3 różne gry dla 4-latki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

Bążur wszystkim!

Szukam trzech różnego typu/rodzaju gier dla mojej 4-letniej córki. Dlaczego trzech? Bo tak sobie ubzdurałem :wink:. Pewnie jedną dostanie teraz, drugą na Mikołaja, a trzecią na Gwiazdkę. Jedna z tych gier ma być zręcznościowa, pozostałe dwie dowolne inne typy/rodzaje. Co ważne, gramy z córka dużo, więc ważne, żebyśmy my też mieli poczucie, że gramy, a nie jedynie towarzyszymy dziecku w zabawie. Teraz garść przydatnych informacji:

1. Nie przejawia (nadmiernego) pociągu do różu, księżniczek itd, więc nie musi to być "gra dla dziewczynek". Lubi też zabawki/gry uznawane powszechnie za chłopięce. Dodatkowo mam rocznego syna, który pewnie chętnie odziedziczy gry po siostrze, więc tym bardziej coś uniwersalnego, ale mogą być też auta, smoki, piraci, rycerze, kosmos itp.
2. Gra zarówno z rówieśnikami, starszymi dziećmi, jak i z rodzicami, na razie więcej gra z dorosłymi/starszymi.
3. Najczęściej, póki co gra w 2 lub 3 osoby, dobrze żeby były na 4 graczy też. Oczywiście im więcej będzie mogło grać osób, tym lepiej.
4. Doświadczenie ma wg mnie całkiem spore. Gramy/mamy: Pędzące żółwie, W ogrodzie, Nogi Stonogi, Zwierzak na Zwierzaku (i inne w tym stylu), Gra w chowanego (Adamigo), Dobble, Potwory do Szafy, Story Cubes, Detektyw Szczebrzeszyn, Domino, różne wariacje Memory i inne gry, które sobie wymyślamy (kolejność nieprzypadkowa - zacząłem od ulubionych/najczęściej granych). Z wymienionych z wszystkimi sobie radzi bardzo dobrze. Hitem są od kilku miesięcy Pędzące Żółwie, zawsze lubiła też W ogrodzie i Nogi Stonogi.
Próbowałem z nią też:
- Qwirkle - po kilku partiach zaskoczyła zasadami, wie co i jak, czasami uda jej się dołożyć mega zestaw, ale zazwyczaj taki małe,
- Carcassonne (na uproszczonych zasadach - bez chłopów, bez przejmowania zamków itd), ale średnio - potrafi dokładać, żeby kafelek pasował, wie teoretycznie co lepiej punktuje, ale chyba za dużo ma do wyboru i nie kuma do końca gdzie najlepiej dołożyć kafelek, nie myśli o tym, że może nie dostać danego kafelka.
- Verflixxt (u nas: Mumia) podstawowa wersja, bez dodatków - też średnio. Kulanie, liczenie i poruszanie - spoko. Nie rozumie idei przesuwania strażników, w kluczowych momentach porusza nie ten pionek, co powinna :)
- Jeszcze mam w planach spróbować z córką zagrać w ostatnią z takich gier, które mam, a którą może względnie ogarnąć - Żółw i Zając.
5. Mogą być karcianki, planszówki, gry logiczne, raczej taktyczne, na strategię i ekonomię trochę za wcześnie :lol:,
6. Negatywna interakcja może być, ale bez przesady.
7. Czas gry - max. 30 min.
8. Przyswojenie zasad - bywa różnie, ale akurat, jeśli gra dobra, to mogę się trochę pomęczyć.

Jak pisałem wcześniej chciałbym kupić 3 gry:

1 gra: zręcznościówka - nie musi być na czas, ważne, żeby była ładna i miała tzw. toy aspect czy jak to się tam nazywa. Po wstępnym rozeznaniu wpadły mi w oko: Kot Stefan, Spaghetti (mam wątpliwość o trudność), Ringo Flamingo (mam wątpliwość o trudność), Dr Eureka (mam wątpliwość o trudność), Kiwi. Leć , nielocie, leć (mam wątpliwość o trudność). Jeszcze myślałem o Rhino Hero, ale chyba tego nie można dostać obecnie w PL.

