Pytania o Chaos w Starym Świecie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Pytania o Chaos w Starym Świecie

Post autor: Rahu »

Cześć.
Myślę o kupnie Chaosu w Starym Świecie i chciałbym się Was poradzić. Mianowicie mam parę pytań:
1. Czy gra się dobrze w nią także w 3 osoby? Dużo większą ilość gier spędzamy właśnie w takim gronie.
2. Czy gra jest w miarę dobrze zbalansowana (chodzi mi tu o frakcje)?
Bardzo chętnie usłyszę Wasze opinie na temat tej gry, także jeśli graliście to proszę o wypowiedzi :)
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Pytania o Chaos w Starym Świecie

Post autor: Deathhammer »

Niestety na pierwsze pytanie Ci nie odpowiem, gdyż nie miałem okazji przetestować gry w składzie 3 osobowym, ale słyszałem że nie jest to najlepszy pomysł. Gra jest niestety tak skonstruowana, że do pełnej miodności i dobrych wrażeń z rozgrywki potrzebne jest wszystkich 4 bogów(z możliwością dorzucenia piątego - jeśli mamy dodatek). Gracze muszą wzajemnie się pilnować i kontrolować, tworzyć krótkotrwałe sojusze, aby nikt nie wysunął się zbytnio na prowadzenie. To gra bardzo delikatna w swojej mechanice, na tyle specyficzna że gracze muszą ogarniać swoich bogów w równym stopniu i wiedzieć co robić, aby nie stworzył się zdecydowany lider. Podejrzewam, że w grze 3 osobowej Khorne miałby zbyt ogromną przewagę i po prostu zabijał wszystkich jak leci. Gra bez Khorna może miałaby sens, ale należałoby z pewnością zmniejszyć planszę o kilka obszarów, a charakter rozgrywki mocno by się zmienił na bardziej "eurosowaty" i mniej krwawy. Walk byłoby zdecydowanie mniej i też mogły by być problemy z balansem. Tak więc niestety nie mając pełnego składu raczej odpuścił bym tą grę. To kapitalny tytuł i żałuję, że tak rzadko udaje mi się w niego grać właśnie ze względu na te wymagania dot. ilości osób.

Natomiast co do balansu, gdy już mamy pełną ekipę... nie słuchaj co niektórych speców, którzy zarzucają grze, że któraś frakcja jest zbyt silna. To mit i bajka. Cały myk leży w tym, że gra pewnymi bogami jest prosta i intuicyjna(Khorne, w mniejszym stopniu Nurgle), a niektórymi trzeba trochę pokombinować(zdecydowanie Tzeentch). Natomiast sama rozgrywka zawsze jest zacięta do samego końca i naprawdę do ostatniego momentu ciężko określić zwycięzcę. To zdecydownanie jedna z najlepiej zbalansowanych gier w jakie grałem i napięcie zawsze trwa aż do końcowej tury. O niektórych rzeczach może przesądzić rzut kostką... cóż, taka to gra i trzeba to zaakceptować. Zawsze jest dużo śmiechu i emocji :> Co nie zmienia faktu, że umiejętności też grają wielką rolę, a w grze jest tyle możliwości "outplayu" przeciwników, że sam czasem się dziwiłem widząc niektóre zagrania.

Słowem - polecam, ale raczej w pełnym składzie.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Pytania o Chaos w Starym Świecie

Post autor: Rahu »

@Deathhammer jak zawsze obfita w treść wypowiedź za co Ci dziękuję. W takim razie prawdopodobnie wstrzymam sìę z zakupem i poszukam chętnego czwartego gracza do gry :) Chyba że ktoś z Forumowiczów grał w 3 osoby i ma inne zdanie na temat skalowalności? :wink:
Co prawda też wydaje mnie się, że Deathhammer ma rację co do grania w "niepełnym" składzie (gra pewnie nie jest zła w 3 os. ale czy utrzymuje poziom bardzo dobrej gry w takim gronie czy może tylko dobrej?). Także chętnie przeczytam opinię kogoś jeszcze, bo gra bardzo kusi :mrgreen:
ODPOWIEDZ