Gra z ciekawa mechanika licytacji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Szpanerski »

Poszukuje gry gdzie wykorzystano mechanikę licytacji (nie musi być główna mechanika - ważne by była gdzieś zastosowana). Jakieś tytuly?
struksik
Posty: 37
Rejestracja: 25 lip 2017, 23:05
Has thanked: 2 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: struksik »

Cyklady mają świetną mechanikę licytacji
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: genek »

Goa, Stockpile, Gra o Tron
w wielu różnych grach jest zastosowana mechanika licytacji czasami nie będąca głównym mechnizmem w grze, więc przydało by ie jakieś bardziej prezcyzyjen pytanie
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Szpanerski »

Fajnie jakby mechanika ta miała tam znaczenie przy wyborze kolejności graczy lub coś w stylu cyklad jak wspomniał ktoś wyżej.
Susuken
Posty: 5
Rejestracja: 23 paź 2014, 14:11

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Susuken »

Osobiście polecam Wysokie Napięcie

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Lothrain »

Szpanerski pisze:Fajnie jakby mechanika ta miała tam znaczenie przy wyborze kolejności graczy lub coś w stylu cyklad jak wspomniał ktoś wyżej.
Ra Knizii, z prostszych Na sprzedaz. Licytacja jako wariant kolejnosci ruchu wystepuje tez w Tikalu.
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: AnaMan »

Pięć plemion, Steam, Cargo Noire, Kuhhandel
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Bea »

The Speicherstadt oraz Keyflower polecam. :) A jako filler Bankruci i Milionerzy.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Apos »

Nietuzinkową i bardzo dobrze wkomponowaną licytację w resztę mechaniki ma Keyflower. 'Keyple' używasz jako robotników, zasoby oraz walutę do licytacji. Obiektywnie to też bardzo dobra gra, działająca w każdej konfiguracji graczy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: warlock »

Wielkie +1 dla Keyflowera, licytacja jest doskonale wkomponowana w rozgrywkę i jest naprawdę nietypowa.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Szpanerski »

Dzięki! Sprawdzę!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: misioooo »

warlock pisze:Wielkie +1 dla Keyflowera, licytacja jest doskonale wkomponowana w rozgrywkę i jest naprawdę nietypowa.
Warto też dodać, że świetnie działa już od 2 graczy :) Co przy grach z licytacją jest bardzo rzadkie...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Gizmoo »

Najlepsze i najciekawsze dla mnie gry, z ORYGINALNĄ mechaniką licytacji to Packet Row i Power Grid: First Sparks. Pierwsza niemal w całości opiera się na licytacji, antycypowaniu "potrzeb" przeciwników i przeliczaniu wszystkiego na najbardziej opłacalne ruchy. Gra kompletnie nie doceniona, jednocześnie - nie dla ludzi, którzy nie znoszą licytacji, dookoła której opiera się cała mechanika. PG: First Sparks to z kolei tytuł, który posiada sprytną "odwrotną" licytację, czyli musimy tak podprowadzać przeciwników, by sami wybierali najmniej optymalne dla siebie karty, a my - najbardziej korzystali na ich wyborze. Kapitalna gra, ale znów - nie dla wszystkich. Z gier których licytacja jest jedynie dodatkiem, a nie kluczową mechaniką polecam Five Tribes i Wyspę Skye. WS to absolutny dynamit i umiejętna wycena kafelków - to podstawa sukcesu. Pierwsze dwa tytuły polecam wyłącznie osobom, którzy czuja się jak ryba w wodzie w mechanice licytacji. Dwa kolejne - jest większa szansa, że znajdziesz współgraczy. :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Bea »

W Wyspie Sky jest licytacja?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Gizmoo »

Bea pisze:W Wyspie Sky jest licytacja?
A nie ma? Każdy musi umiejętnie wycenić (obstawić kasą) swoje kafelki i założyć na ile wycenią kafelki jego przeciwnicy. Klasyczny mechanizm licytacyjny.

Mechaniki WS Za BGG:

Mechanisms:
Auction/Bidding
Set Collection
Tile Placement
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: warlock »

Dla mnie licytacja to przebijanie ofert: w Wysokim Napięciu pod młotek idzie dana elektrownia i gracze walczą o tę jedną konkretną kartę oferując coraz więcej pieniędzy.

W Wyspie Skye masz potajemną wycenę, ale to nie jest tak, że jeden gracz wycenia, a pozostali podbijają stawki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Bea »

warlock pisze:Dla mnie licytacja to przebijanie ofert: w Wysokim Napięciu pod młotek idzie dana elektrownia i gracze walczą o tę jedną konkretną kartę oferując coraz więcej pieniędzy.

W Wyspie Skye masz potajemną wycenę, ale to nie jest tak, że jeden gracz wycenia, a pozostali podbijają stawki.
Też tak myślałam. ;)
A w Packet Row na czym polega licytacja?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: misioooo »

Bea pisze:
warlock pisze:Dla mnie licytacja to przebijanie ofert: w Wysokim Napięciu pod młotek idzie dana elektrownia i gracze walczą o tę jedną konkretną kartę oferując coraz więcej pieniędzy.

W Wyspie Skye masz potajemną wycenę, ale to nie jest tak, że jeden gracz wycenia, a pozostali podbijają stawki.
Też tak myślałam. ;)
A w Packet Row na czym polega licytacja?
"Dam albo nie dam" (czyli pójdę albo nie pójdę gdzie wodzu zaprasza) :) Idąc coś zrobię, ale nie pójdę już nigdzie indziej... Może lepiej nie "obstawiać" teraz i poczekać, bo coś lepszego się pojawi? Packet Row bardzo fajna gra. Dorwałem kiedyś chyba za 30zł w sklepie :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze:W Wyspie Skye masz potajemną wycenę, ale to nie jest tak, że jeden gracz wycenia, a pozostali podbijają stawki.
Ale to też jest mechanizm licytacyjny.

Bidding - "the offering of particular prices for something, especially at an auction." ;)
Bea pisze:A w Packet Row na czym polega licytacja?
Tutaj masz bardzo dobry opis na czym polega mechanika:

https://boardgamegeek.com/thread/109863 ... little-gem

PR polega wyłącznie na antycypowaniu tego, co chcą zrobić twoi przeciwnicy. To trochę gra psychologiczna z liczeniem kasy i planowaniem jak najlepiej samemu skorzystać, a pozostałych - jak najlepiej podpuścić do nie do końca korzystnej dla nich transakcji. Jak podsumował ją mój znajomy - "Ta gra, to robienie innych w wała". Mi się strasznie podoba Packet Row, ale nie bardzo mam z kim grać. Moi znajomi nie przepadają za licytacjami. :?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra z ciekawa mechanika licytacji

Post autor: zakwas »

Jeszcze nikt nie wspomniał, a ja osobiście bardzo lubię rodzaj licytacji w Jorviku. Jak nie lubię licytacji w ogóle, tak tu jest bardzo spoko. No i wspomniane Cyklady to chyba klasyk fajnej licytacji. :)

EDIT: A jednak był pierwowzór Jorvika przytoczony, przegapiłem. ;)
ODPOWIEDZ