3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Deathhammer »

Szukam gry która: dobrze chodziłaby w składzie 3 osoby(miło byłoby, gdyby także w 4, a jak w 2 to już w ogóle doskonale), miałaby pokłady jakiejś tam interakcji(najlepiej negatywnej) i może jakiś aspekt area control. Chodzi o to, żeby miała po prostu regularną planszę z terytoriami, jednostkami etc.

Gramy głównie w takie gry jak Chaos in the Old World, Forbidden Stars, Inis. Czyli dużo walki, kontrolowania obszarów, negocjacji i dokopywania sobie. I teraz wiem, że jest to trochę sprzeczne z założeniami powyżej, ale fajnie by było jakby gra miała jakiś większy aspekt ekonomiczny, a mniej skupiała się na bitwach. Chcę po prostu jakiejś odmiany, bo można kupić kolejną podobną grę(np. Kemet czy Cry Havoc) i też dobrze się bawić, ale trzeba też wpuścić trochę świeżego powietrza.

Czyli podsumowując - ekonomia + area control(coś jak Scythe), mile widziany element walki ale nie musi(po prostu fajnie jak byłaby interakcja między graczami), dobrze działa na 3 osoby. Wiem, trudne założenia do spełnienia, ale co tam, może jest coś takiego.

Gry które mam na oku:

Scythe - mam strasznie mieszane odczucia co do tej gry. Z jednej strony kapitalne wykonanie i oprawa graficzna, fajny klimat wschodniej Europy(a czy czuć go podczas gry to inna sprawa), podobno prostota zasad, mały downtime i łatwo wprowadzić nowych graczy(to na duży plus), niby wszystko się ze sobą klei, ale z drugiej strony czytam opinie, że gra za droga, że mechanicznie nie urywa dupy i nie oferuje niczego nowego, że interakcji to tam jak kot napłakał i że połowa gry dzieje się na planszetkach graczy... szkoda, mam wrażenie, że całe to uniwersum można było wykorzystać lepiej. Ale może ktoś mnie przekona? No kusi mnie ta gra strasznie, pytanie jak się gra w składzie 3 osobowym? Trzeba reagować na poczynania innych czy każdy tylko coś tam sobie skrobie? To własnie irytuje mnie w Terraformacji Marsa - w większości przypadków można praktycznie olać to co robi przeciwnik i iść tylko pod siebie.

Mare Nostrum Empires - to właśnie to czego chcę, połączenie walki, dyplomacji i ekonomii. Tylko podobno najlepiej działa w pełnym składzie(5), co bardzo rzadko udaje się w moim przypadku osiągnąć... już 4 osoby ogarnąć zdarza się być problematyczne.

I w sumie to chyba tyle. Czekam na propozycje :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: warlock »

Nie myślałeś o Szogunie? ;)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Rafalm »

Przyjrzyj się też następującym tytułom (kolejność przypadkowa):
1. Nippon
2. ZhanGuo
3. Mombasa
4. Triumph and Tragedy (to gra dedykowana na 3 graczy)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Scythe- jak kusi to bierz!
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Deathhammer »

Nie myślałeś o Szogunie? ;)
Trochę, ale nie mam tego tytułu na liście priorytetów. Fakt, że gra rozwija skrzydła na 4 i 5 graczy trochę dyskwalifikuje Shoguna.
4. Triumph and Tragedy (to gra dedykowana na 3 graczy)
Mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym tytule? Rozumiem, że wersji polskiej nie ma - jak bardzo wymagana jest znajomość angielskiego? Jak wygląda trudność zasad/czas gry? No i da się to jakoś w miarę tanio dostać? Bo na rebelu cena iście przerażająca(349 zł)...
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Rafalm »

4. Triumph and Tragedy (to gra dedykowana na 3 graczy)
Mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym tytule? Rozumiem, że wersji polskiej nie ma - jak bardzo wymagana jest znajomość angielskiego? Jak wygląda trudność zasad/czas gry? No i da się to jakoś w miarę tanio dostać? Bo na rebelu cena iście przerażająca(349 zł)...
To gra przedstawiająca okres tuż przed druga wojną światową i cały okres wojny (1936 - 1945). Główna osią rozgrywki jest rywalizacja polityczna, technologiczna i militarna między trzema blokami: Państwami Osi, Aliantami Zachodnimi i ZSRR (każdy z graczy kontroluje jedna z nich). Gra jest asymetryczna, bo każda ze stron ma trochę inne możliwości rozwoju i nacisków, co bardzo dobrze wpływa na regrywalność pozycji.

Wydanie tylko angielskie, więc znajomość tego języka niezbędna. O ile sama rozgrywka nie ma aż tak dużej zależności językowej (trzeba rozumieć zapisy na kartach, jak np. na na tym zdjęciu), to do lektury instrukcji przyda się lepsza znajomość języka. Stopień skomplikowania zasad określiłbym jako średni, myślę, że jak dawaliście sobie radę z Forbidden Stars czy Chaosem w Starym Świecie, to nie powinno być problemów z T&T.

Co do ceny, to niestety taniej ciężko będzie znaleźć. Kiedyś przeglądałem sklepy zagraniczne w jej poszukiwaniu, ale tam też ceny były w granicach 70 - 80 EUR, więc nie opłacało się jej sprowadzać indywidualnie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Pixa »

Moze Cyklady? Choc zarowno aspekt ekonomiczny jak i militarny jest troche uproszczony.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Deathhammer »

Dzięki za odpowiedzi, zdecydowałem się na Scythe i nie żałuję ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: misioooo »

Mare Nostrum. Na 3 jest ok, na 4/5 rewelacyjne. Na dwóch też się da, ale nie każdemu się ten tryb podoba. Jest area control, jest zarządzanie zasobami i ich zbieranie, set collection, walki, negocjacje i zdrady.

Bardzo ciekawą pozycją jest też Pax Pamir. Niby karcianka, ale z kart mamy planszę ułożoną. Można też sobie normalną planszę/matę zrobić (mam takową na piance). Działa od 2 osób do 5. Mnóstwo dogadywania się i zdrad nad stołem. Bardzo ciekawe warunki zwycięstwa... W tej grze można wygrać będąc lojalnym wobec NIE wygrywającego imperium :) Uwaga - granie z małżonką grozi spaniem na podłodze... Malutka (gabarytowo) i wg mnie baaardzo niedoceniana gra.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Luke555 »

shogun na 3 slaby, także bym polecił Cyklady z dodatkiem Hades. Dobra niedoceniana nielosowa jest Antike II )podboje, ekonomia, mini rozwoj cywilizacyjny). Na 3 osoby rownież swietnie sprawdza sie Blood Rage z dużą interakcją - chociaz tam ekonomii nie ma ;)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Bruno555 »

Moją propozycją, mimo że wybrałeś scythe, jest Keyflower. Spełnia 2 twoje warunki - dużo interakcji w tym negatywnej i jest ekonomiczna. Warto spróbować online na Board Game Arena. Choć pierwszych kilka parti jest trudnych bo nie wiadomo jak grać, ale warto się pomęczyć.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: 3 osoby, interakcja, area control, ekonomia

Post autor: Deathhammer »

Też mam na oku, bardzo podoba mi się ten mechanizm licytacji. Poczekam na polską wersję i kto wie, kto wie... Szkoda, że gra jest niezbyt atrakcyjna wizualnie, ale wiadomo, że ważniejsze jest to jak działa.
ODPOWIEDZ