Gra dla 2 osób z trochę odmiennymi oczekiwaniami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
nerwslowa
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:56

Gra dla 2 osób z trochę odmiennymi oczekiwaniami

Post autor: nerwslowa »

Cześć!

Piszę do Was z prośbą o pomoc w wyborze planszówek, bo po przejrzeniu kilkudziesięciu (kilkuset?) stron i recenzji mam całkowity zamęt w głowie, liczę więc na głosy kogoś bardziej doświadczonego.

Sytuacja jest taka:
- szukam gier spisujących się świetnie w 2 osoby (gram z tatą, i po prostu trudno innych zachęcić do grania z nami, choć nie mogę większego grona - 3 osoby - całkowicie wykluczyć)
- ani ja, ani tata nie lubimy jakiejś ogromnej losowości (bardzo przeszkadza nam taka na poziomie Monopoly czy Cluedo, nie mówiąc o Chińczyku)
- oboje z tatą lubimy kombinować, budować od podstaw imperium/farmę/wioskę/miasto/katedrę, ale jednocześnie oboje jesteśmy często zmęczeni po całym dniu pracy i zagłębianie się w miliard reguł jest dość ciężkie (chciałabym coś złożonego, ale w miarę... intuicyjnego? zwłaszcza że ja nienawidzę tłumaczyć długo zasad, a tata ich czytać :-))
- tata jest typowym "myślicielem", jeżeli ma miliard opcji, to jak już się po godzinie rozgrywki zmęczy, będzie siedział i "zamulał"
- rozgrywka trwająca tak 2-3 godziny to chyba jednak dla nas maks właśnie ze względu na zmęczenie; ewentualnie mogę kombinować z jedną dłuższą i drugą krótszą na rozluźnienie
- fajnie by było, jakby gra była też przyzwoicie wykonana (choć to raczej tylko miły dodatek)

Cena raczej nie gra roli, choć zdecydowanie wolałabym za 200-300 złotych kupić np. 3 różne gry i sobie je popróbować (a ewentualnie którąś potem odsprzedać na Facebooku), niż jakiegoś Scythe'a za 300, nie wiedząc, czy będzie okej.

Jeżeli chodzi o gry (niekoniecznie spełniające powyższe wymagania) już grane:
- [z dzieciństwa] Monopoly, Cluedo, Superfarmer, nawet Chińczyk - nie podobały nam się ze względu na zbyt dużą losowość i bardzo ograniczone możliwości kombinowania
- [z dzieciństwa] Scrabble: nie podobały nam się, bo tata zamulał i ja czasem też
- Carcassone - nienawidzę! (nie umiem wytłumaczyć, dlaczego, ale ta gra jest okropna dla mnie)
- Dixit - kocham, ale tam musi być większe grono, lepsza raczej na imprezę, i właśnie też na 3 i więcej osób; wolałabym też coś bardziej opartego na kombinowaniu niż "towarzyskiego"
- Osadnicy z Catanu - moja absolutnie najukochańsza gra (choć graliśmy tylko w 3 osoby), idealna jak dla mnie do tej pory ilość kombinowania, interakcji, nieoczekiwanych wydarzeń, choć dość sporo rozkładania; fajne było też, że mogłam dość szybko wytłumaczyć zasady; tacie też się bardzo podobała
- Osadnicy: Narodziny Imperium - podobała się i mnie, i tacie, zwłaszcza po 2-3 partiach, gdy już pamiętaliśmy niektóre budynki itd.
- Agricola - graliśmy raz i z jednej strony się nam podobała (zwłaszcza mi, tacie trochę mniej), fajna była ogromna liczba możliwości, ale trudno się nam do niej zebrać raz jeszcze ze względu na właśnie złożoność

Po przeglądaniu gier i ich recenzji jestem absolutnie zdecydowana na Patchwork i 7 cudów świata: Pojedynek, i one nie ulegają dyskusji. Marzą mi się też Letters from Whitechapel.

Gry, które bardzo wpadły mi w oko, to:
- Jaipur
- Steam Works
- Mr. Jack in NY
- Terraformacja Marsa
- Poprzez Wieki (nie Cywilizacja, tylko to takie małe)
- Grand Austria Hotel
- Gejsze

Gry, nad którymi się dodatkowo zastanawiam, to:
- Star Realms
- Tzolkin: Kalendarz Majów
- Zamki Burgundii
- Pięć Klanów
- Eldritch Horror
- Neuroshima Hex
- Santorini
- Pola Arle
- Król i zabójcy

Oczywiście możecie polecać też inne, spoza zestawienia, albo komentować te, które ja sobie wybrałam. :-)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra dla 2 osób z trochę odmiennymi oczekiwaniami

Post autor: Indar »

Tzolkina bym z góry odrzucił, z uwagi na to co napisałaś o Agricoli.
Star Realms mocno polecam, jak nie lubię decbuilderów to tu jest wyjątek. Czemu - bo jest szybki a zarazem dający wiele możliwości!
Rozważ jeszcze Sztuke Wojny, to bardzo fajna mała gra dla dwóch osób.
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla 2 osób z trochę odmiennymi oczekiwaniami

