Solo z klimatem....

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Solo z klimatem....

Post autor: Goldberg »

No wiec tak; ja wam drodzy moi napisze czego oczekuje i o czym myślę, a Wy mi powiecie co o tym myślicie.... :)

Budzet; +/- 250/300zl
Format; planszowa, karciana, kostki
Klimat; horror, coc, sf, fantasy, historyczne (xmen i inne avengrsy opadaja)
Co juz mam; Lotr lcg, Arkham horror,
O czym myślę; Znak starszych bogów, legendary encounters alien/pred, eldritch horror, posiadlosc, sherlock holmes consulting detective....
co byście polecieli innego?
Dzieki za rady
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: dżodżo »

Mage Knight 8) .
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Solo z klimatem....

Post autor: DrunkHamster »

Robinson, Pierwsi Marsjanie, Lewis&Clark, Mage Knight
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Breżniew »

Goldberg pisze:No wiec tak; ja wam drodzy moi napisze czego oczekuje i o czym myślę, a Wy mi powiecie co o tym myślicie.... :)

Budzet; +/- 250/300zl
Format; planszowa, karciana, kostki
Klimat; horror, coc, sf, fantasy, historyczne (xmen i inne avengrsy opadaja)
Co juz mam; Lotr lcg, Arkham horror,
O czym myślę; Znak starszych bogów, legendary encounters alien/pred, eldritch horror, posiadlosc, sherlock holmes consulting detective....
co byście polecieli innego?
Dzieki za rady
Od razu zaznaczę, że nie grałem w Znak Starszych Bogów ani SH:CD.

Z pozostałych wymienionych przez Ciebie gier do rozgrywek solo wg. mnie najlepiej nadaje się LE: Alien. Gra ma bardzo silny klimat i jest cudownie regrywalna. Rozgrywka nie jest zbyt długa i setup jest też dość szybki. Same scenariusze filmowe dostarczą mnóstwo zabawy i stanowią spore wyzwanie. Jakby te Ci się znudziły, to możesz dokupić dodatek (dwa kolejne scenariusze). A jakby i to Ci się ograło, to możesz stworzyć własne mieszając cele, talie postaci. Dodatek dostarcza też wszystkie istniejące oficjalne scenariusze w wersjach Hard Mode.
Predatora odradzam, przynajmniej w temacie jednoosobowych rozgrywek - mechanicznie Predator i Alien niewiele się od siebie różnią, ale w Predatorze jest kilka kluczowych mechanik, które mają rację bytu tylko przy grze wieloosobowej. Mam obydwie te gry i zdecydowanie częściej gram solo w Obcego. Obie te gry są świetne, ale do rozgrywek solo Alien przebija Predatora o kilka długości :)

Eldritch Horror solo jest ok, ale ta gra (podobnie jak planszowy Horror w Arkham) wtedy niestety bardzo dużo traci. Sam sobie czytasz karty, sam planujesz co robić i sam ogarniasz całą rozgrywkę (możesz grać jednym badaczem, albo sterować kilkoma). Ja grając solo w EH i AH w ogóle nie czuję klimatu ani tytułowej grozy. Obie te gry są stworzone do grania w co najmniej 2 osoby (najlepiej w 4). Wtedy wspólnie z innymi graczami możesz przeżywać spotkania z kart, walki z potworami i efekty rozrachunków.

Posiadłość Szaleństwa (grałem tylko w drugą edycję) solo? Trochę bez sensu. Jeden z najlepszych motywów w grze, czyli efekty obłąkania i zmiana warunków zwycięstwa, tracą rację bytu. Poza tym tutaj jest podobna sytuacja, jak w EH i AH - te gry bardzo wiele tracą ze swojej atrakcyjności w rozgrywce jednoosobowej. Po prostu nic Ci nie zastąpi możliwości wspólnego przeżywania przygód, które spotkają Waszych badaczy.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 126
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 144 times
Been thanked: 6 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Skorzeny »

Robinson Crusoe. Klimat wylewa się z tej gry.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: gregos »

Z wymienionych przez Ciebie gier najlepiej będzie się sprawował Legendary Encounters: An Alien. Natomiast możesz wziąć również pod uwagę zaproponowane wcześniej Mage Knight oraz Robinson Crusoe, do którego jest masa fanowskich scenariuszy, ale możesz również dokupić dodatek.
Świetny jest również Lewis&Clark, ale niestety do kupienia już tylko z drugiej ręki.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: charlie »

