Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: Breżniew »

Drodzy forumowicze!
Uznaliśmy z moją narzeczoną, że zakupimy sobie następną grę. Po przeanalizowaniu naszej skromnej półki planszówkowej uznaliśmy, że brakuje nam gry dedukcyjnej. Pomożecie w wyborze?

Co potencjalna gra musi w sobie mieć:
- ładną i estetyczną grafikę (jak w każdej grze, której szukam :) ),
- niezbyt złożone zasady (powiedzmy, że poziom złożoności Eldritch Horror jest do przyjęcia),
- negatywną interakcję na lekkim poziomie, ale bez wzajemnego tłuczenia się kijami :) ,
- musi dobrze chodzić na 2 osoby, bo w 90% będziemy grać tylko we dwoje, ale jeśli będzie dobrze działała na większą ilość graczy, to będzie mały plusik,
- mocny klimat i wyrazistą tematykę.

Oprócz tego:
- tematyka w zasadzie dowolna, ale jesteśmy rozmiłowani w grozie i tajemnicach, więc najchętniej pozostalibyśmy w tym klimacie,
- czas rozgrywki od 45 minut w górę i najlepiej, żeby nie trwała więcej jak 2,5 - 3 godziny. Idealne byłyby 2 godziny,
- może być po angielsku, ale najlepiej żeby była po polsku.

Moja wiedza na temat gier spełniających powyższe wymagania ogranicza się do tych 4 tytułów: Dracula 3ed., Listy z Whitechapel, Tajemnica Whitehall, Ostatni Piątek.
Z tych wymienionych Ostatni Piątek wydaje się najgorszy (sądząc po recenzjach), zatem w zasadzie pozostają 3 tytuły na naszej liście. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze lub ewentualne rekomendacje innych tytułów :)
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: krisow »

Z mojego punktu widzenia polecam "Listy z Whitechapel" lub "Tajemnica Whitehall". Tematycznie podobne, "Listy..." dla dłuższych rozgrywek, "Tajemnica..." dla krótszych. Opinii o tych grach trochę w sieci znajdziesz. Ewentualnie może "PI", w Polsce wydano to jako "07 zgłoś się". Ta ostatnia wydaje mi się, że lepiej chodzi od 3+ graczy.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: c08mk »

Listy wymagają zawężania pola poszukiwań. Mają dłuższe "przerwy" pomiędzy pościgami tzn. zwiększa się czas, który można wykorzystać taktycznie ale też podejmuje się pewne ryzyko.
Tajemnica to w zasadzie sam pościg co mogłoby się wydawać mniej atrakcyjne ale to już zależy od graczy jaki typ rozgrywki im bardziej pasuje.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: Breżniew »

Dzięki za odpowiedzi. Zarówno Whitechapel jak i Whitehall są przeze mnie od początku brane pod uwagę. Bardzo istotnym kryterium jest miodność rozgrywki przy dwóch graczach. Opinie na ten temat są różne. Konieczność prowadzenia przez jednego gracza wszystkich policjantów pozbawia rozgrywkę elementu burzy mózgów. Czy bez tego elementu gra aż tak dużo traci na miodności?
Rozważam też Draculę, ale tutaj z kolei trochę zniechęciłem się recenzją Tomka Dobosza, który stanowczo odradza granie tylko w dwie osoby. Nie ukrywam, że wizualnie i pod względem zawartości pudełka z grą, Dracula prezentuje się atrakcyjniej niż Kuba Rozpruwacz. Z drugiej strony więcej nie zawsze oznacza lepiej. :)
Uff ciężki wybór.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: c08mk »

Jeżeli chodzi o granie 1vs1 czy 1vs wszyscy to zależy tylko od graczy. Są ekipy gdzie bardziej zaskoczy burza mózgów, a są gracze gdzie bardziej zaskoczy 1vs1. White...y mają klimat sam w sobie, instrukcja jest okraszona tekstami historycznymi, mapa odzwierciedla faktyczny rozkład ulic z tamtego czasu, o ile dobrze pamiętam to nawet policjanci są postaciami historycznymi.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: kinioo »

Mr Jack - duzy
Mr Jack 'maly' (pocket).

Jes tez obecnie projekt na KS - TripLock....http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 07#p942279

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: krisow »

Mr. Jack we wszystkich wersjach oczywiście godne polecenia, tyle, że to nie są gry z kategorii 2+. Można zagrać wyłącznie we dwie osoby.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: Chaaber »

Mi osobiście Dracula strasznie się podoba. Świetne wykonanie, tona klimatu i pełno emocji. Gra niezwykle ciasna, trzeba mocno kombinować i walczyć z czasem. Do tego ma chyba jedną z ładniejszych plansz jakie widziałem.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: Breżniew »

Chaaber pisze:Mi osobiście Dracula strasznie się podoba. Świetne wykonanie, tona klimatu i pełno emocji. Gra niezwykle ciasna, trzeba mocno kombinować i walczyć z czasem. Do tego ma chyba jedną z ładniejszych plansz jakie widziałem.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
A jak chodzi na dwóch graczy?
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: Consolamentum »

Tak, że musiałem się pozbyć bo taką warstwą kurzu się przykrył.
Brakowało czystej radości z gry od kiedy gram tylko z jednym zawodnikiem (żoną :).
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Dedukcyjna gra dla 2+ graczy

Post autor: Breżniew »

Consolamentum pisze:Tak, że musiałem się pozbyć bo taką warstwą kurzu się przykrył.
Brakowało czystej radości z gry od kiedy gram tylko z jednym zawodnikiem (żoną :).
Dzięki za opinię :)

Wszystkim pozostałym również dziękuję za odpowiedzi. Na 99% zakupimy Listy z Whitechapel. Mam przeczucie, że ta gra da nam mnóstwo zabawy :P
ODPOWIEDZ