Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: htomek »

Czy jest tu ktoś kto grał w Rajas of... i Santa Maria? Nie wiem dlaczego ale mam problem z wyborem miedzy nimi :)

rahdo lepiej wypowiada się o Santa Maria ale ona jest tak brzydka i tak uboga w interakcje, że obawiam się odczuć jakbym grał sam ze sobą ...

Rajas of - pstrokata aż za bardzo i ma nielubiany przeze mnie "koniec gry" dojście do mety coś ala wyścig.

Najważniejsze jest dla mnie to, która z tych gier jest bardziej wymagająca? I lepiej działa na dwie osoby?

Ktoś coś doradzi?
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: dariuszkoziel »

Pytanie czy Rajas... da się teraz gdzieś kupić. Iszop nic nie znajduje.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2017, 15:46 przez dariuszkoziel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Gizmoo »

htomek pisze:Czy jest tu ktoś kto grał w Rajas of... i Santa Maria? Nie wiem dlaczego ale mam problem z wyborem miedzy nimi :)

rahdo lepiej wypowiada się o Santa Maria ale ona jest tak brzydka i tak uboga w interakcje, że obawiam się odczuć jakbym grał sam ze sobą ...

Rajas of - pstrokata aż za bardzo i ma nielubiany przeze mnie "koniec gry" dojście do mety coś ala wyścig.

Najważniejsze jest dla mnie to, która z tych gier jest bardziej wymagająca? I lepiej działa na dwie osoby?

Ktoś coś doradzi?
Po pierwsze - to są bardzo różne gry. Rajas to worker placement w której jedną z zasobów (walutą?) są kości. Santa Maria to bardziej puzzle i dice placment. Akcje odpalamy za pomocą konkretnych wyników na kościach. Obie są bardzo suche, przy czym Santa Maria jest bardziej abstrakcyjna od Rajasów.

Dla mnie Rajas jest znakomitą grą. Plansza jest bardzo czytelna i bardzo ładna. Też nie lubię wyścigu, ale tutaj to bardzo fajnie działa.

Jeżeli chodzi o SM, to mi niestety nie podeszła, ale weź pod uwagę, że grałem ze źle wytłumaczonymi zasadami. Na pewno jednak porównując ilość opcji i decyzji do podjęcia to Rajas biję SM na głowę. No i jest przyjemniejsza w kombinowaniu. Przede wszystkim - Według mnie RotG jest zdecydowanie bardziej mózgożerny niż Santa Maria.

Jak działają obydwa tytuły na dwie osoby - nie mam pojęcia. W jedną i drugą grałem w pełnym składzie. Rajas ma mechanizm skalujący i dwustronną planszę. Nie wiem jak jest w Santa Maria, bo jej nie posiadam. W SM jest mniej interakcji (grasz raczej optymalizując pod siebie, niż psując coś przeciwnikowi, ale może na dwie osoby jest bardziej zażarta walka)

dariuszkoziel pisze:Pytanie czy Rajas... da się teraz gdzieś kupić. Iszop nic nie znajduje.
Przez moment było na Rebelu i dłuższą chwilę na Mepel.pl (tam mi udało się upolować).

Ma być podobno polska wersja i wydawcą ma być podobno Egmont. Tylko na razie skończyło się na plotkach, bo nadal nie ma Rajasów w planach wydawniczych Egmontu. Jak nie chcesz czekać, to szukaj w niemieckich sklepach, albo napisz do jakiegoś sklepu z prośbą o sprowadzenie. Gra jest niezależna językowo, a instrukcję w języku angielskim masz w pudełku.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2017, 15:27 przez Gizmoo, łącznie zmieniany 1 raz.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: htomek »

W pierszym odczuciu stawialem na RofG, potem rzut oka an SM i zrobil sie klopot.

Jakos nie przekonuje mnie ta punktacja na torach slawy i pieniedzy, gra moze skonczyc sie nagle ? Jak sa tury to sobie mozna w ostarniej lasnie wszystkich zaskoczyc jak sie postara, a tak to grasz grasz az tu nagle koniec .... :/

W sumie to tylko to mnie od niej "odpycha" - jest to powod do obaw czy nie ? Ta wspomniana punktacja ?

