Ciekawa gra typu deck-building

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Karsen »

Cześć!

Na wstępie chciałem tylko powiedzieć, że jestem nowym użytkownikiem forum i chciałem się podpiąć pod temat.

Od kilku dni przeczesuje internety za ciekawą grą typu deck-building (karcianką) i jestem w kropce. Zależy mi przede wszystkim na:

- żeby była w miarę prosta, ale nie banalna (max 2,5-3 w skali BGG),
- żeby miała klimat,
- żeby to nie była gra typu Arkham Horror (karcianka), do której jest mnóstwo dodatkowych kart/dodatków, na które w rezultacie trzeba wydać na prawdę sporo kasy (powiedzmy wydanie ~300 zł na podstawę z ewentualnym dodatkiem jest w moim zasięgu)
- najlepiej, żeby to była fabuła fantasy (magiczne artefakty, dodatkowe punkty ataku/obrony, walka z potworkami) niż zbieranie kart z kasą, żywnością itp.,
- chcę, żeby była tam spora losowość, ale taka hmmm nad którą jesteśmy w stanie zapanować (konkretnie, aby fart wylosowania jednej dobrej/złej karty nie oznaczał z góry wygranej/przegranej),
- jeżeli chodzi o czas to chciałbym, aby max rozrywka trwała 2-3h (i najlepiej, żeby po skończonej partii była chęć zagrania jeszcze raz :))
- żeby nie była to gra kooperacyjna.

Nie chciałem tworzyć nowego tematu, ponieważ po spędzeniu dobrych kilkunastu godzin na forach, BGG, rebel i youtubie (oglądając recenzję Gambita, W Chmurach itp) doszedłem do wniosku, że chyba, chyba wybiorę Clank! Piszę "chyba" ponieważ z jednej strony gra ma świetne recenzje (Gambit i BGG), ale z drugiej strony na forum czytam dosyć przeciętne oceny.
Moim drugim wyborem jest Legendary Encounters: Alien. Generalnie gra ma raczej wszystko to co chciałbym (bazując na recenzjach) poza tym, że jest grą kooperacyjną, ale mimo to chyba i tak się na nią skuszę (ale w przyszłym roku) :).

W związku z tym, że to będzie moja pierwsza karcianka lub (karcianko-planszówka) byłym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w wyborze gry.
Sądzicie że są lepsze pozycje od Clank!, które mniej więcej spełniają powyższe warunki?

Z góry dzięki
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Clank! - nie obudź smoka

Post autor: as.nielo »

Poczekaj na Thunderstone Quest albo spróbuj dorwać edycję pierwszą albo Advance z drugiej ręki. Moim zdaniem to najfajniejszy deckbuilder, pozostawia szerokie pole na interpretację i tworzenie własnych wariantów. Dodatkowy atut to możliwość grania w basenie ;-) tzn karty nie są z papieru.
Na BGG i eBayu cenią je jakby były ze złota ale bez przesady :-) Sam mam Worlds Collide na sprzedaż/wymianę
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Clank! - nie obudź smoka

Post autor: Budyka »

as.nielo pisze:Poczekaj na Thunderstone Quest albo spróbuj dorwać edycję pierwszą albo Advance z drugiej ręki. Moim zdaniem to najfajniejszy deckbuilder, pozostawia szerokie pole na interpretację i tworzenie własnych wariantów. Dodatkowy atut to możliwość grania w basenie ;-) tzn karty nie są z papieru.
Na BGG i eBayu cenią je jakby były ze złota ale bez przesady :-) Sam mam Worlds Collide na sprzedaż/wymianę

Kamień gromu też był moją pierwszą myślą :) Chociaż w Thunderstone Quest nie grałam, więc nie wiem, czym się na dobrą sprawę różni. Po stronie projektu na KS widzę, że kilka ilustracji zostawili :)
Ew. pod wskazane powyżej wymagania podpadałoby Rune Age (na eventach planszówkowych Galakta sprzedaje to po 50 zł), ale to nie do końca ta sama klasa rozgrywki :) No i to gra na 4 frakcje o kilku jednostkach. Ale daje możliwość grania na kilku trybach, chociaż np. tryb kooperacyjny jest bardzo frustrujący :P Ja jako fanka Terrinoth jestem w stanie to przełknąć od czasu do czasu :)
Huginn
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2017, 15:08

