w miare prosta i nie za droga strategia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: shod »

witam,
poszukuję gry o następujących wymaganiach:
- strategiczna z zasobami i z planowaniem - [coś jak 7 cudów],
- nie za trudna w zasadach, ale do myślenia - chcemy grać z 6,5 latkiem,
- w języku polskim,
- działająca głównie na 3, a dalej na 2 osoby,
- może być karcianka,
- dobrze jakby graficznie nie byla cukierkowa,
- raczej nie klimaty II WŚ a bardziej fantasy,
- cena w okolicach 100, z niewielkim marginesem.

na tą chwilę ze "strategii" mamy: Cyklady, 7 cudów, Smallworld. w szafie czeka Runewars. Młody płynnie czyta, jest w miarę ograny - potrafi z nami wygrać w wymienione gry a nierzadko też i w Splendor, 5 klanów, Runebound 3 ed.
będę wdzięczny za podpowiedzi - wiem, że sporo wymagań...
zastanawiamy się nad Wyrocznią delficka, Dominion...
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: Bludgeon »

Boss Monster?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: Shantall »

My zaczęliśmy ostatnio grac z naszym 6 latkiem w Stone Age (Epoka kamienia). Nie ma nic do czytania za to trzeba liczyć. Sumuje sobie sam, ale w dzieleniu trzeba pomagać.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: Budyka »

Z prostszych gier może spodobać się Via Nebula. Obecnie całkiem sporo sklepów ma ją na promocji i idzie ją dostać za ok. 100 zł. Chociaż, skoro dziecko wygrywa w 5 Klanów czy Cyklady w tym wieku, to zastanawiam się, czy to nie jest aby za proste :D
Ja osobiście polecam Lords od Xidit - ma śliczną szatę graficzną, świat identyczny jak w Porach Roku, sporo figurek i mechanikę gromadzenia zasobów w postaci żołnierzy potrzebnych do pokonania danego potwora. Mimo że wygląda to bajkowo i prosto, trzeba trochę pogłówkować. Tylko że głównym punktem mechaniki jest planowanie ruchów do przodu równocześnie z innymi graczami (czyli oprócz zaplanowania swojego ruchu trzeba czasem wykoncypować, co zrobią inni, bo mogą nas pozbawić łupu)i kodowanie ich na specjalnej planszetce, która w toku rundy ma już nie podlegać modyfikacjom. Nie wiem, jak z tego typu umiejętnościami u niespełna 7-letniego dziecka, ale z tego, co piszesz, jest to niezwykle zdolna istota ;)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: gregos »

Polecam Wyspa Skye, Królestwo Królików, Quadropolis, Concordia lub Puerto Rico.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: shod »

dzięki za podpowiedzi.
Stone Age miałem na celowniku, ale nie zyskała uznania u reszty rodziny ;).
Via Nebula Wallace'a jest śliczna, ale coś mi tam w mechanice nie podpasowało, jak oglądałem filmiki. Wyspę Skye mamy i często ląduje na stole. Quadropolis mamy właśnie wypożyczony, ale graficznie zupełnie mi nie podchodzi. Puerto Rico też testowaliśmy, bo to miał być wstęp do "eurasów", ale Młodemu się nie spodobało. Chcieliśmy Pory roku [Seasons], ale wszędzie niedostępne - za to dzięki z a Lords od Xidit bo to ten sam autor a gry nie znałem :) - pytanie czy gra chodzi an 2 osoby? i jak z regrywalnością?
przyglądnę się jeszcze tej Concordii i Królestwie Królików.
w międzyczasie jeszcze na celowniku pojawił się Simurgh.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: Leszy2 »

Simurha polecam. Można tanio dostać w stosunku do zawartości. Bardzo solidna i pięknie wykonana gra. Wymaga dużego stołu.
Elementy nie posiadają tekstu tylko symbolikę. Całość polega na wymienianiu zasobów i zmiennym worker placemencie. Sporo kombinowania, brak negatywnej interakcji, ale trzeba patrzeć przeciwnikom na ręce i wyczekiwać okazji. Idealnie nadaje się dla ogranych młodszych graczy.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: w miare prosta i nie za droga strategia

Post autor: Budyka »

shod pisze:dzięki za podpowiedzi.
Stone Age miałem na celowniku, ale nie zyskała uznania u reszty rodziny ;).
Via Nebula Wallace'a jest śliczna, ale coś mi tam w mechanice nie podpasowało, jak oglądałem filmiki. Wyspę Skye mamy i często ląduje na stole. Quadropolis mamy właśnie wypożyczony, ale graficznie zupełnie mi nie podchodzi. Puerto Rico też testowaliśmy, bo to miał być wstęp do "eurasów", ale Młodemu się nie spodobało. Chcieliśmy Pory roku [Seasons], ale wszędzie niedostępne - za to dzięki z a Lords od Xidit bo to ten sam autor a gry nie znałem :) - pytanie czy gra chodzi an 2 osoby? i jak z regrywalnością?
przyglądnę się jeszcze tej Concordii i Królestwie Królików.
w międzyczasie jeszcze na celowniku pojawił się Simurgh.

W Xidit problematyczne jest to, że grać można od 3 osób. Wchodzi wtedy gracz wirtualny, ale mechanizm jest dość ciekawy. Przyznam jednak, że w tym trybie grałam raz, a generalnie zazwyczaj mieliśmy komplet albo 4 graczy, ale też dawał radę :) Warto przejrzeć instrukcję na stronie Rebela, żeby mieć pojęcie, jak on w tym wypadku działa.
Regrywalność jest spora, bo za każdym razem mamy inny układ kafli rekrutacji/potworów i tytanów. Pokonanie każdego z nich daje inne korzyści, więc w zależności od ukłądu na planszy, będziemy zainteresowani wyczyszczeniem innych regionów i polepszeniem swojej sytuacji na planszy.
W Concordię grałam 2 razy na tyluż graczy i spodobała mi się. Taki typowy suchar o prostych zasadach, ale dający pole do pokombinowania. Jeśli dorwie się ją za cenę ok. 110-120 zł, to brać w ciemno :D

A Królestwo królików też wg mnie brzmi ciekawie, ale nie za wiele na jej temat wiem. Ale motyw przewodni mnie zauroczył :D
ODPOWIEDZ