dla nieco młodszych graczy. Zależy mi właśnie na sporym "przeskoku" :D
Skoro tak, to polecam: Keyflower, Trajan, Orlean, Great Western Trail, Wiek Pary.
Facet powiedział że chce przeskoku, a nie samobójstwa.
Nie doczytałeś chyba słowa "sporym".
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Skid_theDrifter »

gregos pisze:Nie doczytałeś chyba słowa "sporym".
Doczytałem doczytałem, tylko że ja zrozumiałem słowo. Jak się wychodzi z podstawy podstaw takich jak Eurobiznes, to zwykłe przeskoczenie na Agricolę może być kolosalnym krokiem - po którym się robi 180 wstecz i już nie wraca. Zwyczajnie wybrałem tytuły, które nie dają szansy nadmiernie zestresować i w konsekwencji odstraszyć. A jak się odnajdzie w takich rekomendacjach - sam odsyłam do Great Western Trail, tak więc krzywda się nikomu nie stała a sprawiedliwości stało się zadość.
Negocjator
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2017, 18:43
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Negocjator »

W moim przypadku najlepiej z żoną sprawdziła się 7 Cudów świata - Pojedynek.
Do tego stopnia, że żona sama prosiła o kolejna partyjkę. Bezcenne :).
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: km007tbg12 »

Negocjator pisze:W moim przypadku najlepiej z żoną sprawdziła się 7 Cudów świata - Pojedynek.
Do tego stopnia, że żona sama prosiła o kolejna partyjkę. Bezcenne :).
To chyba bedzie moja nastepna gra do gry z żoną ;-) jezeli to pewniak wedlug Ciebie


Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
lukasch2000
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2018, 22:29

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: lukasch2000 »

Jeśli jesteś fanem klimatu to polecam grę Hobbit, na 2 osoby jak znalazł
ODPOWIEDZ