Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: Elisek »

Hej !

Jako, że wasza pomoc jest nieoceniona i wiele osób posiada w swojej kolekcji lub posiadało masę gier kolejny raz zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze kolejnego tytułu.

Obecnie posiadamy i gramy w:
- Robinson Crusoe - pomagamy sobie Piętaszkiem, ale rozgrywka nas cieszy i nam się bardzo podoba, a poziom trudności jest w sam raz. Męczymy scenariusze do momentu aż się uda, więc nie ma problemów z graniem tego samego kilka razy, bo te kilka zmiennych wystarczająco wpływają na regrywalność, a jeszcze dojdzie pakiet dodatków portalowych :)

- Pandemia - jak najbardziej na tak.

- Pandemia Legacy

Natomiast po wstępnym przeszukaniu różnych tematów oraz oglądnięciu recenzji chcemy dokupić jeszcze coś i tak wydaje nam się, że warto pomyśleć nad 1 z 3 tytułów, ALE jeśli ktoś grał i ma do polecenia jeszcze coś to śmiało !

Posiadłość szaleństwa - o klimat nie ma co się bać, aplikacja nie przeszkadza, natomiast to czego się obawiamy to regrywalność. W Robinsonie co rozgrywkę zmieniają się przedmioty, karty wydarzeń, karty z lupek i nawet grając ten sam scenariusz nie czujemy znużenia. Boję się czy Posiadłość to nie bardziej RPG gdzie ważniejsza jest historia przez co grając 4 raz scenariusz nr.1 przykładowo nie zaczniemy się nudzi no i też przeskakiwać w aplikacji tony okienek.

Eldritch horror - póki co najbardziej mnie zachęca, bo już widziałem ilość dodatków jaka do niego dochodzi na przyszłość i ogólnie gra wygląda bardzo ciekawie, ale nie grałem i nie wiem jak jest w rzeczywistości

Descent - no i tutaj niby fajnie, ale ściągnąłem apke na kompie i nie wygląda to jakoś bombowo. Wydaje się takie hmm mniej decyzyjne ? Nie ma o czym dyskutować za bardzo planować na przyszłośc jedynie turlanie kości vs. potwory i zbieranie jakiś tam przedmiotów :/


W żadną z tych 3 nie graliśmy i nasze opinie są na podstawie recenzji i opisów rozgrywek. Bardzo byłbym rad jakby się wypowiedział ktoś kto ma ten sam gust co my i lubi robinsona, pandemie :) i grał lub najlepiej ma któreś z tych gier :)

Z góry bardzo dziękuje za wasz czas i wiedzę poświęconą na pomoc :)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: jakmis83 »

Na wstępie napiszę, że bardzo lubię i coraz bardziej zaczynam doceniać Robinsona.
To świetna gra kooperacyjna, co dla mnie ważne, z możliwością gry solo.

Eldritch Horror - zdecydowanie tak. Zakładam, że wiesz, że EH jest młodszym i udoskonalonym/uproszczonym mechanicznie bratem Arkham Horror z 2005 roku. Dużych dodatków do Eldritcha jest w tym momencie 3 + 1 zapowiedziany oraz 3 małe + 1 dodatek, który wyjdzie w listopadzie. Tak więc o regrywalność tego tytułu się nie martw :) Rozbudujesz sobie grę, jak uznasz.
Tytuł świetny, o prostych i łatwych do nauczenia zasadach. Zdecydowanie polecam.

Posiadłość Szaleństwa 2 edycja - miałem, ale z powodu małej ilości scenariuszy ( 4 w podstawce) sprzedałem tę grę.
Siłą tej gry jest klimat, aplikacja i scenariusze, ale wg mnie one są na raz. Jak grałem kolejny raz, już wiedziałem, co będzie dalej, ponieważ sama fabuła scenariusza była taka sama. Aczkolwiek tytuł bardzo mi się podobał.

W Descenta grałem raz, podobał mi się, ale bez tego efektu WOW. Gra podobna do niej, to Runebound 3 edycja, którą właśnie mi na tym forum polecono. Jest to gra od 2 - 4 graczy z możliwością trybu solo. Wg różnych recenzji i opinii, gra najlepiej się skaluje na 2 osoby. Może rozważcie jeszcze ten tytuł? :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: Goldberg »

EH - nie bede powtarzał tego co napisał mój przedmówca...bo musiałbym napisac to samo ;)
Descenta gralem tylko w poprzednia ed i byłem zadowolony....o nowej nie bede sie wypowiadał bo nie grałem
PS - klimat jest, apka pomaga....4 scenariusze....niezbyt - ale wyszedł juz dodatek wiec (ffg raczej bedzie rozwijac tytuł)

A ze swojej strony moze polece Arkham Horror lcg - gra sie super przyjemnie solo jak i koop, dodatkow juz sporo (2 duze) kilkanascie małych...grafika na kartach miodna...dla mnie switne! (ale ja kocham CoC)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: jakmis83 »

Jedna uwaga do Eldritcha: jeżeli zdecydujesz się na ten tytuł, od razu dokup do niego dodatek Zaginiona Wiedza.
To mały dodatek, którego zawartość jest de facto wycięta z podstawki. Bez niego sama podstawka ma za mało kart spotkań. Dodatek moim zdaniem jest obowiązkowy.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: Largo »

Popieram przedmówców w kwestii Eldritch Horror. Warto dodać, że najnowszy dodatek ma wprowadzić kampanię i, że mając mały stół bez problemu można inwestować tylko w małe dodatki :-) nawet jeżeli zakupiłbyś podstawkę i dodatek Zaginiona Wiedza to warto dodrukowac sobie karty pomocy dostępne w kolejnych dodatkach i wprowadzić mechanizm żetonów skupienia.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: Elisek »

Erldritch z dodatkiem Zaginiona wiedza już zakupiony od jednego forumowicza :)

Bardzo wam dziękuję, za poświęcony czas i rady !

Natomiast na filmikach już słyszałem o tych żetonach skupienia tylko czy da się je wprowadzić bez zakupu dodatku w którym one są ? I karty pomocy w PL też są gdzieś dostępne do druku ?
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: Largo »

Ja żetony zastąpiłem zwykłymi znacznikami. Nie potrzeba ich dużo, bo każdy gracz może ich mieć max 2. Trochę to ułatwia grę i wiele osób twierdzi, że ten mechanizm powinien być w grze od początku. O skan kart pomocy poproś na forum albo np. na grupie na fb. Na pewno ktoś podeśle. Ja jak znajdę skany, które dostałem to postaram się je wrzucić. Mocno ułatwiają grę nowym graczom
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: Elisek »

Super dziękuję bardzo :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Kooperacja PS vs. Eldritch vs. Descent

Post autor: kastration »

A ja żetony skupienia zastąpiłem zwykłymi kostkami z gry podstawowej, bo kupiłem... specjalnie dedykowane do AH, które też świetnie się sprawdzają w EH i je polecam jako zamiennik dla zwykłych koniecznie dla zrobienia klimatu.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