Eurosuchar do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Largo »

Witam. Poszukuję eurosuchara celem uzupełnienia kolekcji. Wymagania:
-Wygląd, który cieszyłby oko-wiadomo że gust to sprawa indywidualna, ale myślę, że wiecie o, co mi chodzi :-)
-Cena 100-170 zł
-Dużym plusem będzie możliwość grania solo
-Złożoność raczej na średnim poziomie, nie chciałbym jakiegoś kolosa

Do tej pory wynalazłem: Osadnicy:NI, Trajan, Concordia, Terraformacja Marsa
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: warlock »

BARDZO polecam Troyes, polska wersja ma wbudowany wariant solo:
http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/201 ... -przez-k6/ - moja dawna recenzja.

Gry, które przedstawiłeś też są zdecydowanie godne uwagi (Concordii nie lubię, ale obiektywnie rzecz ujmując to naprawdę porządnie zaprojektowana gra). Każdy z tych zakupów będzie dobry. Ale rozważ Troyes, bo to genialna gra w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Largo »

Troyes również miałem dopisać, ale nie wiem, czemu zapomniałem :-) dopisanie kolejnej pozycji nie ułatwia wyboru, ale dzięki :-P
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: jakmis83 »

Ze swojej strony serdecznie polecam Pola Arle Uwe Rosenberga.
Gra dla 1 - 2 osób. Do 170 zł na pewno znajdziesz. Pięknie wydana.
Natomiast czy jest to kolos? I tak i nie. Mechanicznie jest prosta, natomiast jak to u Rosenberga, masz bardzo dużo możliwości.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Leszy2 »

Simurgh.

Cieszy oko bardzo! I jest bardzo tania jak na zawartość.
Wariantu solo nie ma, ale świetnie działa i na 2 jak i na 5 osób.
Nie jest za bardzo skomplikowana. Instrukcja 11 stron z przykładami i bogato ilustrowana.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Largo »

A istnieje tryb solo do Concordii?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Tomzaq »

Ze wszystkich gier, o których pisałeś Concordia jest najsłabsza (najmniej regrywalna) IMO, więc skupiłbym się na czymś innym :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Largo »

Pisałem o Concordii, bo jak dla mnie najbardziej cieszy oko wyglądem:-)
Chyba będę musiał przemyslec wybór pomiędzy terraformacja, a troyes lub Trajan bo wszystkie one prezentują się zacnie :-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: warlock »

Largo pisze:Pisałem o Concordii, bo jak dla mnie najbardziej cieszy oko wyglądem:-)
Chyba będę musiał przemyslec wybór pomiędzy terraformacja, a troyes lub Trajan bo wszystkie one prezentują się zacnie :-)
Każdą z tych gier zrecenzowalem na blogu u siebie, jak chcesz coś więcej wiedzieć to zapraszam (link w stopce).
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Deathhammer »

Ze swojej strony również polecam Troyes. Gra jest super, daje wiele możliwości, głębia jest duża. Do tego występuje negatywna interakcja, naprawdę spora jak na euro, co(przynajmniej dla mnie) jest plusem. Wielu mówi, że jest brzydka, ale jak dla mnie te grafiki mają swój urok i świetnie wpasowują się w przedstawione realia. Gra jest szybka(przy ogranych graczach gra 2-osobowa trwa 45 minut), bardziej taktyczna niż strategiczna, istnieje sporo ścieżek do zwycięstwa i synergii, kombosów pomiędzy kartami, które są w każdej rozgrywce inne, dzięki czemu gra jest bardzo regrywalna(mam ponad 100 partii na koncie i nadal się nie nudzi).

Terraformacja to bardzo fajna gra z ciekawym tematem, satysfakcjonująca, z świetnie działającym budowaniem silnika, ale ma dla mnie 2 spore wady: jest za długa(u nas 3 godziny to norma, jakby trwało 2 to byłoby super, a tak czasem się dłuży) no i w dużej mierze jest to pasjans multiplayer. Interakcja pomiędzy graczami jest znikoma, i niech nikt nie mówi że występuje wyścig o tytuły/nagrody/pola na planszy, bo jak się spojrzy w ten sposób to każde euro jest super interaktywne. Jest kilka kart kradnących zasoby, ale generalnie patrzymy się w swoje karty i przeliczymy swoje ruchy, rzadko w ogóle zwracając na poczynania innych. Oczywiście znajdą się tacy, którym to odpowiada, rozumiem też że wprowadzenie większych możliwości krzyżowania komuś planów mogłoby zepsuć balans. Zwracam tylko uwagę na cechy, które mogą decydować o tym jak bardzo gra się podoba.