2 gra: Coś bardziej na rozwój procesu myślowego. Gra która będzie o jeden krok dalej niż Pędzące Żółwie. Może też być zarządzanie ręka, może wyścigowa, może jakaś kafelkowa, może zbieranie setów. Nieważne. Chodzi mi o to, żeby była to gra pomiędzy Pędzącymi Żółwiami, a uproszczonym Carcassonne (nie mam takich gier, więc nie potrafię podać przykładu - jakbym miał, to bym grał i nie pytał). Ważne też jest to, żeby gra była angażująca też dla dorosłego.

3 gra: Tu zupełna dowolność, byle inny typ gry od wyżej wymienionych. Może jakaś fajna kooperacyjna (myślałem np. o Myszkach w opałach).


Czego raczej (chyba, że uważasz, żeby zrobić wyjątek) nie chcemy:
- odmian memory i gier zawierających element memory,
- "dziecięcych wersji" znanych gier - jak Dzieci Carcassonne - wolę kupić inną grę i poczekać, aż ogarnie uproszczoną podstawkę,
- gier na spostrzegawczość na czas.

To jak, pomożecie?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: dave8 »

1. Ice Cool
2. Kingdomino
3. Epoka Kamienia Junior - co prawda jest elememt memory ale jest też planowanie zasobów i budowanie

Polecam jeszcze(moja 4 latka spokojnie ogarnia)
Kakao
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: ozon »

1 Mistakos
3 Duuuszki
Muszę w takim razie z moimi pociechami przetestować kakao :-)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: garg »

Dla czterolatki wybór nie jest zbyt duży, ale ze zręcznościowych poleciłbym Ci grę Dragi. Tytuł wprowadza w błąd :lol: , bo chodzi i dmuchanie piankowej kulki, która unosi się nad małym wentylatorem. Zabawa jest przednia i wcale dorośli nie mają większych szans. Moje dzieci bawiły się doskonale, a i teraz czasem po nią sięgają (mają teraz po 7 lat).

No i można Polowanie na skrzaty, choć tutaj zabawa jest raczej po stronie dzieci.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: zioombel »

Bierz Kota Stefana! Hit u mojej córki w domu i uczniów w szkole.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

Dzięki za dotychczasowe polecenia.
dave8 pisze:1. Ice Cool
2. Kingdomino
3. Epoka Kamienia Junior - co prawda jest elememt memory ale jest też planowanie zasobów i budowanie

Polecam jeszcze(moja 4 latka spokojnie ogarnia)
Kakao
O IceCool myślałem, ale zostawiam może na przyszły rok.
Kingdomino to może być dobry pomysł na grę o półkę wyżej od Pędzących Żółwi. Przyjrzę się, dzięki.
Epoka Kamienia Junior - jak pisałem, nie jestem fanem tych uproszczonych wersji klasycznych gier rodzinnych. O tym nie słyszałem, ale zobaczę co to chociaż
A która gra wg Ciebie jest trudniejsza: Kingdomino czy Epoka Kamienia Junior?

Kakao? Łał, serio? Miałem zamiar kupić Kakao do kolekcji, ale szczerze, nie myślałem o tym jako o grze dla córki. Mi się wydaje, że Kakao jest trudniejsze od Carcassonne.
ozon pisze:1 Mistakos
3 Duuuszki
Mistakos - dobry pomysł - dodane do listy zręcznościówek. Duuuszki świadomie odrzuciłem, przynajmniej na razie.
garg pisze:Dla czterolatki wybór nie jest zbyt duży, ale ze zręcznościowych poleciłbym Ci grę Dragi. Tytuł wprowadza w błąd :lol: , bo chodzi i dmuchanie piankowej kulki, która unosi się nad małym wentylatorem. Zabawa jest przednia i wcale dorośli nie mają większych szans. Moje dzieci bawiły się doskonale, a i teraz czasem po nią sięgają (mają teraz po 7 lat).

