Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Witam,
Jeden temat zamknąłem wybierając Zamki Burgundii i zostałem poproszony o wybór kolejnego tytułu.
Tym razem poszukujemy kooperacji (o dziwo!) od dwóch graczy.

W oko wpadły nam następujące tytuły:
- Pandemic Legacy
- Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie
- Pierwsi Marsjanie

Co byście z tej trójki polecili ? O wszystkich słyszałem dużo dobrego choć Pierwsi Marsjanie narazie nie mają zbyt dużo opinii.
Pandemic Legacy podobno zapewnia (jednorazową) rewelacyjne doznania (w końcu jest TOP 1 BGG) - tylko czy zadziała na 2 osoby z ewentualnym dołączeniem się trzeciej osoby na kilka rozgrywek, bo podobno to jest możliwe.
Robinson dzięki poziomowi trudności i wielu scenariuszom (także fanowskim) podobno daje mnóstwo regrywalności.
Pierwsi Marsjanie są nowym dziełem Trzewiczka i mają podobno wiele nowych mechanik i rozwiązań (głównie aplikacje). Sporo scenariuszy i dwie kampanie (w tym jedną Legacy jak w Pandemic). Po obejrzeniu kilku filmów z prezentacją gry jednak mam pewne obawy, że gra jest bardziej eurosucharem niż przygodą. Wydaje się, że jest głównie nacisk na zarządzanie surowcami i pilnowanie wskaźników zdrowia/morale/jedzenia itp.)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: kastration »

Odpowiem na Robinsona tylko. Jeśli nie przeraża Cię konieczność czytania mini-powieści (instrukcja, wątki tu i bgg i faq), by mieć absolutną pewność, że dobrze grasz i mieć zatem frajdę ostateczną, to jest to gra bliska ideału kooperacyjno-przygodowego. Dobijam do setki powoli rozgrywek w różnych konfiguracjach osobowych i zawsze tak samo się bawię. Nie, nie ma się poczucia, że to tylko płaszczyk przygody pod przykrywką euro. Zarządzanie zasobami jest istotne, konieczne są pewne optymalizacje w danych warunkach, ale nigdy nie ustawiają z góry kolejnych rozgrywek. Ogrom zmiennych, kapitalne połączenie mechaniki z klimatem oraz możliwości reagowania także na losowe niepowodzenia pozwalają przeżywać przygodę za każdym razem (nawet jeśli się już z taką pasją, jak na początku nie czyta fabularnych opisów wszystkiego). Może u niektórych jest samiec alfa, u mnie nie spotkałem się, zależy od ludzi, ja bym nie widział tu wady przy Robinsonie. Gra idealna w schemacie: kooperacja-przygoda.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Dzięki za polecenie Robinsona.
A jak wygląda rzeczywista regrywalnosc scenariuszy ? Czy one zawsze tak samo wyglądają i wiadomo grając kolejny raz co i kiedy się wydarzy ?

Chciałbym jeszcze usłyszeć od Was kilka zdań nt. Pandemic Legacy.
xCronoxPL
Posty: 77
Rejestracja: 10 cze 2017, 20:58
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: xCronoxPL »

Nawet gdybys gral tylko 1 scenariusz to regrywalnosc jest duza ze wzgledu na losowosc wydarzen. Mimo ze znasz cel misji i niektorych dzialan nie da sie pominac (budowa schronienia czy dachu) to i tak gra potrafi tak dokopac, ze bez kombinowania sie nie obejdzie.
Ja ze swoja kobieta postanowilismy grac scenariusz dopoki sie nie uda go przejsc. Po parenastu rozgrywkach jestesmy na 2 scenariuszu :D 1 gralismy okolo 7 razy zanim udalo nam sie wygrac, a i tak po tej wygranej mialbym ochote rozegrac go ponownie.
Jesli nie przeraza dosc dlugi setup, masz sporo czasu (rozgrywka trwa okolo 2h) i lubisz duzy poziom trudnosci to jest to naprawde swietna pozycja za powiedzmy sobie szczerze - smieszne pieniadze w porownaniu do niektorych gier wychodzacych aktualnie.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Nad Robinsonem się naprawdę poważnie zastanawiam (choć u nas dość krucho z czasem i przeraża nas czas gry z setup'em)

A jak wgląda on na tle nowości Trzewiczka ? czyli Pierwszych Marsjan. Z filmików które oglądałem z Portalu wynika, że mechanika jest zbudowana właśnie na podstawach Robinsona. Czyżby był to właśnie udoskonalony Robinson ?

