Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szuwar333
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2017, 12:09

Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: szuwar333 »

Witam wszystkich;).
Jestem nowy na forum (chociaż czytam je od jakiegoś czasu).
Szukam gry do kolekcji na spotkania z kolegami.
Moje kryteria:
- skalowalność - zazwyczaj gracz będziemy w 3-4 osoby (ale tez żeby można było zagrać w 4-5 osób lub więcej , ale to nie jest kryterium które musi gra spełniać, bo 80% czasu spotykamy się w 3 osoby)
- losowość - jak najmniejsza
- złożoność średnia (tak żebyśmy zasad nie ogarniali pół dnia)
- czas rozgrywki - optymalnie 60-120 min - ale może być też dłuższa (maks do 4 godzin)
- duża regrywalność w tym samym gronie
- interakcja - tzn. bardziej możliwość przeszkadzania niż pomagania (coś jak w Splendor, gdzie można karty podebrać), ale też bez przesady, tak żebyśmy po spotkaniu nadal ze sobą rozmawiali:P
- nie ma/nie musi to być gra rodzinna czy typowo imprezowa. Grać będziemy przy piwku (lub bez) weekendami, zazwyczaj w stałym męskim gronie (rzadziej z żonami:P ) i na pewno nie z dziećmi
- cena 100-200zł (drugorzędna sprawa, ale najlepiej poniżej 200zł)

Do tej pory graliśmy i podobały nam się:
- Splendor
- 7 cudów świata
- Enclave (chociaż dużo początkowych zasad i po kilku rozgrywkach gra zaczyna się robić nużąca)
- Munchkin , ale to tylko do piwka, bo zbyt mało strategii, zbyt dużo losowości

Nie przypadły do gustu:
- Talizman (zbyt duża losowość)
- Osadnicy z Catanu (zbyt duża losowość, ale dawno nie grałem, zagrałem kilka razy i leży na półce )

Z gier rodzinnych/typowo imprezowych posiadam i podobają mi się ale nie o taką grę mi chodzi teraz;) : Dixit , Tajniacy, Prawo dżungli, Double.

Myślałem o grach:
- Wsiąść do pociągu (ale klimat nie mój)
- Small world (ale słyszałem ze szybko się nudzi)
- Puerto Rico (ale często czytałem ze zbyt duża losowosć)

Jestem otwarty na propozycje;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: hipcio_stg »

Polecam Concordię!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: warlock »

Poza pulą żetonów plantacji Puerto Rico jest w 100% pozbawione czynnika losowego, nie wiem kto takie bzdury pisze że to losowa gra ;). Bardzo dobry tytuł na początek, spełnia kryteria.
szuwar333
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2017, 12:09

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: szuwar333 »

Dobra, biorę na celownik Puerto Rico;) , może jeszcze jakieś propozycje? Mogę kupić kilka gier;).
Może coś w klimacie Fantasy/Postapokaliptyczny?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: Jiloo »

Z 3 podanych przez ciebie gier Puerto Rico ma najmniejszą losowość. We Wsiąść do pociągu losowo wychodzą karty i bilety do spełnienia, a w Small World losowo dochodzą rasy i losowo umiejętności.
Mała losowość występuje w Terra Mystica. Tam losowe są tylko cele punktujące w danej rundzie, a reszta jest już zupełnie pozbawiona losowości. Myśle, że spełnia twoje kryteria.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: Tomzaq »

Caylus w ogóle nie nie jest losowy, oprócz setupu. Wszystko w rekach graczy. :D
Who is John Galt?
Posiadam
Nesmeer

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: Nesmeer »

Polecam Steam, gra nie ma tak trudnych zasad jak ocenia to BGG, a skaluje sie bardzo dobrze, z czasem mozna dokupic 2-3mapy i mamy swietna zabawe w budowe kolei i przewoz towarow. Do tego licytacja i walka o miejsce na planszy, ekonomiczne pysznosci.

Edit: Ewentualnie latwiejsze, tansze, a rownie "klasyczne" Wysokie Napiecie.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2017, 18:04 przez Nesmeer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: grabol »

Le Havre - losowość tylko podczas przygotowania rozgrywki, zasady banalne, czas około 45 min. na gracza, raczej rynek wtórny. Poza tym inne Rosenberga np Agricola lub Kawerna.
Caylus - więcej zasad do ogarnięcia, większa interakcja, czas rozgrywki zbliżony, bardzo już leciwa oprawa ale gra wyśmienita.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: hipcio_stg »

grabol pisze:Le Havre - losowość tylko podczas przygotowania rozgrywki, zasady banalne, czas około 45 min. na gracza, raczej rynek wtórny. Poza tym inne Rosenberga np Agricola lub Kawerna.
Caylus - więcej zasad do ogarnięcia, większa interakcja, czas rozgrywki zbliżony, bardzo już leciwa oprawa ale gra wyśmienita.
Instrukcja ma być do ogarnięcia w miarę szybkim czasie. Lacerra nie potrafi pisać intuicyjnych instrukcji dla nowych graczy. Zaczynałem przygodę od agricooi wiec wiem co mówię.
tomasch
Posty: 675
Rejestracja: 25 sie 2014, 20:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: tomasch »

grabol pisze:Le Havre - losowość tylko podczas przygotowania rozgrywki, zasady banalne, czas około 45 min. na gracza, raczej rynek wtórny. Poza tym inne Rosenberga np Agricola lub Kawerna.
Caylus - więcej zasad do ogarnięcia, większa interakcja, czas rozgrywki zbliżony, bardzo już leciwa oprawa ale gra wyśmienita.
Gralem w Le Havre kilka razy, i grałbym częściej gdyby to było 45 minut na gracza. Zwykle jest to grubo ponad godzinę (na gracza) i partie na 4 osoby zabierały i 5 godzin. Z Rosenberga raczej Agricola czy Caverna.
Jak dla mnie dobrą opcją byłby jeszcze Orlean czy najeźdźcy z północy (dodatki po paru partiach będą potrzebne) albo blood rage / cry havoc

Wysłane przy użyciu Nokii 3310
Wysłane z Nokii 3310 przy użyciu Internet Explorera
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: pasza_sadyka »

Tzolk'in
Great Western Trail
Marco Polo

To moje typy.

Wysłane z mojego Lenovo YT-X703L przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra strategiczno-ekonomiczna z małym czynnkiem losowości

Post autor: warlock »

Caylus - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... zyje-krol/ - zerowa losowość (ale gra ciężko dostępna)
Puerto Rico - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... wa-pynaca/ - losowość tylko przy doborze plantacji
Tzolk'in - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... kukurydza/ - losowość tylko przy wychodzeniu nowych budynków

Poczytaj o tych trzech grach u mnie na blogu, być może coś Ci podpasuje. Osobiście cholernie polecam wszystkie te gry ;).
ODPOWIEDZ