Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Rahu »

Cześć,
planuję zakupić kolejną grę planszową i chciałbym się Was doradzić.
Głównie będziemy grać w 2-3 osoby, bardzo rzadko w większym gronie.
1. Na początek pytanie: która gra jest lepsza Arkham Horror czy Eldritch Horror i dlaczego? lub może inaczej: jakie są różnice pomiędzy tymi grami? (spodziewam się, że były już podobne tematy, ale chciałbym przeczytać aktualne opinie graczy :wink:) oraz czy rozgrywka w te gry w składzie 2-3 os. się sprawdzi ?
2. Ogólnie rzecz biorąc obecnie interesowałyby mnie gry: strategiczne/przygodowe/ameritrash/kooperacyjne (niekoniecznie wszystko w jednym :D) i czy mógłbym prosić o jakieś rekomendacje na jakieś konkretne, interesujące tytuły? Byłem bardzo "nahypeowany" na Chaos w Starym Świecie, ale jako że gramy głównie w max 3 osoby to tą pozycję zostawiam na przyszłość :)
animare
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2016, 06:42
Lokalizacja: Rybnik

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: animare »

Cześć, mogę tylko wypowiedzieć się na temat ED ale niestety jeszcze nie zagłębiłem się na tyle żeby dać Ci obszerną opinię. Jak najbardziej gra świetnie się sprawdza w gronie 2-3osobowym, jak i nawet solo. Ze względu na ilość bohaterów gdy najdzie Cię ochota na bardziej rozbudowaną rozgrywkę to można wybrać po 2 bohaterów na osobę. Gra de facto działa nawet do 8 osób aczkolwiek przy takiej liczbie z pewnością brakuje kart. Jeśli chodzi o klimat to jak najbardziej można się fajnie wczuć, tym bardziej jeśli lubisz zagadnienie Cthulhu. My gramy tylko z żoną i to rzadko że względu na czas rozgrywki i setup który trwa u nas 10-15 minut. W temacie fabularnym i czysto rozgrywkowym może Ci się wydać po jakimś czasie że gra jest niepełna, dla tego też po kilkunastu partiach jeśli gra Ci się spodoba będziesz pewny że się wypala i potrzebny jest zakup dodatku. Dodatków jest bodajże 5, każdy dodaje region dodatkowych "bossów" oraz dużą ilość kart. Z pozytywnych aspektów jest taki że wystarczy tylko dodatek "Zaginiona Wiedza" który posiada około 150 dodatkowych kart aby Eldrith prędko się nie znudził.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Breżniew »

Witaj.
1. Eldritch jest uznawany za ulepszony Arkham Horror z wygładzoną mechaniką, bardziej przyjaznymi zasadami i skróconym czasem rozgrywki. Wymienię kilka najważniejszych różnic między tymi grami i krótko opiszę:

Plansza
W EH poruszasz się po całym globie, w AH tylko po jednym mieście.

Wpływ Przewiecznego na rozgrywkę
W EH każdy Przedwieczny ma własne talie spotkań badawczych, specjalnych i talię tajemnic do rozwiązania. Podczas danej gry nke korzysta się z talii innych Przedwiecznych. Dzięki temu wybór Przedwiecznego niejako definiuje cele do wykonania przez badaczy i urozmaica w znacznej mierze samą rozgrywkę. W AH wybór Przedwiecznego nie ma aż takiego wpływu na rozgrywkę - spotkania losowane są z tych samych talii niezależnie od tego, czy naszym przeciwnikiem jest Cthulhu, Azathoth czy inny Przedwieczny.

Czas rozgrywki
W EH długość rozgrywki jest ograniczona. Talia Mitów ma określoną ilość kart i jeśli karty się skończą to następuje przegrana badaczy i koniec gry.
W AH może się zdarzyć, że gra będzie się ciągnęła długo, zanim nastąpi porażka lub zwycięstwo graczy.

Zasady
AH - dużo drobnych zasad oraz wyjątków o których trzeba pamiętać.
EH - mniej zasad oraz sporo elementów z AH "stopionych" ze sobą w celu uproszczenia i upłynnienia rozgrywki.

Wpływ poczynań graczy na dalszą rozgrywkę
To jedna z najważniejszych różnic między tymi grami. Jest ona związana z występującą w EH mechaniką rozrachunku. Polega ona na wyciąganiu konsekwencji z decyzji i przygód jakie przytrafią się badaczom. W EH występują karty stanów, które mają bardzo duży wpływ na badacza, który je posiada. Przykładowo - badacz wskutek jakiegoś spotkania doznał urazu nogi. Póki co nic strasznego się nie stało, ale gdy wkrótce nastąpi faza rozrachunku, odezwie się rana nogi i w najbliższej turze gracz nie będzie mógł się poruszać.