Rozważ też Lorenzo il Magnifico, jest to worker placement o zasadach nieco lżejszych od Troyes(które też zresztą nie jest ogromną kobyłą). Super gra. Wariant solo jest na bgg. Alternatywą dla Osadników może być 51 Stan Master Set - to już generalnie zależy jaki klimat wolisz. Sama gra wygląda świetnie i jest typu engine building, produkujemy, budujemy lokacje, zamieniamy surowce na punkty. Też w sporej mierze pasjans, ale plusem w porównaniu do Terraformacji jest krótki czas gry.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: Largo »

warlock pisze: Każdą z tych gier zrecenzowalem na blogu u siebie, jak chcesz coś więcej wiedzieć to zapraszam (link w stopce).
Właśnie zabieram się za lekturę :)
Deathhammer pisze:Ze swojej strony również polecam Troyes. Gra jest super, daje wiele możliwości, głębia jest duża. Do tego występuje negatywna interakcja, naprawdę spora jak na euro, co(przynajmniej dla mnie) jest plusem. Wielu mówi, że jest brzydka, ale jak dla mnie te grafiki mają swój urok i świetnie wpasowują się w przedstawione realia. Gra jest szybka(przy ogranych graczach gra 2-osobowa trwa 45 minut), bardziej taktyczna niż strategiczna, istnieje sporo ścieżek do zwycięstwa i synergii, kombosów pomiędzy kartami, które są w każdej rozgrywce inne, dzięki czemu gra jest bardzo regrywalna(mam ponad 100 partii na koncie i nadal się nie nudzi).

Terraformacja to bardzo fajna gra z ciekawym tematem, satysfakcjonująca, z świetnie działającym budowaniem silnika, ale ma dla mnie 2 spore wady: jest za długa(u nas 3 godziny to norma, jakby trwało 2 to byłoby super, a tak czasem się dłuży) no i w dużej mierze jest to pasjans multiplayer. Interakcja pomiędzy graczami jest znikoma, i niech nikt nie mówi że występuje wyścig o tytuły/nagrody/pola na planszy, bo jak się spojrzy w ten sposób to każde euro jest super interaktywne. Jest kilka kart kradnących zasoby, ale generalnie patrzymy się w swoje karty i przeliczymy swoje ruchy, rzadko w ogóle zwracając na poczynania innych. Oczywiście znajdą się tacy, którym to odpowiada, rozumiem też że wprowadzenie większych możliwości krzyżowania komuś planów mogłoby zepsuć balans. Zwracam tylko uwagę na cechy, które mogą decydować o tym jak bardzo gra się podoba.

Rozważ też Lorenzo il Magnifico, jest to worker placement o zasadach nieco lżejszych od Troyes(które też zresztą nie jest ogromną kobyłą). Super gra. Wariant solo jest na bgg. Alternatywą dla Osadników może być 51 Stan Master Set - to już generalnie zależy jaki klimat wolisz. Sama gra wygląda świetnie i jest typu engine building, produkujemy, budujemy lokacje, zamieniamy surowce na punkty. Też w sporej mierze pasjans, ale plusem w porównaniu do Terraformacji jest krótki czas gry.
Dzięki Ci dobry człowieku za obszerną i konstruktywną opinię :D rozwiałeś wiele moich wątpliwości :)
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: genek »

to może agricola, zamki burgundii, szklany szlak
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Eurosuchar do kolekcji

Post autor: gregos »

Z wymienionych tytułów sugeruję wybór pomiędzy Troyes lub Trajan ze wskazaniem na pierwszą pozycję, ale to już oczywiście rzecz gustu, które grafiki bardziej cieszą Twoje oczy.
ODPOWIEDZ