Regrywalne gry must have!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2017, 21:04

Regrywalne gry must have!

Post autor: Vanitas »

Witam wszystkich :) Poszukuje właśnie jakiejś fajnej gry która byłaby:

- przede wszystkim jak najbardziej re grywalna. (nasza paczka nie posiada póki co zbyt wielu tytułów dlatego śmiało proponujcie także kultowe gry :wink: ),
- dość wymagająca/skomplikowana (Zazwyczaj spotykamy się na cały wieczór i gramy 1, max 2 gry w ciągu 4-6 godzin),
- na 4 lub więcej graczy (zawsze można zrobić jakieś zespoły),
- unikałbym nadmiernej negatywnej interakcji, (to nigdy dobrze się nie kończy :P)
- niezbyt duża losowość (sama w sobie losowość jest OK [ala gra bez draftu w Terraformacje Marsa], ale nie na zasadzie Monopoly, czy innej karcianej Wojny :D)
- strategie? kooperacje? na wszystko chętny i otwarty,
- cena tak do ~200zł (nie jest to jakaś mega sztywna granica, ale myślę że da się znaleźć coś wartego uwagi w tej cenie),

Z gier w które gramy i które posiadamy (z pewnością pomoże to w zobrazowaniu Wam, czego mniej więcej szukam):
-Terraformacja Marsa (moje TOP1 :D),
-Osadnicy z Catanu,
-Puerto Rico,
-Sid Meier's Colonization,
-Pandemic: Czas Cthulhu,


Zastanawiam się nad którąś z tych gier:
- Alchemicy, (wydaja się być lubiana przez graczy)
- Terra Mystica, (mam wrażenie że to jedna z tych gier must have [7 miejsce w rankingu], ale nie wiem, czy po kilku grach każda rozgrywka nie będzie wyglądała tak samo)
- Robinson Crusoe, (4 scenariusze do przejścia. Kolejne gry to odgrywanie tego samego?)
- Tzolk'in,
- Blood Rage,
- Great Western Trail,

Może macie jakieś inne propozycje?
Nie jestem zbyt zaznajomiony z rynkiem, dlatego proszę Was o pomoc w wyborze :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2018, 11:55 przez Vanitas, łącznie zmieniany 3 razy.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: IseeWinner »

Chaos w Starym Świecie

Gra o Tron

Spartakus: Krew i Zdrada

Scythe
Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2017, 21:04

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: Vanitas »

Gra o Tron posiada chyba bardzo dużo negatywnej interakcji. Nie dopisałem tego w pierwszym poście już poprawiam :)
Scythe chętnie bym kupił, ale kosztuje 350zł :/

Dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: Jiloo »

Terra Mystica, bądź nadchodzący Projekt Gaja to niezły wybór. TM ma te zaletę, ze jest do 5 osób, PG mam wrażenie ze jest nieco trudniejszy ale tylko do 4. PG lepiej tez od TM chodzi na 2 osoby (na razie wiem tylko z teorii). Szybko Wam się nie ogra. W obu grach jest 14 różnych ras wiec, żeby zagrać raz trzeba trochę pograć a potem trzeba masterować umiejętności rasy ;)

Great Western Trail również mogę z czystym sumieniem polecić.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2017, 00:21 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2017, 21:04

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: Vanitas »

Muszę powiedzieć, że mega mnie zaciekawiłeś tym Projektem Gaja :D (bardzo fajnie ją opisałeś/przedstawiłeś). Czytam o niej prawie godzinę i zapowiada się mega gra, oceny na TOP3 w bgg.

Myślę że na tą chwilę wgląda to tak. Zawsze jest jakiś plan na przyszłość :lol:
55% - Projekt Gaja - kolejna gra z zajmowaniem terenu (trochę przypomina mi Terraformacje Marsa);
35% - Alchemicy - też wydaje się ciekawa. Z zupełnie inna mechaniką;
10% - Robinson Crusoe - jakoś ciągnie mnie do kooperacji;
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: RunMan »

Alchemicy zaiste przyjemni, ale nie jest to niestety gra mega-regrywalna. Być może dodatek coś w tej kwestii zmienia, nie orientuję się.
Mój głos za TM/PG.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: warlock »

Dobra, jakim cudem można mówić o regrywalności danego tytułu mając na koncie raptem kilka partii? Projekt Gaja ledwo co się ukazał. Nie ma co teoretyzować - w tym przypadku wypadałoby mówić z własnego doświadczenia. Moje TOP 5 najczęściej granych gier to:

1. Neuroshima Hex 3.0 (323 partie)
2. Race for the Galaxy (150 partii)
3. Troyes (113 partii)
4. Dominion (98 partii)
5. Tajniacy (73 partie)