Mam jeszcze pytanie do ludzi mających za sobą rozgrywkę w Pandemic Legacy. Czy jest możliwe aby w kolejnych "miesiącach" zmieniała się ilość graczy ? tj. np. w styczniu i lutym będziemy grali w 2 osoby a marzec i kwiecień już w trzy ?
wrogreg
Posty: 45
Rejestracja: 17 sie 2016, 02:05
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: wrogreg »

Potwierdzam opinie przedmowcy, ze gra genialna. Co do setapu, jeden organizer za kilkanascie zlotych rozwiazuje problem i setap nie trwa dluzej niz 10 minut. Co do czasu gry. To na dwie osoby miedzy 60 a 90 minut wiec nie jest zle. Z poczatku jak sie mota czlowiek z zasadami to wiadomo, ze dluzej.
Looknij sobie jeszcze na Eldritch Horror.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: RunMan »

O Robinsonie było już napisane - jeżeli przebrniecie przez instrukcje, to gra sprawia naprawdę dużo satysfakcji, aczkolwiek poziom trudności jest wyśrubowany, musicie być przygotowani na porażki :) Spotkałem się z opinią, że Robinson na 2 graczy jest łatwiejszy, gdyż żywienie jest łatwiejsze - osobiście ciężko mi się do tego odnieść, gdyż zawsze grałem w 4.

Pierwsi Marsjanie są faktycznie "przetematowionym" Robinsonem z dodanymi nowymi funkcjonalnościami. Potencjalny hit, nie wiadomo tylko na ile pierwsza edycja wolna jest od błędów ;)

Pandemic Legacy - cóż, bardzo dużo zachwyconych graczy, u mnie nie było aż takiego efektu "wow". Miejscami było interesująco, ale spodziewałem się czegoś więcej, choć warto tutaj nadmienić że nie jestem fanem "zwykłego" Pandemica. Możliwe jest rozgrywanie poszczególnych miesięcy w różnych składach liczbowych, aczkolwiek gra zyskuje gdy zna się fabułę i wdraża się do kolejnych reguł stopniowo, osoba która dołączy w trakcie rozgrywki nie będzie czerpać z niej takiej satysfakcji, jak gracze którzy grają od początku. Dodatkowa uwaga do gry - wraz ze stopniowym pojawianiem się nowych zasad w naszej ekipie były pewne wątpliwości co do reguł gry, moim zdaniem instrukcja mogłaby być napisana szczęśliwiej, kilkukrotnie musiałem doszukiwać się niektórych zasad na forum.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: crsunik »

Do Robinsona polecam nową angielską instrukcję.

Z przygodowek polecam także Magię I Myszh

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: seki »

Przychylam się do polecenia Magii i myszy. Kupiłem ja z myślą o grze z dzieckiem a tymczasem wszyscy dorośli gracze są nią zachwyceni. Ja również. Gra ma niesamowity klimat przygody, piękne komponenty i jest to kooperacja.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Kin@a »

Ode mnie też głos na Magię i myszy.
Oraz Robinsona.


Zamiast legacy polecam zwykłą Pandemię (ale tylko i wyłącznie z dodatkami).


Może warto też rozważyć Ghost Stories (Rebel ma wydać w polskiej wersji)?
Ja się zastanawiam nad tą grą, w sumie mało jest interesujących kooperacyjnych gier.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Zdecydowaliśmy się na Pandemic Legacy (zachęceni rankingiem BGG i wieloma dobrymi recenzjami).

Oprócz tego mam zamiar zakupić (pewnie z drugiej ręki) Robinsona edycje gry roku. Choć wciąż zastanawiam się nad nowością od Portalu, tylko, że póki co jest za mało recenzji i opinii o tym.

Magia i Myszy jakoś moją ekipę do siebie nie przekonują - wydają się mało poważne.

Eldritch Horror mamy obecnie ale wystawiamy na sprzedaż bo jakoś nie wszystkim w grupie spodobał się klimat przez co od kupna trafił na stół może z trzy razy.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Podsumowanie zakupu.

Kupiliśmy Pandemic Legacy Sezon 1 - przeszliśmy trzy pierwsze miesiące (nie bez problemu oczywiście) i jesteśmy zachwyceni - rewelacyjne emocje ! Nie będę nic więcej pisał bo nie chce innym zrobić spoilera.

