Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: EsperanzaDMV »

Witajcie,

mam takie pytanie. Chcę kupić grę Cyklady, ale zastanawiam się nad tym, bo z tego co wiem nie ma już nigdzie dostępnych dodatków do tej gry (Hades, Tytani, Monumenty). W związku z tym zwracam się do Was z zapytaniem, jak ta gra wygląda tylko w podstawowej wersji? Wyczytałem mnóstwo opinii na różnych stronach, że dopiero z dodatkami ta gra jest kompletna, ale pragnę poznać Wasze zdanie. Chyba że o czymś nie wiem i dodatki będą jeszcze dodrukowane/można jeszcze dostać - to też poproszę o komentarz :)

Dodam tylko, że gra będzie grana przede wszystkim w wariancie dwuosobowym (jeśli to ma znaczenie). Od Bruno Cathali mam już chociażby 7 Cudów Świata: Pojedynek i zastanawiam się czy dwie gry w podobnym klimacie (mimo iż o zupełnie innej mechanice) od tego samego autora to dobry pomysł? Docelowo większość gier mam z dodatkami (wspomniany Pojedynek, Robinson, Small World, Seasons) i nie ukrywam, że lubię mieć taką świadomość właśnie, że mam na stole rozłożoną grę kompletną.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: kali »

1. Tak, jest sens grania bez dodatków (tym niemniej i tak pewnie z czasem wrócą na rynek).
2. To zupełnie inne gry.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: Parasek »

Ja kupiłem podstawkę Cyklad, a po kilku partiach postanowiłem dokupić dodatek Hades.
Zawsze grałem tylko w 2 osoby i gra mi się podobała. Chociaż część ludzi jednak nie przepada za wariantem 2-osobowym w tej grze.
Tytani odpadli, bo wg instrukcji min. liczba osób zmienia się na 3 (pewnie można kombinować i grać dwoma armiami 2x2, ale jakoś mnie to nie przekonało).

Tytani, z opisu, bardziej zmieniają grę - dodaje nową planszę i kładzie się większy nacisk na walkę (nie musisz czekać już na Aresa).

Hades bardziej rozwija podstawkę, nie zmieniając tak bardzo zasad gry (trochę zwiększa poziom trudności).
I tak, dodatek Hades naprawia parę niedoskonałości:
- zmniejsza siłę Zeusa (herosi blokują przeglądanie kart)
- bóg Hades zwiększa trochę mobilność armii (takie połączenie Posejdona z Aresem)
- dodaje dodatkowy zasób - kapłanki - które mogą "przytrzymać przy życiu" potwory na więcej niż 1 turę (jak grasz w podstawce to potwory mogą żyć tylko 1 turę i znikają z planszy - lekki zawód gdy grasz pierwszy raz w podstawkę)
- pomniejsi bogowie ustawiani obok ostatniego dużego boga, którzy dają fajne rzeczy (więc czasami opłaca się licytować mniej ważnego boga)

Ale podsumowując, możesz kupić tylko podstawkę i zobaczyć, czy gra ci się podoba i wtedy dokupić dodatek/dodatki. Podstawka jest solidna grą nawet bez dodatków. Hades jest niezależny językowo. ja kupiłem angielską wersję na mepel.pl.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: shod »

popieram zdania, że gra ma sens już przy samej podstawce. my już tak gramy od dłuższego czasu i gra się całkiem przyjemnie, choć wiadomo, że z dodatkami urozmaicenie będzie większe. wydaje mi się też, że grając bez dodatków już się trochę ograsz a potem gdy już coś dokupisz to zwiększy się przyjemność grania. ja też czekam na dodatki, pisałem do Rebela i będzie dodruk: Tytani może zdążą jeszcze w tym roku, Hades w przyszłym. zaś co do Cathalli to obawiać się nie musisz, bo jak już to zostało powiedziane, to zupełnie inne gry. my mamy z 4 gry od niego i każda jest inna. to nie Feld czy Rosenberg, u których z tego co widzę mechaniki są w dużej mierze podobne. choć to może być tez zaleta :).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: Pixa »