Kocham te gry i z doświadczenia mówię, że są cholernie regrywalne. Z cięższych eurosów:

6. Cywilizacja: Poprzez Wieki (41 partii)
7. Agricola (26 partii)
8. Tzolk'in (25 partii)

Nie mam dosyć żadnej z tych gier. Taką Agricolę zakatuję na amen ;).
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: RunMan »

Ale gdzie tutaj teoretyzowanie? W TM mam za sobą przynajmniej ~20 partii (a licząc snellmana to gdzieś ~50). Gra jest moim zdaniem szalenie regrywalna - większością ras gra się zupełnie inaczej od innych. W PG nie grałem, ale po lekturze instrukcji i doświadczeniem z TM mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że gra będzie co najmniej równie regrywalna jak poprzedniczka. Chyba nie muszę uprzednio rozegrać X partii żeby mieć takie zdanie, prawda?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: warlock »

A) Nigdzie nie napisałeś, ile grałeś wcześniej w TM. Rzuciłeś po prostu TM. To, że gra ma kilkanaście ras nie oznacza jeszcze, że MUSI być regrywalna. SmallWorld jest nudny już po paru rozgrywkach ;). Ale jak masz tyle partii na koncie, to zdecydowanie jest.
B) Dla mnie jednak wypadałoby zagrać w coś, zanim wyda się wyrok o regrywalności. To, że uwielbiam Dominiona nie oznacza, że analogiczny deckbuilder będzie tak samo regrywalny. Można tak zakładać po lekturze instrukcji, ale jakoś tak nie ufam opiniom rzucanym w ciemno.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: Leszy2 »

Weź pod uwagę Simurgha.
- regrywalna jak najbardziej, zwłaszcza, że można dokupić dodatek, który bogate już możliwości rozszerza jeszcze bardziej.
- skomplikowana zbytnio nie jest, ale wymaga dużo kombinowania i obserwacji działań graczy, aby wykorzystać sytuację i obmyśleć ciekawe combosy.
- 2-5 graczy, świetnie chodzi w każdym ukladzie
- losowości mało, bardzo mało.
- bardzo duża i piękna plansza i naprawdę ciężkie pudło.
- bardzo przystępna cena jak na zawartość
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: Jiloo »

Projekt Gaja w swoim rdzeniu jest identyczny jak Terra Mystica, zmiany dotyczą pewnych mechanik. W PG grałem co prawda tylko raz, bo gry jeszcze u nas nie ma, ale mogę założyć, że będzie równie regrywalna jak Terra Mystica, w którą grałem dużą ilość razy (nie prowadziłem statystyk).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: gregos »

Część wypisanych przez Ciebie tytułów, nad którymi się zastanawiasz, to bardzo dobry wybór. Mam tu na myśli Great Western Trail (już sam losowy rozkład budynków oraz pułapek na początku gry na pewno zwiększają jej regrywalność; ponadto są różne startowe cele oraz te, które zdobywasz w trakcie rozgrywki - jak dla mnie bardzo dobra gra), Tzolk'in (różne bonusy oraz budynki startowe), Terra Mystica (tutaj najmniej zmiennych, bo tylko cele startowe do każdej rundy, no i rozkład początkowy naszych osad, ale za to dróg do zwycięstwa sporo; nawet grając kilka razy jedną rasą będziesz za każdym razem próbował innych wariantów), Robinson Crusoe (to inny typ gry, bo kooperacja - jeśli chodzi o regrywalność, to nie musisz się martwić, bo przejście jednego scenariusza nie jest tak prostą sprawą, a jeśli już ograsz te z podstawki, zawsze możesz zagrać w cały ogrom fanowskich scenariuszy, które pobierzesz sobie choćby z tego forum).
Scythe byłby również bardzo dobrym wyborem gdyby nie jego cena (jak będzie dodruk, to będziesz mógł ją kupić za ok. 280 zł, więc może warto wziąć tę grę na celownik w dalszej perspektywie czasu).
Od siebie podrzucę jeszcze dwie gry do rozważenia: Keyflower (tutaj macie możliwość zagrania nawet w 6 osób) oraz Orlean, który w raz z dodatkiem Handel i Intryga pokazuje, że to naprawdę bardzo dobra gra.
Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2017, 21:04

Re: Regrywalne gry must have!

Post autor: Vanitas »

Dzięki za pomoc i rzeczowe opisy gier :)
Zakupiłem Projekt Gaja i myślę że kolejnymi grami w kolejności będą: Robinson Crusoe, Tzolk'in, Agrocola, Alchemicy, Great Western Trail. Chyba że w między czasie wyjdzie coś ciekawszego :P

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