W miarę lekka, interaktywna gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: Deathhammer »

Witam. Od pewnego czasu łapię się na tym, że nie mam jakiejś nieco lżejszej gry, z którą można wyjść do ludzi nieco mniej obeznanych z planszówkami. Chaos w Starym Świecie, Zakazane Gwiazdy, Scythe czy Troyes to świetne gry, ale nie oszukujmy się - nie każdemu chce uczyć się zasad i licznych zależności występujących w tychże tytułach. Szukam więc czegoś, co można wyciągnąć, w miarę szybko wytłumaczyć zasady i w miarę szybko zagrać. Dobrze by było, gdyby gra miała jakieś pokłady negatywnej interakcji, negocjacji i ogólnie nie była "pasjansem". Nie chodzi mi też o typowe fillery czy imprezówki. Mam na myśli coś, przy czym dobrze bawić się będą zaawansowani gracze, ale także i ci, którzy w gry grają bardziej okazjonalnie, bez większego zagłębiania się w tysiące strategii i możliwych zagrań.

Póki co na oku mam trzy tytuły:
- Wojownicy Midgardu - mam wrażenie, że to lekki i przyjemny worker placement, a kostki dodają miłego uroku i emocji. Szkoda, że interakcji jest raczej niewiele, ale i tak dość mocno interesuje mnie ta pozycja
- Cosmic Encounter - chyba najbliżej postawionych przeze mnie wymagań, stosunek ceny do zawartości jest wg. mnie odrobinę za duży, ale mechanicznie gra wydaje się być świetna
- The Godfather - tematycznie wydaje się być najbardziej przemawiająca

Może jakieś inne propozycje?
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: bartekb8 »

Hej,
Zawsze będę polecał Zamki Szalonego Króla Ludwika bo to idealny tytuł do wprowadzania nowych graczy, a przy tym satysfakcjonujący również dla tych bardziej doświadczonych. No i wygląda niesamowicie. Myślę że nie muszę rozpisywać się konkretniej bo w sieci znajdziesz mnóstwo recenzji, opinii i filmów odnośnie tej gry. Ja szczerze mogę polecić, w mojej rodzinie tytuł się sprawdził do tego stopnia że do gry ciągle wracamy, wręcz ciężko niektórych namówić na coś innego...;-)
SternKRK
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2013, 13:11

Re: W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: SternKRK »

El Gaucho - bardzo prosta gra z wykorzystaniem kostek, sporo interakcji, idealna lekka gierka.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: Bea »

Cyklady są w miarę proste, szczególnie sama podstawka, którą potem stopniowo można rozwijać dodatkami.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: Deathhammer »

Cyklady nie, celowałbym raczej w coś innego niż area control, chcemy spróbować czegoś innego. Jak już to Kemet albo Mare Nostrum, ale to na następne zakupy.

Miała być lekka gra, a jak ostatnio zagrałem w Lorenzo il Magnifico to spodobało mi się na tyle, że rozważam zakup. W sumie sam rdzeń gry jest prosty, po prostu ilość możliwych decyzji do podjęcia może przytłaczać początkujących graczy, ale myślę, że nie byłoby większego problemu. Z drugiej strony są Wojownicy Midgardu, którzy podobają mi się nieco mniej, ale przemawia do mnie właśnie ta łatwość i przystępność, a także rzadko spotykana kombinacja mechanik(worker placement + walka z wesołym turlaniem kostek i całkiem sporo klimatu). Na korzyść obu gier jest też dość niska cena(ok. 120-130 zł).

Co do Zamków to wydają się być spoko, ale jakoś nie kręci mnie tile placement.

Tak więc na razie wybór zawęziłem do dwóch gier - Lorenzo i Wojowników, chciałoby się mieć obie, ale budżet nie pozwala :( W obie miałem przyjemność zagrać i kompletnie nie wiem co wybrać. Poczekam na dalsze propozycje, może coś jeszcze lepszego pojawi się na radarze :)
Wika
Posty: 5
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:34

Re: W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: Wika »

Bardzo fajna gra bez zagmatwanych zasad, w miarę szybka a jednocześnie z klimatem to Pandemic: Czas Cthulhu :)
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: W miarę lekka, interaktywna gra

Post autor: Majkel89 »

Deathhammer pisze: Póki co na oku mam trzy tytuły:
- Wojownicy Midgardu - mam wrażenie, że to lekki i przyjemny worker placement, a kostki dodają miłego uroku i emocji. Szkoda, że interakcji jest raczej niewiele, ale i tak dość mocno interesuje mnie ta pozycja
- Cosmic Encounter - chyba najbliżej postawionych przeze mnie wymagań, stosunek ceny do zawartości jest wg. mnie odrobinę za duży, ale mechanicznie gra wydaje się być świetna
- The Godfather - tematycznie wydaje się być najbardziej przemawiająca

Może jakieś inne propozycje?
Z tego co podałeś bierz The Godfather. Cosmic odpuść bo jest to dość specyficzna gra, która nowych graczy zniechęci. Co do Wojowników Midgardu to jako zastępstwo proponował bym Lords of Waterdeep (występuje tam lekki angielski ale wystarczy znać podstawy).

Pierwsze co bym brał to The Godfather jest to bardzo dobra gra z prostymi zasadami, które wytłumaczysz w góra 15 min. Gra daje dużo możliwości kombinowania i co jest najfajniejsze występuje w niej duża interakcja negatywna.

ps. też zagrywam się w ZG i dla mnie Ojciec CHrzestny jest super grą.
ODPOWIEDZ