Ma sens granie w samą podstawkę, nie ma sensu granie we 2 osoby :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: Largo »

Zgadzam się z częścią opinii, że gra we dwie osoby kuleje. Niby jest ok, ale nie ma tej samej przyjemności, co przy większej liczbie osób. Co do samej podstawki to zdecydowanie na początek wystarczy. Dopiero po kilku partiach można rozważyć dodatek jak wam się ogra.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: donmakaron »

Nam podstawka styknęła na dobre 50 partii. To naprawdę dobra gra, którą można zajechać na śmierć, a potem wskrzeszać dodatkami (a niektórymi ponownie zabić :P )
Natomiast do gry głównie na dwie osoby to bym nie polecał jakoś specjalnie. Wariant dwuosobowy działa i nie jest wciśnięty na siłę, ale to jednak gra celowana w 4-5 graczy i w takim zestawie sprawdza się najlepiej. Na dwie osoby łatwo o sytuację, gdzie ktoś zdobywa przewagę nad przeciwnikiem i tak już zostaje do końca.
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: Meechauek »

Cyklady (szczególnie z dodatkami) są świetne, ale szczerze na 2 osoby mocno kuleją.. nie ma tego zaskoczenia, akcji i niespodzianek.

Rozważałbym inną pozycję dla 2
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: EsperanzaDMV »

Dzięki wszystkim za komentarze!

Ostatnie pytanie Hades > Tytani?

Mimo wszystko kupię Cyklady i spróbuję jak wyglądają na dwie osoby, głównie za sprawą przewidywanego dodruku dodatków :) Najwyżej będę wyciągał tylko w większym gronie :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: adikom5777 »

Dodatki Tytani i monumenty są dostępne od ręki w polskich sklepach
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: MichalStajszczak »

EsperanzaDMV pisze:Mimo wszystko kupię Cyklady i spróbuję jak wyglądają na dwie osoby (...) Najwyżej będę wyciągał tylko w większym gronie
Najlepiej, gdybyś najpierw spróbował, jak wyglądają na 4-5 osób, a dopiero później zagrał w 2 lub nawet 3. W grze dwuosobowej odpada podstawowy element taktyczny w licytacji - wyrzucenie kogoś z toru wybranego przez niego boga. W grze trzyosobowej gracze mają (moim zdaniem) za dużo pieniędzy, co też może trochę wypaczyć rozgrywkę.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: donmakaron »

EsperanzaDMV pisze:Dzięki wszystkim za komentarze!

Ostatnie pytanie Hades > Tytani?
Zdecydowanie Hades > Tytani! Hades nie wywraca gry do góry nogami, a ładnie ją rozbudowuje. Przedłuża żywotność podstawki w znacznym stopniu i świetnie się wpasowuje w klimat i mechanikę głównej gry.
Tytani za to wywracają grę do góry nogami. Nie trzeba już mieć aresa, żeby ruszać wojskiem, nie trzeba pływać, zarabia się potworne ilości złota, gra robi się bardzo agresywna i łatwo wymyka się spod kontroli. Rajdy masą wojska po wszystkich przeciwnikach w jednej turze, czy zdobycie 2-3 metropolii w jedną turę to normalna rzecz. W moim odczuciu to już nie są Cyklady.
Używam elementów z Tytanów, ale tylko na mapie z wyspami.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: warlock »

A ja się w Tytanach zakochałem :). Czy to już inna gra? Tak. Ale szalone rajdy po mapie są rewelacyjne :). Przy czym uwielbiam Cyklady w każdym wydaniu.

Osobiście polecam grać ze wszystkim :). Łączyliśmy ostatnio Tytanów z Hadesem i Monumentami i było naprawdę spektakularnie :)
Qzka
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2012, 07:51
Has thanked: 7 times

Re: Cyklady - jest sens kupować bez dodatków?

Post autor: Qzka »

Odświeżę trochę temat i zapytam, czy dodatek Hades zmienia na lepsze rozgrywkę 2-osobową ?
Nam akurat podobają się Cyklady na 2 graczy i i zastanawiamy się czy kupować Hadesa główne pod tym kątem
ODPOWIEDZ