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Huginn »

A może spróbuj magic the gathering? Karcianka owszem kolekcjonerska, ale toolkit 60zł i będzie starczeć na długo dla kilku osób (mogą grać dwie osoby naraz). Nie wiem, czy Ci się spodoba, ale zobaczyć zawsze można. Fajna jest tam mnogość decków, tworzenie ich, łączenie kolorów, itp..
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: splocki »

Sprawdź sobie Ascension.
Wydaje mi się, że spełnia Twoje wymagania.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: mat_eyo »

Zdecydowanie Clank! powinien Ci się spodobać, zwłaszcza jeśli jesteś w stanie kupić od razu z dodatkiem.
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Karsen »

Dzięki za pomoc ludziska! :)

A więc...

Thunderstone wygląda bardzo interesująco, ale obecnie kupno tej gry w "normalnej" cenie będzie dużym wyzwaniem. Co prawda widzę, że w marcu 2018? ma wyjść Thunderstone Quest i chętnie bym tę grę kupił, ale w tym okresie mam w planie zostać tatą więc sądzę, że max w co zagram to list miłosny :D.

Ascension wygląda mega spoko. Widzę, że można zagrać w tę grę też na apce więc na pewno sprawdzę jak to wygląda. Jest niestety bardzo dużo dodatków (w tym samodzielnych). Jak sądzicie, które warto dokupić?

Co do Clank! jestem zdecydowany kupić go razem z dodatkiem - macie dokładne info kiedy będzie dostępna wersja polska?

Czym tak na prawdę różnią się od siebie Ascension i Thunderstone? I którą byście wybrali dla początkującego?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: crsunik »

Fantastiqa - prosty, ładny, deckbuilder w klimatach lekko fantasy


Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: crsunik »

Fantastiqa - prosty, ładny, deckbuilder w klimatach lekko fantasy


Sent from my iPhone using Tapatalk
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Karsen »

Zagrałem własnie w Ascension (na apce) i uważam, że to gra bardzo fajna, ale szukam zdecydowanie czegoś innego....
Gry, w której mamy bohatera, do której dobieramy dodatkowe karty siły/obrony itp. Gdyby do tego była jeszcze jakaś plansza, tor, gdzie natrafiamy na potworki byłoby doskonale :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: playerator »

Poczytałem wątek i nasunęło mi się pytanie. Czy Dominion (powiedzmy Intryga) to już dzisiaj gra niewarta polecenia w takim temacie? Jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale może szkoda czasu?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: CrossSleet »

Mi się osobiście strasznie Codex spodobał - naprawdę fajna gra karciana z motywem deckbuildingu. Każdy gracz ma swój ''codex'', czyli taki album z kartami i w każdej turze dobiera kolejne karty do swojej talii. Świetnie działa.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: rattkin »

Konflikt interesów tu widzę. Ty po prostu chcesz Runebounda. Karcianki mają to do siebie, ze pewne elementy podlegają abstrakcji. Nie ma tam tylu elementów przygodowych.

Zaklinacze?
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: genek »

może studium w szmaragdzie, chyba powinno spełniać wszystkei wymagania
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: splocki »

Karsen pisze: Ascension wygląda mega spoko. Widzę, że można zagrać w tę grę też na apce więc na pewno sprawdzę jak to wygląda. Jest niestety bardzo dużo dodatków (w tym samodzielnych). Jak sądzicie, które warto dokupić?

Koniecznie Dawn of Champions i Realms Unraveled gdyż zawierają mechaniki, które idealnie łączą się z innymi. Mają już też nowe grafiki.
Dreamscape i Gift of the Elements jest dobre, ale jako samodzielna gra.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu sobie powybierać karty z różnych dodatków i nimi grać.
Zestaw którym gramy najczęściej to Core Set + Dawn of Champions + Realms Unraveled (po kilku miesiącach grania uważam, to za idealny zestaw).
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: as.nielo »

Widzę pierwszy Thunderstone i jakieś promo cards w sklepie online. Mniej niż 30 euro za nierozpakowaną grę to jeszcze w miarę do zaakceptowania. Nie grałem w pierwszą wersję ale zdaje się być równie fajna jak Advance który bardzo lubię. OP Odezwij się jeśli jesteś zainteresowany to PM tobie linkę do tego sklepu.

