Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losowość)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Hanys
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2015, 09:28

Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losowość)

Post autor: Hanys »

Cześć,

Tło: Jak w tytule. Gramy w 4 osoby (2xK, 2xM), znamy się b. dobrze (jeśli to ma znaczenie?), nie jesteśmy bardzo zaawansowanymi graczami, ale też nie lubimy trywialnych, losowych gier.

Obecnie posiadamy:

- Cyklady - gramy chętnie i często, choć nieco (tylko nieco) bardziej przypada męskiej części grupy.
Za co lubimy: Dynamiczna rozgrywka, gra mocno interakcyjna, ładne wydanie, regrywalność, mnogość możliwych strategii, każda rozgrywka jest inna.
Za co nie lubimy: Zwykle długi czas trwania rozgrywki (mamy małe dzieci, czasem trzeba przerwać na opiekę nad nimi i to wszystko jeszcze dodatkowo wydłuża grę)

- Ticket to Ride: Europe - gramy chętnie i często, wszystkim odpowiada.
Za co lubimy: Niewielka, ale jednak interakcja przy pełnym składzie (blokowanie), szybko można rozpocząć grę (niewiele elementów do rozkładania), lekkość rozgrywki, stosunkowo niedługi okres trwania rozgrywki, możliwość dyskusji o tematach pobocznych ze względu na niski poziom mózgożerności ;)
Za co nie lubimy: Losowość mogłaby być ciut mniejsza, za to interakcja większa (trochę nadrabia to dodatek, który mamy, ale jakoś dodatkowe zasady rzadko ogrywamy), schematyczność zaczyna trochę przynudzać po dosyć dużej liczbie rozgrywek..

- Mount Everest - zakupiliśmy głównie ze względu na zamiłowanie do gór, ale niestety po kilku rozgrywkach stwierdziliśmy, że nie przypadła nam do gustu
Za co lubimy: Tematyka, umiarkowany czas rozgrywki, system pogody wprowadzający niepewność.
Za co nie lubimy: Ogólnie - wieje nudą, gra nas nie porwała. Nie wiem do końca dlaczego, może to kwestia mechaniki, może całej koncepcji gry. Niewiele się dzieje, znikoma interakcja, przysypiamy grając w to.

- Colt Express - Ciekawa, czasem ląduje na stole, szczególnie późnym wieczorem jak już nie mamy czasu ani chęci coś bardziej złożonego.
Za co lubimy: Wykonanie i ogólnie koncepcję z pociągiem na stole, dynamiczną akcję, dużo śmiechu, interakcję, krótki czas rozgrywki.
Za co nie lubimy: Ograniczony wpływ na przebieg rozgrywki / duża losowość.


Budżet: ok. 200 zł najlepiej na dwie gry (jedna tania, szybka, druga bardziej złożona - poniżej szczegóły)

Oczekiwania i przeciwwskazania ogólne:
- Musi dobrze działać na 4 osoby - w tym gronie gramy przez 95% czasu
- Gra musi być dostępna w sklepach, bo muszę zakupu dokonać w ciągu najbliższych kilku dni ze względu na planowany wyjazd (!!)
- Polskie wydanie lub gra niezależna językową z dobrze napisaną instrukcją po polsku
- Powiew świeżości, jakaś inna mechaniką / świat / tematyka, nie może być powieleniem tego co mamy (np. zamiast układania pociągów, układanie tras samolotów czy linii energetycznych przy podobnej mechanice)
- Zrozumiały dla każdego, niezbyt skomplikowany klimat i świat - tzn. odpadają gry bazujące na serialach, filmach, grach rpg, o fabule, która nie każdemu musi przypaść do gustu i wymaga zrozumienia tła albo jakiegoś wcześniejszego obycia ze światem (np. gra o tron, jakieś gry oparte o seriale sci-fi, warhammery itd)
- Nie chcemy gier kooperacyjnych
- Nie może wiać nudą (długi downtime, bardzo schematyczna rozgrywka, jedna słuszna droga do zwycięstwa itd).

Przemyślenia szczegółowe:

1. Gra szybka, tania, przyjemna.
- Rozgrywka na 30-90 minut spokojnej rozgrywki, przez mało zaawansowanym graczy (cyklady też można zamknąć pewnie w 1,5h, ale my się zmieścić nie potrafimy w tym czasie). Nie mamy czegoś takiego w naszej małej kolekcji, a czasem nie mamy np. 2-3 godzin na grę.

- Myślałem o czymś, co możemy zabrać w plener, na piknik, plażę, może imprezę - mało rozkładania, szybkie przejście do właściwej gry.

