2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Lucass »

Witam,

szukam czegoś nowego do mojej skąpej planszo-teki. Gramy w gronie rodzinnym w 2, 3 lub 4 osoby (w opcji 3-4 osoby gra 9-latek; reszta dorośli).
Gra nie powinna być za długa (ok. 1 godz.). Powinna wciągać i zachęcać do kolejnej rozgrywki.

Posiadamy: kilka części Ticket to ride, 7 Cudów (+ Liderzy i Miasta), Istambuł (+ Kawa), Splendor (czekamy na dodatek), Catan (+ Ropa i Najlepsi Przyjaciele).

Klimat/tematyka: rolnictwo, zamki, maszyny, czasy arystokracji (a’la "Splendor"), coś pokroju "Istambuł", nie wiem co jeszcze...ale w każdym razie nie interesuje mnie: fantastyka, magia, horror, wszelkie bitwy i walki.

Mechanika: kupno/sprzedaż surowców, handel, budowa, fajnie gdyby były różne drogi do zwycięstwa, ostatnio myślałem, że element licytacji mógłby być ciekawy. Może też być jakaś "karcianka".

Chłopak toleruje niewielką negatywną interakcję i łapie nieco bardziej skomplikowane zasady (choć na początku potrafi się zrazić i trzeba go zachęcać - jak zatrybi, to już idzie dobrze; tak było z Istambułem). Po godzinie jednak zaczyna się lekko nudzić, chociaż np. Catan (który u nas trwa min. 90 min. :) ) znosi w miarę dobrze, więc myślę, że przy ciekawym tytule może przekraczać 60 min.

Moje wstępne typy:
- Wyspa Skye
- Wiek Pary
- Packet Row
- Metropolia

Dzięki za wszelkie porady.

Łukasz
Ostatnio zmieniony 06 lis 2017, 12:59 przez Lucass, łącznie zmieniany 4 razy.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: shod »

mamy również 7 cudów, TTR, Splendor i syna w wieku 6,5 roku, wiec nieco podobny gust.
poleciłbym Wyspę Skye z wymienionych przez Ciebie. mamy ją i grało nam się w to naprawdę nieźle, ale ostatnio jakoś nie ląduje na stole, bo się nam ograło i doszło parę nowych gier ;). zapewne niebawem wyjdzie dodatek po polsku, który ponoć mocno rozwija tą grę, dlatego myślę, że warto się nad nią pochylić.
również czekaliśmy na dodatek do Splendora, aczkolwiek biorąc pod uwagę jego cenę i lekkie znudzenie tego tytułu, nie wiem czy lepszym wyborem nie byłoby np. Century: korzenny szlak - mechanika podobna ale gra nieco inna. biorąc pod uwagę Wasze kryteria, powinna się spodobać. niestety nie posiadam, więc nie wypowiem w się co do wrażeń z rozgrywki.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: gregos »

Wyspa Skye to bardzo dobry wybór, żeby chłopaka nie odstraszyć od gry (akcje przeprowadza się szybko i płynnie, fajny model tworzenia swojego królestwa, zwracając uwagę na zmiennie punktujące kafle w zależności od rundy). Pewnie Wiek Pary też go mógłby zainteresować, bo tworzy się maszyny, ale to już nieco trudniejsza i dłuższa rozgrywka, więc może jeszcze nie na tym etapie. Polecam jeszcze Zamki Burgundii (świetna gra) oraz z licytacyjnych - Na sprzedaż.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Lucass »

Dziękuję za propozycje.
"Na sprzedaż" faktycznie ciekawie wygląda po przeczytaniu kilku recenzji. W pierwszym poście zmieniłem nieco moje typy, dodając "Metropolię" - gdybyście mieli porównać te dwa tytuły? - wiem, że to różne gry, ale chodzi ogólnie o satysfakcję z zabawy...?

"Zamki Burgundii" również już na celowniku :)

Po głębszej analizie, "Wiek Pary" na razie odpuszczam.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Leszy2 »

Polecam Simurgh
Gra dość tania w stosunku do tego co dostajemy w pudełku, bardzo atrakcyjna wizualnie.
Jest to trochę nietypowy workerplacement, polegający na pozyskiwaniu i wymianie surowców na punkty. Dość złożona (nie w sensie komplikacji gry, bo ta jest dość łatwa) i zmienna siatka zależności daje różnorodne drogi do zwycięstwa. Brak integracji negatywnej, ale za to zdecydowanie dużo patrzy się przeciwnikom na ręce. Zwłaszcza przy 2 osobach. Regulowana długość gry.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Lucass »

Leszy2 pisze:...Simurgh
Nie ta tematyka ;) ...ale dzięki za chęć pomocy.