Ghost Stories.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Sarseth »

Goldberg pisze:No wiec tak; ja wam drodzy moi napisze czego oczekuje i o czym myślę, a Wy mi powiecie co o tym myślicie.... :)

Budzet; +/- 250/300zl
Format; planszowa, karciana, kostki
Klimat; horror, coc, sf, fantasy, historyczne (xmen i inne avengrsy opadaja)
Co juz mam; Lotr lcg, Arkham horror,
O czym myślę; Znak starszych bogów, legendary encounters alien/pred, eldritch horror, posiadlosc, sherlock holmes consulting detective....
co byście polecieli innego?
Dzieki za rady
Comancheria ;)
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Goldberg »

Fajnie tylko gdzie ja gry GMT w pl znajde :P (tak wiem fort gier ale malo maja) ;)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Solo z klimatem....

Post autor: Pan_K »

Goldberg pisze:Fajnie tylko gdzie ja gry GMT w pl znajde [emoji14] (tak wiem fort gier ale malo maja) ;)
W planszostrefie masz od ręki. I do końca dnia dzisiaj taniej o 8%

Bierz, bo warto.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Zorak »

Arkham horror LCG
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Goldberg »

mam :)
Co byscie wybrali z tych dwóch....
Pathfindera czy znak starszych bogów?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Sarseth »

Goldberg pisze:mam :)
Co byscie wybrali z tych dwóch....
Pathfindera czy znak starszych bogów?
Z klimatem? Na pewno nie znak starszych bogów. To chyba najmniej klimatyczna gra z Arkham Files (i jak czytam, to w sumie większość tak uważa z Eldritch community na FB). Mimo to fajna, ale klimatu to ma zero :P Nie mam tego, grałem jakiś czas temu na TTS dla testów. Uznałem, że zagrałbym jeszcze, bo w sumie inna gra niż wszystkie, ale ostatnio grałem jeszcze jeden meczyk i doszedłem do wniosku, że gra jest fajna, ale na wystawienie na stół raz na miesiąc :P Więc gdy ktoś będzie miał to zagram, ale do domu nie kupię. Eldritch Horror dużo bardziej, tym bardziej że mają mieć w najnowszym dodatku motyw kampani.

Pathfinder jest spoko, ale to dużo więcej niż 250/300 jeśli wchodzimy w pełny cykl. Klimat ma, jeszcze do tego dodrukować sobie książkę i można coś tam przyrpgować. Wrzucić kilka house ruli z BGG jak podróżowanie między lokacjami wzięte z AHLCG czy rozdzielanie kart, że potwory pojawiają się niektóre dopiero od X scenariusza i gra się robi wymagająca już bardziej. Na pewno częściej grana przeze mnie niż ES którego zagrałem ze dwa trzy razy w elektronicznej kopii.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Goldberg »

Co do pathfindera....ze w pelen cykl wiecej kasy to ja wiem, ale spokojnie mozna kupowac raz na miesiac przygode ;)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Goldberg »

dobra to teraz pojedynek pathfinder vs mistfall :P
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Quba40 »

Mistfall słabo działa solo, gra jednym bohaterem mija się z celem, a granie na dwie ręce jest bardzo uciążliwe. Ogólnie nie polecam.
W Pathfinera grałem tylko na androidzie ale bawiłem się całkiem nieźle.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Solo z klimatem....

Post autor: bartekb8 »

https://boardgamegeek.com/boardgame/204472/sub-terra
Gra tegorocznych targów, także jeszcze przed premierą, ale pozwala na grę solo i z recenzji wynika że ma swój klimacik (takie też sprawia wrażenie). Być może warto czekać choć nie ma tu kart, tylko kafelki.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Solo z klimatem....

Post autor: Budyka »

A ja sobie ostatnio radośnie pykam w Ghost Stories samotnie i bardzo sobie to chwalę, przy czym nie bawię się w żadne tryby dziwaczne, tylko kontroluję wojowników według zasad dla 4 osób. Szybko się składa/rozkłada, co ma znaczenie, bo jednak gdy siadam sama do rozgrywki. No i jak się przegra w samotności, jest nieco mniejsza frustracja, bo to jednak bardzo wredna gra jest :P
ODPOWIEDZ