Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: kaszkiet »

Cześć,

Brakuje mi w kolekcji gry dla dwóch osób, w którą można by zagrać przy braku większej liczby graczy i która by była solidnym, porządnym tytułem, ale i nie trwała bardzo długo.

Kryteria do spełnienia:

- gra tylko dla dwóch osób, albo taka, w której tryb dwuosobowy jest absolutnie najbardziej wskazany, a nie że też dobrze, lub bardzo dobrze działa, ale na więcej jest lepiej (jak np. Tzolk'in). Nie chcę czuć w tym przypadku, że gram w coś fajnego, co w innym wariancie jest jednak lepsze.
- czas gry 75-120 minut. Mam trochę krótszych dwuosobówek (Summoner Wars, YINSH, Zaginione Miasta, czy Jaipur), nie interesują mnie w tym momencie cenione dwuosobowe kilkugodzinne kloce jak Zimna Wojna, Rebelia, czy Wojna o Pierścień.
- nie LCG - regularna planszówka. Dodatki mogą być, ale nie milion i na pewno podstawka musi sama w sobie być wystarczająco dobra.

Pod kątem tych kryteriów w oko wpadły mi w zasadzie tylko Pola Arle. Czy słusznie? Co jeszcze?
Wielosobowa gra, która (dyskusyjnie) najlepsza jest w 2 osoby - Listy z Whitechapel - podobała mi się, ale pozbyłem się jej. Poszukiwany przeze mnie tytuł ma być do grania raczej z rzadka, a w Listach, ze względu na ukryte kluczowe informacje, trudno sensownie podpowiadać przeciwnikowi w trakcie rozgrywki przy pojawieniu się jakichś wątpliwości.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: gregos »

Pola Arle są świetne, ale możesz jeszcze rozważyć zakup Mage Wars Arena, Keyflower (nie ma znaczenia ilość graczy, w każdym wariancie jest tak samo, czyli rewelacyjnie) oraz Arkham Horror: The Card Game.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: kaszkiet »

W Mage Wars grałem i gra ma jak dla mnie olbrzymi próg wejścia, a pierwsza partia była dla mnie trudniejsza niż Mage Knight, żeby ogarnąć jak sensownie w to grać. Do takiego okazjonalnego grania raczej średnio.
W Keyflower też grałem i jest dla mnie straszliwie suchy z mechanikami tak bardzo oderwanymi od tematu, że Agricola przy nim jest niemal ameritrashem :)
Arkham Horror LCG trochę nie spełnia wymogu nie bycia grą LCG.
Ale dzięki za sugestie :)
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: Drasquez »

Poleciłbym z tych, które mam:
-> Tzolk'in - nie grałem na więcej niż dwie i w tej konfiguracji sprawdza się wyśmienicie. Dla mnie wielkie odkrycie tego miesiąca. Najlepsza gra w jaką dotychczas grałem.
-> Zamki Burgundii - brzydka owszem, ale diablo grywalna (choć sucha jak wiór)
-> Runebound - idealnie działa na dwie osoby. Moim zdaniem nie ma nic lepszego w tym klimacie
-> 7 Cudów Świata: Pojedynek. Są karty, ale nie jest to LCG. Trudno o coś lepszego do grania w dwie osoby raz na jakiś czas. Proste zasady, których nie trzeba odświeżać, każda gra inna ze względu na wiele sposobów dojścia do wygranej. Gra znacznie krótsza, ale można rozegrac 2-3 partie w podanym czasie :)

To właściwie cztery gry, w które najchętniej i najwięcej gramy z drugą połową :) Każda ma inną mechanikę, inny klimat i daje inny rodzaj rozrywki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1224 times
Kontakt:

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: mat_eyo »

BattleCON jest świetny. Pełną "walkę" zagrasz w 45-60 minut, w zależności od liczby rund. Najmniejszą podstawkę można mieć za około 100 zł. Dodatków jest zatrzęsienie, ale wprowadzają tylko dodatkowe postacie. We wspomnianej przeze mnie podstawce masz ich 10, co daje ogromną regrywalność. Każdą postacią trzeba zagrać kilka(naście) razy, żeby ją wyczuć, później pozostaje masterowanie.

Tezeusz. Tutaj partia trwa 45-90 minut, w zależności od jej przebiegu. Jedna z moich ulubionych dwuosobówek. Polskiej wersji nie kupisz, musiałbyś polować na angielską.

Jeśli euro, to Pola Arle będą świetnym wyborem.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: anna26 »

+ Zamki Burgundii- nie grzeszy urodą ale super
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: Quba40 »

Dla 2 graczy posiadam i polecam Heroes of Normandie, Bitwy Westeros oraz z bardziej wojennych tytułów (swoisty gateway do gier wojennych) Fading Glory w systemie Napoleonic 20. Oba tytuły powinny się zmieścić w 2 godzinkach gry. Polecę też Neuroshimę Hex oraz Hero Realms, Cthulhu Realms i Star Realms, jednak tam partia trwa zdecydowanie krócej niż to czego szukasz (choć w takim Hero Realms z bohaterami już rozgrywka może trwać i 45 minut).

Ludzie często polecają dla 2 osób Wojnę o Pierścień, Star Wars Rebelię, Bitwę Pięciu Armii oraz 7 Cudów Pojedynek. Ale ciężko jest mi coś więcej o nich powiedzieć bo nigdy nie grałem.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Jaka gra dla 2 osób 75-120 minut?

Post autor: bartekb8 »

Ja też śmiało mogę polecić Tzolk'ina na 2 osoby, gra nic nie traci na grywalności i nie czuć że jest to wariant dodany na siłę. Wiem bo grałem też w składzie 4-osobowym ale głównie gramy we dwoje. Poza tym nie wypada przegapić tego tytułu. Przekonałem się o tym stosunkowo niedawno podobnie jak kolega wyżej, ale gra od razu awansowała do mojego prywatnego top 3, taka jest dobra :)
Pory Roku (karcianka ale nie LCG) też są idealne na 2 osoby i w zasadzie gra nie zmienia się oprócz tego że na więcej osób gra się dłużej(na dwie koło godzinki). Nawet rekomendowana liczba graczy na serwisie bgg dla tej gry to właśnie "2" :).
Zamki Króla Ludwika świetnie się skalują bo każdy tak naprawdę buduje własny zamek, dodatkowo grę we 2 można wydłużyć nie ograniczając liczby kart i kafelków.
Mógłbym dorzucić jeszcze Wyrocznię Delficką jeśli nie odstraszy cię formuła wyścigu i minimalna interakcja.
ODPOWIEDZ