- Myślałem o jakiejś grze blefu (Mamy Szpiega?), bo tam karty nie mają tak dużego znaczenia. Gra, którą wskazałem, wymaga chyba jednak dużej kreatywności od graczy (nie wiem czy to plus czy minus), bo inaczej może stać się mało regrywalna (np. ciągle te same pytania) - nie wiem czy podołamy :)

- Ewentualnie coś z gatunku deck building czy set collection, ale w rozsądnym stosunku ceny do jakości rozgrywki?

- Bardzo ważna jest interakcja, jakakolwiek - czy to przez blokowanie, handlowanie, blefowanie, whatever.


2. Gra bardziej rozbudowana - interakcja, dosyć niska losowość, regrywalność.
- Zależy mi na czymś, co wprowadzi powiew świeżości, jakaś nowa mechanika, coś czego jeszcze nie mamy, mając na uwadze też to, co nam się podoba a co nie w grach, w które obecnie gramy.

- Zastanawiałem się nad czymś z gatunku worker placement (albo z jego elementami), bo typowo takiej gry nie mamy jeszcze w kolekcji. Zależałoby mi jednak na tym, żeby w grze tej była mimo wszystko jakaś sensowna interakcja, dynamika i umiarkowanie niska losowość. Nie chcę raczej typowego pasjansa. Myślałem o nowym wydaniu Puerto Rico, ale gra ma tyle opinii skrajnie pozytywnych, co negatywnych (np. że to gra dla matematycznych maniaków), czy Keyflower (ale tutaj problem z dostępnością, a wydanie wspieram.to dopiero się drukuje). Czy są jakieś regrywalne worker placementy z dużą interakcją między graczami?

- Chodziło mi po głowie coś z zupełnie innej beczki - Listy z Whitechapel. Bardzo mi się podoba (na razie tylko z instrukcji) mechanika, tematyka, cała koncepcja na grę. Mam jednak duże obawy czy w grupie 4-osobowej się przyjmie. Mamy 5 policjantów na 3 graczy. Do tego w grupie jest jedna osoba o dosyć dominującym charakterze, która może zdominować pozostałych graczy po stronie ścigającej. Gra ciekawa, chodzi mi po głowie od dłuższego czasu, ale ze względu na cenę i pewne obawy nie wiem czy jeszcze nie odłożyć tego zakupu... :?

- Może coś z innego zupełnie gatunku, co nie będzie powieleniem tego, co już mamy, ale będzie ciekawe dla nas?

Trochę się rozpisałem, mam nadzieję, że ktoś dotrwał do końca.

Z góry dziękuję za pomoc :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (rodzina, 2 pary).

Post autor: Pixa »

Łatwa, szybka, przyjemna i na plaże - Tajniacy. Świetnie się sprawdza.W tej samej kategorii polecę też Cytadelę (choć zabiera więcej miejsca niż Tajniacy) - dużo interakcji, blefowania.

Listy z Whitechapel na 4 osoby się nie sprawdzą moim zdaniem. Jest to świetna gra, ale 1 vs 1 lub ew. 2 vs 1. Poza tym trwa nawet 2.5h. Jest też krótsza wersja - Tajemnica Whitehall - ta sama mechanika i klimat.

Z worker-placement: Tzolkin (średnio-zaawansowany), Epoka Kamienia (prostszy, ale dający frajdę)

Z innych: Zamki Szalonego Króla.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Bruno555 »

Mogę tylko powiedzieć że Puerto Rico i Keyflower to dobry wybór. Właśnie najlepiej gra się w 4 osoby. Wydaje mi się że PR jest sporo łatwiejszy od Keyflowera, ale obie gry mają naprawdę dużo interakcji. W tej drugiej potrafi być naprawdę wredna.
W PR jedynie nie lubie grać z niedoświadczonymi graczami gdyż jeden głupi ruch z ich strony potrafi zepsuć rozgrywkę osobie siedzącej przed nim (albo mu pomóc).
W Keyflower jest naprawdę dużo kombinowania i strategi do wyboru.
Ale satysfakcja z rozgrywki obu gier jest podobnie wysoka.
Awatar użytkownika
Hanys
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2015, 09:28

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Hanys »

@Pixa

Dziękuję za cenne wskazania.
Przejrzałem instrukcję Tajniaków i Cytadeli - dwie fajne, mocne pozycje do pierwszej kategorii (tańsza, szybka gra) - choć Cytadela do najtańszych nie należy i będzie wchodziła w grę tylko, jeśli druga gra nie będzie droższa niż 120-130 zł.

Tzolkin - jak tam z interakcją i dynamiką rozgrywki? Czy w tej gdzie nie jest tak, że każdy sobie tam coś robi, liczy, składa, a na koniec liczymy punkty i to wsio?

