Gra dla początkujących.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
K0bi3l
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2017, 19:19

Gra dla początkujących.

Post autor: K0bi3l »

Witam.
Na początku chciałem się przywitać, ponieważ jestem nowy na tym forum. :D
Szukam gry dla 4 osób, która dobrze skalowałaby się również na 2 i 3 osoby.
Będzie to moja pierwsza "poważniejsza" gra(gry w które grałem to te typu monopoly, czy scrabble), dlatego chciałbym na nią przeznaczyć ok. 100zł.
W oko wpadli mi Osadnicy:Narodziny Imperium i 7 cudów świata. Myślałem jeszcze nad Neuroshimą Hex, ale nie jestem przekonany co do klimatu i gry w nią w 4 osoby.
Chciałbym, by gra była możliwie jak najmniej losowa. Zależy mi również na regrywalności. Uniwersum może być właściwie każde. Czas gry do 2,5 godz. Negatywna interakcja nie przeszkadza.
Jaki tytuł polecilibyście dla początkujących, który mieściłby się w wymaganiach?
direeX
Posty: 8
Rejestracja: 06 gru 2015, 23:25

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: direeX »

Witaj,

Najlepszym wyborem będą Osadnicy Narodziny Imperium (z czasem można wprowadzić dodatki), lub w miarę dostępnosci Pory Roku. Terraformacja Marsa jest również rewelacyjna.
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: Żubr »

Z kim masz zamiar grać, bo to też chyba ma znaczenie?
Karcianki też jednak są trochę losowe, więc jak to jest? Czy odrzucamy tylko kości?

Osadnicy to gra dla 2, ewentualnie 3 osób. Podobnie Neuroshima Hex.

Jeśli dla początkujących, to może klasyk Wsiąść do Pociągu: Europa? Alhambra, Small World, Century. Korzenny Szlak.
U mnie się dobrze sprawdziły Potwory w Tokio, każdy w to chętnie gra, ale te kości ;)
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
Awatar użytkownika
Muszan
Posty: 49
Rejestracja: 04 wrz 2008, 14:11
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: Muszan »

Myślę, że wszystkie warunki które podałeś spełnia Tikal. 7 cudów świata, o których wspomniałeś, też są dobrym wyborem, więc żeby nie podawać 10 tytułów i totalnie sparaliżować Twój wybór, proponuję którąś z nich.
-Ależ się wymądrzasz.Jesteśmy tylko ludźmi, a Ty uważasz się za Boga.
-Na kimś muszę się wzorować
K0bi3l
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2017, 19:19

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: K0bi3l »

Dzięki za odpowiedzi:D.
Będę grał czasem w gronie rodzinnym, a czasem w gronie kolegów. Niestety nie znam kogoś, kto już gra w planszówki.
Tikal wydaje się być ciekawy. Jaki jest problem w osadnikach przy grze w 4 osoby? Gra staje się zbyt monotonna i nudna?
Mały element losowości może występować, ale kości mnie odstraszają, bo mam wrażenie, że tylko od rzutu zależy dalszą rozgrywka(np. jak w monopoly). Jeśli nie jest bardzo losowo, gra z kośćmi też może być :D.
Mogę zapłacić trochę więcej niż 100zł, jeśli gra będzie tego warta.
Co myślicie o Zamkach Burgundii?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: Nidav »

