Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Lucass »

Witam serdecznie,

potrzebuję wsparcia w decydującym głosie (tytuły w temacie).
Wiem, że Jaipur jest dla maks. 2 osób.
Głównie granie rodzinne, z żoną i 8-latkiem (dla którego zabranie kart pociągów z jego magazynu w dodatku TTR Europa 1912 kończy rozgrywkę, nierzadko z "fochem" ;) ) - zatem interakcja - jeśli już - niezbyt agresywna :)
Gra powinna zachęcać do kolejnej rozgrywki.
Szybka (ok 30 min.).
Tylko spośród tych trzech tytułów.
Mam już "Splendor" - nie chciałbym, aby nowy tytuł był podobny.

Czy jest to COŚ, co przemawia za jednym z tych trzech tytułów, dzięki czemu naprawdę warto go kupić?
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Zaan84 »

Ze wzgledu na fochy 8 latka - kup Century. W Istambule troche można sobie uprzykrzac życie. No i sama gra odrobine bardziej przystępna.
Jeetro
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:34

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Jeetro »

Jaipur na dwie osoby jest naprawdę fajny. Szybka. prosta gra , nie zajmie duzo miejsca. Myśle, że można zagrać nawet z synem. Nie powinno być fochów ;p
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie będę ukrywał że Istambuł to jednak bardziej gra planszowa z krwi i kości, pozostałe to takie filerki.
A może w waszej ekipie sprawdziłaby się Epoka Kamienia albo 7 Cudów Świata, ewentualnie Park Niedźwiedzi?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Lucass »

7 Cudów wstępnie także mi się spodobało, ale z kolei małżonka po 3 min. przykładowej rozgrywki obejrzanej na YT stwierdziła, że nie wie o co tu chodzi, że totalnie zagmatwane :)

Coś czuję, że skieruję się w stronę Jaipura lub/i Korzennego szlaku. A może jak młody podrośnie ze 2 lata przyjdzie czas na Istanbul :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Podpowiem tylko że ja z moją córką (lat 7) od ponad roku pykamy w 7 Cudów.
Lecz faktycznie lepiej jak ktoś tłumaczy zasady niż obczajać je samemu z instrukcji.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: gregos »

Jeśli będziecie grali często w dwie osoby, to polecam Century. Natomiast, gdy do stołu zawsze zasiądą trzy osoby, to zdecydowanie bierz 7 Cudów Świata (ta gra jest bardzo prosta, ale dająca dużo satysfakcji - moja żona uwielbia w nią grać).
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Lucass »

Wygląda na to, że chyba muszę zrewidować listę ;)
Zostaje Jaipur i Century ...no a skoro tak polecacie, dopiszę te 7 Cudów.
Dzięki za porady.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Rafalm »

No to ja jeszcze namieszam

- na 3 osoby odpuść sobie 7 cudów świata. To bardzo dobra gra i warto ją mieć, ale według mnie dla 5+ graczy. Jej ogromną zaletą jest fakt, że czas gry się nie wydłuża nawet dla 7 osób.
- nie skreślaj Istambułu, to świetna gra wprowadzająca do gier euro, do tego z fajną mechaniką wymagająca planowania ruchów, oraz z dużą regrywalnością dzięki modułowej planszy. Zasady są wręcz banalne, cała trudność polega na odpowiednim planowaniu ruchów, ale nie jest to bardziej skomplikowane niż składanie kombinacji kart w 7 cudach.
- co do Century, nie jestem pewien, czy nie wyda Ci się podobne do Splendoru. Różnica praktycznie sprowadza się do tego, że w Splendorze cała "maszynka" leży u graczy na stołach, a w Century zbierasz zagrane karty z powrotem do ręki, więc gracze muszą zapamiętać jakie kto ma możliwości.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wybór: Jaipur, Century Korzenny Szlak, Istanbul

Post autor: Lucass »

No to tak... wczoraj wieczorem zamówiłem 7 Cudów :) ...na szczęście z odbiorem osobistym, więc myślę, że na miejscu będę mógł w razie czego zamienić na coś innego (np. Istanbul).
Obawiam się jednak, że Istanbul może być nieco za skomplikowany na razie dla syna, a tu już go zniechęci.
Century pomału mi przechodzi...chyba wole zaczekać na dodatek do Splendoru (ma być we wrześniu). Jaipura pewnie i tak kiedyś kupię, może trafi się używany w dobrym stanie :)

Ps. Tak jak wspomniał Rafalm, najczęściej gra w 3 osoby, czasem 4...ale też i dwie.
ODPOWIEDZ