Opisałem to wszystko bardzo w skrócie.
Jak dla mnie obie gry są bardzo godne uwagi. Posiadam obydwie i nadal grywam zarówno w EH jak i w AH. Piszę to odnośnie tego, że wielu graczy posiadających Horror w Arkham przerzuciło się na nowszy i pod wieloma względami lepszy Eldritch Horror, a starszy Arkham albo sprzedali, albo odstawili na półkę na pastwę kurzu.

Wg.mnie Eldritch jest trochę jak AH ma sterydach - wszystko mechanicznie idzie szybko i sprawnie, mamy konkretny cel w postaci tajemnic do rozwiązania i robimy wszystko, żeby ten cel osiągnąć. Trzeba mądrze zaplanować swoje akcje i liczyć przy tym na łut szczęścia podczas spotkań oraz walki, bo kości potrafią być bezlitosne i najbardziej misternie ułożony plan może się posypać przez jeden kiepski rzut.
W AH wszystko toczy się wolniej. Poczynania graczy nie muszą być aż tak zoptymalizowane jak w EH. To jest wg mnie jedna z większych zalet starszej z tych gier. Wędrując uliczkami Arkham, mam czas zwiedzić to miasto i zajrzeć do jego wielu zakamarków.
W EH zazwyczaj nie ma zbyt wiele czasu na zwiedzanie i wczucie się w dane miejsce na mapie. Robiłeś coś w Szanghaju? Za chwilę jesteś w Sydney i robisz kolejną rzecz. Zamknąłeś bramę w Londynie? Za chwilę siedzisz na statku w drodze do Ameryki, bo trzeba brać się za kolejną rzecz do zrobienia.
Dla mnie EH jest zagadką, której części oraz sposób ich rozwiązania są ujawniane w miarę postępu gry. To taka przygoda a'la Indisna Jones z Mitami w tle. Dzieje się tu naprawdę sporo i niekiedy nie ma zbyt wiele czasu na zastanowienie się nad tym co się właśnie wydarzyło, bo trzeba brać się za rozwiązanie kolejnego problemu.
Arkham to horror i gęsta atmosfera małego miasteczka pełnego Mitów i stworów z opowiadań Lovecrafta. Tutaj naprawdę czuć grozę i strach. Z tych dwóch gier to Arkham Horror bardziej zasługuje na słowo "Horror" w swojej nazwie.

Na koniec jeszcze tylko odniosę się do żywotności obu tych gier. Podstawka Eldritch po kilku rozgrywkach będzie wymagała rozbudowania. 4 Przedwiecznych to niewiele i po 1-2 krotnym ograniu każdego z nich, gra stanie się powtarzalna. Najlepiej jest nabyć podstawkę od razu z Zaginioną Wiedzą. Obecnie posiadam dwa małe i jeden duży dodatek. Póki co, dla mnie jest to zestaw wystarczający. Talie spotkań są na tyle duże, że nie czuję jakiejś szczególnej powtarzalności.
Do Horroru w Arkham mam tylko jeden mały dodatek i nadal nie czuję, żeby gra stała się powtarzalna.

Kończę już ten rozwleczony post i mam nadzieję, że moja opinia będzie dla Ciebie pomocna :)
Gosterq
Posty: 201
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Gosterq »

Ze swojej strony powiem tyle, że miałem EH i sprzedałem. Irytowala mnie zbyt duża losowość względem ilości czasu poświęconemu na partię. Teraz mam AH LCG i kocham tę grę :-D
Jeśli nie chaos to może Zakazane Gwiazdy? Brać póki dostępne ;-)
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Rahu »

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.
@Breźniew jeśli chodzi o zasady i czas gry to bardziej przemawia do mnie to co powiedziałeś o EH, natomiast patrząc na regrywalność to bez wątpienia AH. Obydwaj z animare wspomnieliście o dodatku "Zaginiona Wiedza" do EH, ale aktualnie nie chciałbym wydawać na grę więcej niż 200-250zł (górna granica i tak jest już trochę naciągnięta :D), jako że mam bardzo mało gier w swojej kolekcji. Także na razie odpuszczam sobie obie gry. Dzięki jeszcze raz za opinie.
@Gosterq to samo się tyczy Zakazanych Gwiazd (cena trochę odstrasza :P).
Miałbym pytanie co do AH LCG: czy jest to gra (podstawka) regrywalna? Dobrze zdaję sobie sprawę, że gry ze scenariuszami są świetne, ale jako że dopiero rozbudowuje swoją kolekcję, wolałbym gry, do których mogę przysiąść "nieskończoną" ilość razy :).
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Alwirin »

