Gry planszowe 2017

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Gry planszowe 2017

Post autor: glocked »

Hej,

Trochę wypadłem z obiegu przez ostatnie dobrych kilka mc, zatrzymałem się na Orleans (PL wydanie bez dodatków), szukam czegoś na nowy sezon. Dużo się wtedy mówiło o Outlives ale widzę że oceny na bgg bardzo przeciętne.

Jakieś hity zostały wydane w tym roku? Jakieś oczekiwania na Essen/Premierę PL ? Osobiście nie jestem zwolennikiem gier typu Gloomheaven/Scythe, wolę raczej klasyczne ekonomie i strategie. Widziałem że szykuje się dodatek do Marco Polo i Isle of Skye, pytanie czy są to trafione rozszerzenia czy utrudniają tylko prostą rozgrywkę ?

Preferuję gry które są grywalne w 2 os ale też dobrze chodzą na 3,4,5.

Lista gier : https://boardgamegeek.com/collection/user/fallenstar
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: DrunkHamster »

Jak dla mnie taką grą jest The Godfather.
Myślę że z gier, które dopiero będą miały swoją premierę na uwagę zasługuje Alien Artifacts.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Yavi »

Lorenzo il Magnifico - świetne, regrywalne i wymagające euro (recenzja);
Wojownicy Midgardu - euro z kostkami, sporo emocji i turlania, nam podeszło, ale nie jest to klasyczna gra ekonomiczna (recenzja);
Great Western Trail - euro z mechaniką deck buildingu w fajnym, westernowym settingu. Dość wymagające, początki mogą być trudne, ale już w trakcie pierwszej partii wszystko zaczyna się ze sobą łączyć i zazębiać (recenzja);
Uczta dla Odyna - Rosenberg w stylu Pól Arle dla 2-4 osób. Oprócz rozmieszczania robotników ważną rolę pełni też zapełnianie planszetek żetonami (recenzja).

Wszystkie mam w kolekcji i bardzo lubię, chociaż przyznam, że Uczta dla Odyna nie wszystkim równie dobrze podeszła. Kasi podobała się mniej niż np. Pola Arle, jeden kolega w ogóle jej nie polubił...).
Wg mnie Lorenzo i GWT mają szansę powalczyć o Grę Roku. Co do gier z Essen, to gdzieś w dziale Gry planszowe jest wątek o oczekiwaniach, warto rzucić okiem na powtarzające się tam tytuły :).
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Apos »

glocked pisze:Hej,

Trochę wypadłem z obiegu przez ostatnie dobrych kilka mc, zatrzymałem się na Orleans (PL wydanie bez dodatków), szukam czegoś na nowy sezon. Dużo się wtedy mówiło o Outlives ale widzę że oceny na bgg bardzo przeciętne.

Jakieś hity zostały wydane w tym roku? Jakieś oczekiwania na Essen/Premierę PL ? Osobiście nie jestem zwolennikiem gier typu Gloomheaven/Scythe, wolę raczej klasyczne ekonomie i strategie. Widziałem że szykuje się dodatek do Marco Polo i Isle of Skye, pytanie czy są to trafione rozszerzenia czy utrudniają tylko prostą rozgrywkę ?

Preferuję gry które są grywalne w 2 os ale też dobrze chodzą na 3,4,5.

Lista gier : https://boardgamegeek.com/collection/user/fallenstar

Hej,
widzę z Twojej listy, że znamy i lubimy podobne tytuły. Sam gram najczęściej na dwie osoby, a okazjonalnie na 4-5.

Po pierwsze przychylę się do tego co pisał @Yavi, bo podał bardzo konkretne tytuły i dodam +1 do GWT, UoD oraz Lorenzo z dużym naciskiem na GWT. W moim gronie bardzo przypadła do gustu, sprawdza się w każdej konfiguracji graczy i po jednej rozgrywce chce się więcej :). Gra wyszła rok temu, bez fanfarów oraz iluminacji i skutecznie wskoczyła do TOP15 gier na BGG.

