Kolejna gra do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
woj123
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2016, 09:19

Kolejna gra do kolekcji

Post autor: woj123 »

Witam wszystkich.

Zbliżaja sie świeta i pojawiła sie okazja do zakupu kolejnej gry.
Dlatego tez potrzebuje waszej porady - odnosnie godnej polecenia ciekawej gry.

Tytuły jakie juz posiadam w swojej kolekcji :
Robinson, Runebound, Roll for the galaxy, Martwa Zima, Listy z Whitechapel, Zamki Burgundii, KAwerna,Podaj Cegłe,Mondo, Epoka Kamienia, Colt Express, Cyklady, Takenoko, Koncept, Wsiąśc do Pociagu, Carcasonne, Splendor, Teby, Dominion, Pandemic, Szeryf z Nothingham.

Jak widac rozne tematy i mechaniki. Z tego zestawu chyba najgorzej podeszla Kawerna (mnostwo rzeczy do tłumaczenia)

Najczęsciej gramy w 3 osoby, ale w dwie lub wiecej tez sie zdarza. Nie może byc tez za dluga tak ze 2h to maksimum ale tak 1,5 to optymalnie.
Mysle ze kooperacja tez nie wchodzi w gre - juz pare tytulow jest i tyle na razie wystarczy.

Gry o których ew myslalem to:
Puerto Rico
Keyflower
Great western Trail - czy rzeczywiscie jast taka trudna? Z reguly to ja musze wszystko ogarnac i wytlumaczyc innym.
Terraformacja Marsa - nie wiem tylko czy rozgrywka nie jest za dluga widzialem recenzje o 2-3 h rozgrywki

Czy możecie mi cos fajnego polecic?
Dziekuje za wszelkie propozycje.
Pozdrawiam
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: Deathhammer »

Z całego serca polecam Keyflower. Unikalny miks mechanik, świetny system licytacji który sprawdza się także w 2 osoby, krótki czas(podobno da się w 2 godziny zagrać 6-osobową rozgrywkę! W moim przypadku schodzi 45-60 minut na dwie osoby). Jedna z najlepszych gier euro w jakie grałem. Great Western Trail również jest super, ale faktycznie dużo jest do tłumaczenia i na swoim przykładzie wiem, że można się przerazić pierwszy raz widząc to wszystko ;) Nie zmienia to faktu, że bardzo szybko łapie się "flow" gry i już po pierwszych dwóch turach wiadomo mniej więcej, o co biega, ale początkowe wrażenie może być przytłaczające. Na 4 osoby można wyrobić się w 2 godzinki, ale na pierwsze partie liczyłbym raczej ok. 3. Co do Terraformacji to jest tak jak mówisz - a dodatkowo gra robi się pod koniec dość nużąca i męcząca.

Rozważ też Scythe, jest dość proste, eleganckie i przystępne, dobrze łączy engine building z area control, do tego ma super klimat(jak na euro). Poza tym Troyes, Lorenzo il Magnifico - w szczególności Troyes super działa w 3 osoby.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: gregos »

Gry o których ew myslalem to:
Puerto Rico
Keyflower
Great western Trail - czy rzeczywiscie jast taka trudna? Z reguly to ja musze wszystko ogarnac i wytlumaczyc innym.
Terraformacja Marsa - nie wiem tylko czy rozgrywka nie jest za dluga widzialem recenzje o 2-3 h rozgrywki
Pierwsze trzy pozycje jak najbardziej polecam. Puerto Rico to już klasyk, ale nadal trzyma poziom w odniesieniu do nowszych tytułów - po prostu bardzo dobra gra. Great Western Trail nie jest aż tak skomplikowany, jak krążą o nim opinie - kwestia zaznajomienia się z ikonografią na budynkach i już można spokojnie grać, i to jak, bardzo przyjemna rozgrywka. Keyflower to z kolei najbardziej interakcyjna gra z tego zestawienia. Działa tak samo w bardzo szerokiej skali od 2 do 6 graczy.
Do powyższych możesz pod rozwagę wyboru jeszcze dołożyć: Orlean, Najeźdźcy z Północy, Concordia, Steam Works.
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: Super »

Zgłasza się bojówka Terraformacji Marsa :twisted:
Jednak mimo, że gra jest pierwoszrzędna, to jej nie polecę. Jeśli kryterium kluczowym jest czas gry na poziomie 1,5h, to będzie bardzo ciężko. Tzn. da się, bo są różne warianty rozgrywki, jednak te najbardziej satysfakcjonujące (era korporacyjna + draft) trwają dłużej.

