Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Drasquez »

Cześć!

Od dłuższego czasu gram w planszówki z moją drugą, piękniejszą połową :) Wybór gier jest dla nas dość trudny dlatego, że ja wolę typowe fantasy i najlepiej z rywalizacją, a niewiasta najbardziej to lubi Carcassonne ;) Poniżej lista gier jakie mamy w kolejności od najchętniej granych:

1. Robinson Cruzoe (nasz absolutny numer jeden, oboje kochamy tę grę)
2. Carcassonne
3. 7 Cudów: Pojedynek
4. Runebound 3ed
5. Talisman
6. WH U: Shadespire (jeszcze nie graliśmy, ale to bardziej do potyczek z kumplami od AoS)

Rozważamy zakup następujących gier:
1. Masmorra (bo kafelki jak w Carcassonne, super design, a i fajne fantasy :)
2. Tzolkin (bo spoko workerplacement z super wykonaniem i przystępną ceną)
3. The Godfather (lubimy klimat mafii oboje i mechanika wydaje się spoko)
4. Agricola (bo naczytałem się, że dobrze działa w parze)
5. Catan (grałem w Puerto Rico i było super, ale Catan chyba będzie lepszy na początek w tego typu rozgrywce)

Co doradzacie kupić w pierwszej kolejności? Czy może coś spoza listy?
Generalnie potrebujemy gry, która działa na dwie osoby i można też zagrać w więcej. Najchętniej to byśmy zagrali w coś w stylu Robinsona Cruzoe lub dobry workerplacement.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Skid_theDrifter »

Catan nie śmiga najlepiej na dwie osoby, zarówno oficjalne jak i nieoficjalne warianty dla dwojga są dość słabe, a poza tym... Istnieje ogromna szansa, że dla Was to będzie krok wstecz, mechanicznie. Mam w sobie dylemat moralny jak ktoś pyta o Catan, bo ja mam sentyment, ale ciężko mi go polecać. To już lepiej "Catan: Pojedynek": karcianka na dwie osoby, możliwość modyfikacji out of the box i dostosowanie poziomu złośliwości na taki jaki wam pasuje. Z Twojej listy mogę ostrożnie polecić zarówno Tzolk'ina jak i Agricolę: te gry starzeją się z gracją, ja osobiście cenię sobie w nich to, że mają tzw. "learning curve", trzeba się ich nauczyć - niektórzy tego nie lubią i mają nadzieję wymiatać od pierwszej partii, ale to już kwestia gustu.

Z racji tego że wspomniałeś upodobanie do Carcassonne, czuję się w obowiązku zaproponować innego kaflowca: Wyspę Skye, która w moich potyczkach rodzinnych wypadła świetnie (też głównie gram z wybranką serca, która Wyspę upodobała sobie od pierwszej partii), doskonale chodzi od 2 do 5 osób, cena relatywnie niska, regrywalność wysoka, bo za każdym razem inna metoda punktacji i do tego gra jest szybka, ale jednocześnie pełna podejmowania znaczących decyzji (może nie jakichś niesamowicie trudnych, ale zawsze).

Jak by się tak zdarzyło, że zdecydujesz się poszukiwać relatywnie taniej gry dwuosobowej, na półki właśnie trafiła polska wersja "Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia", szybki i elegancki worker placement, w ostatnim czasie też nam dostarczył trochę radości, ale to świeżynka i może nam się znudzi po kilkudziesięciu partiach... Ale za ~60 PLN to i tak dość sporo rozrywki.
Awatar użytkownika
Lionic
Posty: 13
Rejestracja: 30 gru 2015, 10:32
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Lionic »

Zamki Burgundii - kości, kafle! itd. Solidny workerplacement. Sprawdź bo naprawdę warto rozważyć zakup!

Listy z Whitechappel - świetnie chodzą na dwóch, a i w większej ekipie będziecie się dobrze bawić.

P.S. Klimat fantasy + kafelki? Claustrofobia (ale to tylko na 2) :D
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Zaan84 »

Zamki Burgundii to w istocie świetna gra, tyle że to nie worker placement. Warto mieć w kolekcji.
Jak ma być z kaflami to super są też inne zamki: Zamki Szalonego Króla Ludwika. Zarówno wycenianie jak i kupowanie komnat sprawia wiele frajdy.
Idąc dalej jeśli mają być kafelki a do tego mepelki to za tydzień, dwa doczekamy się w końcu Keyflower. Czyli aukcjo-kafelko-worker placement z kilogramem drewienek.
Ostatecznie jak już jesteśmy przy armii mepli bardzo polecam Pięć Klanów. Trochę się przed tą grą wzbraniałem ale po zagraniu jestem zauroczony tą grą jak moją przyszłą (obecnie obecną) żoną parę lat temu kiedy poznałem ją w Muzeum ziemii piskiej ... Ale to historia na inną okazję.
Wiem że nie pomogłem ale uważam że każda z powyższych gier zasługuje na uwagę.

