Gra przygodowa w klimacie fantasy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
apiejh
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2013, 00:30

Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: apiejh »

Czołem!

Od kilku lat zbieram i grywam planszówki i do tej pory samodzielnie dokonywałem selekcji tytułów do kolekcji. Tym razem postanowiłem zasięgnąć opinii innych graczy – właściwie to nie wiem, czemu wcześniej tego nie robiłem; mógłbym uniknąć wielu nietrafionych zakupów...

Do rzeczy; Od dłużeszego czasu chodzi za mną chęć pogrania w jakąś fajną przygodówkę fantasy. Jak pewnie 90% graczy (dane "z czapy"), miałem swego czasu w kolekcji czwartą edycję Talismana. Klimat super ale dla mnie sama gra mocno średnia. Na plus dość proste zasady, które można łatwo wytłumaczyć. Na minus spora losowość, długość (choć to mógłym przeżyć gdyby nie) rozczarowująca końcówka, gdzie z reguły wiadomo, kto wygra ale jeszcze sporo czasu minie zanim ubije innych graczy.

Swego czasu zakupiłem Descent 2-ed (na forum, z pomalowanymi figurkami, wygląda super!) i zagrałem w niego zaledwie trzy razy. I to zawsze w scenariusz wprowadzający. Grywam z różnymi ludźmi, nie ma "stałej ekipy", z tego względu nigdy nie ukończyłem kampani w Pandemic Legacy a co dopiero zaczynać tę w Descent... Po pierwszej partii bardzo spodobało mi się, nawet dokupiłem figurki wszystkich popleczników z podstawki i figurkę "chowańca" (chyba tak to się nazywa?), kościotrupa z warhammera chyba. Ale niestety, teraz zastanawiam się nad sprzedażą, gdyż nie widzę sensu w rozgrywaniu pojedynczych scenariuszy z różnymi ludźmi, zwłaszcza, że setup swoje trwa.

OK, trochę się rozpisałem ale wciąż nie zadałem pytania. Jaką grę przygodową/fantasy polecilibyście, mając na uwadze powyższe? Zależy mi na grze, którą da się w miare sensownym czasie rozłożyć i wytłumaczyć i taką, która w jednym posiedzeniu stanowi zamkniętą historię. Liczy się przede wszystkim klimat ale dobra mechanika jest oczywiście na plus. Z góry dzięki za sugestie i poświęcony czas!
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: kenigis »

Mi z tego klimatu najbardziej przypadła do gustu gra runebound. Gra przygodowa w świecie fantasy, wiadomo losowa, ale dużo lepsza niż talizman. Jedna potyczka to około 1-2 godzin zależnie od systemu gry. Przy zakupie należy zwrócić uwagę by była to edycja III z żetonami zamiast kostek, które w świetny sposób personalizują postać, symulują posiadanie unikatowej broni (każda element ekwipunku posiada własny przypisany do niej żeton, dzięki czemu są one trochę wyjątkowe) i dozują w fajny sposób losowość podczas walk. Gra ma 3 rodzaje questów: spotkania, walki i eksploracje. Ładną planszę, trochę bohaterów, w miarę dobrą ilość kart, a przy dobrej organizacji w pudełku (malutki organizer dla wędkarzy) setup jest nieuciążliwy.

No i jak na FF przystało, dodatki. Które kosztują dużo, ale w podstawce już są dwa scenariusze (które można ogrywać do woli, bo nadają one tylko element fabularny grze, a nie determinują nic innego poza zakończeniem gry) i jeśli się bardzo spodoba to można dokupić dodatki, a jeśli nie to wcale nie trzeba.

Z innych gier tego typu grałem tylko w talizmana, rpg, oraz posiadłość szaleństwa (przygodowa, ale nie fantasy). Posiadłość szaleństwa II edycja to najbardziej przehypeowana gra jaką było mi dane doświadczyć, więc proponuję uważać. Talizman to gra już na tyle stara, że mechaniki nie działają za dobrze, a runebound to bardziej mechanika niż klimat, ale i tego nie brakuje gdy przy stolę są odpowiedni ludzie umiejący się delikatnie wczuć. Za to mechanika to pełną gębą gra planszowa, a nie tak jak w talizmanie losowość plus decyzja prawo - lewo. W descenta nie grałem :)
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: c08mk »

Podobnie jak przedmówca dla byłych graczy Talizmana polecam Runebound 3 Edycja. Moim Talizmanowym graczom gra bardzo przypadła do gustu.

Do Descenta możesz spróbować jeszcze scenariusze kooperacyjne ... niestety trzeba je dokupić osobno. Dwa z nich działają na samej podstawce. Dość dobrze działają i w grupie i solo, można je skończyć w jednej sesji, układ mapy jest do pewnego stopnia losowy więc są regrywalne.
Można też grać kooperacyjnie z appką ale ja póki co czekam na jej polską wersję.
No i jest jeszcze gra epicka (chyba tak się to nazywa). Wybierasz scenariusz i zarówno MW jak i bohaterowie zaczynają grę podpakowani kartami, skillami i ekwipunkiem.
Moim zdaniem Descent jest mocno grywalny i szkoda się tej gry pozbywać.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: Quba40 »

Ja polecam Dungeons & Dragons Adventure System. Jeśli nie masz czasu na grę w długą kampanię i potrzebujesz gry o szybkim setupie, gdzie rozgrywka jednej przygody trwa około 60 minut a z zasady są łatwe do wytłumaczenia a same przygody mogą stanowić wyzwanie to polecę z tej serii Wrath of Ashardalon albo Castle Ravenloft. Oba są najtrudniejsze z całej serii. Jeśli nie chcesz aż tak dużego poziomu trudności to polecę Legend of Drizzt.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: donmakaron »

Nie sprzedawaj tego Descenta! Ściągnij sobie aplikację do gry kooperacyjnej. Świetna zabawa, nawet dla jednej osoby. Jak masz dodatki i bajery, dokupisz sobie tam dodatkowe scenariusze, to będziesz ustawiony. Apka działa też na komputerze (Steam) i rewelacyjnie się sprawdza rzucona na telewizor czy duży ekran z myszką obok planszy. Można zapisać stan gry i kontynuować kolejną rozgrywkę po przerwie, nawet w innym składzie.
Polecam!
apiejh
Posty: 14
Rejestracja: 17 lip 2013, 00:30

Re: Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: apiejh »

Dzięki wszystkim za sugestie! Dam jeszcze w takim razie szanse Descent a jeśli nadarzy się ku temu okazja, wypróbuję Runebound 3-ed i Dungeons & Dragons AS.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra przygodowa w klimacie fantasy

Post autor: Rocy7 »

Czuć okiem na to zestawienie http://www.przystole.org/2017/10/17/prz ... -podziemi/
W przyszłym tygodniu dodam do niego również gry kooperacyjne.
ODPOWIEDZ