Prosta, mała ale ciekawa!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Badboyski »

Witam serdecznie kochane grono planszowkowe!

W tym temacie (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=53147) pytałam o gierkę i dostałem masę ciekawych odpowiedzi, dzięki którym wybraliśmy z dziewczyna grę Robinson Crusoe. Na pewno będziemy się przy niej bawić świetnie w przyszłości jednak a ten moment tak jak przewidziało kilku forumowiczów może być dla nas początkujących trochę skomplikowana (szczególnie instrukcja) może jesteśmy za głupi na planszowki :(?

Wybieramy się na święta do Polski o chcielibyśmy się tam zaopatrzyć w jakieś ciekawe proste i małe (pudelkowo) tytuły.Może być karcianka, przeważnie gramy w 2 osoby, ale fajnie jeśli można by pograć w więcej osob. Zależy nam bardzo na prostej instrukcji i dość szybkiego setupu co by można szybko rozłożyć i po prostu grac :).

Tak jak wspomniałem wyżej niestety jesteśmy początkujący w planszowkach i możliwe, ze popełniliśmy błąd biorąc się od razu za tak duże tytuły. Nie chcemy się zniechęcać wiec postanowiliśmy sięgnąć po cos małego :).

Liczę na ciekawe podpowiedzi, dziękuje bardzo i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Istanbul gra kościana
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: RunMan »

Niestety nie ma zbyt wielu małych gier, które dobrze skalowałyby się zarówno dla 2 jak i dla większej liczby graczy.

Dedykowane dla 2 graczy:
- 7 Cudów: Pojedynek (absolutny faworyt dla 2 graczy, pudełko jeszcze dość niewielkie)
- Gejsze
- Jaipur

Da się w 2, ale lepiej w więcej:
- Biblios
- Sushi Go
- Wiarusi (z zasadami dla 2graczy z dodatku)
- Hanabi
- Red7
- Niezłe Ziółka
- Innowacje (tutaj z zastrzeżeniem, że to jednak nieco ambitniejszy tytuł, ale na pewno łatwiejszy od Robinsona ;) )
- O mój Zboże! (ja nie lubię, ale niektórzy chwalą)

Od 3 graczy:
- For Sale
- Gra ze Śliwką na okładce i liczbą Pi w tle (Pi mal Pflaumen)
Nameless
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2017, 07:37

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Nameless »

Ja polecam Tajniaków, ale raczej podstawową wersję, Obrazki jakoś do mnie nie przemawiają, a w Duet jeszcze nie miałem okazji grać.
Wspomniałeś jednak, że chcielibyście grę, w którą można zagrać większą ekipą, więc Tajniacy wpisują się w to idealnie.
U nas zawsze jest kupa śmichu przy graniu :)
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: anna26 »

Zapraszamy do podziemi, Niezłe ziółka, Metropolia, Multiuniversum
oraz Star Realms -tylko na 2 przynajmniej podstawka, ale b. małe i regrywalne,
Cytadela ale lepiej od 3 na 2 da się ale według mnie słabiej chodzi chodź są zwolennicy (opcjonalnie Spiskowcy)
Red 7 mi jakoś nie podeszło- może zbyt abstrakcyjne, Jaipur nie za bardzo partnerowi
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Badboyski »

hmmm 7 cudów świata pojedynek wygląda świetnie :)
Szparagus
Posty: 100
Rejestracja: 22 lip 2017, 23:06
Has thanked: 24 times
Been thanked: 5 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Szparagus »

Badboyski pisze:hmmm 7 cudów świata pojedynek wygląda świetnie :)
Według mnie to najlepszy tytuł dedykowany na dwie osoby. Ostatnio pograliśmy z żoną też w Catan Pojedynek - bardzo fajna gra również.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: gregos »

Wybór Robinsona na jedną z pierwszych gier był bardzo ambitny, lecz jak sam zauważyłeś, trochę się od tej gry odbiliście. Dlatego lepiej zaczynać od znacznie prostszych tytułów (zwłaszcza pod kątem napisanej instrukcji). Skoro lubicie kooperację, to może Pandemic będzie dla Was dobrym wyborem. Ponadto rozważ jeszcze takie gry: Wyspa Skye, Quadropolis, Patchwork, Kingdomino, Azul. Oczywiście gry przytoczone przez przedmówców są również dobrymi starterami.
szynan
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2017, 16:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: szynan »

Jeśli chodzi o małe gry, my z partnerem zagrywamy się szczególnie w te 3 tytuły:
- Patchwork
- 7 Cudów Świata: Pojedynek
- Jaipur
Wszystkie typowo dwuosobowe, wszystkie świetne.
Kilka tytułów bardziej jako filler do wyciągnięcia od czasu do czasu, nie do ciągłego grania:
- Poprzez Wieki
- Mr. Jack Pocket
- Kotobirynt (na dwie osoby, w większym gronie się nie sprawdził).
Możesz też zobaczyć grę Na grzyby! - graliśmy parę razy i jest ok.
Kooperacyjnie, ale większe pudełka:
- Tajniacy Duet - niedawny nabytek, bardzo nam podeszło
- Tajemnicze Domostwo - dla nas świetnie się gra w dwie osoby, ale nie każdemu może pasować
Sami na celowniku mamy jeszcze te gry:
- Gejsze
- Rój
- Sushi Go! (już na półce, ale jeszcze nie zagrane)