Ps. Po chwili zastanowienia. Jak ma być nie za wiele interakcji to bierz ZB. Jak średnio to PK a jak trochę więcej to ZSKL albo Keyflower.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2017, 21:08 przez Zaan84, łącznie zmieniany 1 raz.
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Drasquez »

Bardzo pomogliście - teraz wiem co wpadnie nam do kolekcji, choć pytanie w jakiej kolejności :) Poniższe przypadły do gustu (kolejność przypadkowa):

1. Zamki Szalonego Króla Ludwika
2. Tzolkin
3. Listy z whitechapel
4. Zamki Burgundii

A co powiecie o kooperacji? Robinson dalej jest nr jeden u nas. Myślałem o Pandemic Legacy, ale nie da się już kupić w rozsądnej cenie. Sezon 2 tymczasowo za drogi żeby w ciemno się pakować. Jak sprawdzi się "zwykła" Pandemia? Co jeszcze kooperacyjnego jest godne uwagi bez klimatu horroru?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Zaan84 »

W pierwszej kolejności bierz w taki razie Zamki Burgundii. Klasyk. Poza tym w każdej szanującej się kolekcji musi być jakiś Feld. Z koopów... A może zainteresuj się Magią i Myszami? Czy to zbyt baśniowe? Ja z żoną chcemy zagrać i zachować dla kolejnego pokolenia a za rok kupimy Stuffed Fables jak tylko wyjdzie po polsku.
Albo może z innej beczki Time stories. Przygoda i klimat. Albo... Jeżeli angielski to nie problem to Sherlock Consulting Detective, polska wersja niestety dopiero za okrągły rok.
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Drasquez »

Ostatecznie padnie na Zamki Burgundii ;) Później Tzolkin. Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: maciejo »

Catan ale karciany na 2 osoby i Hansa,obie gry idealne dla grania żona-mąż,przetestowane dziesiątki razy :wink: polecam :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Drasquez »

Zamki już w drodze :) Mam jeszcze dwa pytania:

1. Czy jeśli jesteśmy fanami 7CŚ: Pojedynek to Osadnicy Narodziny Imperium będą krokiem w przód? Powinni nam się spodobać? Ewentualnie co w tym klimacie możemy kupić (karcianka)?

2. Po Zamkach chciałbym kupić coś co wywoła u nas efekt WOOOW! taki jak Robinson. Chodzi mi o piękne wykonanie i super rozgrywkę. Rozważamy Pandemic Legacy S2 i Godfathera.

Co do powyższych kilka uwag:
-> Gry w klimacie horroru i sci-fi odpadają
-> W kwestii klimatu może być wojna, starożytność, nowożytność, fantasy i w sumie wszystko inne niż w pierwszym punkcie
-> Gramy gównie w 2 osoby, bardzo rzadko 3-4
-> Budżet dość elastyczny
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: warlock »

1. Czy jeśli jesteśmy fanami 7CŚ: Pojedynek to Osadnicy Narodziny Imperium będą krokiem w przód? Powinni nam się spodobać? Ewentualnie co w tym klimacie możemy kupić (karcianka)?
http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... ace-light/ - może to Cię zainteresuje ;).
2. Po Zamkach chciałbym kupić coś co wywoła u nas efekt WOOOW! taki jak Robinson. Chodzi mi o piękne wykonanie i super rozgrywkę. Rozważamy Pandemic Legacy S2 i Godfathera.
Efekt "wow" często wywołują duże i trudne gry. Moglibyście sprawdzić Wojnę o Pierścień i Star Wars: Rebelia (efekt WOW raczej murowany), ale te gry to już wyzwanie ;).

Z gier kooperacyjnych moglibyście się zainteresować Posiadłością Szaleństwa (druga edycja). Osobiście nie grałem, ale mój znajomy szalenie chwali (a jemu akurat ufam ;)).
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: ozon »

1. Zerknij na 51 stan master set (tylko nie wiem czy pasuje Wam klimat post apo)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Drasquez
Posty: 45
Rejestracja: 02 lis 2017, 19:22

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Drasquez »

warlock pisze:Efekt "wow" często wywołują duże i trudne gry. Moglibyście sprawdzić Wojnę o Pierścień i Star Wars: Rebelia (efekt WOW raczej murowany), ale te gry to już wyzwanie ;).

Z gier kooperacyjnych moglibyście się zainteresować Posiadłością Szaleństwa (druga edycja). Osobiście nie grałem, ale mój znajomy szalenie chwali (a jemu akurat ufam ;)).
Star Wars odpada jako Sci-Fi, Posiadłość Szaleństwa też jako "horror" :( Wojna o Pierścień od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, ale w tym klimacie poczekam na Inis. Zachwyciła mnie ta gra i drugiej połowie też bardzo się podoba po recenzji Gambita.
ozon pisze:1. Zerknij na 51 stan master set (tylko nie wiem czy pasuje Wam klimat post apo)
Niestety klimat nie podszedł niewieście.