K0bi3l pisze:Dzięki za odpowiedzi:D.
Będę grał czasem w gronie rodzinnym, a czasem w gronie kolegów. Niestety nie znam kogoś, kto już gra w planszówki.
Tikal wydaje się być ciekawy. Jaki jest problem w osadnikach przy grze w 4 osoby? Gra staje się zbyt monotonna i nudna?
Mały element losowości może występować, ale kości mnie odstraszają, bo mam wrażenie, że tylko od rzutu zależy dalszą rozgrywka(np. jak w monopoly). Jeśli nie jest bardzo losowo, gra z kośćmi też może być :D.
Mogę zapłacić trochę więcej niż 100zł, jeśli gra będzie tego warta.
Co myślicie o Zamkach Burgundii?
Przy 4 osobach, grając w Osadników czasami pojawia się spory downtime, tj. czas oczekiwania na swoją kolej. Zależy z kim grasz i ile czasu zajmuje im przemyślenie swojego ruchu.
Zamki to świetna gra, najlepiej jak dla mnie sprawdzająca się w dwie osoby. Ale tu interakcja bezpośrednia nie występuje - jest tylko pośrednia, polegająca na podbieraniu sobie odpowiednich żetonów, ale żeby realizować to sensownie, to trzeba patrzeć na to, co robią przeciwnicy, zaś przy 4 osobach robi się to dosyć problematyczne. Still, to świetna gra i godna polecenia.
Warto rozważyć też dwie gry z "terra" w tytule - Terraformacja Marsa i Terra Mystica. Pierwsza jest hitem i sprawdza się świetnie w każdej konfiguracji, a losowość w doborze kart ograniczyć można przez draft. Druga należy już do nieco cięższych tytułów, bo ilość możliwości od początku jest spora, ale grałem z nowicjuszami, którzy bez większych problemów łapali zasady (co nie znaczy, że grali dobrze - tę grę trzeba poznać, by grać dobrze). Losowość praktycznie jest zerowa, regrywalność ogromna ze względu na 14 różnych raz do wyboru, ale na dwie osoby chodzi średnio i interakcja rowniez występuje jedynie pośrednia.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: bartekb8 »

Osadnicy:NI mają ogromny downtime, mi się gra dłuży nawet na dwie osoby, a wcale nie popadamy w niej w paraliże decyzyjne. Generalnie jak na taki lekki charakter tej karcianki rozgrywka jest (moim zdaniem) za długa.

Też śmiało mogę polecić Tikala, ale musisz wiedzieć że dopiero przy trzech osobach zaczyna się właściwa zabawa, także trzeba to brać pod uwagę.

Na pewno Zamki Szalonego Króla Ludwika, piękna i świetnie skalująca się gra, wciągnąłem w nie całą rodzinę, tylko z dostępnością jest problem. Ale używkę widziałem niedawno na forum za 165 zł, może jeszcze jest ta oferta. To dużo ponad 100 zł ale warto.

Alhambrę kupisz za mniejsze pieniążki, to lekka gra typowo familijna i z zasadami do wyjaśnienia w 5 minut, chociaż trochę losowości w niej jest.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: gregos »

Zerknij jeszcze na Steam Works (Wiek Pary) - gra dla 2-5 osób (w każdym wariancie osobowym działa bardzo dobrze).
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: Leszy2 »

Ja polecę Simurgha.
Gra łatwa, dla 2-5 osób. Bardzo dobrze się skaluje. Mało losowości, brak negatywnej interakcji, za to dużo patrzenia na ręce przeciwnikom i wyczekiwanie okazji. Proste planowanie i kalkulacja, super combosy. Wiele dróg do zwycięstwa. Skalowanie długości rozgrywki i przede wszystkim mnogość elementów gry i wysoka estetyka wykonania. Wielka i piękna plansza naprawdę robi wrażenie. A przy tym gra jest zaskakująco tania jak na taką zawartość. Za 100 kupisz.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: anna26 »

Zamki Burgundii są rewelacyjne na 2 osoby na więcej nie grałam ale sądzę, że to zależy od towarzystwa jeśli nie ma zamulaczy to powinna być wciąż fajna gra. A jak są zamulacze to nawet przy Carcassonne doświadczyłam niemiłosiernego dowtimu :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: misioooo »

Ja polecę K2. Gra prosta i świetnie pokazująca, że w grze nie musi być kostek :) Dodatkowo jest klimatyczna i bardzo atrakcyjna dla oka - co na starcie ma znaczenie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: TV3 »

Również myślę, że K2 powinno się nadać.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla początkujących.

Post autor: anna26 »

TIKAL, Abyss, jak nie przeszkadza kooperacja to Pandemia ja od niej zaczynalam i się wciagnelam w granie
ODPOWIEDZ