Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

Witam serdecznie,

Nie chciałbym walić tutaj za dużego wstępu więc powiem tylko, że mam na imię Paweł jestem tu nowy i z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą odpowiedzieć na post :).

Wraz ze swoją ukochaną jesteśmy nowi w planszowym świecie. Pomysł, że chcielibyśmy się w ten temat wdrążyć pojawił się po tym jak od czasu do czasu znajomy na imprezy przynosił Talisman, który wydawał nam się czymś bardzo ciekawym przez to, że znaliśmy wcześniej tylko monopoli i chińczyka ;).

Po wielu godzinach szukania decyzja kupna padła na Posiadłość Szaleństwa. Nie wiem czy to najlepszy tytuł na pierwszą grę ale mnie osobiście bardzo zaciekawiła aplikacja, która prowadzi nas w trakcie gry i poprzez swoją grafikę oraz oprawę dźwiękową wprowadza niesamowity klimat do rozgrywki.

Przez bardzo ograniczony czas jaki posiadamy nie udało nam się przejść jeszcze wszystkich scenariuszy ale już chcielibyśmy spróbować również jakiejś innej gry z racji tego, że często gramy tylko w dwójkę a Posiadłość Szaleństwa to świetna gra jednak przy 4 graczach. Za miesiąc wybieramy się do Polski i żeby uniknąć dużych kosztów dostawy chcielibyśmy tą grę wziąć ze sobą lub ewentualnie wysłać na własną rękę.

Poszukujemy gry ciekawej z fajnym i głębokim klimatem bardzo dobrze wykonanej z ciekawymi ilustracjami i z ewentualnymi dodatkami jakie można zakupić później. Fajnie jeśli gra miała by kilka scenariuszy i była dość mocno regrywalna. Sama mechanika nie gra większej roli ponieważ jesteśmy zieloni w tym aspekcie i po prostu jeszcze nie mamy tutaj swoich preferencji. Z racji początkowej przygody z grami fajnie by było gdyby zasady nie były zbyt skomplikowane ale zarazem, żeby gra nie była banalnie prosta. Nie mamy problemu z angielskim ale jesteśmy fanami Polskich wersji gier komputerowych więc fajnie by było jeśli była by Polska wersja. Cena w gruncie rzeczy nie gra większej roli. Mega wielkim plusem była by aplikacja, która tak bardzo podoba nam się w Posiadłości Szaleństwa(nie wiem czy jest sporo gier z aplikacją).

Jeśli nie zawarłem wystarczająco dużo informacji to proszę pytać a będę uzupełniać

Lista gier nad, która się zastanawiamy:

1.Runebound
2.Scythe
3.Descent(posiada jakąś aplikacje ale nie wiem czy do końca działa na takiej samej zasadzie co Posiadłość)
4.Gloomhaven ale to chyba trochę za ciężki kaliber jak dla początkujących.

Jeśli ktoś dotarł aż tutaj to bardzo dziękuje i przepraszam za chaotyczny post, życzę wszystkim miłego dnia! :D
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Drasquez »

Od siebie polecę trzy gry, które mamy w kolekcji:

1. Robinson Cruzoe - pełna kooperacja, idealna dla dwóch osób. W zestawie 6 scenariuszy, które starczą na dłuuugo, a są jeszcze dodatki i scenariusze fanowskie. Gra jest przepięknie wykonana i ma mega klimat (jeśli dacie mu się ponieść). Ryzyko jest takie, że później żadna gra nie będzie tak dobra :D
2. Runebound - znacznie lepsza wersja Talismana. Najlepiej chodzi na dwie osoby. Jest to gra typowo przygodowa, gdzie gracze w dwóch aktach (24 tury) wykonując zadania, walcząc i napotykając różne wydarzenia, przygotowują się do pokonania "głównego złego". W podstawce są dwa scenariusze, które są od siebie zupełnie różne (drugi trochę za trudny imho). Jest kilka małych dodatków, a w lutym wychodzi jeden duży wprowadzający kooperację, tryp solo, dwa nowe scenariusze i nowych bohaterów. Aha, gra jest pięknie wykonana i bardzo cieszy oko rozłożona na stole (heksy, żetony mmm).
3. 7 Cudów: Pojedynek - na początku nam nie podeszła, a teraz jest najczęściej goszczącą na stole. Jak już się rozegraliśmy to okazało się, że to wyśmienita gra dla pary. Dużą jej zaletą jest wiele dróg do zwycięstwa i czas gry - 15-30 minut - pozwalający na dogrywkę, a może dwie nawet xD Nie jest to typowa planszówka, ale warto zwrócić na nią uwagę.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: hipcio_stg »

