Clans of Caledonia czy Projekt Gaja?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wisza94
Posty: 28
Rejestracja: 19 mar 2017, 16:25

Clans of Caledonia czy Projekt Gaja?

Post autor: wisza94 »

Hej,

czaję się od dłuższego czasu na Projekt Gaja, a tymczasem czytałam recenzję, że Clans of Caledonia to taka prostsza Terra Mistica na dwie osoby. Jako że najbardziej interesuje mnie gra na dwóch graczy, czy znajdą się może osoby, które grały już w jedną i drugą grę i mogłyby opisać wrażenia?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia czy Projekt Gaja?

Post autor: Veridiana »

Nie grałam niestety w obie, ale Projekt Gaja świetnie działa na 2 osoby. Ale jest trochę bardziej złożony od Terry. Nie wiem, czy zależy Ci też na prostocie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Clans of Caledonia czy Projekt Gaja?

Post autor: Jiloo »

Na wstępie zaznaczę, że w żadną z tych gier nie grałem w dwie osoby, ale w obie grałem więc coś tam skrobnę. Problemem może być to, ze Projekt Gaja się jeszcze nie ukazał, wiec pewnie mało kto grał.

Projekt Gaja jest rozwinięciem Terra Mystiki. Sporo zmian, usprawnień ale rdzeń gry jest nadal ten sam. Pokojowe rozprzestrzenianie się na planszy z wykorzystaniem surowców jakie zapewnimy sobie do uzyskania na początku rundy. Punktujemy za rzeczy w trakcie rundy (przydzielane losowo przy setupie), mamy tez dwa cele punktujące na sam koniec gry. Na dwie osoby nie grałem, ale sami twórcy reklamują ten tryb, a dzięki modularnej mapie jest ciaśniej niż było w TM, wiec powinno być lepiej. Granie w Chmurach wrzucił swoją recenzje na YT a on gra w dwie osoby, noże warto sprawdzić.

Clans of Caledonia moim zdaniem tak wiele z TM wspólnego nie ma. Wybieramy klan z jakąś umiejętnością, w każdej rundzie punktujemy za coś specjalnego, hexagonalna mapa, przychód z planszy, sąsiadowanie z innymi jest istotne (choć inaczej niż w TM) - na tym chyba podobieństwa się kończą. Rdzeń gry jest zupełnie inny. W CoC musimy produkować, kupować, sprzedawać surowce żeby spełniać kontrakty jakie wychodzą losowo w trakcie gry. Oczywiście mapa jestsama ważna, wystawiamy budynki żeby produkować surowce. Nie jestem do końca pewien czy Clans to faktycznie łatwiejsza gra od Terry, no i jest na 2-4 graczy. Zapytam znajomych czy grali we dwójkę i jak działa.

Jeśli znasz i lubisz Terra Mystica to Projekt Gaja powinien Ci się spodobać. Jest to samo w innym ujęciu i sporo rzeczy poprawionych.
Mam obawy czy Clans faktycznie dobrze działa na dwie osoby, ale gra jest na tyle inna że można mieć obie w kolekcji.

-EDIT-
Dopytałem znajomych o grę na dwie osoby i dostałem w odpowiedzi, że się nadaje i na dwie osoby działa tak samo dobrze jak na 4.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Clans of Caledonia czy Projekt Gaja?

Post autor: ArnhemHorror »

Potwierdzam, że w CoC gra się fajnie we dwójkę. Plansza jest mniejsza i trochę łatwiej jest przewidywać wahania cen towarów oraz punktację pod koniec gry. O ile mnie pamięć nie myli, to Rahdo nagrał rozgrywkę dwuosobową, w której w paru miejscach „przeciwnik” sprytnie zablokował mu pola do rozwoju na plaszy, a więc nie ma chowania się po kątach, nawet jeśli jest tylko dwóch graczy ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
ODPOWIEDZ