@Bruno555

Keyflower - jest w zasadzie niedostępny obecnie, ponadto jego cena nie pozwoli na zakup drugiej gry. Wskazałem go raczej jako przykład.

Puerto Rico - trochę właśnie się tego boję, że to jest matematyczna gra bez klimatu, fun-u, w której tylko każdy liczy, a jak się pomyli i coś przeoczy to jest po grze (?) Trochę możę wyolbrzymiam, ale chcę dobrze poznać Waszą opinię, bo szczerze mówiąc myślałem o tej grze pierwotnie i już prawie ją kupiłem, dopóki nie przeczytałem 2-3 niepochlebnych opinii/recenzji od mniej hardcorowych graczy :/
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Pixa »

Tzolkin ma ciekawą mechanikę, interakcja to głównie blokowanie pól współgraczom. Na pewno poziom interakcji nie jest ogromny, ale jak rozważasz Puerto Rico to jest zbliżony do tego tytułu.

Puerto - miałem hype-a na tę grę, ale zawiodła mnie. Brzydko wykonana, gra bez emocji zarówno w 2 jak i 4 osoby. Poszła do ludzi.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Phate »

Odnośnie Puerto Rico.
Ostatnio kupiliśmy sobie tą grę do 2-3 osobowych rozgrywek.
Powiem tak: gra nie bez powodu jest w czołówce ranking BGG. Nie zgodzę się, że jest to matematyczna gra, powiem raczej, że jest to gra z zerową losowością (może poza odkrywaniem dostępnych żetonów plantacji) i wygrana/przegrana zależy tylko od Ciebie i twojej wymyślonej strategii (nam się to bardzo podoba).
Jeśli natomiast chodzi o to, że grając z niedoświadczonym graczem może on popsuć twoją strategię lub pomóc przeciwnikowi to pokażcie mi grę w której tak nie ma. Nowy gracz poznaje dopiero grę i często robi losowe ruchy nie wiedząc co się z nimi wiąże do końca. Wam to jednak nie grozi bo gracie w tym samym składzie i wspólnie od początku będziecie się uczyli tej gry od nowa.
Trzeba jednak zaznaczyć, że gra do najładniejszych nie należy (ale ta surowość dla nas jest jej urokiem i pasuje do klimatu)

Puerto Rico +1

Od siebie dorzucę kilka tytułów do rozpatrzenia:
Szybsze gry:
- Race for The Galaxy
- O mój Zboże!

Dłuższe gry:
- Kemet
- Smallworld
- Agricola/Caverna

Z decbuildingu popatrz sobie na Dominion. Powinno wam się spodobać.
Awatar użytkownika
Hanys
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2015, 09:28

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Hanys »

@Phate

Dzięki za opinię nt. Puerto Rico. Chętnie poznam też opinię innych. Czy ta gra przy 4-osobowej, mało doświadczonej grupie może być ciekawa, fajna, emocjonująca i nie nudzić?

Race for The Galaxy - chyba nie mój/nasz klimat.
O mój Zboże! - przyglądałem się kiedyś tytułowi, ale to chyba zbyt losowa gra
Kemet - Cyklady bis, w nieco innym ujęciu? Chcielibyśmy pograć w coś z nieco inną mechaniką, aby wyrobić sobie opinię na temat różnego typu gier.
Agricola/Caverna - Myślałem o tym, ale tutaj chyba interakcji nie ma w zasadzie w ogóle...
Smallworld - Zastanawia mnie popularność i wysokie oceny tej gry. Nie do końca za czymś takim się rozglądałem, ale w sumie... przyjrzę się.
Dominion - Chyba trochę zbyt mało interakcyjna gra i droga jak na karciankę.


Na bazie tego, co piszecie, na tą chwilę najpoważniej rozważam:

1) Gra tańsza, szybka, przyjemna: Tajniacy vs Cytadela
2) Coś nowego, bardziej złożonego, uzupełniającego kolekcję: Puerto Rico vs Tzolkin
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Pixa »

Race jest bardzo dobry - ale dla mnie to gra 1 vs 1. Do takiej rozgrywki nadaje się idealnie. Kemet - masz rację, to takie trochę Cyklady bis :-) Smallworld - zaskakuje mnie popularność tej gry - dla mnie wieje nudą, mało kombinowania, strategii, emocji.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Phate »

Kemet z Cykladami nie ma nic wspólnego - może poza tym, że w obu są figurki ;)