Wyspę Skye posiadam i też szykuje się na dodatek. Angielska edycja jest już dostępna, a wersja od Lacerty będzie wydana dopiero w kolejnym dodruku. Z pierwszych relacji wynika, że z lekkiej Wyspy robi się mózgożer :).

Z tytułów, które mogę dodatkowo polecić to:
- Mombasa (ten sam autor co Skye oraz GWT)
- First Class, elegancka i mózgożerna karcianka autora Rosyjskich Kolei
- dodatki do Orlean :) Polska premiera odbyła się nie tak dawno

Z Essen czekam na Clans of Caledonia. Grałem kilka partyjek i mam zamiar kupić to zamiast podobnych Terra Mystica oraz Projekt Gaia. TM jest b. dobrym tytułem, ale tryb dwuosobowy zawarty w niej jest co najwyżej przeciętny, dlatego myślę nad CoC jak będzie dostępne.

Odradzam Godfathera, bo może okazać się to zbyt proste i płytkie. Miło się gra, ale to raczej gra gangsterka do piwa, z negatywną interakcją i bez klimatu tytułowego "Godfathera"
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: DrunkHamster »

Godfather, prosty, plytki i do piwa, dobre... Wiec albo w niego nie grales,albo grales w niego zle i z niewlasciwymi ludzmi.
Owszem za wiele z filmem wspolnego nie ma, ale klimat gangsterski i jest i to bardzo dobrze oddany. Prosty to on moze sie wydawac jak sie czyta instrukcje, ale po kilku rozgrywkach wcale tak latwo juz nie jest, kiedy ludzie ograja ten tytul i poznaja karty zlecen.
Nirneth
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:09

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Nirneth »

Cześć.

Żeby nie dublować tematu, bo mam podobną kwestię. Szukamy gry planszowej, prezentu dla zapalonego gracza, który gier ma całkiem mnóstwo, namiętnie ciśnie również w MTG oraz swego czasu w X-Wingi. Z tego co wiem, to lubi różne klimaty - od robinsona cruzoe po BSG czy pandemię (chyba tak to się nazywa). Szukam jakiejś nowości, czyli czegoś wydanego w tym roku, żeby mieć pewność, że jeszcze tej gry nie posiada (ostatnio nie akutalizował swojej biblioteczki). Czy jeszcze jakieś tytuły poza podanymi wyżej, moglibyście zaproponować? Zależy mi na czasie.

Pozdro i dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: zakwas »

Nirneth pisze:Z tego co wiem, to lubi różne klimaty - od robinsona cruzoe po BSG czy pandemię (chyba tak to się nazywa).
Wszystkie trzy gry to kooperacje (BSG ze zdrajcą, ale jednak kooperacja), więc to wbrew pozorom (tematyce) dosyć zbliżone tytuły. ;)
Nirneth
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2017, 12:09

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Nirneth »

No właśnie, to tylko udowadnia, że potrzebuję pomocy w temacie, wymieniłam na szybko tytuły, które zapamiętałam z jego półki lub w które razem graliśmy. Oczywiście nie tylko kooperacje wchodzą w grę - wszystkie ciekawe nowości.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Ardel12 »

No to również polecam z eurosucharów :
- The Great Western Trail
- Lisboa
- Mombasa
- The Gallerist

CaC również mnie zainteresował wyglądem i ciekawą decyzyjnością, więc warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, gdy pojawi się w przystępnych cenach.
Z Essen na razie największy hype jak dla mnie jest na Azul i Photosyntesis, reszta to nowe/stare tytuły lub kolejne żywieniówki :p

Ostatni Dice Tower zrobił filmik o najbardziej oczekiwanych tytułach na Essen https://www.youtube.com/watch?v=yfivcePA2ak warte obejrzenia, gdy się przespało inne zapowiedzi.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: gregos »