No i można Polowanie na skrzaty, choć tutaj zabawa jest raczej po stronie dzieci.
Dragi brzmi kosmicznie, zobaczę co to. Polowanie na Skrzaty - fajny pomysł, niekoniecznie jako gra, ale urozmaicenie zabawy - wykorzystam.
zioombel pisze:Bierz Kota Stefana! Hit u mojej córki w domu i uczniów w szkole.
No właśnie chyba nie tylko u Ciebie. Fenomen tej gry mnie zaskakuje, bo mnie odrzuca - no, ale wiadomo, nie ja jestem targetem.

Dobra, to kandydatów na zręcznościówkę mamy sporo już. Teraz pozostałe dwie gry, może ktoś jeszcze coś by polecił?
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: DrunkHamster »

Kot Stefan i Epoka Kamienia Junior
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: DrunkHamster »

A i może jeszcze Leśna Draka :mrgreen:
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

DrunkHamster pisze:A i może jeszcze Leśna Draka :mrgreen:
Ej, po zobaczeniu recenzji i zasad, to może być dobry kandydat na grę nr 2, a w razie gdyby była trochę za trudna, to można ją jeszcze spokojnie uprościć. Dzięki!

Ma ktoś jeszcze jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: ozon »

charlie pisze: Mistakos - dobry pomysł - dodane do listy zręcznościówek. Duuuszki świadomie odrzuciłem, przynajmniej na razie.
To nie odrzucaj ;-) My gramy póki co na zmienionych - prostszych zasadach, czyli tylko kto pierwszy odgadnie rozwiązanie bierze kartę. Gra może nie jest porywająca, ale bym jej nie skreślał (ja też na początku ją skreśliłem za temat).
Jeśli chodzi o 2, zerknij może na "1, 2, 3! Szukam!", u nas co prawda rzadko na stole, ale spełnia kryteria, jest tania i są zwierzaki (niestety plastikowe)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

ozon pisze:
charlie pisze: Mistakos - dobry pomysł - dodane do listy zręcznościówek. Duuuszki świadomie odrzuciłem, przynajmniej na razie.
To nie odrzucaj ;-) My gramy póki co na zmienionych - prostszych zasadach, czyli tylko kto pierwszy odgadnie rozwiązanie bierze kartę. Gra może nie jest porywająca, ale bym jej nie skreślał (ja też na początku ją skreśliłem za temat).
Jeśli chodzi o 2, zerknij może na "1, 2, 3! Szukam!", u nas co prawda rzadko na stole, ale spełnia kryteria, jest tania i są zwierzaki (niestety plastikowe)
Odrzuciłem, ale nie uważam, że to słaba gra. Po prostu mamy już kilka gier real-time na spostrzegawczość (zapomniałem o tym wspomnieć w pierwszym poście). Dodatkowo, wydaje mi się (może mylnie), że będzie trochę za trudna.
1, 2, 3! Szukam - spoko, ale wpada też w kategorię gier memory/na spostrzegawczość.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: dave8 »

Zarówno Kingdomino jak i Epoka są na podobnym poziomie trudności.
Epoki Junior nie odrzucalbym ze wzgledu uproszczenie podstawowej wersji bo te gry nie mają zbyt wiele wspólnego.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

dave8 pisze:Zarówno Kingdomino jak i Epoka są na podobnym poziomie trudności.
Epoki Junior nie odrzucalbym ze wzgledu uproszczenie podstawowej wersji bo te gry nie mają zbyt wiele wspólnego.
Przejrzałem recenzję i rozgrywkę Epoki Kamienia Junior i rzeczywiście nie ma zbyt wiele wspólnego ze Stone Age. Gra wygląda super, ale też nie jest najtańsza, a szczerze - nie porywa szczególnie (nawet nie wiem czy nie jest to gra prostsza od Pędzących Żółwi). Myślę, że jednak z tej dwójki wybrałbym Kingdomino - które z kolei wydaje się pasować idealnie. Poczekam jeszcze na możliwe inne propozycje.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 454
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: Zaan84 »

