"Większa" gra, głównie 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

"Większa" gra, głównie 2 osoby

Post autor: Xavris »

Cześć
Chcę kupić dla siebie i przyszłej małżowinki jakąś większą planszówkę z figurkami, bo takiej brakuje w naszej kolekcji (mamy od dawna SW Rebelię, ale przez te wszystkie przygotowania nie mieliśmy kiedy zagrać i w zasadzie na potrzeby tego zakupu jej nie liczę :) ). Gramy najczęściej we dwoje, choć paru znajomych zaczęliśmy wciągać w planszówki grami typu Tajemnicze Domostwo i Wsiąść do Pociągu, więc jest szansa zagrać kiedyś w większym gronie.
Trzy tytuły o których myślałem, to Cry Havoc, Scythe i Godfather. Blood Rage i The Others także brałem pod uwagę, ale podobno średnio/kijowo chodzi na 2 osoby, więc odpadły w I etapie.
Wiem, że te trzy gry (Cry Havoc, Scythe i Godfather) to w zasadzie trzy zupełnie różne twory, które łączą figurki na planszy, więc nie ma ich za bardzo co ze sobą porównywać. Chodzi mi głównie o to, która z tych gier najlepiej chodzi na 2 osoby, bo podobno w każdą się raczej tak grać da.
Jak tylko wyjdą po polsku (nie mamy problemów z angielskim, ale akurat planszówki jakoś wolę po naszemu, nie wiem z czego to wynika :/ ), to jestem też, za przeproszeniem, napalony straszliwie na Inis i Clank! (zwłaszcza, że nie mamy deckbuildingu w kolekcji). Działają na 2 osoby fajnie, może ktoś się wypowiedzieć?
I chyba skuszę się też na Xcoma tak rykoszetem, bo w komputerowych wersjach zakochałem się w 1994 roku (albo 95, już ciężko spamiętać), a gdzieś wyczytałem opinię, że fajniej się gra na 2 osoby, bo na 4 jest za mało do roboty i jest nudno :) Ktoś mógłby to potwierdzić/ zaprzeczyć? :)
No i Pierwsi Marsjanie też kuszą...

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne odpowiedzi :)
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: "Większa" gra, głównie 2 osoby

Post autor: KrzysiekL »

The Others na dwie osoby bym się nie bał, bo jedna osoba może kontrolować kilku bohaterów i czasem nawet tak jest lepiej, bo z doświadczenia wiem, że jak jest więcej osób, to albo i tak jedna gra za nie (gracz alfa) albo wszyscy się kłócą 10 minut przed każdym ruchem. ;)

Cry Havoc i Scythe działają grywalnie, a w Godfathera na dwie nie grałem (grałem 3-5), ale już na trzy gra się zupełnie inaczej (nie brakuje kasy/zasobów), a Lang jest znany z tego, że robi gry głównie pod maksymalny skład, więc raczej bym sobie odpuścił. Na 4-5 osób super. ;)

Ale z wymienionych najbardziej jednak The Others.

Blood Rage zdecydowanie nie ma sensu.
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: "Większa" gra, głównie 2 osoby

Post autor: Xavris »

KrzysiekL pisze:Ale z wymienionych najbardziej jednak The Others..
Biorąc pod uwagę, że właśnie The Others by mojej najbardziej podpasowało pod względem klimatu, to to co piszesz jest bardzo ciekawe :)
A jak wygląda kwestia, jakby to nazwać... konieczności zakupu dodatków? Jest to bardziej 'warto' czy bardziej 'trzeba' kupując pudło z podstawką?
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: "Większa" gra, głównie 2 osoby

Post autor: Deathhammer »

Inis bardzo dobrze działa na 2 osoby, myślę że najlepiej z tych wszystkich gier "dudes on a map". Jeszcze lepiej na 3/4, ale gra jest na tyle doskonała że warto brać nawet jak się będzie grało tylko w składzie dwuosobowym ;)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: "Większa" gra, głównie 2 osoby

Post autor: Chaaber »

Poleciłbym Bitwę Pięciu Armii, świetna gra stricte dwuosobowa do zagrania w 2h. Ładne figurki, asymetryczne frakcje i tona walki i strategii.

Blood Rage na dwie osoby nie istnieje, powinni go zakazać tak. Z Cry Havociem jest trochę lepiej ale i tak daleko tutaj do tego co pokazuje w 3/4 osoby.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: "Większa" gra, głównie 2 osoby

Post autor: Xavris »

Wielkie dzięki za podpowiedzi. Wygląda na to, że wybór padnie na The Others.
Sprawdzając gry na bgg zawsze odruchowo w pierwszej kolejności sprawdzam kolumnę "not recommended". Dopiero dzisiaj po tym co napisał KrzysiekL sprawdziłem jeszcze raz, i okazało się, że sporo ludzi granie we dwoje uważa za najlepszą ilość graczy :)
Przy okazji, żeby nie zaśmiecać innych tematów...
Czy ktoś może mi wyjaśnić, jakim cudem (na przykładzie The Others) różnica w cenie gry między najtańszą (internetowe księgarnie typu czytam.pl) a najdroższą (oficjalny sklep portalu, ale nie tylko) to prawie 150 zł? Nie śledzę jakoś superpilnie rynku gier planszowych i mnie to bardzo dziwi. Zawsze jakoś uważałem, że kupowanie gier na konwentach jest najbardziej opłacalne, a tu chyba niekoniecznie :/ Rozumiałbym różnice 10%, ale to jest prawie 40%...
ODPOWIEDZ