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: AkitaInu »

htomek pisze:W pierszym odczuciu stawialem na RofG, potem rzut oka an SM i zrobil sie klopot.

Jakos nie przekonuje mnie ta punktacja na torach slawy i pieniedzy, gra moze skonczyc sie nagle ? Jak sa tury to sobie mozna w ostarniej lasnie wszystkich zaskoczyc jak sie postara, a tak to grasz grasz az tu nagle koniec .... :/

W sumie to tylko to mnie od niej "odpycha" - jest to powod do obaw czy nie ? Ta wspomniana punktacja ?

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Ta punktacja jest jednym z najlepszych elementów gry :)
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: htomek »

Moze za czesto uzywany zwrot "wyscig na torach" wprowadza w blad ?

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: Gizmoo »

htomek pisze:Jakos nie przekonuje mnie ta punktacja na torach slawy i pieniedzy, gra moze skonczyc sie nagle ? Jak sa tury to sobie mozna w ostarniej lasnie wszystkich zaskoczyc jak sie postara, a tak to grasz grasz az tu nagle koniec .... :/
Ona nie kończy się "nagle".

W tej grze nie ma licznika rund, bo działa tu trochę efekt kuli śnieżnej. Na początku ruchy graczy dają bardzo małe profity. I trwa to przez jakiś czas, do momentu, aż gracze zbudują silniczek na zarabianie kasy/nabijanie punktów. Wtedy kwestia zwycięstwa, to jest zazwyczaj kilka rund. Ten "moment", w zależności od rozgrywki (poziomu graczy również) może zdarzyć się raz wcześniej, a raz później. Ale cały czas wyraźnie widać kto prowadzi i kto jest bliski zwycięstwa. Zazwyczaj jasne jest - co musi zrobić, żeby go dopiąć. Pozostali gracze mogą albo go gonić na torach punktowych, albo usiłować zablokować jego optymalny ruch, którym ma szansę skończyć rozgrywkę (np. poprzez zajęcie odpowiedniego marketu).

Poza tym - każdy z pozostałych graczy ma po jeszcze jednej akcji do zrobienia, więc to nie jest tak, że gra się w jakiś sztuczny sposób nagle "urywa".
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: htomek »

No tak ale w L&C tez niby budujesz silniczek, talie a uczucia pedu do mety nie da sie pozbyc...tutaj chcialbym tego uniknac.

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: detrytusek »

Mój głos się nie liczy bo nie grałem ale interesowałem się oboma i dla mnie to jest taki wybór jak pomiędzy randką z piękną dziewczyną, a wbiciem sobie gwoździa w stopę :). Mimo, że patrząc na urodę tych gier ta "piękna dziewczyna" jest dużo brzydsza od gwoździa. SM wygląda na grę z dużo większą głębią decyzyjną.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: htomek »

...i o ta glebie decyzji mi chodzi. Jednk TotG inni SM. Gameplay z SM tak jakby oddawal ta glebie az RotG - nie.

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: Gizmoo »

detrytusek pisze: SM wygląda na grę z dużo większą głębią decyzyjną.
Dobrze, że dodałeś "wygląda", bo niestety tylko wygląda. Rajas jest grą dużo bardziej mózgożerną, w której decyzje i kolejność wykonywania akcji mają kluczowe znaczenie. Santa Maria jest grą bez wątpienia łatwiejszą do ogarnięcia na początku niż Rajas. Łatwiej też wychwycić wszystkie zależności.

Anyway - polecam po prostu zagrać w obydwie żeby sprawdzić. Przecież wszystko jest kwestią gustu. Jak wspominałem - są to gry tak bardzo różne mechanicznie i estetycznie, że porównywanie ich nie ma za dużo sensu. Podobnie jak nie ma sensu, oceniać jakiś tytuł tylko po lekturze instrukcji, czy oglądaniu gemeplaya, bo wszystko i tak wychodzi "w praniu".

P.S. Porównanie wagi na BGG (które również jest niemiarodajne):

Santa Maria - 2,79
Rajas of the Ganges - 2,9
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Gangers czy Santa Maria

Post autor: htomek »

Gizmoo ... pchnales troche w strone decyzji :) dzieki za pomoc no i w RotG w sumie mamy DP, WP i TP wydaje sie byc "ciezka" :)

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