Wsiąść do pociągu Pierwsza podróż? Może magia i myszy - fajna historia a w rozgrywce tata pomoże.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

Zaan84 pisze:Wsiąść do pociągu Pierwsza podróż? Może magia i myszy - fajna historia a w rozgrywce tata pomoże.
Pisałem w pierwszym poście, że nie chciałbym uproszczonej wersji popularnych gier rodzinnych, a dodatkowo akurat Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż jest zbyt droga na to, co oferuje. Wolę poczekać, myślę, że za 1-2 lata córka spokojnie będzie już grać w zwykłe Wsiąść do Pociągu.

Magia i Myszy - jak najbardziej. Mam grę i mam to w planach :wink:
Barney
Posty: 19
Rejestracja: 15 gru 2016, 13:53

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: Barney »

Zręcznościówka - Fun Farm! ;)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

Na razie skłaniam się ku:

1. Kot Stefan / Mistakos /Spaghetti - pewnie kupię dwie z trzech
2. Leśna Draka
3. Kingdomino /Śpiące królewny (grałem kiedyś i przypomniało mi się, że też może być dobrym tytułem obecnie dla córki)

Dodatkowo, kupiliśmy znajomym na urodziny ich 5-letniego syna Dr. Eurekę, zagraliśmy i też się spodobało, więc ze zręcznościówkami mamy spokój na jakiś czas.

Czy ktoś jeszcze może coś polecić dla ogarniętej 4-latki?
GeniesGames
Posty: 19
Rejestracja: 25 paź 2017, 18:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: GeniesGames »

Śpiące Królewny jak najbardziej, z doświadczenia wiem że dzieci ją uwielbiają, i to nie tylko dziewczynki :) może Smoczy Skarb - kafelkowa, kooperacyjna i uczy planowania w przód.
Genies Games - największa wypożyczalnia gier planszowych w Warszawie
Oferta wypożyczalni
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: charlie »

Dzięki wielkie za wszystkie dotychczasowe propozycje.

Na razie wybrałem: Spaghetti, Mistakos, Kingdomino, Śpiące Królewny i Leśną Drakę, czyli i tak więcej niż początkowo zamierzałem :lol:
Przetestowaliśmy w weekend Kingdomino i super siadło. Minimalnie musimy jej pomagać, a czasami nawet bez pomocy uda jej się wygrać, więc idealnie.
Na pewno dostanie jeszcze: Dr Eureka i Super Rhino
Kota Stefana pewnie też (na razie kupimy dla córki znajomych i zobaczymy jak się sprawdzi.
GeniesGames pisze:Śpiące Królewny jak najbardziej, z doświadczenia wiem że dzieci ją uwielbiają, i to nie tylko dziewczynki :) może Smoczy Skarb - kafelkowa, kooperacyjna i uczy planowania w przód.
Sprawdzę Smoczy Skarb, bo nie kojarzę, a nad kooperacją też się zastanawiałem, dzięki.

Oczywiście, jak macie coś jeszcze coś na myśli, to wpisujcie (może poza zręcznościówkami i grami na spostrzegawczość).
EdekDemolka
Posty: 86
Rejestracja: 21 wrz 2015, 19:56

Re: 3 różne gry dla 4-latki

Post autor: EdekDemolka »

easy choice: kot stefan, dzielne myszki, myszki w opałach, super rhino, zaklęta wieża, loopin louie, pingolo, monza, hop hop hooray, kolorowe biedronki, gnaj robaczku, ahoj skarby, zwierzak na zwierzaku, skarpetkowy potwór - tak na początek powinno wystarczyć :D
ODPOWIEDZ