Chciałbym iść za ciosem i kupić na kolejne spotkania po Pandemii jeszcze jakąś kooperacje.
Prawie na pewno będzie to Robinson (tematyka Pierwszych Marsjan jakoś nam nie podeszła) ale przed zakupem chciałbym wysłuchać jeszcze kogoś obeznanego z tym tytułem czy warto. Czy dzięki mnogości scenariuszy (także fanowskich) regrywalność stoi na wysokim poziomie ? Obawiam się trochę tej mnogości zasad, nie chciałbym spędzać połowy rozgrywek na wertowaniu internetu w poszukiwaniu rozwiązań niepewności zasad.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Zaan84 »

Ja przeszedłem kampanię w Legacy i również uważam ją za świetną, pełną emocji grę. Czekam z niecierpliwością na 2 sezon.
Mam też Robinsona. Nie masz co sie martwic o regrywalność. Sam pierwszy scenariusz, w ktorym jedyne co musisz zrobic to zebrac stos drewna starczy na 5-10 rozgrywek. Na dobrą sprawe mogłby to być iedyny scenariusz w pudełku a i tak gra by starczyła na długo. Ale scenariuszy jest cała masa do tego bardzo dobrej jakości scenariusze fanowskie. Grania a grania. W razie czego gdyby chodziło ci po glowie to daruj sobie dodatek HMSBeagle. Na pierwszy rok z grą nie jest ci potrzebny.
W Pierwszych Marsjan nie grałem ale po opisach i recenzjach widac ze gra jest suchsza niż Robinson, to zachamowało moj entuzjazm, bo mimo ze to euro to Robinson ma bardzo fajny klimat. Za130-150zł warto zaopatrzyć sie w to pudło.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Pixa »

To ja dorzuce swoje o Robinsonie - instrukcja od II edycji (kwadratowe pudlo) jest napisana dobrze. Fakt, jest dluga, ale dolaczony do gry skrot zasad/tury to już tylko dwustronna kartka o wielkosci polowy tej z zeszytu. Czyli nie ma co demonizowac. A czy bedziesz gral w 100% zgodnie z zasadami czy w 95%, bo o czyms zapomnisz niewiele zmienia.

Gra jest bardzo dobra, wciagajaca i regrywalna. Pomimo raptem kilku (8?) scenariuszy w podstawce zapewnia wiele godzin rozrywki. Nawet grajac ten sam scenariusz ktorys raz z kolei sa emocje i czlowiek sie nie nudzi.

Poza tym mozna dokupic za 10 zł swietny scenariusz "Sladami doktora Livingstone-a", jest tez mnostwo scenariuszy fanowskich (sam kilka tlumaczylem - mozna je znalezc na forum). W ostatecznosci jest tez dodatek HMS Beagle - kolejne przygody.

Jak najbardziej polecam ten tytul.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Breżniew »

Robinson to generalnie znakomity wybór w tej kategorii. Regrywalność ma ogromną, emocji podczas rozgrywki nie brakuje a poziom trudności jest więcej niż zadowalający. Gdyby jednak było za trudno (lub za łatwo) istnieje możliwość obniżenia/podwyższenia poziomu trudności - można manipulować kartami wydarzeń, ilością pomocników, siłą zwierząt itp. Podstawka wystarczy na bardzo dłuuugi czas, a jak pisali przedmówcy, są jeszcze dodatkowe scenariusze do kupienia, fanowskie scenariusze do ściągnięcia - ogólnie WYPAS :)
Co do dodatku Wyprawa HMS Beagle, to składa się on z 5 nowych scenariuszy w formie kampanii. Scenariusze te wprowadzają tyle nowych zasad, że podchodzenie do nich bez opanowania podstawki do poziomu niezaglądania do instrukcji w trakcie gry zwyczajnie mija się z celem. Niemniej jednak warto go również nabyć. Sam posiadam podstawkę z dodatkiem i zdecydowaną większość dostępnych mini-dodatków.

Swego czasu grałem w Robinsona sporo, ale po jakimś czasie odstawiłem go, bo przybyło mi kilka innych gier, które ogrywałem przez dłuższy czas. Kilka dni temu zdjąłem Robinsona z półki i rozegrałem pierwszy scenariusz i znowu wsiąkłem w tą wyspę całkowicie. To jest tak cholernie dobra i miodna gra, że aż brak mi słów. Z resztą wiele osób Ci ją poleca i ja dołączam się do tej grupy. Stosunek jakość-cena wypada w Robinsonie nad wyraz pozytywnie. Ale myślę sobie, że nawet, gdyby nowy Robinson chodził po 200 zł, to i tak zawartość pudła byłaby tych pieniędzy warta.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2017, 13:35 przez Breżniew, łącznie zmieniany 1 raz.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Panowie, dziękuje serdecznie za upewnienie Mnie w wyborze tej gry.
Jestem już dziś umówiony na jej odbiór i z niecierpliwością czekam na pierwsze spotkanie z wyspą :)
Miedzy pionkami
Posty: 20
Rejestracja: 04 lut 2016, 18:06

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Miedzy pionkami »