This War of Mine (wersja angielska już jest dostępna, a polska będzie wydana wkrótce).
Johasta
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2017, 10:55

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Johasta »

Czy możecie polecić jaką grę dla grupy osób 20+ ale dla totalnych świeżaków, którzy grali tylko w chinczyka, warcaby itp. Chciałabym się wglębić w temat, ale tak żeby się niezrazić. Słyszałam o dixit - ktoś, coś?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: hipcio_stg »

wszelakie mafie, palce w pralce itp.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: ozon »

Tajniacy

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: Apos »

DrunkHamster pisze:Godfather, prosty, plytki i do piwa, dobre... Wiec albo w niego nie grales,albo grales w niego zle i z niewlasciwymi ludzmi.
Owszem za wiele z filmem wspolnego nie ma, ale klimat gangsterski i jest i to bardzo dobrze oddany. Prosty to on moze sie wydawac jak sie czyta instrukcje, ale po kilku rozgrywkach wcale tak latwo juz nie jest, kiedy ludzie ograja ten tytul i poznaja karty zlecen.
Graliśmy dobrze. Naszym zdaniem gra jest przeciętna z porównaniu z tym co już poznaliśmy. Po prostu z gier area control/influence o wiele chętniej witamy na stole Dominant Species czy Terra Mysticę niż Godfathera - ten jak pisałem, dobrze się sprawdza gdy nie mamy chęci na ambitne granie. Rozgrywka w Godfatherze czasami się sprowadza do wykonywania w kółko tego samego przez większość gry (odpalaniu combosów z kart kontraktów, po to aby zdobyć kasę i od razu zapakować ją do walizki - tej już nikt nie ruszy).
Ponadto OP pisał, że jest fanem gier ekonomicznych i strategicznych, a nie przepada za Scythe, który też jest tytułem AC/I oraz z negatywną interakcją - tak jak GF. Jak ktoś nie przepada za euro, to nie zaproponuję mu np. Caylusa, tylko dlatego że osobiście lubię ten tytuł.
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gry planszowe 2017

Post autor: DrunkHamster »

Apos pisze:
DrunkHamster pisze:Godfather, prosty, plytki i do piwa, dobre... Wiec albo w niego nie grales,albo grales w niego zle i z niewlasciwymi ludzmi.
Owszem za wiele z filmem wspolnego nie ma, ale klimat gangsterski i jest i to bardzo dobrze oddany. Prosty to on moze sie wydawac jak sie czyta instrukcje, ale po kilku rozgrywkach wcale tak latwo juz nie jest, kiedy ludzie ograja ten tytul i poznaja karty zlecen.
Graliśmy dobrze. Naszym zdaniem gra jest przeciętna z porównaniu z tym co już poznaliśmy. Po prostu z gier area control/influence o wiele chętniej witamy na stole Dominant Species czy Terra Mysticę niż Godfathera - ten jak pisałem, dobrze się sprawdza gdy nie mamy chęci na ambitne granie. Rozgrywka w Godfatherze czasami się sprowadza do wykonywania w kółko tego samego przez większość gry (odpalaniu combosów z kart kontraktów, po to aby zdobyć kasę i od razu zapakować ją do walizki - tej już nikt nie ruszy).
Ponadto OP pisał, że jest fanem gier ekonomicznych i strategicznych, a nie przepada za Scythe, który też jest tytułem AC/I oraz z negatywną interakcją - tak jak GF. Jak ktoś nie przepada za euro, to nie zaproponuję mu np. Caylusa, tylko dlatego że osobiście lubię ten tytuł.

Skoro twierdzisz, że kasy z walizki nie da się ruszyć to chyba jednak nie grałeś :mrgreen:
Poza tym Godfather raczej mało ma wspólnego z Scythe. Ma o wiele więcej negatywnej interakcji niż wyżej wymieniony tytuł.
ODPOWIEDZ