Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
yamall
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:14

Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: yamall »

Cześć, syn (6 lat) męczy mnie o grę Wsiąść do pociągu, planuje kupić wersję dla dzieci Pierwsza podróż. Co o tym sądzicie ?
Czy ktoś ma porównanie klasycznej wersji z tą ?
Czy jest sens, czy kupić normalną ?? a Jeśli tak, to którą ??
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Miałem Europę ale sprzedałem i kupiłem Wsiąść do pociągu Niemcy i jestem z tej wersji mega zadowolony.
Moja córka lat 7 ogarnia bez problemów, także myślę że Pierwszą Podróż zdecydowanie można sobie odpuścić (ja bym ją polecał dla dzieci od lat 4).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: GeniesGames »

Zgadzam się, myślę że 6-latek ogarnie zwykła wersję. Pierwsza Podróż byłaby zakupem na krótko, bo zaraz i tak czekałaby Was przesiadka na „starsza” ;)
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: Gry w Bibliotece »

Jeśli czyta na tyle, żeby ogarnąć nazwy miast na bilecie i porównać je z tymi na planszy, to Pierwsza Podróż nie ma sensu, kupcie Europę. Jeśli nie ogarnia, to poćwiczcie czytanie i i tak kupcie Europę ;) bo Pierwsza Podróż Was znudzi.
W razie czego recenzje różnych wersji znajdziesz u mnie na blogu ;)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
yamall
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:14

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: yamall »

Dzięki za info, czyli zdecydowane... pierwsza podróż odpada..... ;)
Teraz powiedzcie mi, jaką "dorosłą" część wybrać na początek, widziałem że np w wersji Niemcy nie ma tuneli co ułątwia grę (cokolwiek, na razie nie mam pojęcia o grze ;) )
Czymś jeszcze różnią się poszczególne części ?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: kdsz »

Ja bym wziął Europę. Na początek można spokojnie grać bez specjalnych reguł dotyczących tuneli. Ewentualnie można zainwestować w mapę USA, zupełnie pozbawioną dodatkowych zasad.

W przypadku gry z dziećmi 5-6 letnimi (nieczytającymi) warto na planszy zaznaczać miasta, które maluch musi ze sobą połączyć - kosteczkami, pionkami warcabowymi itp. Dzieci mają dobrą pamięć i już po kilku rozgrywkach będą spokojnie grały bez takich udogodnień.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Oczywiście będę obstawał za Wsiąść do pociągu Niemcy.
Masz dwie talie biletów z trasami długimi i krótkimi, sam decydujesz co bierzesz.
No i jest dodatek w postaci meepli który cieszy oko i urozmaica grę.
Wreszcie mam frajdę z dobierania biletów, w Europie z reguły wystarczyło dobrać trasę długą i krótką i to zazwyczaj starczało na całą grę.
No i wersja Niemcy jest wydaniowo nowsza i ładniejsza a Europa jest już oklepana.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: Pixa »

Zależy od ilości osób, które będą grały.Europa jest spoko od 3 graczy w górę. Na początek można grać bez tuneli - grałem z kumatymi dziećmi z klasy 2 SP i dawały radę.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: Gry w Bibliotece »

yamall pisze:Dzięki za info, czyli zdecydowane... pierwsza podróż odpada..... ;)
Teraz powiedzcie mi, jaką "dorosłą" część wybrać na początek, widziałem że np w wersji Niemcy nie ma tuneli co ułątwia grę (cokolwiek, na razie nie mam pojęcia o grze ;) )
Czymś jeszcze różnią się poszczególne części ?
Ja się wyłamię i absolutnie nie polecę Niemiec - nie wtedy, gdy istnieje Europa. Niemcy są fatalnie losowe (moduł z pasażerami - bez pasażerów nawet je lubię, ale i tak nie poleciłabym jako pierwszą).
Szłabym w Europę (lepiej się skaluje niż USA moim zdaniem), a potem ewentualnie dodatki.
Moja analiza podstawek jest tu: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... ybrac.html
A dodatków tutaj: http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... datki.html
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż czy inna

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ostatnio grałem z córką wersja Niemcy, ona zrealizowała 11 biletów a ja 8.
Bilety, bilety i jeszcze raz bilety, dla mnie to robi grę i sprawia że wolę tę mapę od Europy.
W Europie jak zrealizujesz 4 bilety w tym jedną długą to już jest wyczyn, natomiast w Niemcy w ostatniej kolejce możesz dobrać bilety i jeszcze coś ci wpadnie i jest dużo większa szansa że się nie ugotujesz i jeszcze dochodzi ci zabawa z meeplami. A że może to być losowe? Nie oszukujemy się cała gra jest losowa :wink:
Ja polecam Niemcy, ale Europę też można przetestować.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