Bo do grania trzeba dwojga ;)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kierda
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2016, 11:04

Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: kierda »

Cześć, chciałbym wraz z moją dziewczyną skorzystać z waszej wiedzy i doświadczenia w planszograniu :lol: . Nakczęściej gramy we dwójkę i takie też propozycje proszę kierować, jednak nie zamykamy się tylko na siebie i od czasu do czasu gramy w coś w wiekszym gronie. Pytanie do was: jakieś gry typowo pod dwóch graczy, albo coś co dobrze działa jako hybryda w większym gronie?

Gry w które gramy najczęściej podane w kolejności od męczonych najwięcej

-we dwójkę

1. Osadnicy Narodziny Imperium
2. 7 cudów świata pojedynek
3. O mój zboże
4. Red 7 ( jako szybki przerywnik )
5. Splendor
6. Warhammer Inwazja

- w wiekszym gronie

1. Tajemnicze domostwo
2. Dobble
3. Tajniacy

Rozważymy wszystkie propozycje od filerków do czasopochłaniaczy większego kalibru. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć jaki rodzaj gier nam odpowiada, ale chyba jakieś ekonomiczne, w których mamy możliwość decydowania o dalszym losie gry i możliwie w niewielkim stopniu losowe.

Bardzo was proszę o pomoc, z góry serdecznie dzękuję ;)
Sedrak
Posty: 9
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:52

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: Sedrak »

Gramy z dziewczyną w 7 Cudów pojedynek i polecam gorąco. Właśnie kupiliśmy dodatek, ale jeszcze nie ogramy. Z wymienionych grałem również w Splendor (ale w większym gronie), moim zdaniem 7 Cudów dużo lepsze.
kierda
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2016, 11:04

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: kierda »

Sedrak pisze:Gramy z dziewczyną w 7 Cudów pojedynek i polecam gorąco. Właśnie kupiliśmy dodatek, ale jeszcze nie ogramy. Z wymienionych grałem również w Splendor (ale w większym gronie), moim zdaniem 7 Cudów dużo lepsze.
Tak jak wyzej napisalem, gramy juz w 7 cudów pojedynek, takze jakies inne propozycje prosze ;(
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: mythil »

Dla dwóch jak i więcej graczy (do 4) dobrze wychodzi według mnie: Agricola, Rosyjskie Koleje, Pandemic, Robinson Crusoe, Wsiąść do pociągu.
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: GeniesGames »

Na dwie osoby mogę polecić:
- Agricola: chłopi i ich zwierzyniec, ekonomiczna i w zasadzie nie uświadczysz tam losowości :)
- Jaipur - losowość właściwie tylko przy wykładaniu kart na stół
- Rój - jest świetny, jeśli lubicie gry logiczno-taktyczne

Z gier na więcej osób (dla 2 graczy też będzie ok) to na pewno Pandemia (super kooperacyjna zabawa, choć akurat we dwie osoby nieco trudna), Yamatai, a z lekkich przerywników Hanabi albo Zombie Fluxx - obie karcianki, albo zręcznościowy Jungle Speed :)
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
kierda
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2016, 11:04

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: kierda »

GeniesGames pisze:Na dwie osoby mogę polecić:
- Agricola: chłopi i ich zwierzyniec, ekonomiczna i w zasadzie nie uświadczysz tam losowości :)
- Jaipur - losowość właściwie tylko przy wykładaniu kart na stół
- Rój - jest świetny, jeśli lubicie gry logiczno-taktyczne

Z gier na więcej osób (dla 2 graczy też będzie ok) to na pewno Pandemia (super kooperacyjna zabawa, choć akurat we dwie osoby nieco trudna), Yamatai, a z lekkich przerywników Hanabi albo Zombie Fluxx - obie karcianki, albo zręcznościowy Jungle Speed :)
Super, właśnie o taką wyczerpującą i profesjonalną odpowiedź mi chodziło. Wielkie dzięki !
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: Losiek »

Rozważ Zamki Burgundii - nie jest to najpiękniejsza gra na świecie ale działa fantastycznie.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: mBird »

Z tego co polecili poprzednicy:
+Zamki Burgundii - bardzo dobry wybór, ulubiona gra mojej żony. Można spokojnie zagrać do 4 osób.
+Jaipur - mimo trochę większej niż lubimy losowości, chętnie zasiadamy.

Prócz tego bardzo chętnie:
Gejsze/Sztuka Wojny - 2osobowe Area Control, w zależności na co przyjdzie ochota. Bardzo lubimy.
Pięć Klanów - świetne na 2-3 osoby. Na 4 już oceniam troszkę słabiej.
Roll for the Galaxy - graliśmy tylko we dwójkę i kilka partii. Mimo lekkiej dezorientacji w pierwszej rozgrywce, każda następna lepsza i wydaje się, że będziemy sobie cenić tę pozycję.

Troyes - coś cięższego i bardziej wrednego w porównaniu do pozostałych pozycji, ale mój faworyt. Często wybieramy między tym, a Zamkami.

Podsumowując:
Jeżeli coś na 1-2h to Zamki lub Pięć Klanów. Coś do godzinki - reszta. Troyes zostawcie sobie na później, ale polecam bo lubię.
PS. Dominion też powinien podejść. U nas podchodzi.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: gregos »

Jeśli chodzi o gry ekonomiczne działające równie dobrze na 2 osoby, jak i w większym składzie osobowym, to polecam: Keyflower, Tzolk'in, Steam Works, Great Western Trail oraz wcześniej wymienione Zamki Burgundii. Ponadto można jeszcze wziąć pod uwagę Puerto Rico, Orlean i Najeźdźcy z Północy, w które można również grać w dwuosobowym składzie, ale mi lepiej gra się w te tytuły w nieco większej obsadzie.
Z typowych gier na dwie osoby, świetne są Pola Arle (jest to wg mnie ulepszone rozwinięcie Agricoli).
Nie zapominaj uzupełnić kolekcji o mniejsze (szybsze) gry. Tutaj polecam: Blueprints, Park Niedźwiedzi, Na sprzedaż, Multiuniversum, Taluva.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Bo do grania trzeba dwojga ;)

Post autor: ozon »

Na 2 osoby na 15-20 min: Star Realms

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