Świetna gra wykorzystująca aplikacje to alchemicy. Jest do nich dodatek, regrywalnoac jest ogromna! Dodatkowo polecę grę imprezowa która tez wykorzystuje aplikacje. Sheriff z Nottingham. Do grania we dwójkę bez sensu, ale na imprezkę sprawdzi się super. Szczególnie po dwóch browarach ;-)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: mat_eyo »

Alchemicy będą zdecydowanie zbyt ciężcy i przygody tam zbyt dużo nie ma ;)
Nie wierzę, że to piszę, ale chyba nie możecie wybrać lepiej, niż Pandemic Legacy.
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

Drasquez pisze:Od siebie polecę trzy gry, które mamy w kolekcji:

1. Robinson Cruzoe - pełna kooperacja, idealna dla dwóch osób. W zestawie 6 scenariuszy, które starczą na dłuuugo, a są jeszcze dodatki i scenariusze fanowskie. Gra jest przepięknie wykonana i ma mega klimat (jeśli dacie mu się ponieść). Ryzyko jest takie, że później żadna gra nie będzie tak dobra :D
2. Runebound - znacznie lepsza wersja Talismana. Najlepiej chodzi na dwie osoby. Jest to gra typowo przygodowa, gdzie gracze w dwóch aktach (24 tury) wykonując zadania, walcząc i napotykając różne wydarzenia, przygotowują się do pokonania "głównego złego". W podstawce są dwa scenariusze, które są od siebie zupełnie różne (drugi trochę za trudny imho). Jest kilka małych dodatków, a w lutym wychodzi jeden duży wprowadzający kooperację, tryp solo, dwa nowe scenariusze i nowych bohaterów. Aha, gra jest pięknie wykonana i bardzo cieszy oko rozłożona na stole (heksy, żetony mmm).
3. 7 Cudów: Pojedynek - na początku nam nie podeszła, a teraz jest najczęściej goszczącą na stole. Jak już się rozegraliśmy to okazało się, że to wyśmienita gra dla pary. Dużą jej zaletą jest wiele dróg do zwycięstwa i czas gry - 15-30 minut - pozwalający na dogrywkę, a może dwie nawet xD Nie jest to typowa planszówka, ale warto zwrócić na nią uwagę.
W takim razie Runebound i Robinson Cruzoe trafiają na wąska listę!
hipcio_stg pisze:Świetna gra wykorzystująca aplikacje to alchemicy. Jest do nich dodatek, regrywalnoac jest ogromna! Dodatkowo polecę grę imprezowa która tez wykorzystuje aplikacje. Sheriff z Nottingham. Do grania we dwójkę bez sensu, ale na imprezkę sprawdzi się super. Szczególnie po dwóch browarach ;-)
A jakieś jeszcze gry z aplikacja? Albo czy sa jakieś plany na ciekawa grę z aplikacja?
mat_eyo pisze:Alchemicy będą zdecydowanie zbyt ciężcy i przygody tam zbyt dużo nie ma ;)
Nie wierzę, że to piszę, ale chyba nie możecie wybrać lepiej, niż Pandemic Legacy.
Dlaczego nie wierzysz :)? Słyszałem o tej grze i przez to, ze przykleja się różne naklejki itp to już po pierwszym przejściu nie idzie jej przejść jeszcze raz nawet jeśli nie przeszkadza ci znajomość scenariusza?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: mat_eyo »

To "przejście" trwa od 12 do 24 partii plus szkoleniowe gry w czystego Pandemica.

Nie wierzę, bo sam nie lubię coopów, a systemu Legacy już w szczególności ;) ale staram się być obiektywny i jednak do Waszych potrzeb to polecić.
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

mat_eyo pisze:To "przejście" trwa od 12 do 24 partii plus szkoleniowe gry w czystego Pandemica.

Nie wierzę, bo sam nie lubię coopów, a systemu Legacy już w szczególności ;) ale staram się być obiektywny i jednak do Waszych potrzeb to polecić.
I żaden nowy gracz nie może się dołączyć w trakcie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: mat_eyo »

Teoretycznie może, jeśli na szybko streścicie mu co się wcześniej działo, jakie zmiany w zasadach są wprowadzone i dacie mu jakąś postać. Choć z drugiej strony w systemie Legacy chodzi o immersję i wspólne poznawanie całej historii, a o to ciężki, jak ktoś się dosiada/odchodzi w trakcie kampanii.
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

mat_eyo pisze:Teoretycznie może, jeśli na szybko streścicie mu co się wcześniej działo, jakie zmiany w zasadach są wprowadzone i dacie mu jakąś postać. Choć z drugiej strony w systemie Legacy chodzi o immersję i wspólne poznawanie całej historii, a o to ciężki, jak ktoś się dosiada/odchodzi w trakcie kampanii.
W razie co zaczynac od pierwszego sezonu? :)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Nidav »

