Pierwsze euro - 1.5h

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: virnik »

Cześć,
Szukam ciekawej eurogry dobrze działającej dla 2 i 4(może być więcej) graczy, w miarę szybki setup, +- 1,5h gry.
Myślałem nad Terraformacją Marsa, dobra gra, aktualnie dobra cena tylko ten czas rozgrywki trochę spory (czytałem, że 2 - 3h). Tak do 150zł a najlepiej do 100zł :D
Graliśmy kiedyś w Pokolenia, całkiem spoko rozgrywka ;)

Aktualnie posiadam:
- Star Realms,
- 7 Cudów Świata: Pojedynek,
- Zaklinacze + dodatek,
- Warhammer Quest: Przygodowa gra karciana,
- Runebound 3ed,
- Karciane Podziemia,
- Tajniacy,
- Gorączka podziemnej mocy,
- Boss Monster + dodatek,
- Obecność,
- Valeria: wioski (czekam)

Najlepiej w mojej paczce gra się w Wojownicy Podziemi, Tajniacy, Zaklinacze, Zapraszamy do podziemi, Obecność, teraz liczę na Gorączkę podziemnej mocy ale wydaje mi się, że jakiś średni euros do pomyślenia też się przyjmie.

Co możecie zaproponować? :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Tomzaq »

Polecam Lorenzo il Magnifico, działa dobrze w każdej konfiguracji, czas około 1 godz., w Merlinie można dostać za 104 zł z darmową dostawą do kiosku ruchu.
No i gra jest przede wszystkim znakomita :)
Who is John Galt?
Posiadam
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: GeniesGames »

Ja z kolei podrzucę klasycznie Catan, trwa 75min a jak Wam się spodoba to jest masa dodatków :)
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: genek »

Catan to nie euro
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Deathhammer »

+1 co do Lorenzo, dorzucę też Troyes(najlepiej w 2-3 osoby, 4 też jest dobrze, ale jest o wiele mniejsza kontrola nad grą), wybitne euro wagi średniej. Pierwsza partia może być trochę po omacku ale już następne są bardzo intuicyjne, myślę, że nie będzie problemu ze zrozumieniem.
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: GeniesGames »

genek pisze:Catan to nie euro
Dlaczego Twoim zdaniem to nie euro?
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: konrad.rymczak »

GeniesGames pisze:
genek pisze:Catan to nie euro
Dlaczego Twoim zdaniem to nie euro?
Duża losowość
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: seki »

To ja proponuje Keyflower. Czas rozgrywki pasuje. Jest to genialne euro.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: kmd7 »

+ 1 do Keyflower - szybki setup, szybka rozgrywka (co prawda myśliciele potrafią ją rozciągnąć w czasie, ale to cecha myślicieli, a nie gry), świetna skalowalność i satysfakcja z wysiłku szarych komórek.
Poza tym z trochę dłuższym setupem (ale bez przesady) i czasem rozgrywki, oraz nieco bardziej skomplikowane: Tzolkin: kalendarz Majów oraz Rosyjskie Koleje. Kupić, nie kupić, ale zerknąć warto. To tytuły euro, które warto mieć, a przynajmniej zagrać.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Losiek »

Zamki Burgundii!
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: virnik »

Nie musi to być koniecznie euro ;) Po prostu coś innego niż mamy.
Lorenzo średnio mnie przekonuje zarówno tematyką jak i graficzną stroną, Zamki sam nie wiem. :D
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Drasquez »

+1 Zamki Burgundii. Nie wiem jak to działa, że ta brzydka i mizernie wykonana gra jest tak grywalna. Do tego w jakiś niezrozumiały sposób działają na kobiety ;D
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: virnik »

Oglądam właśnie video-instrukcję od Rebela i jakoś nie do końca jestem przekonany.
Trochę zakręcone te Zamki ;D

Walka trwa pomiędzy Zamkami, Alchemikami i 7 cudów świata (mam pojedynek więc raczej podobnej gry nie kupię).
Furtka nadal otwarta, ja chętnie kupiłbym i pograł we wszystkie ale moi współgracze są leniwi i obawiam się, że nie będzie im się chciało ogarniać tych gier ani za długo siedzieć przy stole. ;/

@Edit

Na Alchemików mam chyba za mały stół :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: warlock »

Alchemicy są miliard razy trudniejsi do zrozumienia niż Zamki Burgundii.
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: virnik »

Hehe, trudny ze mnie "klient".

