Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Damq
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 19:01

Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: Damq »

Z racji tego, że od długiego czasu regularnie zaglądam na forum, ale dopiero teraz się zarejestrowałem i jest to mój pierwszy post, chcę się przywitać - cześć! :)

Szukam kolejnej gry do (na razie skromnej) kolekcji. Najczęściej gram we 2 z żoną, ale spora część rozgrywek jest też toczona ze znajomymi w 4-osobowym składzie, dlatego też fajnie, jakby gra się dobrze skalowała. Nie mamy za wielkiego doświadczenia z planszówkami, ale przyswajanie zasad nie sprawia nam kłopotu, zazwyczaj to my rozkminiamy grę :) Klimat - tutaj szeroki wachlarz możliwości, no może oprócz sci-fi, kosmosu, androidów itp. Język polski. O regrywalności nie muszę mówić, bo wiadome, że każdy chce jak największą :D Budżet to najlepiej 150 zł (w naprawdę uzasadnionych przypadkach 200 zł).

Co mamy:
- Scrabble - prezent, gra rzadko wyciągana, za mało się dzieje, nie wzbudza w nas emocji, a downtime z reguły zabija każdą rozgrywkę i sprawia, że ma się dość,
- Hollywood - prezent, przy 2-3 osobach nie czuć za bardzo rywalizacji, przy 4-5 jest zdecydowanie lepiej, choć mi ta gra średnio podchodzi, mam wrażenie, że niby coś się dzieje, podejmujemy kolejne akcje, ale nie czuję się zaangażowany w rozgrywkę,
- Wsiąść do Pociągu: Europa - nasz pierwszy zakup i... Hit! Zarówno nam, jak i znajomym bardzo się podoba, często grane, fajna rywalizacja, wzbudza ogrom emocji, dobre wykonanie,
- 7 Cudów Świata: Pojedynek - nasz zakup i kolejny hit, bardzo miło nam się gra we dwójkę, czuć wzbierające napięcie przy kolejnych budowlach i mijających epokach, piękne wykonanie.

W co graliśmy u znajomych:
- Dixit - nie podeszło, dla nas gra trochę zamulająca,
- FUSE - emocjonująca i wciągająca rozgrywka przy 4 osobach, zazwyczaj chce się rozegrać jeszcze jedną partię, przyjemny filler,
- Talisman: Magia i Miecz - ta gra zupełnie nam nie podeszła, za duża losowość, niezbalansowane postacie, praktycznie brak warunków ukończenia gry (patrząc na losowość).

O czym myślę:
- Odlotowy Wyścig
- Cyklady
- Splendor
- Abyss
- Innowacje

Jakie są Wasze opinie na temat zaproponowanych gier? Macie może inne, warte uwagi propozycje? Wiecie może o nadchodzących, jeszcze tegorocznych premierach, które mogłyby mnie zainteresować?

Wszystkie opinie mile widziane :) Mi się marzy gra pokroju Scythe, ale żona chyba musi jeszcze swoje zagrać, żeby nie złościć się na myśl o zakupie tak drogiej i specyficznej gry :D
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: josiu »

Wszystkie z listy dobre, ale pomyśl jeszcze o Zamkach Burgundii. Mają wszystko czego szukasz.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: Quille »

Ja polecam Tzolkina i Agricolę. U nas się super sprawdziły, jako gry po "klasykach" typu Catan i Carcassonne i nastąpiło większe "wsiąknięcie" w temat ;)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: gregos »

Na rozwinięcie skrzydeł dobrze się sprawdzą: Wyspa Skye, Quadropolis, Pięć Klanów, Orlean, Concordia. Wszystkie wymienione tytuły działają dobrze w wariancie dwuosobowym oraz w powiększonym gronie.
Ewentualnie jeszcze Puerto Rico (mnie gra się lepiej od 3 osób wzwyż, ale są również tacy, którzy preferują właśnie grę na dwóch).
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: Budyka »

Ja bym do tego, co zasugerowali przedmówcy, dorzuciła jeszcze Osadników: Narodziny Imperium, Small World i Pandemię :)
Damq
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 19:01

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: Damq »

Lista się rozwija... :D Z podanych przez Was gier szczególnie zainteresowały mnie Small World i Pięć Klanów. Będę musiał się im bliżej przyjrzeć i zobaczyć przykładowe rozgrywki. Zamki Burgundii cały czas gdzieś orbitują po mojej głowie - masa osób je poleca, ale mi zupełnie nie podchodzą wizualnie, a jakoś czerpię dodatkową radość z gry również ze względu na walory wizualne gry :D
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: DrunkHamster »

Z wymienionych tytułów poleciłbym Abyss i Splendor. Cyklady jak dla mnie niezbyt ciekawe. W Odlotowy wyścig i Innowacje nie grałem. Osobiście zaproponowałbym Quadropolis, Yamatai, Roll for the Galaxy, Szoguna lub The Godfathera.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: Largo »

Nie tak dawno stałem przed niemal identycznym wyborem przy identycznych kryteriach. Z tym, że ja wybór ograniczyłem do Odlotowego Wyścigu oraz Wojowników Midgardu. Ostatecznie padło na Odlotowy Wyścig, który z czystym sumieniem polecam. Niski próg wejścia i duży fun podczas rozgrywki tak w dwie, jak i w więcej osób (8 osób to już lekki chaos :)). Boli trochę niski poziom interakcji, ale tak naprawdę nie odczuwa się tego, aż tak bardzo, w trakcie rozgrywki.
Obecnie zagrywamy się na zmianę w 7CŚ: Pojedynek oraz Odlotowy Wyścig z dziewczyną :)

Cyklady, jak najbardziej, ale tylko w składzie min. 4 osób. Gra z mniejszą liczbą znajomych może i na początku będzie sprawiać radość, ale dość szybko zniechęci do tego tytułu. Niestety Cyklady mają to do siebie, że kuleją we 2 i 3 osoby, przynajmniej wg mnie.
Damq
Posty: 4
Rejestracja: 02 paź 2017, 19:01

Re: Rozbudowa skromnej kolekcji na 2 i/lub 4 graczy

Post autor: Damq »

Dziękuję Wam za wszystkie sugestie i opinie :) Na pewno coś z tego wybierzemy, jak już się zdecydujemy, zamówimy i zagramy, to dam znać, jak wrażenia z wybranej gry :)
ODPOWIEDZ