Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Terraformacja Marsa
22
63%
51. Stan master set
13
37%
 
Liczba głosów: 35

Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Rahu »

Zastanawiam się nad kupnem którejś z tych gier, także proszę głosować i ewentualnie napisać swoje opinie lub inne propozycje podobnych gier :)
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Misio205 »

Nie wiem jak Master Set, ale mając "starą wersję" i komplet dodatków jest dla mnie zdecydowanie bardziej regrywalna. Po pierwszej rozgrywce w TM nie czuję aby kolejne różniły się od siebie. W 51 stanie trzeba na bieżąco reagować na to co dobierzesz, natomiast w TM jak nie podejdą Ci karty od razu to akcje przeznaczysz na coś innego.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Deathhammer »

Mam obie gry i na ten moment 51 Stan wysuwa się na prowadzenie. Przede wszystkim jest krótszy, gra zajmuje 45-60 minut, a w przypadku Terraformacji potrafi ciągnąć się(niestety) nawet 3-4 godziny, gdzie końcówka jest już nużąca i męcząca. To bardzo dobra gra o ciekawym i wyczuwalnym klimacie, gratka dla miłośników engine buildingu, dająca graczom wiele możliwości, niestety ma kilka mankamentów: wspomniana wcześniej długość, niewielka interakcja między graczami, losowość dociągu kart(mogąca być zredukowana wprowadzeniem draftu, który za to jeszcze bardziej wydłuża rozgrywkę). Plusem jest natomiast mnogość strategii i ścieżek rozwoju, sporo kart o ciekawym działaniu. 51 Stan to gra o konwertowaniu jednego surowca w drugi i szkoda, że zdecydowana większość kart koncentruje się jedynie na tym. Oczywiście taki był zamysł gry i działa to świetnie, ale brakuje mi trochę większej ilości kart z interesującymi zdolnościami. Interakcja też jest tu dość subtelna, chociaż można atakować(kwestia opłacalności tego jest moim zdaniem dyskusyjna). Oczywiście wspomniana wcześniej losowość występuje także tutaj, aczkolwiek mam wrażenie, że jest mniej bolesna i z każdej karty można zrobić sensowny użytek, w przeciwieństwie do Terraformacji gdzie zdarzają się dociągi kompletnie niepotrzebnych nam kart.

Jak widzisz te gry mają wiele cech wspólnych. Weź pod uwagę to, jaki klimat bardziej Ci pasuje, w jakim składzie będziesz grał(51 to głównie dwuosobówka, Terraformacja chodzi w każdym składzie), ile czasu możesz poświęcić na grę(godzina versus 2-4).
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Misio205 »

Deathhammer pisze:Gra w przypadku Terraformacji potrafi ciągnąć się(niestety) nawet 3-4 godziny, gdzie końcówka jest już nużąca i męcząca.
To prawda, końcówka w TM jest straszna. U nas wszyscy w pewnym momencie grali tak, aby wreszcie się skończyło. Każdy miał niekończące się pokłady surowców i nie było co z nimi robić.
Deathhammer pisze:Gra o ciekawym i wyczuwalnym klimacie
Niestety, ale w porównaniu do 51 stanu (i nie tylko) dla mnie osobiście klimatu w zasadzie nie ma. A to dlatego, że wykonanie gry stoi na poziomie dolnej granicy stanów średnich.
Deathhammer pisze:Dająca graczom wiele możliwości
Tylko jeśli chodzi o karty, bo reszta akcji jest wspólna. A jak już wspomnieliśmy dociąg kart jest na tyle losowy, że można się obejść i bez tego przez kilka tur.

W 51 stanie da się wyczuć "wyścig" do ostatniej rundy i gra zdecydowanie tak się nie wlecze. A dzięki temu, że każda karta ma praktycznie jakieś zastosowanie, dociąg kart nie schodzi na dalszy plan jak pod koniec gry w TM.

51 stan da się zagrać nawet w 3 osoby, ale w gronie mega "optymalizatorów" już może być wtedy downtime
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Rahu »

Dziekuję Wam bardzo za obszerne wypowiedzi. Szczerze mówiąc to z początku bardziej byłem przekonany do TM, ale po przeczytaniu Waszych opinii skłania mnie ku 51. Stan'owi. Także ze względu na to, że optymalnym czasem rozgrywki, który chciałbym przeznaczać na rozgrywkę to max 1-1,5h. Jeszcze na spokojnie przemyślę sprawę z moim współgraczem, ale prawdopodobnie zdecydujemy się na 51. Stan. Chyba, że mielibyście jakieś inne propozycje podobnych gier, które są wg Was lepsze pod jakimiś względami ? Jestem otwarty na propozycję i chętnie poszerzę zakres poszukiwań gry, jeśli takowe macie :)
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Misio205 »

Reimplementacją 51 stanu są Osadnicy: Narodziny Imperium> Jak widać w trochę innym klimacie ;). Zależy co kto lubi.

Budowanie silnika to też Na chwałę Rzymu, ale mi nie podeszło. Trudniej jest dla mnie wyczuć jakieś kombosy.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: sidmeier »

Rozważ proszę Tajniaków, teraz to modne i pasują do kryteriów już prędzej.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Terraformacja Marsa vs 51. Stan master set

Post autor: Rahu »

@Misio205 w takim razie 51. stan bardziej mi odpowiada :)
@sidmeier tylko, że głównie będę grał w 2 osoby, a Tajniacy chyba pod większą grupę osób. Jedynie Tajniacy: Duet, ale poczekam na opinie :)
ODPOWIEDZ