Alchemicy skreśleni, 7CŚ też, więc zostają Zamki. Jak wyżej wspominałem spodobała mi się również Terraformacja Marsa ale ten czas gry raczej by ich zniechęcił ;/

Jakieś inne propozycje? Może coś ładniejszego od Zamków :D
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: konrad.rymczak »

Musisz się zdecydować czy szukasz dobrej gry czy ładnej - rzadko idzie w parze :P
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Super »

Jak się Terraformacja spodobała, to może się na nią skuś. Gra jest wyśmienita. Optymalizacyjna, a jednak nie tak sucha jak większość eurasów. Klimacik jest super, bo zagrywane projekty są (mniej lub bardziej, ale to tylko gra) prawdopodobne do wykonania w rzeczywistości. Nie trzeba dużo żeby zacząć, wszystko jest opisane na kartach, więc łatwo wciągnąć do gry też początkujących i niechętnych do nauki nowych zasad, a jednocześnie zapewnia głębię taktyki wystarczającą dla tych zaawansowanych.
Jedyna wada jakiej mogę się doszukać, to jakość wykonania, która niektórym doskwiera, ale jeśli dla Ciebie liczy się grywalność, to nie będziesz zwracać na to w ogóle uwagi, bo nie jest to rażące, po prostu w innych grach często jest estetyczniej (inna sprawa, że te gry są też zazwyczaj od terraformacji droższe).

Jeśli chodzi o długość rozgrywki, to dwie kwestie:
1) mimo, że trwa długo, to tego nie czuć. Nie ma wysokiego downtimeu, po prostu robicie akcje na przemian, nieraz trzeba reagować na bieżąco na sytuację i czas leci bardzo szybko.
2) jeśli nie chodzi o odczucia tylko o faktyczny czas gry, to grać można w kilku różnych wariantach, m. in. z przedstawionym w dodatku (ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go stosować w podstawce, nawet któryś z braci F. polecał ten sposób na przyspieszenie rozgrywki) wariantem z fazą słoneczną. Tzn, co kolejkę, bez przyznania punktów podnosi się jeden ze wskaźników. Nigdy nie mierzę czasu gry, ale biorąc pod uwagę średnią długość trwania gry w rundach, powinno to skrócić grę o ok. 1/3. Można też ewentualnie zrezygnować z draftu, który w naszych rozgrywkach zajmuje chyba najwięcej czasu. Choć osobiście polecam grę z draftem, ale faktem jest, że trwa to długo. Znowu ciężko mi oszacować, ale jakbym grał bez draftu to też pewnie czas gry by się o coś między 1/3 a 1/5 skrócił.

Tylko po co skracać tak fantastyczne doświadczenie jak gra w Terraformację? :)

Polecam gorąco!
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: virnik »

Objętościowo zawsze to tak wygląda? Dla 4 graczy fajna masakra musi być :D

Screen:
Obrazek
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Super »

Dla 4 graczy objętościowo będzie podobnie jak dla 2.

Gra kończy się po doprowadzeniu 3 wskaźników do poziomu maksymalnego. Można zatem uogólnić, że każda rozgrywka trwa średnio tyle samo ruchów. Więc jak grasz w większym gronie, to udział w terraformowaniu dzieli się między większą ilość graczy ale akcji zrobicie mniej więcej tyle samo.
Jeśli do zakończenia gry musicie zrobić np. 50 akcji, to we dwójkę każdy zrobi jeszcze po 25 akcji, a w grze w piątkę każdy zrobi po 10 akcji i osiągnięcie podobny efekt.
Ogólnie w dwie osoby wykłada się dość dużo kart, ale trochę też zależy od stylu gry. Można trochę przeciągać rozgrywkę przez rozbudowywanie ekonomii, można dążyć szybciej do skończenia. Trzeba w konkretnej sytuacji zdecydować co się bardziej opłaca.

