Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
winner333
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2017, 12:43

Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: winner333 »

Witam wszystkich :)
Potrzebuję waszej pomocy przy zakupie nowej planszówki. Minęło trochę czasu od mojej ostatniej rozgrywki, głównie wynika to z ogrania i znudzenia posiadanymi tytułami. Dlatego też aby wrócić do planszówek planuję zakupić jakąś nową grę.
W ostatnim czasie wałkowaliśmy do znudzenia Kolejkę, która nas zachwyciła i Catana, który w ostatnich rozgrywkach zniechęcał losowością.

Będzie to rodzinna/ekonomiczna/strategiczna przy której będziemy mogli trochę pogłówkować, ale też takiej gdzie dużą rolę odgrywać będzie interakcja między graczami. Z powodu wielokrotnych rozgrywek w tym samym gronie gra musi posiadać dużą regrywalność, by nie znudziła się po paru razach. Czas gry ważne by nie był za krótki (pow. 1h) z małym downtimem i by gra dobrze działała na 4 osoby, czasami 3.

Przeglądając forum w oko wpadło mi kilka tytułów, jednak nie potrafię na żaden się jednoznacznie zdecydować:
- Neuroshima Hex 3.0 - jeden z graczy gorąco polecał mi ten tytuł, jednak martwią mnie opinie jakoby na 4 osoby gra traciła sens.
- Cyklady - obawiam się losowości i zdaniem kilku opinii zbyt agresywnej interakcji, na plus natomiast fakt, że nie grozi odpadnięcie z gry co irytowało w Catanie.
- Wsiąść do pociągu Europa - klasyk gier rodzinnych co zachęca mnie do kupna, jednak czy nie znudzi się zbyt szybko?
- Cytadela - zniechęca mnie fakt, że to gra karciana, że rozgrywka jest szybka, ale inetrakcja oparta na blefie i złośliwościach to duży plus.
- Wysokie napięcie - ponoć idealna gra ekonimiczna, obawiam się jednak braku emocji zastąpionego zimną kalkulacją.

Z chęcią zapoznam się także z innymi tytułami. Każda uwaga to duża pomoc w wyborze ;)
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: dicer »

winner333 pisze:- Neuroshima Hex 3.0 - jeden z graczy gorąco polecał mi ten tytuł, jednak martwią mnie opinie jakoby na 4 osoby gra traciła sens.
Traci zdecydowanie. To absolutnie genialna 2-osobówka. Pozostałe warianty tylko hobbystycznie.

Proponuję:
Puerto Rico
Santiago de Cuba
Rattus
Tikal
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: Gatherey »

Tzolk'in, Troyes, Zamki Burgundii, Lords of Waterdeep
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: gregos »

Do powyższych propozycji dorzucę jeszcze: Keyflower, Najeźdźcy z Północy, Orlean, Wiek Pary oraz Rosyjskie Koleje.
winner333
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2017, 12:43

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: winner333 »

Bardzo dziękuję za propozycje :) O części z nich słyszę pierwszy raz i na pewno się z nimi zapoznam. Chociaż nie ukrywam, że przez mnogość propozycji i moje niewielkie rozeznanie w grach dylemat mam jeszcze większy :p
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: McAron »

winner333 pisze:Cyklady - obawiam się losowości i zdaniem kilku opinii zbyt agresywnej interakcji, na plus natomiast fakt, że nie grozi odpadnięcie z gry co irytowało w Catanie.
Losowość w Cykladach występuje tylko podczas starć i dociągu kart dostępnych w turze. Może się zdarzyć, że ktoś wygra, bo trafi na dobrą kartę, albo mniejszym oddziałem pokona większy i zdobędzie metropolię. Nie jest to jednak taka losowość jak w Osadnikach z Catanu. Nie determinuje posunięć graczy w trakcie gry. Bardzo łatwo o "come back", więc emocje są do samego końca. Na 4 osoby działa świetnie i gorąco polecam zakup. Ja swój egzemplarz kupiłem jako trzecią grę (po Carcassone i Osadnikach) i ciągle wraca na stół, podczas gdy te dwie pierwsze już dawno opuściły kolekcję...

ps. Jak w Osadnikach można odpaść z gry?
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: IseeWinner »

Blood Rage, Scythe, The Godfather, Chaos w Starym Świecie, Spartakus - Krew i zdrada. (jeśli grasz rodzinnie to familia może otworzyć się na nowe doznania przy stole :-])
winner333
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2017, 12:43

Re: Gra dla 4 osób z dużą regrywalnością i interakcją

Post autor: winner333 »

McAron pisze: ps. Jak w Osadnikach można odpaść z gry?
Chodzi o przypadek w którym gracz zostaje zablokowany przez innych graczy i nie ma możliwości rozwoju, wtedy biernie towarzyszy w rozgrywce.

Każda z gier które wymieniliście w pewien sposób przypadła mi do gustu. Przyznaję, że niektóre mniej jednak w większości to bardzo dobre tytuły. Cyklady mnie zachęciły w recenzjach tym, że jest wiele sposobów na wygraną i takiego zróżnicowania w taktykach również szukam.

Które z wymienionych gier waszym zdaniem dają najwięcej emocji podczas rozgrywki?
Na tej podstawie dokonam chyba ostatecznej decyzji bo już na prawdę nie mogę się zdecydować :p
ODPOWIEDZ