Breżniew pisze: Arkham to horror i gęsta atmosfera małego miasteczka pełnego Mitów i stworów z opowiadań Lovecrafta. Tutaj naprawdę czuć grozę i strach. Z tych dwóch gier to Arkham Horror bardziej zasługuje na słowo "Horror" w swojej nazwie.
Breżniew a co sądzisz o takiej kwestii: w AH nie grałem, ale z tego co słyszałem, to (przynajmniej w przypadku niektórych z Przedwiecznych) można wygrać odpuszczając sobie od początku Przedwiecznego i od razu przez całą grę zbroić się, by go po prostu pokonać gdy już się przebudzi. Czy tak jest w istocie? Bo przyznam, że to mało klimatyczna strategia i gra nie powinna pozwalać na wygraną w taki sposób. W Eldritchu coś takiego na pewno nie przejdzie.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Breżniew »

@Rahu, jakbyś dobrze poszukał, to możesz znaleźć sklep, gdzie podstawkę + Zaginioną Wiedzę dostaniesz za 260-270 zł. Choćby Morgad z Zawoji. W razie czego służę pomocą w zakupach (mam 5% rabatu - niewiele, ale zawsze coś ;) ).
Co do Twojego pytania odnośnie AH LCG, to grałem w to tylko raz i podobało mi się, ale jeśli nie bierzesz pod uwagę ciągłego i regularnego rozbudowywania gry o nowe zestawy kart, to raczej sobie odpuść :) A z innej beczki - brałeś może pod uwagę Legendarny Encounters: An Alien Deck Building Game? To kooperacyjna gra karciana w uniwersum Obcego. Na 2-3 osoby byłaby jak znalazł. Zasady są proste jak drut, klimat wylewa się z niej wiadrami, a jak jeszcze jesteś fanem Alienów, to już w ogóle gra Cię zachwyci.
@Alwirin, wiem o czym mówisz. Są w AH tacy Przedwieczni, którzy są łatwiejsi do pokonania po ich przebudzeniu, niż przed. Jeśli traktować takie zakończenie za pełnowartościowe zwycięstwo, to owszem - gra polegałaby tylko na zbieraniu ekwipunku i zbrojenie się. Dlatego my zawsze gramy na full, czyli robimy wszystko co w naszej mocy, żeby zamykać bramy i pieczętować je. Zwycięstwo po walce z Przedwiecznym to taka trochę nagroda pocieszenia albo minor victory - słodko-gorzkie zakończenie rozgrywki.
Właściwie, to ja o graniu od początku na walkę z Przedwiecznym tylko czytałem. Dla mnie zbieranie wskazówek, eksplorowanie bram i ich zamykanie to esencja Horroru w Arkham i właśnie z tego czerpiemy największą przyjemność podczas gry. Jeśli istnieje mało klimatyczna strategia wygrywająca to jest doskonały sposób na nią: nie stosować jej :)
Owszem, w Eldritchu nie ma takiej opcji. Zawsze masz tajemnice do rozwiązania i po prostu albo je rozwiążesz, albo przegrasz. Przebudzenie się Przedwiecznego tylko dodaje do długiej listy rzeczy do zrobienia kolejną rzecz: Ostateczną Tajemnicę do rozwiązania.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Largo »

Mimo wszystko polecałbym zainwestować w Eldritch Horror. Sam niedawno stałem przed podobnym wyborem. Kolekcję zaczynałem tworzyć, budżet miałem ok. 250 zł. Zaryzykowałem z Eh i nie żałuję :-) Gra plus Zaginiona Wiedza to zestaw na ogromną liczbę posiedzeń. Kart już teraz jest tak dużo, że praktycznie się nie powtarzają i jeszcze ta kampania, która ma być w najnowszym dodatku. Już nie mogę się doczekać:-)
Zaplacilem za ten zestaw około 230 zł w sklepie
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror, Eldritch Horror czy ... ?

Post autor: Rahu »

W takim razie AH LCG odpada ;) Jeśli chodzi o Legendarny Encounters: An Alien Deck Building Game to nie jestem pewien czy moim współgraczom spodoba się gra samymi kartami, aczkolwiek widziałem, że mata do gry jest świetna :). Muszę z nimi to obgadać. Faktycznie EH + Zaginiona Wiedza nie jest taka droga jak się poszuka. Teraz doszły do typów zakupu także Battlestar Galactica oraz Martwa Zima, aczkolwiek nie jestem pewien czy w 3 osoby się sprawdzi któraś z tych dwóch gier. Myślę, że to już końcówka poszukiwań odpowiedniej gry, ale prosiłbym jeszcze o opinię skalowalności (na 3 graczy) BG i MZ. Jak już będę miał takie info i przekażę wszystkie Wasze opinie i spostrzeżenia moim współgraczom to z pewnością coś wybierzemy :)
ODPOWIEDZ