Szybka z klimatem i interakcją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Szybka z klimatem i interakcją

Post autor: Skryty Planszoholik »

hej, proszę was o pomoc w znalezieniu gry do grania w męskim towarzystwie, która:

- wraz z setupem zajmie MAX 90' przy pełnym składzie
- sporo interakcji (również negatywnej) ale jakieś zarządzanie/zdobywanie zasobów też chętnie - czyli taki mix ameri i euro
- jest w klimacie odczuwalnym w trakcie gry a nie przyklejonym na siłę do suchej optymalizacji
- jej ciężar to ok.2,5-3/5 na BGG = czyli nie imprezówka ale też nie ciężka strategia
- liczbę graczy optymalnie na 3 i 4 (choć 2 i 5 też mile widziane)
- cena max 200zł

podobne gry które się sprawdziły to np. Chaos w Starym Świecie, ŚD: Ankh Morpok, Martwa Zima, Kemet.
nie podeszły: Potwory w Tokio (zbyt familijna), Spartakus (za dużo gry "nad stołem")

na chwilę obecną znalazłem: Sons of Anarchy ale właśnie obawiam się że jednak klimat jest trochę na siłę tam a w trakcie gry może dominować chłodna kalkulacja zasobów a nie czysty fun

będę wdzięczny za różne różniste propozycje, bo sam do końca nie wiem czego chcę. Dlatego chętnie sprawdzę każdy podrzucony tytuł :D
Ostatnio zmieniony 22 lut 2018, 06:26 przez Skryty Planszoholik, łącznie zmieniany 9 razy.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: Indar »

Powiedziałbym "Shogun". Ale nie wiem czy 90 minut jest realne.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: warlock »

90 minut jest nierealne na Szoguna raczej :(

Spróbuj Blood Rage ;).
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: RunMan »

Scythe by chyba nieźle podpasował, ale byście musieli dorzucić trochę ponad 200zł.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: Deem »

Wszystko powyżej to mechaniki euro z doklejonym klimatem.

Sprawdź Tyrants of Underdark (z dobrymi zniżkami cena zbliży się do 200 pln, prosty angielski i wystarczy, że język zna jedna osoba).

Jeśli w Spartacusie było za dużo gry nad stołem to nie pakujcie się SoA - szkoda czasu i nerwów ;)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: Skryty Planszoholik »

dzięki za tytuły ale :
- Shogun - jednak za długi i za ciężki
- Blood Rage -trochę za długi, za drogi i jest już w kolekcji grupy
- Scythe - chyba zbyt euro, zdecydowanie za drogie i też za długie :)
- Tyrants of the Underdark - zdecydowanie najbliżej tego co szukam ale obawiam się o tą zależność językową - widzę że jest sporo tekstu na kartach a nie chciałbym ciągle tłumaczyć innymi co robią karty które zakupili / mogą zakupić :/ ... muszę się temu przyjrzeć

Deem - lubię "grę nad stołem" w znaczeniu wczuwania się w klimat i docinania sobie ale nie lubię w znaczeniu ciągłego handlowania, zawierania wiecznych sojuszy itp. Z opisów zdawało mi się że mało jest tego drugiego w SoA?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: mecenas »

Misja: Czerwona Planeta jeżeli szukacie gry z dużą dawką negatywnej interakcji (tego się w grze nie uniknie) - gra jest worker placementem z kartami.

Z mniej wybitnych gier z interakcją działająca w sporym wachlarzu osób będzie Cytadela, która w sumie jest grą karcianą, ale również ze sporą interakcją między graczami - też głównie negatywną.

Jeżeli klimat nie jest ewentualnie must have - to Taluva jeszcze do spróbowania. Bardzo dużo interakcji - gra w stylu tile placement, ale warta uwagi jeżeli szukacie gry w podobnym stylu jak wymienione tytuły. tutaj minusem moze być, że do 4-ech graczy.

Obie gry powinno styknąć na 90 minut.
Preferuję opcję pierwszą, tym bardziej że w zależności od ilości graczy gra sporo zmienia charakter ze strategicznej w czystą gównoburzę na stole.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: metyu »

nexus ops
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: warlock »

W sumie jak czytam te wymagania to kupiłbym Cyklady chyba. Tylko że ciężko przewidzieć czas gry bo warunki zakończenia zależą wyłącznie od grających.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: Deem »

Skryty Planszoholik pisze:dzięki za tytuły ale :
- Tyrants of the Underdark - zdecydowanie najbliżej tego co szukam ale obawiam się o tą zależność językową - widzę że jest sporo tekstu na kartach a nie chciałbym ciągle tłumaczyć innymi co robią karty które zakupili / mogą zakupić :/ ... muszę się temu przyjrzeć

Deem - lubię "grę nad stołem" w znaczeniu wczuwania się w klimat i docinania sobie ale nie lubię w znaczeniu ciągłego handlowania, zawierania wiecznych sojuszy itp. Z opisów zdawało mi się że mało jest tego drugiego w SoA?
W Tyrantsach jest 6 słów kluczowych, których zrozumienie załatwia 90% możliwości kart - jeśli jesteś z Warszawy lub będziesz przejazdem, zapraszam na testy (uderzaj na priv) :)

SoA ma bardzo średnią mechanikę i praktycznie 80% gry to handel, straszenie i dogadywanie sojuszy.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: Bea »

A Cyklady? Polecam Blood Rage i Scythe również.
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra na max 90' z negatywną interakcją

Post autor: Skryty Planszoholik »

dzięki !!

Misja red planet: narazie obok to mój faworyt, choć trochę obawiam się o zbyt lekką i chaotyczną rozgrywkę (wręcz familijną tyle że z negatywną interakcją) ale jeszcze doczytam. Czytam też trochę narzekań na zbyt dużą losowość w kartach misji/odkryć, która może lekko przesądzić o zwycięzcy :/ nie chcę znowu wylądować na misji house-rulowania do czego mam ostatnio skłonności ;)
Cytadela: to jednak zbyt lekki kaliber i jest już w kolekcji grupy
Taluva - mam ją na oku ale w tej chwili jednak szukam czegoś bardziej klimatycznego
Nexus Ops - ciężko dostępna i odstrasza mnie trochę wizualnie ale nie mówię nie. Będę miał na oku choć jednak brakuje mi tam trochę "eurowatości", wygląda bardziej na czystej postaci nawalankę :)
Cyklady - pasowałyby nieźle ale już są w naszej grupie

Deem - dzięki ale do Warszawy jednak za daleko. Jakoś nie do końca mogę się przekonać do tych Tyranów :/ trochę graficznie mi nie podchodzą, trochę ta zależność językowa, trochę deckbuilding (którego nie jestem wielkim fanem). Ale w wolnym czasie obejrzę przykładową rozgrywkę i kto wie... A SoA faktycznie sobie odpuszczam.

także MRP póki co faworyt ale jeszcze nie taki zakup na 100%... nie jest lekko znaleźć taką soczystą grę "dla graczy" ale do zagrania w 60-75min :/
ODPOWIEDZ