Jeszcze tak dorzucę się do tematu. Czekam właśnie aż mi również przyjdzie Robinson i zastanawiam się jak to jest z trybem jednoosobowym. Większość gier jakie grałem sam to był zwykły pasjans - nabij jak najwięcej punktów. Gra się zazwyczaj kończyła jak znalazłem dobrą strategię i cały czas robiłem to samo. Wiem, że tu jest dużo losowości, ale i tak się martwię, że może być nudno.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Phate »

Gra już jest u nas.
Póki co przeglądam tylko elementy i czytam instrukcje ale gra zapowiada się rewelacyjnie.
Zastanawiam się tylko nad tym jak skaluje się gra - co w mechanice zmienia się grając w 2 osoby a co w 4 osobowej rozgrywce ?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Breżniew »

Miedzy pionkami pisze:zastanawiam się jak to jest z trybem jednoosobowym. Większość gier jakie grałem sam to był zwykły pasjans - nabij jak najwięcej punktów.
Nie w Robinsonie. W pojedynkę ta gra nadal jest fantastyczna, emocjonująca i wymagająca. Jedyna znaczącą różnicą jest brak zjawiska "burzy mózgów" w trybie solo. Grasz sam - kminisz sam :) Grając w 2-4 osoby kminicie wspólnie. 80% moich rozgrywek to były partie solo. Bardzo sobie chwalę :)
Miedzy pionkami pisze:Gra się zazwyczaj kończyła jak znalazłem dobrą strategię i cały czas robiłem to samo. Wiem, że tu jest dużo losowości, ale i tak się martwię, że może być nudno.
Trudno jest mi sobie taką sytuację wyobrazić w Robinsonie. Każda partia to inny układ wyspy, inne wydarzenia, inne losowe przedmioty do wytworzenia. Zważywszy na to, że droga do przejścia scenariusza za każdym razem jest nieco inna, nie ma opcji, żeby dało się wypracować jedyną słuszną strategię. Podam przykład pożywienia - żeby je zdobyć, możesz m.in. polować, zebrać z kafelka w akcji zbierania, otrzymać w fazie surowców z kafelka na którym masz obóz, budując wnyki, zagrodę, tamę na rzece. Nie wymieniłem pewnie nawet połowy dostępnych w grze dróg do jej zdobycia :) Pewnie równie dużo sposobów jest na jej stracenie :) Nigdy nie przewidzisz, co może Ci się przytrafić na tej wyspie, więc nie ma możliwości wypracowania najlepszej strategii. Możesz być o to spokojny :)
Phate pisze:Zastanawiam się tylko nad tym jak skaluje się gra - co w mechanice zmienia się grając w 2 osoby a co w 4 osobowej rozgrywce ?
W samej mechanice nic się nie zmienia.
Ze wzrostem ilości graczy rosną koszty budowy schronienia, dachu i palisady, a także ilość potrzebnego pożywienia (więcej gęb do wyżywienia). Jest też słabszy efekt akcji Porządkowania Obozu. Ale wtedy też ma się więcej pionków do dyspozycji.
Z kolei grając solo używa się dodatkowo Piętaszka i Psa. I jest też bonus do morale (cieszysz się, że wciąż żyjesz).
Gra się świetnie skaluje. No i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grając solo lub w 2 osoby, używać wszystkich 4 postaci i grać na zasadach jak przy 4 graczach :)
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: Zaan84 »

Gra nie jest na punkty tylko na wypełnienie konkretnych zadań. Droga do tego celu jest niemal za kazdym razem inna ze wzgledu na losowe wydarzenia oraz losowe przedmioty jakie można zdobyć.
Pamietajcie jednak drodzy nowi gracze że zasady gry są dość skomplikowane i przetkane drobnymi regułami, o ktorych trzeba pamiętać. Jest całkiem spora szansa ze pierwsza rozgrywka nie będzie zgodna z zasadami dlatego polecam przeczytac instrukcje, obejżec jakieś filmiki prezentujące zasady, zagrać, przeczytać instrukcję ponownie i w końcu zagrać poprawnie. Na szczęście gra jest warta tego całego zachodu.
lively
Posty: 1
Rejestracja: 02 sie 2017, 21:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Kooperacja przygodowa 2-3 graczy

Post autor: lively »

Wczoraj właśnie przyszedł mój własny Robinson (do tej pory grałam ze znajomymi gdzie jeden kolega był tym który zna wszystkie zasady każdej gry) i czytałam instrukcję do poduszki. Dzisiaj rozegrałam dwie partie na 2 i później jedną solo (scenariusz "Rozbitkowie" - wygrałam w X rundzie i zastanawiam się, czy czegoś po prostu nie pomijam :lol:
ODPOWIEDZ