Propozycje poprzedników popieram, a dla różnorodności od siebie dorzucę jeszcze dwie możliwości o nieco odmiennej mechanice. Suburbię i trochę ostatnio zapomniany Wyścig do Renu. Obie chodzą najlepiej w 3 osoby, gra się szybko.

W suburbii typowy pasjans, ale bardzo przyjemny. Budowa swojego miasta z różnych płytek. Moja chyba ulubiona gra, na okazje, kiedy nie chcę wyciągać nic cięższego, ale nie chcę też grać w jakieś gry banalne i familijne typu TtR, czy Osadnicy. Interakcja ograniczona do draftingu płytek, z których budujemy miasto i łączenia różnych bonusów dotyczących też innych graczy dla najwyższego zysku.

Wyścig do Renu, to jak nazwa wskazuje - wyścig. Gra o podłożu logistycznym, bo niby wygrywa ten kto dotrze pierwszy do mety, ale żeby móc się ścigać i przesuwać się dalej, należy zbudować odpowiednią sieć zaopatrzenia dla swoich wojsk. Interakcja głównie oparta na tym, że przeszkadzające nam w osiągnięciu celu niemieckie wojska rozlokowuje inny gracz na złość pozostałym. Do tego fajny klimat, poszczególnymi frakcjami gra się zupełnie inaczej.

Polecam zapoznać się z tymi dwiema pozycjami, przed podjęciem decyzji :)
woj123
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2016, 09:19

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: woj123 »

Witam.

Dzieki za wszystkie propozycje.

Keyflower - jednak to na nia sie raczej zdecyduje - wszyscy mowicie ze super (po czesci tez bylem nia zainteresowany)
Great western Trail jednak musi poczekac chyba musze do niej dojrzec psychicznie...
Scythe - super jednak cena dla mnie jest nie do przeskoczenia
Fajnie wyglada tez Wyscig do Renu - ale tez musi poczekac.

Mam jeszcze pytanie - moze ktos mi cos poradzi - chcialbym cos kupic dla syna 8 lat (do grania razem z nim) - nie znaczy to ze nie zagra on w keyflower ale to zawsze powazniejsza gra, a chcialbym zeby cos takiego luzniejszego miał.

w oko wpadli mi Najezdzcy z Połnocy (gregos polecał) i Odlotowy Wyscig.
Ktos cos moze powiedziec na temat tych gier.

Dzieki
Pozdrawiam
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: anna26 »

Może zamiast najezców Wojownicy Midgardu bardziej klimatyczna a ten sam temat. Z klasyki polecam Tikala
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: gregos »

Mam jeszcze pytanie - moze ktos mi cos poradzi - chcialbym cos kupic dla syna 8 lat (do grania razem z nim) - nie znaczy to ze nie zagra on w keyflower ale to zawsze powazniejsza gra, a chcialbym zeby cos takiego luzniejszego miał.

w oko wpadli mi Najezdzcy z Połnocy (gregos polecał) i Odlotowy Wyscig.
Ktos cos moze powiedziec na temat tych gier.
W Najeźdźców grywam z jedenastolatkiem - nie jest to bardzo wymagająca gra, a sam mechanizm dołożenia ludka i zabrania innego jest na tyle intuicyjny, iż Twój syn powinien sobie dać radę (jest tu zasada posiadania tylko jednego workera). Odlotowy Wyścig brałem swego czasu pod rozwagę, ale jeszcze nie trafił na moje półki. Może równie trafnym wyborem będzie Quadropolis lub Wyspa Skye.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Kolejna gra do kolekcji

Post autor: shod »

do zagrania z synem proponuję również rozważyć 5 Klanów, Potwory w Tokyo, 7 Cudów Świata, Fauna, Pory Roku. we wszystkie te gry grywamy z 6,5 latkiem i spokojnie ogarnia, więc Twój 8 latek nie powinien mieć najmniejszych problemów. Popieram również głos o Wyspie Skye, choć nam się już trochę znudził - chyba zbyt wiele partii ;). za to Quadropolis nam nie podszedł, chyba głownie przez grafiki - kwestia gustu. sam jestem ciekaw jak się sprawdzi Odlotowy Wyścig, bo jest sporo bardzo różnych opinii. gra czeka u nas "pod choinkę" więc będzie okazja się przekonać. podobnie z GWT, ja zaryzykowałem, wydaje mi się, że będzie to bardzo dobry wybór.
ze swojej strony dorzucę Pixie Queen, gra średniej ciężkości i długości [w 1,5 h spokojnie da się skończyć], nam się bardzo fajnie w to gra. nie ma przestojów, dużo interakcji, powiew świeżości w eurograch a do tego dość specyficzny klimat - nam bardzo odpowiadający [takie trochę mroczne fantasy].
ODPOWIEDZ