A tak przy okazji Quest wygląda jakoś mniej ciekawie, przypomina mi oprawą Heartstone na PC. Czyżby AEG uderzało w nabywcę 12+?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Jiloo »

Akurat jestem wielkim fanem gier typu DBC, ale jak próbuję dopasować do twoich potrzeb to jak nic wychodzą mi same kooperacje.
Faktycznie kojarze tylko Thunderstone, choć mnie sama gra jakoś za bardzo nie użekła.

Z podobnych, ale kooperacyjnych:
– Aeon's End - bardzo fajny mechanizm przygotowywania czarów przed ich rzucaniem, uwaga NIE TASUJE się kart ;)
– Pathfinder (nie grałem, ale ponoć niezła)
– Shadowrun: Crossfire (dla mnie gra beznadziejna, ale ma fanów) – zaraz będzie wersja fantasy - Dragonfire
– Legendary Encounters (Alien, Predator, Firefly)
as.nielo pisze:(...)Nie grałem w pierwszą wersję ale zdaje się być równie fajna jak Advance który bardzo lubię. (...)
Z tego co się orientuję to Advance miał trochę poprawione zasady przez co rozgrywka była lepsza.
Podobno można bez problemu zaimplementować poprawione zasady do starszej wersji.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Karsen »

Oglądałem kilka recenzji Dominion i niestety jakoś gra mi nie przypadła do gustu - może dlatego, że szukam czegoś typowo z fabułą fanatasy? Ze wszystkich wymienionych powyżej gier oglądałem recenzje i bardzo interesująco zapowiada się Thunderstone Quest, ale chyba mimo wszystko najbardziej spodobał mi się Aeon's End. Z recenzji (angielskich) gra wygląda na własnie taką, której szukam (pomijając kooperację, ale cóż...). Dziwi mnie tylko dlaczego ta gra ma taką słabą ocenę na BGG?
Ktoś mógłby coś więcej powiedzieć o plusach/minusach Aeon's End?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Jiloo »

Karsen pisze:(...) najbardziej spodobał mi się Aeon's End. (...) Dziwi mnie tylko dlaczego ta gra ma taką słabą ocenę na BGG?
Co masz na myśli, że ma niską ocenę? 8.1 to chyba nie jest słabo?
Niższy geek rating może wynikać z tego, że gra nie jest jakoś super popularna, a jeśli jest mniej głosów to do oceny dodawane są uśrednione oceny tzw dummy votes. To z jednej strony ma uniemożliwić nagłym i szybkim zmianom w rankingu, z drugiej zaniża rating gry. 8.1 to jest średnia ocena wszystkich osób które faktycznie grę oceniły.
Ktoś mógłby coś więcej powiedzieć o plusach/minusach Aeon's End?
Tak jak pisałem, gra nie jest super popularna, ale może kilka osób, które w nią grały się znajdzie. Własnego tematu na forum się jeszcze nie dorobiła ;)

Sporo ludzi narzeka na oprawę wizualną (w nowym AE już nad tym popracowali), dla mnie jest spoko. Co prawda szału nie ma, a stare Ascension było brzydsze i też grałem.

Mnie się gra podoba, więc ciężko mi doszukiwać się na siłę minusów, napiszę więc co lubię. Nick z Board Game Brawl powiedział, że jest spoko, ale woli Xenoshyft – u mnie jest zupełnie odwrotnie. Mimo, że wolę SF od fantasy dużo przeyjemniej gra mi się w Aeon's End.

