Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xxxXYZxxx
Posty: 1
Rejestracja: 21 lip 2017, 13:35

Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Post autor: xxxXYZxxx »

Cześć wszystkim!
Poszukuję fajnej i stosunkowo prostej gry w której trzeba odrobinę pomyśleć. Oczywiście najbardziej pasują tu wszelkie lekkie gry logiczne/strategiczne/dedukcyjne.
Generalnie jestem zwolennikiem gier z prostymi i intuicyjnymi zasadami (takie które można wytłumaczyć w max 5 minut) które jednocześnie posiadają sporą głębię i wysoką regrywalność.
Nie mam nic przeciwko odrobinie losowości czy negatywnej interakcji byle gra sprawiała frajdę w mniejszym jak i większym gronie.

Gra będzie przeznaczona głównie dla 2 osób (konkretnie dla mnie i mojej dziewczyny :D ) ale byłoby fajnie jakby mogło grać też więcej osób (czasami odwiedzają nas znajomi/rodzina dlatego najlepiej jakby gra była zoptymalizowana zarówno pod 2 jak i 4 lub więcej osób).

Doświadczenie z grami planszowymi mamy praktycznie zerowe (poziom mniej więcej Chińczyka i Monopoly :lol: ) dlatego zależy mi na tym aby gra była dość przystępna i szybko się nie nudziła.
Ostatnio mieliśmy okazję zagrać w Kingdomino i bardzo się nam ten tytuł spodobał -z jednej strony trochę kombinowania a z drugiej nieskomplikowana rozgrywka i dlatego mniej więcej czegoś w tym stylu szukam tylko może ciut bardziej ambitnego :wink: .

Przegladając forum myślę ,że mam kilku kandydatów:

-Qwirkle -tu mam mieszane uczucia bo według niektórych są to "scrabble dla ubogich" a ,że scrabble akurat mamy to nie wiem czy jest sens dla podobnej gry.Z drugiej strony gra zebrała sporo prestiżowych nagród więc sam nie wiem.
-Geniusz (Ingenious) lub Blokus-obie te gry wyglądają bardzo fajnie jak dla mnie i chyba spełniają moje kryteria.Teraz pytanie która lepsza z tych dwóch ? 8)
-YINSH i TZAAR- są wysoko w wielu rankingach ale chyba jednak zbyt złożone i ambitne jak na początek...
-Ubongo-chyba niezbyt popularna w Polsce gra ale sam gameplay wygląda sympatycznie ,ktoś miał z nią do czynienia ?
-

Z gier nieabstrakcyjnych ale wymagających odrobinę myślenia fajnie jeszcze wygląda Mr.Jack-szkoda ,że jest tylko dla 2 graczy...
Może jest coś podobnego dla większej ilości graczy ?


Którą z tych gier byście wybrali ? A może macie jeszcze jakieś inne propozycje ?
Mój budżet na początek to około 100 zł.
Pozdrawiam. 8)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Post autor: Rafalm »

Zerknij na Splendor, myślę że spełni Twoje oczekiwania. Świetnie się skaluje od 2 do 4 graczy.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Quadropolis
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
xCronoxPL
Posty: 77
Rejestracja: 10 cze 2017, 20:58
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Post autor: xCronoxPL »

Dla 2 osob Santorini, ale dopiero we wrzesniu dodruk.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Post autor: gregos »

Z wymienionych przez Ciebie, polecam Tzaar oraz Geniusz. Natomiast od siebie zaproponuję jeszcze grę Taluva.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Dobra i przystępna gra logiczna/dedukcyjna dla 2-4 osób

Post autor: Pixa »

Zerknij na Listy z Whitechapel (majstersztyk, choc trwa 2-3 h) lub Tajemnica Whitehall (bardzo podobny tytul, choc krotszy). Obie gry to pojedynek umyslow, mnostwo dedukowania i do tego proste zasady.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