Większość z tych tytułów jest na móżdżenie, ale są to gry raczej z prostymi zasadami ;) Pooglądaj na YT jakieś przykładowe rozgrywki, któraś gra może podejdzie ;)
Powodzenia!
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Quba40 »

Moje ulubione małe gierki kooperacyjne to Space Hulk Anioł Śmierci, Karciane Podziemia, Super Hot gra karciana, 7 Samurajów,
z rywalizacji polecę 7 Cudów Świata Pojedynek, Krwawą Oberżę, Neuroshimę Hex oraz Hero Realms z Character Packami - jeśli chcecie jednak coś w naszym ojczystym języku to Star Realms. Dużo dobrego słyszałem o 51 Stan Master Set.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: żagiel »

Gejsze, Rój, Gaja, Wyspa kwitnącej wiśni, Wyspa Skye, Splendor, Zaklinacze, może Majestat (nie wiem nie grałem jeszcze ale wygląda ok), Kingdomino... Trochę tego nazbierasz. Wg mnie powinieneś dodać jeszcze jakkieś warunki gry np. kościana czy z małą interakcją czy kooperacja albo coś innego bo tak każdy strzela grami na lewo i prawo i równie dobrze możesz wejść do neta i zobaczyć listy top na 2 os i tyle... A podawane przez nas forumowiczów gry są dobre tylko pytanie czy Tobie też się spodobają...
pike
Posty: 267
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: pike »

Zamiast Star Realms mogą być Cthulu światy, to samo tylko w innym klimacie i nie trzeba dokupować drugiej talii do pogrania w większym gronie.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2017, 00:42 przez pike, łącznie zmieniany 1 raz.
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Badboyski »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i propozycję! Jak zwykle grono planszówkowe okazało się nie ocenione i bardzo pomogło :).

Na ten moment decydujemy się z dziewczyną na 7 cudów świata pojedynek.

Chciałbym jeszcze wtrącić pytanka odnośnie dwóch gier a mianowicie: Hero Realms(chyba to samo co Star tylko inny klimat) oraz InBetween w kontekście poziomu trudności opanowania zasad itp. :)

Jeszcze raz dzięki wielki!
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Quba40 »

Badboyski pisze: Chciałbym jeszcze wtrącić pytanka odnośnie dwóch gier a mianowicie: Hero Realms(chyba to samo co Star tylko inny klimat) oraz InBetween w kontekście poziomu trudności opanowania zasad itp. :)
Hero Realms / Star Realms/ Cthulhu Światy ma bardzo proste zasady, to deck builder, który ma bardzo proste zasady ale nie oferuje bardzo dużej gamy decyzji, natomiast nie jest to wielka wada w tym wypadku. Character Packai do Hero Realms wprowadzają talie startowe różniące się od siebie - masz Maga, Wojownika, Złodzieja, Kleryka i Rangera, każdy z nich ma po dwie unikalne zdolności (jedną możesz użyć raz na rozgrywkę drugą za zasoby co turę), które zwiększają decyzyjność i powodują, że gra staje się asymetryczna i ciekawsza. Gra trwa szybko i ma syndrom kolejnej partii. Hero Realms jest dla 2-4 graczy z podstawką oraz 2-5 z Character Packami, Star Realms wymaga dwóch podstawek aby grać we 3-4 osoby, a Cthulhu Światy umożliwia grę w 2-4 osoby.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: kinioo »

U nas z 'malych' (szczegolknie na dwie osoby) to:

- Cudow Pojedynek;
- Jaipur
- Krwawa Oberza
- Dominion
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: Chaaber »

Winnica jest wyśmienita w tej kategorii.
Do tego poleciłbym Wyspę Kwitnącej Wiśni, ale w składzie chyba większym niż 2 osoby.
albo_albo
Posty: 10
Rejestracja: 20 wrz 2014, 08:40

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: albo_albo »

z karcianek to:

7 cudów świata jak możesz od razu z dodtakiem najpierw sobie fajnie pograsz w podstawkę a potem z dodatkiem, która bardzo zmienia ropzgrywkę

Netrunner - najlepsza karcianka ever tylko, że trudne zasady ale na 2 osoby

Warhammer Inwazja (podstawka)
Warhammer Podbój (podstawka)

Inwazja i podbój fajne i proste i dają dużo opcji

51 stan !! - mega :)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2017, 16:15 przez albo_albo, łącznie zmieniany 1 raz.
pike
Posty: 267
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Prosta, mała ale ciekawa!

Post autor: pike »

Tak, Netrunner jest świetny, tyle że niedostępny już, ewentualnie z drugiej ręki. No i na dwie osoby tylko.
ODPOWIEDZ