Badboyski pisze:
mat_eyo pisze:Teoretycznie może, jeśli na szybko streścicie mu co się wcześniej działo, jakie zmiany w zasadach są wprowadzone i dacie mu jakąś postać. Choć z drugiej strony w systemie Legacy chodzi o immersję i wspólne poznawanie całej historii, a o to ciężki, jak ktoś się dosiada/odchodzi w trakcie kampanii.
W razie co zaczynac od pierwszego sezonu? :)
O ile dorwiesz nówkę na rynku wtórnym - Lacerta obecnie nie planuje dodruku i ponoć ma go w ogóle nie być. Niemniej można mieć nadzieję, że jednak kiedyś zmienią zdanie.
Jeśli zależy Ci na aplikacji, to jeszcze bodajże XCOM z tego korzysta, ale to skomplikowana gra w klimatach SF. Wspomniany Robinson też może się nadać, bo scenariusze itp. a na ostatnim Essen Portal zapowiedział aplikację. Ponadto można czekać na premierę Pierwszych Marsjan, które są duchowym następcą Robinsona, również ze scenariuszami i z aplikacją - premiera się ciągle przesuwa, ale gra już dotarła do osób, które zamówiły ją w preorderze od Portalu i czasami pojawiają się używki.
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

Nidav pisze:
Badboyski pisze:
mat_eyo pisze:Teoretycznie może, jeśli na szybko streścicie mu co się wcześniej działo, jakie zmiany w zasadach są wprowadzone i dacie mu jakąś postać. Choć z drugiej strony w systemie Legacy chodzi o immersję i wspólne poznawanie całej historii, a o to ciężki, jak ktoś się dosiada/odchodzi w trakcie kampanii.
W razie co zaczynac od pierwszego sezonu? :)
O ile dorwiesz nówkę na rynku wtórnym - Lacerta obecnie nie planuje dodruku i ponoć ma go w ogóle nie być. Niemniej można mieć nadzieję, że jednak kiedyś zmienią zdanie.
Jeśli zależy Ci na aplikacji, to jeszcze bodajże XCOM z tego korzysta, ale to skomplikowana gra w klimatach SF. Wspomniany Robinson też może się nadać, bo scenariusze itp. a na ostatnim Essen Portal zapowiedział aplikację. Ponadto można czekać na premierę Pierwszych Marsjan, które są duchowym następcą Robinsona, również ze scenariuszami i z aplikacją - premiera się ciągle przesuwa, ale gra już dotarła do osób, które zamówiły ją w preorderze od Portalu i czasami pojawiają się używki.
Milo słyszeć, że jest/będzie więcej gier planszowych, które korzystają z aplikacji! Dla fana gier komputerowych takiego jak ja bardzo często jest to karta przetargowa żeby kogoś na taka planszowke namówić :). Wiem, że nie wszystkim się to podoba, ale mam nadzieje, że bedzie takich gier więcej i więcej.

Co powiecie o Time stories? Zapomniałem to umieścić na liście a tez zastanawiałem się nad tym tytułem z racji tego, ze oboje z dziewczyna jesteśmy wielkimi fanami escape roomow :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: mat_eyo »

Z Time Stories problem jest taki, że to są jednorazówki. Tzn. do przejścia jednego scenariusza potrzeba kilku prób, ale po jego ukończeniu ponowna gra nie ma sensu. TS to najgorszy okołoplanszówkowy twór, do którego miałem nieprzyjemność usiąść.

Jeśli lubicie escape roomy i aplikacje przy planszówce, to może Unlock?
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

mat_eyo pisze:Z Time Stories problem jest taki, że to są jednorazówki. Tzn. do przejścia jednego scenariusza potrzeba kilku prób, ale po jego ukończeniu ponowna gra nie ma sensu. TS to najgorszy okołoplanszówkowy twór, do którego miałem nieprzyjemność usiąść.

Jeśli lubicie escape roomy i aplikacje przy planszówce, to może Unlock?
Bardzo ciekawa gra, ale jednak tylko karcianka. Pewnie prędzej czy później znajdzie się w kolekcji.

Co możesz/możecie powiedzieć o grze Descent? Warte uwagi czy na początek lepiej sobie odpuścić? Jak wygląda sprawa z aplikacja właśnie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: mat_eyo »

Descent to przygodówka, aplikacja pozwala na grę bez mistrza gry, w coopie (tak, jak w Posiadłości Szaleństwa). Miałem, pograłem, sprzedałem. Dla mnie zbyt losowe i mało zbalansowane (grałem bez apki), ale ja lubię eurosuchary. Ze względu na temat chętnie bym spróbował Imepriu Atakuje, które jest takim Descentem 2.0
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

No nic. Wybor padnie chyba na Runebound na poczatek :).