RFtG - u nas też na początku współgracze kręcili nosem ale gra chwyciła strasznie - myślę, że najwięcej partii ze wszytskihc gier rozegraliśmy w to (gry po ok 30 minut więc jest syndrom kolejnej partii)
Agricola / Caverna - interakcja w postaci podbierania pól na które przeciwnik chce wysłać swoich robotników
Smallworld - mimo bajkowej grafiki naprawdę rewelacyjna (proste zasady) gra z mechaniką area control
Dominion - podobno są dodatki które zwiększają interakcje ale sam w to nie gram (wole inne deckbuildingi) więc ręki nie dam sobie obciąć

Z prostych i szybkich karcianek przychodzi mi do głowy jeszcze:
Zaklinacze
Najemnicy

Celuje w ich zakup ale sam nie grałem więc za dużo o nich nie powiem
Awatar użytkownika
Hanys
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2015, 09:28

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Hanys »

Czemu nie mówicie, że powstało coś takiego jak Tajemnica Whitehall (vs. Whitechapel, który rozważałem):o Z tego co widzę stworzona jest dla 4 graczy (3 pionki policjantów), mniejsza mapa, dużo szybsza rozgrywka...

Chodzi mi po głowie teraz Puerto Rico + Tajemnica Whitehall, tylko nie wiem, czy ta druga sprawdzi się w plenerze? Ale w sumie nie ma tu kart, pionków też ledwie kilka... w razie większego podmuchu dużego problemu być nie powinno? ;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Pixa »

Hanys pisze:Czemu nie mówicie, że powstało coś takiego jak Tajemnica Whitehall (vs. Whitechapel, który rozważałem):o Z tego co widzę stworzona jest dla 4 graczy (3 pionki policjantów), mniejsza mapa, dużo szybsza rozgrywka...

Chodzi mi po głowie teraz Puerto Rico + Tajemnica Whitehall, tylko nie wiem, czy ta druga sprawdzi się w plenerze? Ale w sumie nie ma tu kart, pionków też ledwie kilka... w razie większego podmuchu dużego problemu być nie powinno? ;)

Jak nie mówicie, jak napisałem o tym w pierwszym swoim poście :-) Listy są świetne, w Tajemnice nie grałem, ale można przypuszczać, że są równie dobre. Problem jest taki, że to gra 1 vs 1, w ostateczności 2 vs 1. Z tego prostego powodu, że tak naprawdę nie ma setek ruchów do wykonania, a przesuwamy raptem 4 czy 5 pionków. O ile jeszcze w parze można dyskutować gdzie je przesunąć, to w 3 osoby już się robi nudnawo i jedna zwykle się wyłącza. Gra nie nadaje się na plaże - jest bardzo ważne, gdzie stoją pionki, a morderca musi zapisywać swoje ruchy na kartce tak by nikt nie widział, co na kocu nie będzie zbyt wygodne.

Zagraj sobie w Puerto on-line na Board Game Arena, Tzolkin chyba zresztą też tam jest.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: misioooo »

Z nieco innej beczki, ale idealne na plażę i kosztujące ze 20zł normalnie... Empire Engine :) Idealne na 4 osoby, bardzo mało miejsca zajmuje (każdy ma przed sobą 2 karty i kilka drewnianych kosteczek). Losowości nie ma praktycznie, jest za to blefowanie, przewidywanie przeciwników i blef. Rasowe euro w formie kieszonkowej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: dave8 »

Puerto Rico zdecydowanie na plus.
Bardzo dobra gra. Ja używam jej do wprowadzania nowych osób w planszówki i pod tym względem jest idealna.
Eleganckie i nieskomplikowane zasady + duża głębia i strategia.

Polecam również Agricole (wersja dla graczy). Jest świetna.

Tzolkin też jest bardzo dobry, ale według mnie sporo cięższy niż powyższe (dużo więcej opcji do wyboru).
Niektórych może to przytłoczyć i zniechęcić.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: Chaaber »

Może Zamki Burgundii pana Felda. Mistrzowsko zrobiony dice placement. Gra niestety paskudna, ale jakoś dziwnie zawsze pasuje płci pięknej. Nie wiem co w tym jest.
Druga propozycja to Concordia, bardzo paskudna okładka, ale sama gra już fajnie wydana, mało losowa, daje bardzo dużo wyborów w trakcie rozgrywki, klimat na maksa neutralny, bo o rozwoju antycznego świata. Moim zdaniem gra genialna.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Coś nowego dla 4-osobowej grupy (interakcja, niska losow

Post autor: kisiel365 »

Wow, aż dziwne, że nikt nie wspomniał o Concordii. Zasady proste. Losowość znikoma. Regrywalność spora, bo stan początkowy jest losowy w pewnym zakresie.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
ODPOWIEDZ