Post autor: GeniesGames »

Z gier które wymieniłaś na pewno polecam Jaipur, Mr. Jacka i Terraformację. Ewentualnie rozważ Park Niedźwiedzi w miejsce Patchworka, bo to bardzo podobne gry a w Park Niedźwiedzi zagracie nawet we 4 :)
Spoza wybranych przez Ciebie dorzucę Torres. Losowość bardzo niewielka, dużo możliwości i patrzenia na poczynania przeciwnika, ale zasady proste. Ewentualnie Królestwo w Budowie - pod płaszczykiem prostej gry (zasady zajmą Wam ok. 20 min) kryje się naprawdę głeboka strategia. Regrywalność dość spora, bo planszę składa się z 4 modułów z 8 do wyboru, a zasady punktowania losujecie lub wybieracie także z kilku dostępnych.
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gra dla 2 osób z trochę odmiennymi oczekiwaniami

Post autor: TV3 »

Listy z Whitechapel.
Doskonała gra. Reguł tyle, co kot napłakał. W zasadzie ciągle robi się to samo. Można grać intuicyjnie, jednak można też starać się obliczać wszystkie możliwe do wykonania ruchy - i przez to jest podatna na zamulanie, którego chcesz uniknąć (chodzi bardziej o działania policji). Ja zamulam. Kumpel zamula po dwakroć. I potem partia trwa 6 godzin. I tylko dlatego, że kumpela kumpla pogania.
Należy zatem to ryzyko rozważyć.

Mr Jack (zwykły, ale to bez różnicy)
Również świetna gra. Choć też może wystąpić ryzyko zamulania. Jeśli kto na to podatny - może dostać paraliżu decyzyjnego. Tym bardziej, że bardzo dużo zależy od każdego jednego ruchu.

Pola Arle
Hmmm... Jeśli do Agricoli trudno było Wam się zabrać, to tym trudniej będzie się wziąć za tę grę. Przy czym - główną trudność widzę tu w początkowym opanowaniu i zasad, i (głównie) ilości możliwości w grze. Opanowanie co / gdzie / po co chwilę zajmuje. Jednakże gra jest moim zdaniem bardzo intuicyjna. I gdy te wszystkie dostępne pola się ogarnie - potem jest już w zasadzie z górki.

Zamki Burgundii
Świetnie skrojony suchar. No ale nic nie piszesz o tym, że brak jakiegokolwiek klimatu jest przeszkodą, zatem to mogłoby się sprawdzić.

Gejsze
Cóż... Więcej zamulania i większy paraliż decyzyjny mam przy Gejszach właśnie niż przy Polach Arle :lol:
Zresztą zabierałem się nawet za napisanie posta na temat zupełnego przewartościowania pojęcia "ciężaru", czy jak kto woli "ciężkości" gier w oparciu właśnie o Gejsze i Pola Arle. Gejsze są spoko, mała, szybka, prosta gra. Ale mi gra się w nie trudniej niż w mięsiste, duże, dające dużo możliwości Pola. :)
Weź pod uwagę rzecz jasna, że najprawdopodobniej jestem jedyną osobą z taką opinią.



Skoro Osadnicy z Catanu tak podpasowali - może Stone Age by się nadał.
Skomplikowanie podobne, coś tam się swojego buduje, ślicznie wydana.

7 Cudów Pojedynek - ale to już wiesz.
nerwslowa
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:56

Re: Gra dla 2 osób z trochę odmiennymi oczekiwaniami

Post autor: nerwslowa »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi!

Biorę 7CŚ: Pojedynek, Patchwork, Jaipur, Terraformację i Grand Austria Hotel (ta ostatnia - mam wrażenie - będzie moim osobistym hitem, bo to mój klimat bardzo).

Na listę do ogarnięcia "kiedyś" wpisałam zatem: Star Realms, Sztukę Wojny, Park Niedźwiedzi (jednak guziczki wygrały), Torres, Królestwo w budowie, Stone Age - chwilowo te gry tylko chcę, a jeszcze ich nie pragnę :-)

Listy z Whitechapel, Mr. Jack, Gejsze - z nimi jeszcze trochę poczekam ze względu na ryzyko zamulania (naprawdę jesteśmy na to podatni).
Pola Arle pewnie też się u mnie pojawią, ale to dopiero, jak porządnie ogarniemy Agricolę (jakoś tak dzisiaj za nią zatęskniłam, uwielbiam te drewniane krówki itd.).
Zamki Burgundii - właściwie to nie wiem, czy będzie mi przeszkadzał brak klimatu, bo nie do końca jestem w stanie powiedzieć, jak bardzo odczuwałam (i czy w ogóle) klimat gier, w które już grałam. W recenzjach piszą też, że "Grand Austria Hotel" ma trochę podobną mechanikę i fajniejszy klimat, więc na razie chyba mi wystarczy. :-)
ODPOWIEDZ