Update:
1. Zamki Burgundii ograne wczoraj po raz pierwszy - strzał w dziesiątkę! Mój Skarb powiedział po pierwszej rozgrywce, że ma ochotę na kolejną (mimo późnej godziny). Dzięki!
2. Na drugą dużą grę zdecydowałem wybrać Godfathera (lubimy te klimaty i jest ładnie wydana) - niestety nie było w sklepie
3. Temat więc wciąż jest otwarty: szukamy gry, która:
-> Będzie działać na 2 osoby, ale też na 3 i 4 - to kluczowy aspekt
-> Musi być ładnie wydana (efekt WOW!)
-> Raczej średniej ciężkości
-> Nie Sci-Fi, ani nie horror
-> Do 300 zł
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Nidav »

To jeszcze ode mnie propozycje w kwestii eurogier - skoro Zamki podeszły, to ten dział gier warty jest eksplorowania:
Alchemicy - dla mnie to był totalny efekt WOW! Jedyna gra na rynku z taką mechaniką, przy okazji innowacyjna względem korzystania z aplikacji. Samo wykonanie zachwyca i to chyba jedna z najładniejszych gier w mojej kolekcji.
- Wzmiankowany wcześniej Tzolk'in - mechanika kół zębatych robi wielkie WOW!
- Agricola/Kawerna - co prawda grafiki Franza Klemensa mają chyba więcej przeciwników, niż zwolenników, to jednak klasyka i rozbudowa swojej farmy/jaskini robi robotę, a na koniec człowiek może z dumą popatrzeć na swoje stada owiec, krów, obsiane pola.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2017, 18:40 przez Nidav, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Zaan84 »

Ja polecam Pięć Klanów. Bardzo ładna gra z dużą regrywalnością. Połówce się spodoba. System Mankali działa tu bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: gregos »

Do wymaganych kryteriów najbardziej pasują wymienione wcześniej gry: Tzolk'in i Pięć Klanów oraz moje propozycje Scythe lub Quadropolis.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: sleyoo »

Agricola albo Terraformacja Marsa

MiMax
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: gregos »

sleyoo pisze:Agricola albo Terraformacja Marsa

MiMax
Temat więc wciąż jest otwarty: szukamy gry, która:
-> Będzie działać na 2 osoby, ale też na 3 i 4 - to kluczowy aspekt
-> Musi być ładnie wydana (efekt WOW!)
Pierwszy warunek jak najbardziej spełniony, ale autorowi chodziło również o ładne wydanie, a zarówno Agricola, jak i Terraformacja nie powalają bynajmniej ładnym wydaniem.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: hipcio_stg »

gregos pisze:
sleyoo pisze:Agricola albo Terraformacja Marsa

MiMax
Temat więc wciąż jest otwarty: szukamy gry, która:
-> Będzie działać na 2 osoby, ale też na 3 i 4 - to kluczowy aspekt
-> Musi być ładnie wydana (efekt WOW!)
Pierwszy warunek jak najbardziej spełniony, ale autorowi chodziło również o ładne wydanie, a zarówno Agricola, jak i Terraformacja nie powalają bynajmniej ładnym wydaniem.
Nie dramatyzujmy. Zamki też do urokliwych nie należą, ale to nie ma ŻADNEGO znaczenia! Gra jest doskonała i grałbym nawet w prototyp.

Polecam Quadropolis, Pięć Klanów, Tzolk`ina, Terraformację. W sumie to nic nowego ;)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: bartekb8 »

Efekt wow na pewno wywołuje gra TZolkin, mam ją od dawna ale zębatki i "sterowanie" grą cały czas mnie zachwyca. No i nie ma drugiego podobnego tytułu na rynku. Poza tym gra dobrze skaluje się na 2 osoby, wiem bo sam gram najczęściej w takim składzie :-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: warlock »

gregos pisze: Pierwszy warunek jak najbardziej spełniony, ale autorowi chodziło również o ładne wydanie, a zarówno Agricola, jak i Terraformacja nie powalają bynajmniej ładnym wydaniem.
Co jest nie tak z Agricolą? :shock: :wink:
Obrazek
Mnóstwo kolorowego drewna, stos kart, gruba, pancerna wręcz tektura na żetonach. Dla mnie to jeden z ciekawiej prezentujących się na stole eurosków ;).
Mosber
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2017, 06:04

Re: Kolejny krok dla pary :) Prośba o pomoc

Post autor: Mosber »

Ostatecznie padnie na Zamki Burgundii ;) Później Tzolkin. Dzięki za pomoc!







Goldenslot
ODPOWIEDZ