Ale nadal czekam na jakies ewentualne propozycje!
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: sidmeier »

Badboyski pisze:No nic. Wybor padnie chyba na Runebound na poczatek :).

Ale nadal czekam na jakies ewentualne propozycje!
Jako konkurencyjne można rozważyć Here I Stand, jest nowa edycja.
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

Po konsultacjach z moja dziewczyną decydujemy się jednak na Robinson Cruzoe :)

Mam nadzieję, że nie będziemy żałować tej decyzji :). Jakieś ciekawostki na temat tej gry :)?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Nidav »

Badboyski pisze:Po konsultacjach z moja dziewczyną decydujemy się jednak na Robinson Cruzoe :)

Mam nadzieję, że nie będziemy żałować tej decyzji :). Jakieś ciekawostki na temat tej gry :)?
Jeśli wam się spodoba, to warto wiedzieć, że jest jeden duży dodatek, składający się z pięciu scenariuszy ze sobą powiązanych (coś w stylu wzmiankowanego Pandemic Legacy, tylko bez darcia kart), drugi na tej samej zasadzie został zapowiedziany oraz można dokupić masę małych dodatków, pokroju nowej postaci, dodatkowych kart bestii, nowych scenariuszy itp.
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Drasquez »

Świetny wybór! Nie będziecie żałować :) Na pewno nie zraźcie się instrukcją i pierwszą rozgrywką. Przeczytajcie raz i zagrajcie bez napinki o zgodność z zasadami. Po zagraniu wróćcie do instrukcji i wszystko się wyjaśni.

Na pewno grajcie z Piętaszkiem bo pierwsze gry bez niego mogą być zbyt trudne. My zawsze gramy tak, że Piętaszka dodajemy do drużyny po pierwszej udanej akcji eksploracji - znaleziony w dziczy :D Jak jest zbyt trudno, ale nie idzie gra to można jeszcze znaleźć psa w dziczy! Taki nasz home rule ;D
Badboyski
Posty: 20
Rejestracja: 15 lis 2017, 23:01

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Badboyski »

Drasquez pisze:Świetny wybór! Nie będziecie żałować :) Na pewno nie zraźcie się instrukcją i pierwszą rozgrywką. Przeczytajcie raz i zagrajcie bez napinki o zgodność z zasadami. Po zagraniu wróćcie do instrukcji i wszystko się wyjaśni.

Na pewno grajcie z Piętaszkiem bo pierwsze gry bez niego mogą być zbyt trudne. My zawsze gramy tak, że Piętaszka dodajemy do drużyny po pierwszej udanej akcji eksploracji - znaleziony w dziczy :D Jak jest zbyt trudno, ale nie idzie gra to można jeszcze znaleźć psa w dziczy! Taki nasz home rule ;D
Wlasnie troszke obawiam sie tej obszernej instrukcji no ale mam nadzieje, ze predzej czy pozniej sobie poradzimy :).
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Drasquez »

Do gry jest dodana ściąga w postaci małego arkusza z etapami i opisami działań - jak na podstawie instrukcji nauczysz się ją rozumieć to później nawet po dłuższej przerwie wystarczy mieć ją przed sobą i postępować zgodnie z tym co zaleca po kolei :)
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Re: Para nowicjuszy szuka ciekawej gry :)

Post autor: Archivista »

Czołem!
Z narzeczoną gramy regularnie od około 2 lat. Jednym z pierwszych tytułów było 7 Cudów Świata: Pojedynek, aktualnie przymierzamy się do dodatku. Gra, która zdecydowanie najczęściej ląduje na stole. Jest szybka, przyjemna. Tuż obok pod względem ilości partii stoi Jaipur. Ostatnie z mniejszych tytułów: Star Realms oraz Gejsze są stosunkowo nowe i już bardzo się podobają. Poleciłbym jedną z tych kilku gier oraz drugą - coś większego z dłuższym czasem rozgrywki.
Robinson u mnie przeleżał na półce około 5 mies. Instrukcja jest bardzo trudna. Początkowo mocno nas zniechęciła, więc odłożyliśmy to "na potem" :D. W międzyczasie sięgaliśmy po inne tytuły. A potem przyszedł czas zmieść kurz z Robinsona. Gra cieszy i to bardzo. Przebrniecie przez pierwszą rozgrywkę i już od niej nie odejdziecie. Zajmie wiele wieczorów.
Polecić mogę także m.in. Pięć Klanów i Concordię.
Tymczasem
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
ODPOWIEDZ