Gra z planszą i pionkami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
megirumi
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2017, 13:33

Gra z planszą i pionkami

Post autor: megirumi »

Cześć,

Szukam gry z planszą i pionkami, takiej w klasycznym stylu (chińczyk, eurobiznes :lol: ) tzn. rzucasz kostką i przesuwasz pionek. Fajnie, gdyby to było jakoś urozmaicone, wiecie, żeby pogodzić upodobania totalnie początkującej osoby w planszówkach i takiej już troszkę ogranej :wink: Chodzi o coś relaksującego na co można sprawnie zagrać w wieczorem. Musi nadawać się dla 2 osób, możliwość pogrania w więcej mile widziana. Z góry dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2017, 17:23 przez megirumi, łącznie zmieniany 1 raz.
winster
Posty: 44
Rejestracja: 17 sie 2016, 11:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: winster »

Talisman? :)
megirumi
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2017, 13:33

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: megirumi »

Dzięki za propozycję, co prawda w Talismana zdarzyło mi się zagrać chyba tylko raz, ale wydaje mi się, że to jednak będzie nieco za skomplikowana gra i za długa. Chodzi o coś relaksującego na co można sprawnie zagrać w wieczorem. Dopiszę to może w pierwszym poście :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: rattkin »

90% gier wpada pod takie kryterium. Chińczyk i eurobiznes do raczej przykłady stawiane dzisiaj jako "dawno dawno temu, nie grajmy w to już i nie mówmy o tym, bo straszliwa wiocha". Obawiam się, że gry, w których "rzuca się kostką i przesuwa się pionek":

a) zamęczą na śmierć osobę już trochę ograną
b) zanudzą na śmierć osobę totalnie początkującą (i utwierdzą w mylnym przekonaniu, że gry planszowe są głupie)

Ergo: trzeba sięgnąć trochę głębiej.

Gry planszowe są łatwe. Naprawdę! Jest ogromny wybór tytułów, w które może zagrać każdy, potrzeba tylko minimum wysiłku na początek, żeby raz zrozumieć o co biega. To nic skomplikowanego i nic z czym nie poradzi sobie przeciętny dorosły inteligentny człowiek, nawet jeśli wcześniej w nic nie grał.

Może na start Kingdomino? Nie ma planszy i nie ma pionka do poruszania po niej, uprzedzam :)
megirumi
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2017, 13:33

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: megirumi »

Takie gry typu chińczyk akurat przywodzą na myśl miłe wspomnienia z dzieciństwa, bo tak ogólnie to planszówki są na nie, bo za skomplikowane a to ma być w końcu relaksujące zajęcie. To nie jest moja opinia, ja próbuję znaleźć jakiś sposób to przekonania zniechęconego, myślałam, że może takie właśnie odwołanie się do znanych schematów pomogłoby mi w zachęceniu do planszówek :/ Osobiście do ulubionych gier zaliczam np. Carcassonne, ale boję się kupić z obawy przed tym, że będę jedyną zainteresowaną rozgrywką osobą.
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: McAron »

To może spróbuj odwołać się do starych schematów i zagrać w chińczyka? :)
A na poważnie to zobacz sobie grę Jamaica. Jest wyścig, są kostki, piękna kolorowa plansza i pionki... Albo Formuła D.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: anna26 »

Może Santiago de Cuba, kowale losu lub troszkę trudniejsze Wojownicy Midgardu. Chyba że zacząć jednak od prostej karcianki też kojarzy się z dzieciństwem i tu np Abyss
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: anna26 »

A może Metropolia na dzieciakach wypróbowane jako przejscie od nudnego monopolu i udało się. Inna propozycja cytadela wprawdzie też karcianka ale bardzo prosta i te role są dla wielu zabawne
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: krecony1 »

Żółwie z Galapagos - banalnie proste, są kostki, są pionki, a dla towarzystwa i gracz zagra :lol:
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: kmd7 »

Hm, może Wielka Ucieczka? Nie ma kostek (zastępują je karty z symbolami), ale są pionki i plansza (i to w dwóch wariantach, Chińczyk się chowa ;)). To, że trochę infantylnie wygląda, nie znaczy, że jest tylko dla dzieci. To świetny drobiazg na początek planszówkowej przygody.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: kali »

Spróbuj "Mumia - Wyścig w bandażach".
Taki Chinczyk na sterydach.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: gregos »

Gra w życie - co prawda nie ma kostki, ale jest spinner, który ma wartości od 1 do 10.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: bartekb8 »

Nie bój się kupna Carcassonne, od tego w końcu się zaczyna: kupujemy gry w które sami chętnie zagramy, a jeśli preferencje innych graczy nie są znane to trzeba zaryzykować. Nie uda się to grę zawsze można odsprzedać i spróbować z innym tytułem. Gier lekkich i familijnych jest cały ogrom, dużo zależy np. od tego czy to ma być przy okazji gra dla dzieci, na 2 czy ma więcej osób itp. Oferta gier jest dziś taka że każde zawężenie kryterium szukania znacznie uprości znalezienie tej "właściwej" gry, a ludzie z forum zawsze chętnie Ci pomogą (kilka ciekawych propozycji już zresztą padło). Warto też samemu porozglądać się za recenzjami, zrobić mały wywiad, bo dużo jest dziś polskich serwisów i videoblogów traktujących o planszówkach, także o tych najlżejszych gatunkowo. Zasady też szybko się dziś ogarnia dzięki licznym filmom w necie, czasem nawet bez czytania instrukcji. I nie ma większego sensu upierać się przy tradycyjnej i przestarzałej mechanice wyznaczania ruchu za pomocą kostki. Lepiej rozwijać się w swoim hobby i przekonywać kogoś do różnych gier niż stać w miejscu. Sam się o tym przekonałem kilka lat temu i polecam spróbować:)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: piechotak »

Pędzące Ślimaki - są kostki, jest ruch po planszy, ale żeby nie było banalnie, każdy na początku losuje w tajemnicy, jaką parą ślimaków gra. W trakcie gry ścigamy się i spychamy inne ślimaki, za co dostajemy punkty. Punkty dostajemy też na koniec za 1, 2 i ostatnie miejsce.
Polecam też oczywiście wspomniane wcześniej Carcassonne i Kingdomino - poziom skomplikowania ciut wyżej od chińczyka, a frajda z gry nieporównywalnie większa.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: matten »

Może Martinique? Pierwsza faza gry jest dość "klasyczna" - przemieszczanie pionków (piratów) po mapie i zbieranie surowców; a druga to zgadywanie położenia wielkiego skarbu. Moim zdaniem gra jest prosta i przyjemna, na pewno nie znudzi się tak szybko jak Chińczyk.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
krzysiek2222
Posty: 44
Rejestracja: 12 gru 2017, 20:38
Lokalizacja: Żory

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: krzysiek2222 »

Popieram pomysł na "Mumia - wyścig w bandażach"

Zdarzyło mi się w to zagrać, przyjemna i lekka. I myślę, że wpasowuje się w Twoje kryteria :D


Co do Carcassone, trochę bym uważał.

Mam kilku znajomych, którzy po zagraniu mieli raczej średnie doświadcznie z tą grą, stwierdzając, że chyba jednak nie lubią gier w których cały czas się coś robi, robi, żeby na końcu tylko liczyć punkty i kto ma więcej wygrywa :D. Mi jak najbardziej się jednak ta gra podoba, ale lepiej np. zagrać gdzieś indziej, wytestować, a dopiero potem kupić.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Gra z planszą i pionkami

Post autor: hipcio_stg »

Polecam alkochińczyka.
ODPOWIEDZ