Ps. Co Waszym zdaniem jest nr 1 z:
- Zamki Burgundii
- Wyspa Skye
- Packet Row
(muszę coś odrzucić z puli gier do wyboru, bo za dużo się tego robi ;))
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: GeniesGames »

Ja bym wybrał Wyspę Skye - przyjemna z przejrzystymi zasadami, a w dodatku porządnie wykonana (dość grube tekturowe elementy) :)
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: shod »

tak mi się teraz przypomniało...nie ma na Twojej liście Zamków Szalonego Króla Ludwika. gra spełnia wiele z Twoich kryteriów: są zamki, jest handel, jest swego rodzaju licytacja, wykonanie świetne. jedyny problem jest taki, że gra obecnie nie do kupienia, chyba że z drugiej ręki.
wybacz, zamiast ułatwić to może utrudniłem wybór ;).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: gregos »

Lucass pisze: Ps. Co Waszym zdaniem jest nr 1 z:
- Zamki Burgundii
- Wyspa Skye
- Packet Row
(muszę coś odrzucić z puli gier do wyboru, bo za dużo się tego robi ;))
Na pewno coś z dwóch pierwszych pozycji. Jeśli w wyborze gry kierujesz się obok sprawnej i fajnej mechaniki, również ładnym i porządnym wykonaniem, to z pewnością Wyspa Skye będzie lepsza, ale za to Zamki Burgundii, pomimo znacznie cieńszych kafelków, oferują perfekcyjną mechanikę. Z drugiej strony wspominałeś, że chłopiec potrafi się znużyć po ok. godzinie gry, a uczestniczy w czteroosobowych rozgrywkach, więc przy Zamkach może się ten syndrom u niego pojawić, aczkolwiek niewykluczone, iż częste zagrywanie kośćmi na tyle go pobudzi, iż zupełnie zapomni o czasie spędzonym przy stole. Wyspę Skye nawet w pełnym składzie ogracie bez problemu poniżej godziny.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Lothrain »

Moim zdaniem Zamki Burgundii mogą 9-latka przytłoczyć możliwościami. Wybrałbym Wyspę Skye.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Lucass »

O "Zamki B." i "Wyspę" pytałem także dlatego, aby mieć alternatywę dla dwóch osób (czasem syn ma inne zajęcia), ale z tego co doczytałem i Zamki i Wyspa chodzą dobrze w parze.
Ps. Nie wykluczam zakupu kilku gier.
Pomyślę jeszcze nad tymi dwoma tytułami.

Wrócę jeszcze do dwóch prostszych gier, o których była mowa wcześniej... wiem, że są różne, ale która Waszym zdaniem daje więcej satysfakcji z rozgrywki (tak, że ma się ochotę zagrać ponownie ;) ): "Na sprzedaż" czy "Metropolia"?

Dzięki.
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: leśny człowiek »

A ja dorzuciłbym jeszcze Tikala, mój siedmiolatek gra w to coraz perfidniej :wink: Gra oferuje sporo interakcji, czasami negatywnej, ale nie wrogiej, no i ciekawy temat.
Mnie syn męczy Agricolą, zastanawiam się nad wypróbowaniem z nim wariantu rodzinnego, ale ten setup...
Posiadam Packet Row, ale jakoś nie dograłem do końca pierwszej partii i nie mogę się zmusić do wyciągnięcia jej ponownie na stół.
EdekDemolka
Posty: 86
Rejestracja: 21 wrz 2015, 19:56

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: EdekDemolka »

Moje typy: Epoka kamienia - Kakao - Metropolia.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 2-4 osoby (chłopak, 9 lat)

Post autor: Lucass »

No to mam juz Zamki szalonego króla Ludwika i w drodze Metropolia.

Wyspa Skye i Zamki Burgundii może kiedyś w przyszłości (choć nie wiem czy mając "Ludwika" jest sens jeszcze "Burgundię"... niemniej jednak wiem, że poza podobieństwem w nazwie to dwie różne gry...zobaczymy).

Muszę jeszcze zachować trochę środków na inne tytuły, które w najbliższym czasie chciałbym kupić... Splendor (miasta), 7 Cudów Pojedynek, może TTR Francja/Azja ..wciągajace te planszówki, niestety ;)

Dziękuję wszystkim za udział i pomoc.
ODPOWIEDZ