Dla mnie ta gra jest przede wszystkim bardzo fajna mechanicznie, wiele elementów sprawia, że czuje się ducha potyczek.
Czary zagrywamy w specjalne sloty w swojej turze, a odpalają się na początku następnej naszej tury – jeśli dotrwają.
Czasem wiemy co nas czeka (niektóre wydarzenia mają określony czas zanim się wydarzą), więc dzięki wspólnemu planowaniu możemy uniknąć jakichś większych strat.
Kart nie tasujemy, odkładając na discard decydujemy jaka ma być kolejność kart, dzięki temu przygotowujemy sobie kolejne dociągi kart.
Losowa kolejność graczy/nemezis. Nie ma, że wykonujemy po kolei swoje rzeczy - kolejność „ustala” specjalna talia kart. Każdy gracz rusza się raz (są specjalne zasady dla 2 i 3 graczy) a nemezis dwa razy. Pewnie, że może się zdarzyć że wylosujemy 4 razy turę nemezis pod rząd, no cóż, pech ;) Nam się jak na razie zdarzyły tylko 3 tury z rzędu.
Jeśli losujemy postaci może się zdarzyć tak, że umiejętność postaci w ogóle nie działa z wylosowanym Nemezis, ale to są raczej skrajne przypadki. Postaci są lepsze i gorsze dlatego na początku wybieraliśmy żeby poznać a teraz zdajemy się na los, bo tak jest ciekawiej.
Kooperacje często cierpią na syndrom gracza alfa - tutaj jest tak, że każdy ma coś tam na ręce (w sumie losowo), więc trzeba dyskutować i każdy może coś od siebie dać - choć oczywiście bardzo nadgorliwy alfa, może próbować sterować każdą turą i mówić innym jak grać.

Jak bywasz w Warszawie to zapraszam na partyjkę, grywam przynajmniej raz w tygodniu w knajpie, wezmę jak będzie trzeba.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Karsen »

Jiloo pisze: Co masz na myśli, że ma niską ocenę? 8.1 to chyba nie jest słabo?
Niższy geek rating może wynikać z tego, że gra nie jest jakoś super popularna, a jeśli jest mniej głosów to do oceny dodawane są uśrednione oceny tzw dummy votes. To z jednej strony ma uniemożliwić nagłym i szybkim zmianom w rankingu, z drugiej zaniża rating gry. 8.1 to jest średnia ocena wszystkich osób które faktycznie grę oceniły.
O stary... Szczerze mówiąc nie rozkminiałem tego w ten sposób, ale po tym wszystkim co napisałeś, ma to wszystko sens... i najgorsze jest w tym to, że część gier, które odrzuciłem głównie z powodu niskiego rankingu teraz muszę przejrzeć jeszcze raz :-).

Dzięki za propozycję gry, ale mieszkam w Gdańsku i ciężko będzie się spotkać.
Jeszcze jedno pytanie co do poziomu angielskiego. Jak z instrukcją i kartami? Wystarczy średni poziom czy raczej zaawansowany?

Pozdro,
Karsen
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Ciekawa gra typu deck-building

Post autor: Jiloo »

Karsen pisze:
Jiloo pisze: Co masz na myśli, że ma niską ocenę? 8.1 to chyba nie jest słabo?
Niższy geek rating może wynikać z tego, że gra nie jest jakoś super popularna, a jeśli jest mniej głosów to do oceny dodawane są uśrednione oceny tzw dummy votes. To z jednej strony ma uniemożliwić nagłym i szybkim zmianom w rankingu, z drugiej zaniża rating gry. 8.1 to jest średnia ocena wszystkich osób które faktycznie grę oceniły.
O stary... Szczerze mówiąc nie rozkminiałem tego w ten sposób, ale po tym wszystkim co napisałeś, ma to wszystko sens... i najgorsze jest w tym to, że część gier, które odrzuciłem głównie z powodu niskiego rankingu teraz muszę przejrzeć jeszcze raz :-).
Tutaj jest to opisane bardziej szczegółowo, ja trochę sprawę uprościłem.
https://www.boardgamegeek.com/wiki/page ... k_FAQ#toc4
Dzięki za propozycję gry, ale mieszkam w Gdańsku i ciężko będzie się spotkać.
Jak będziesz odwiedzać stolicę to daj znać ;)
Jeszcze jedno pytanie co do poziomu angielskiego. Jak z instrukcją i kartami? Wystarczy średni poziom czy raczej zaawansowany?
Moim zdaniem średni wystarczy. Instrukcję możesz sobie ściągnąć i sprawdzić.
Komunikaty na kartach są powtarzalne. W trakcie gry używa się 9 nowych kart, więc nie trzeba ciągle czytać.
Na YT możesz zobaczyć jakieś gameplaye, Rahdo grał, pewnie coś innego się znajdzie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