Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wisza94
Posty: 28
Rejestracja: 19 mar 2017, 16:25

Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: wisza94 »

Hej, chciałam zapytać, która gra w Waszym odczuciu jest bardziej losowa - Robinson czy Eldritch horror?

I czy przy Eldritch jest jakiś dodatek, który jest absolutnym must-have?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: warlock »

Robinson daje mi jakieś wybory i kontrolę, Eldritch (podstawka) to była dla mnie bezmyślna turlanka. Ale ja się nie znam ;).
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: c08mk »

U mnie na odwrót : )

W Robinsonie nie mam poczucia kontroli, bo co prawda akcje można optymalizować ale kości pogody niszczą każdy plan.

W Eldritch owszem jest dużo rzucania ale w tej grze chodzi o zarządzanie losowością, więc na kości i na wyniki można wpływać przez odpowiedni rozwój postaci.

Losowość z kart jak dla mnie jest na podobnym poziomie, czyli wrednie w obydwu grach.

Zaginiona Wiedza to dodatek do Eldritch, który można kupić w ciemno.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: kastration »

Zdecydowanie Eldritch.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: Breżniew »

wisza94 pisze: Hej, chciałam zapytać, która gra w Waszym odczuciu jest bardziej losowa - Robinson czy Eldritch horror?
Jak dla mnie w Eldritchu losowość jest przede wszystkim bardziej frustrująca niż w Robinsonie. Na wyspie masz ogólnie zazwyczaj wybór przy planowaniu akcji: 1 pionek - rzut kośćmi, 2 pionki - automatyczny sukces (oczywiście przy założeniu, że wykonujesz akcję na kafelku z obozem lub sąsiednim). Zrobisz mniej, ale masz pewność, że akcja będzie udana.
W Eldritchu możesz być naprawdę nieźle napakowanym badaczem i np. iść walczyć z potworem ze świadomością, że rzucasz co najmniej 5-6 kośćmi. Ale to nadal jest rzut i może się tak zdarzyć, że nie uzyskasz ani jednego sukcesu na tych 6 kościach. I to potrafi być frustrujące.
Poza tym, abstrahując już od walki, w EH każde spotkanie z karty to rzut kością (a czasami dwa). Ilość rzutów w ciągu jednej tury, od których zależy powodzenie Twoich planów i zamiarów, przebija Robinsona na głowę. W Robinsonie zdażały mi się tury, w których nawet nie mialem kości w dłoni. Nie pamiętam takich sytuacji w EH.
c08mk pisze:W Robinsonie nie mam poczucia kontroli, bo co prawda akcje można optymalizować ale kości pogody niszczą każdy plan.
Kości pogody potrafią naprawdę solidnie dowalić, ale jak dla mnie to nie jest nawet w połowie tak irytujące jak przykład, o którym pisałem wyżej. Nie w każdym scenariuszu ich znaczenie jest tak bardzo uwypuklone, jak w "Rozbitkach" czy w "Rodzinie Robinsonów". Są scenariusze, w których prawie się z nich nie korzysta. Poza tym w Robinsonie od razu wiesz, kiedy nimi będziesz rzucał i na co mniej więcej trzeba się przygotować.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: Haloon »

Eldritch
Kecaj
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2016, 14:08

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: Kecaj »

Eldritch jest grą totalnie losową. Nie dość, że większość rzeczy zależy od sukcesów na kościach to jeszcze wszystkie stany typu dług czy pakt też są losowe bo kart masz multum i nigdy nie wiesz na co trafisz. Ale dla mnie losowość tej gry jest jej fajną rzeczą gdyż jeżeli zadzierasz z przedwiecznymi nie dziw się, że wokół ciebie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jednak w tej grze głównie starasz się zmniejszać losowość rozbudowując postać, kupując przedmioty, co za tym idzie zwiększając liczbę kostek jednak zawsze na wszystkich mogą wypaść ci same jedynki. W Robinsonie jest moim zdaniem na odwrót to ty decydujesz zwiększać losowość by szybciej osiągnąć poszczególne cele i lepiej przygotować się na to co nadejdzie. Jeśli coś jest dla ciebie najważniejsze w danej turze nie musisz polegać na kostkach tylko kładziesz oba pionki na akcję, ponadto możesz w wielu przypadkach zdecydować czy chcesz skorzystać z bonusu karty i ją wtasować do talii wydarzeń czy nie. Ponadto nawet w przypadku rzutów kośćmi jest zmniejszenie losowości do minimum. Otóż kości mają tak rozłożone symbole, że jak coś budujesz to masz większą szansę na zranienie się niż na przygodę natomiast w eksploracji na odwrót większa szansa na przygodę mniejsza na zranienie, dzięki czemu jesteś w stanie tak przydzielić postacie aby te bardziej poturbowane, wykonywały zadania bezpieczniejsze (zbieranie surowców, eksploracja, porządkowanie obozu) a te zdrowsze zadania bardziej niebezpieczne (budowanie, polowanie) ponadto system żetonów determinacji sprawiają, że nawet po nieudanym żucie kostką nie zostajemy z niczym lecz dzięki temu możemy skorzystać z jednej z naszych zdolności.

Podsumowując
Eldritch gra typowo losowa gdzie staramy się zwiększyć nasze szanse na sukces.
Robinson gra w zarządzanie ryzykiem czyli to ja decyduje jak bardzo chcę zaryzykować by osiągnąć więcej.

Eldritch dużo bardziej losowy od Robinsona
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch i Robinson - która bardziej losowa?

Post autor: Tuminure »

Eldritch ma więcej losowych momentów w trakcie gry. Robinson daje możliwość wykonywania rzeczy na pewniaka, co sprawia wrażenie kontroli.

Ostatecznie i tak wygrana w jedną i drugą grę jest kompletnie losowa, więc śmiało można powiedzieć, że obie gry są tak samo losowe.
ODPOWIEDZ