Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: IrasArgor »

Chciałbym wprowadzić rodzinę w poważniejsze gry euro, gry grywalnej na 2-4 osób. Z wcześniejszych planszówek jakie im się podobały były Wyspa Skye i Lords of Waterdeep. Chciałbym kupić pod choinkę coś trudniejszego. Dylemat wynika z faktu, że to musi być gra typu easy to learn hard to master. Gra z instrukcją jak encyklopedia od razu ich zniechęci, trzeba też pamiętać, że to są osoby, które nie znają mechanik i nie mają odnośników do innych gier. Ciężko mi się ustosunkować do zakupu bo jakby to ode mnie zależało postawił bym w pierwszym miejscu na Trajana na drugim na Tzolkina, ale mogą się okazać dla reszty zbyt skomplikowane na początek (dla mnie są to zbyt genialne gry by pozwolić na ich zły odbiór ;) ).

Wracając do meritum. Myślałem nad Puerto Rico, Zamkami Burgundii i Concordią ale chętnie jeszcze posłucham innych propozycji bo jestem pewien, że o czymś zapomniałem :).
Każda z tych gier jest w top BGG nie bez powodu. Skłaniałbym się ku Concordii z tego powodu, że instrukcja jest króciusieńka, a i też jest najbardziej atrakcyjna wizualnie (pomijając okładkę ;) ), jak zobaczyłem tą ala mozaikową planszę, to dostałem uderzeń gorąca :D. Ale jak już wcześniej mówiłem to nie ma być gra stricte dla mnie, ona ma wzbudzić zainteresowanie reszty domowników (oczywiście fajnie jakbym się przy niej nie nudził :D).
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: Banan2 »

Troyes. Instrukcja to kilka stron a kombinowania cała "tona" :wink:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: IrasArgor »

Dzięki, poczytam sobie wątek o Troyes, cholera wybór zaraz się okaże jeszcze cięższy ;).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: gregos »

Troyes to bardzo dobra gra, ale uważam, że na etapie wprowadzania rodziny na głębszą wodę, dużo lepszym wyborem będzie jednak Concordia. Przemawia za nią naprawdę prosta i krótka instrukcja oraz niewielka ilość negatywnej interakcji, polegającej głównie na postawieniu budynku w mieście przed innymi, przez co koszt ich wybudowania wzrasta. Sama plansza, drewniane komponenty oraz karty są bardzo ładnie wykonane.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: anna26 »

Polecam Zamki nie wiem co w nich jets takiego ale są super
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: IrasArgor »

Tak mi się wydaje, patrząc na fakt, że to ma być wprowadzanie, coś co od razu przyciągnie. Musi być to dość "bezpieczny" tytuł. W takim wypadku liczy się pierwsze wrażenie, co w Concordii względem rywalek jest dużym plusem. Wszyskie gry mechanicznie są bliskie perfekcji, wiec tutaj mamy remis. Regrywalność, w Zamkach mamy asymetryczne rewersy na planszetkach graczy, w Concordii inną mapę: Imperium Romanum i Italię, plus możliwość zakupienia nowych plansz. Czyli metodą eliminacji Zamki i Concordia, blisko Remisów, Puerto Rico minimalnie w tyle ;).

Pytanie na przyszłość, negatywna interakcja w Troyes jest na jakim poziomie w porównaniu np. do Lordsów? Wiem, że to inne gry chodzi mi tylko o poziom skali.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: Chaaber »

Puerto Rico to gra praktycznie bez żadnej losowości, absolutny klasyk już w tym momencie. Bardzo elegancka mechanika dająca spore pole do popisu, jednak wydaje mi się, że strategie graczy są zazwyczaj bardzo podobne w niej. Ciężko chyba o jakąś niespodziankę w stałym gronie.
Zamki Burgundii - Świetny dice placement, gra, która niesamowicie podoba się Paniom. Nie wiem dokładnie czemu tak się dzieje, bo graficznie to nic specjalnego, ale chyba dowolność w doborze strategii pozwala im tak dobrze się w niej odnaleźć, tutaj naprawdę jest mnóstwo sposobów na wygraną.
Concordia - Mój zdecydowany faworyt w tym gronie. Gra dająca niesamowity mechanizm zarządzania ręką kart i ich zdolnościami. Do tego karty, które dobierasz dają Ci cel na resztę gry w postaci mnożnika punktów w jednej kategorii. Poza paskudną okładką nie widzę w niej minusów. Tutaj naprawdę widziałem już ludzi grających w zupełnie inne strategie, a kończących o 3 punkty od siebie.
pike
Posty: 268
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: pike »

Zamki w większym gronie strasznie się rozciągają w czasie. Natomiast na dwie góra trzy osoby OK.
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: IrasArgor »

Dobra wiem już wszystko, kupuje Concordię, choć Zamki też pewnie za jakiś czas trafią na półkę. Chciałbym grać na 4 osoby, wiec Concordia wydaje się pewniejszym tytułem. Dzięki wszystkim za zainteresowanie :).
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: hipcio_stg »

Concordia jest super, chociaż ludziom nieogranym ciężko wytłumaczyć jak działa punktowanie. Trudne jest też area control połączone z deck buildingem. Ja jestem ogromnym fanem tej gry, ale nie wszystkim świeżakom podejdzie.

Zamki Burgundii to w ogóle szałowa gra! Nie znam osoby co by narzekała na zameczki. Co najciekawsze większość mówi, że ani specjalnie ładne, ani przyjemne w setupie, ani super wykonane, a zawsze jest chęć na jeszcze jedną partię.

Puerto Rico - dla mnie przereklamowana na maksa. Nie rozumiem fenomenu tej gry. Set up jest koszmarny, a i radość z rozgrywki u mnie żadna. Zdecydowanie odradzam.

Dołożę do puli:
Pięć klanów
Quadropolis
Rosyjskie koleje
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1927 times

Re: Średnio-skomplikowane euro - Zamki, Concordia, Puerto

Post autor: warlock »

Zamki Burgundii to w ogóle szałowa gra! Nie znam osoby co by narzekała na zameczki. Co najciekawsze większość mówi, że ani specjalnie ładne, ani przyjemne w setupie, ani super wykonane, a zawsze jest chęć na jeszcze jedną partię.

Puerto Rico - dla mnie przereklamowana na maksa. Nie rozumiem fenomenu tej gry. Set up jest koszmarny, a i radość z rozgrywki u mnie żadna. Zdecydowanie odradzam.
Tylko wiesz, że setup, który w Puerto Rico robisz raz w zamkach powtarzasz co fazę? :mrgreen:

Fenomen Puerto Rico tkwi w systemie wyboru ról, który uważam za genialny. Do tej pory nie ma gry, która zaimplementowała by go lepiej, a przy tym nie była losowa i oparta na w 100% jawnej informacji ;). To jest szalenie elegancka gra, z zerowym downtimem. Genialna gra ekonomiczna, którą naprawdę można wymasterować ;). Mój ekonomiczny gateway.
ODPOWIEDZ