Może to nie wynika z opisu, ale gra skaluje się bardzo dobrze i trwa mniej więcej tyle samo, bez względu na skład osobowy (ale jak już mówiłem czasu raczej nie mierzę).

Jedną z największych zalet tej gry jest mnogość kombinacji, praktycznie każda gra jest inna. Miałem rozgrywki, w których wyłożyłem tyle kart, co na powyższym zdjęciu, a nawet więcej ;) ale miałem też takie, w których wyłożyłem kart zaledwie ok. 10, a reszta to były zagrane przeze mnie wydarzenia i też do końca walczyłem o zwycięstwo.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Losiek »

virnik pisze:Hehe, trudny ze mnie "klient".

Alchemicy skreśleni, 7CŚ też, więc zostają Zamki. Jak wyżej wspominałem spodobała mi się również Terraformacja Marsa ale ten czas gry raczej by ich zniechęcił ;/

Jakieś inne propozycje? Może coś ładniejszego od Zamków :D
Co jak co ale Terraformacja zdecydowanie urodą nie grzeszy. Zamki nie są piękne ale są spójne graficznie. TM to (moim zdaniem) zlepek grafik w różnych stylach z paskudną planszą.
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Drasquez »

Jeśli ma być ładniejsza niż Zamki to kozę Tzolk'in? Bardzo ladna gra o ciekawej mechanice.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: genek »

kmd7 pisze:+ 1 do Keyflower - szybki setup, szybka rozgrywka (co prawda myśliciele potrafią ją rozciągnąć w czasie, ale to cecha myślicieli, a nie gry), świetna skalowalność i satysfakcja z wysiłku szarych komórek.
Poza tym z trochę dłuższym setupem (ale bez przesady) i czasem rozgrywki, oraz nieco bardziej skomplikowane: Tzolkin: kalendarz Majów oraz Rosyjskie Koleje. Kupić, nie kupić, ale zerknąć warto. To tytuły euro, które warto mieć, a przynajmniej zagrać.
od kiedy to keyflower ma krótki setup? i do tego niby, krótszy od tzolkina?
Z szybkich ładnych euro, to może szklany szlak? W sumie to taki euro filler, ale jest co pokombinować.
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: Drasquez »

Dzisiaj kupiliśmy i zagraliśmy pierwszy raz w Tzolk'in :) Zgodnie uznaliśmy, że to najlepsze co nas do tej pory spotkało w temacie planszówek. Aczkolwiek doszliśmy też do wniosku, że dobrze było mieć ograne Zamki Burgundii i 7CŚ Pojedynek - kilka podobieństw ułatwiło wejście w grę.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: kmd7 »

genek pisze:
kmd7 pisze:+ 1 do Keyflower - szybki setup, szybka rozgrywka (co prawda myśliciele potrafią ją rozciągnąć w czasie, ale to cecha myślicieli, a nie gry), świetna skalowalność i satysfakcja z wysiłku szarych komórek.
Poza tym z trochę dłuższym setupem (ale bez przesady) i czasem rozgrywki, oraz nieco bardziej skomplikowane: Tzolkin: kalendarz Majów oraz Rosyjskie Koleje. Kupić, nie kupić, ale zerknąć warto. To tytuły euro, które warto mieć, a przynajmniej zagrać.
od kiedy to keyflower ma krótki setup? i do tego niby, krótszy od tzolkina?
Z szybkich ładnych euro, to może szklany szlak? W sumie to taki euro filler, ale jest co pokombinować.
U mnie od zawsze - wyjęcie 18 kafelków i rozłożenie 6 z nich oraz 5 dodatkowych na 2 osoby plus wysypanie surowców i dołożenie meepli nie zajmuje dużo czasu. Rozłożenie Tzolkina u mnie trwa jednak dlużej, choćby przez rozłożenie planszy i znaczników na torach oraz blokujących pola akcji.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Pierwsze euro - 1.5h

Post autor: seki »

Ja również uważam, że rozłożenie Keyflowera trwa stosunkowo krótko. Nigdy bym nie pomyślał, że rozkładanie Keyflowera może być dla kogoś uciążliwe. Z gier o podobnej ciężkości dużo dłużej rozkłada się dla mnie Puerto Rico czy Zamki szalonego króla Ludwika.
ODPOWIEDZ