Zamki czy marco

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Zamki czy marco

Post autor: Golin »

Witam, i przyszedł czas na kolejna grę, tym razem euro z kościami, i kolejny problem. Zamki burgundi, nie grałem ale dużo czytałem, gra ponoć jedyna w swoim rodzaju i brałbym ją bez wahania gdyby nie to jak wygląda, z drugiej strony barykady marco polo wygląda spoko ale czytałem że słabo u niej z balansem i losowością
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: RunMan »

Podobieństwo między tymi grami kończy się właściwie tylko na tym, że w obu znajdziesz w środku jakieś kości ;)

W Zamkach Kości jest mniej oraz mamy większą możliwość manipulowania nimi, tak że w dalszej części gry często jesteśmy w stanie uzyskać konkretnie taki wynik, na którym najbardziej nam zależy. Graficznie faktycznie nie jest najładniejsza, ale mimo wszystko bardzo, bardzo warto dać jej szanse, fenomenalny tytuł.

Marco Polo to gra, w której jak najlepiej staramy się wykorzystać daną pulę kostek, bez większych możliwości manipulacji nimi (często zwyczajnie nie opłaca się przerzucać kostek, bo na bieżąco potrzebujemy wielbłądów do czegoś innego). Praktycznie wszystkie postaci mają "przegięte" umiejętności, choć ciężko dyskutować mi o ich zbalansowaniu. Na pewno jest to gra bardziej losowa, niemniej bardzo przyjemna w grze (a przynajmniej dla mnie ;) )

Standardowa odpowiedź na podobne pytania na tym forum - Panie, bierz dwie.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Zamki czy marco

Post autor: żagiel »

Zamki bezsprzecznie i bezapelacyjnie! Nawet się nie zastanawiaj! Ja miałem ten sam problem co Ty i być może bym ich nie kupił ale zostałem "uszczęśliwiony" nimi z jakiejś okazji i wtedy też byłem bardzo sceptyczny ale teraz jest to jedna z najczęściej wyciąganych u nas gier i to nie ważne na ile osób. Jeszcze raz polecam :D
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: gregos »

Z tego zestawienia w pierwszej kolejności brałbym Zamki Burgundii (gra wcale nie jest brzydka, jedynie komponenty są odrobinę za cienkie, ale rozgrywka przysłania te mankamenty, bo myślimy tylko i wyłącznie o tym gdzie dołożyć dane kafelki, a nie o tym jaką mają grubość). W Marco Polo też jest kilka opcji wyboru położenia kości, również gra się przyjemnie, jednak to nie ten sam kaliber.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: RunMan »

gregos pisze:(...) gra wcale nie jest brzydka (...)
No ja wiem że odbiór estetyczny jest kwestią gustu, ale proszę, szanujmy się ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: rastula »

RunMan pisze:
gregos pisze:(...) gra wcale nie jest brzydka (...)
No ja wiem że odbiór estetyczny jest kwestią gustu, ale proszę, szanujmy się ;)

gizmo mode on :)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: RunMan »

Aż tak źle nie jest, bo Keyflower mi się podoba ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: Nidav »

RunMan pisze:Standardowa odpowiedź na podobne pytania na tym forum - Panie, bierz dwie.
Polać mu, bo dobrze prawi!

Obie gry są inne i poza kostkami nie na w nich za bardzo wspólnych cech, przy czym kości też są używane w inny sposób. W Zamkach nakładają na gracza "kajdany" i musimy kombinować jak zdobyć najwięcej punktów przy tym co mamy. Interakcja polega jedynie na podkradaniu sobie heksów z planszy głównej.

W Marco Polo akcji jest więcej, kostek jest więcej i przy ich udziale kminimy nad najlepszą drogą do punktów, ale jest tu więcej elastyczności w wyborze akcji i kołderka dosyć krótka. Do tego interakcji jest nieco więcej, bo są wyścigi o bonusy z dużych miast, o postawienie się jako pierwsza osoba na danej akcji (lub jedyna w przypadku akcji z miast). Poza tym asymetryczne umiejętności postaci są świetne i grając każdą trzeba zmieniać podejście do gry.

W efekcie gry dają kompletnie inne odczucia z rozgrywki, przy czym obie są świetne. Poza użyciem kości nie mają wiele cech wspólnych, zatem najlepiej kupić obie. Ja tak zrobiłem i nie żałuję ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Obie dobre :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Zamki czy marco

Post autor: genek »

Elastyczność w marco polo? Kiedyś myślałem inaczej, ale faktycznie w tej grze praktycznie cały czas robisz to samo, realizujesz kontrakty i chodzisz po planszy. Na dłuższą metę ta gra jest taka schematyczna.
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: Golin »

jednak nie kupuje nic :P bo tak patrze na półke a tam GWT, tzolkin, concordia, zakazane gwiazdy, the others, w które jeszcze nawet raz nie zagralismy :P i nie mówie tego żeby sie chwalić ale nie rozumiem tego fenomenu :P rekordzistą jest the others które kupiłem chyba w kwietniu i jak położyłem tak leży mimo że to świetna gra a pozatym sporo tytułow granie raz lub dwa :< . Także chyba przyszedł czas na opamiętanie i ogrywanie tego co się ma. Też tak macie?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: ArnhemHorror »

Drogi kolego, czas na opamiętanie przyjdzie w styczniu, razem z innymi postanowieniami noworocznymi. Teraz to nie jest żadna wymówka. Dobrzy ludzie z forum poświęcili swój czas, żeby doradzić Tobie zakup Zamków i z czystej grzeczności wypadałoby to uczynić :D

p.s. też tak mam i boli to podwójnie widząc, że silną wolę mam słabszą od innych ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: gregos »

Niemal każdy przez to przechodzi. Jednak z czasem zaczyna się włączać alarm - po co nowe pudełka pchają się na półki, skoro jeszcze kilka innych jest w folii.

Ale jak już ograsz, to co masz na półkach, to kup sobie którąkolwiek z tego wątku, bo naprawdę warto. :wink:
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: kmd7 »

Golin pisze:jednak nie kupuje nic :P bo tak patrze na półke a tam GWT, tzolkin, concordia, zakazane gwiazdy, the others, w które jeszcze nawet raz nie zagralismy :P i nie mówie tego żeby sie chwalić ale nie rozumiem tego fenomenu :P rekordzistą jest the others które kupiłem chyba w kwietniu i jak położyłem tak leży mimo że to świetna gra a pozatym sporo tytułow granie raz lub dwa :< . Także chyba przyszedł czas na opamiętanie i ogrywanie tego co się ma. Też tak macie?
Macie, macie. Też stwierdziłem, że nic nie kupuję na razie.....ekhm, po pracy idę odebrać paczkę w Ruchu (Tajniacy: Duet, stwierdziłem, że nie mam nic podobnego w domu i czas sprawdzić, czy ta gra jest dobra :D).
A wracając do tematu - mimo załamującego się regału z grami, u mnie Zamki Burgundii są chyba najczęściej wybieranym tytułem. Polecam! Dołączam również do tych nielicznych, którzy nie uważają Zamków za brzydkie - na świecie są bardziej koszmarne rzeczy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Zamki czy marco

Post autor: mat_eyo »

Zamki są grą wybitną, Marco Polo to średniak. Jeśli estetyka Zamków Ci nie odpowiada, a chciałbyś coś w miarę podobnego, to sprawdź Pulsar 2849.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Zamki czy marco

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze:Zamki są grą wybitną, Marco Polo to średniak. Jeśli estetyka Zamków Ci nie odpowiada, a chciałbyś coś w miarę podobnego, to sprawdź Pulsar 2849.
+1.
Wyjdź Pan z mojej głowy!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