Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Pitas »

Witam. Przejrzałem forum bardzo dokładnie, ale nadal nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. "Wciągam" żonę w świat planszówek i jak sądzę idzie mi całkiem nieźle, ale nie mogę się zdecydować na następną grę. Moje preferencje to: - dość proste zasady (ale nie banalne żebym żeby można było pokombinować), gra ok. 60 min (jesteśmy tu bardzo elastyczni), dobrze działająca na dwie osoby ( z możliwością pogranie w więcej osób), dopuszczalna negatywna interakcja (oboje to lubimy:)
Gramy w:
worker placement tj. Epoka kamienia (zagra ale ku mojej rozpaczy bez wielkiego entuzjazmu),
gra kafelkowa to Wyspa Skye (lubi i niestety często wygrywa;),
karcianka to 7 cudów pojedynek (najlepsza gra żony).
Chciałbym teraz coś z inną mechaniką, aby z każdą z tych popularnych ją zapoznać. Myślę o area control (faworyt Tikal, jak również El grande ale ten ostatni jest nie do zdobycia) oraz coś z kartami akcji co otworzy kolejne trudniejsze tytuły (główny faworyt Puerto Rico wiem, wiem kontrowersyjna pozycja na 2 osoby ale mi gra się dobrze wg. określonych zasad). Tak więc Tikal czy Puerto a może jeszcze coś z jedną z tych mechanik?
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Shantall »

Ja polecam Zamki burgundii. Myśmy z mężem od tej zaczynali. Świetna gra kościana.

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
Szukamy nowych znajomych z Opola lub okolic Dobrzenia Wielkiego, lubiących pograć w planszówki :-)
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Pitas »

Tak. Dużo słyszałem o tej grze, ale poczekam do nowego wydania, które Rebel planuje dopiero w październiku i wtedy zamierzam ją kupić. Więc na razie szukam czegoś innego. A tak przy okazji - czy zasady są w miarę proste?
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Leszy2 »

60 min. To mało jak na większość gier.
Ja proponuję Zamki Szalonego Króla.
Proste zasady, ale jest kombinowanie. Dobrze się skaluje czasowo. Działa dobrze na dwie osoby, choć można grać 2-4. Negatywna interakcja sprowadza się do patrzenia na ręce przeciwnikom i utrudnianie im życia jak tylko się da.
Pięknie wykonana.
Kiedyś będzie białym krukiem, z pewnych względów, więc brałbym w ciemno.

Moja żona wygrywa prawie zawsze, jeżeli gramy we dwójkę i jest to już któraś z kolei rozgrywka powyżej 10.
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Pitas »

No tak, ale Zamki to gra kafelkowa, a ja myślę o grach rozszerzających wachlarz mechanik. Chciałbym żeby żona miała sporą paletę gier, które oferują różne mechaniki. Jeśli chodzi o czas to jesteśmy elastycznie, chętnie pogramy dłużej.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Zaan84 »

Pitas pisze:Tak. Dużo słyszałem o tej grze, ale poczekam do nowego wydania, które Rebel planuje dopiero w październiku i wtedy zamierzam ją kupić. Więc na razie szukam czegoś innego. A tak przy okazji - czy zasady są w miarę proste?
Wydanie Rebela będzie identyczne jak to obecne na rynku, jedyne co się zmieni to polskie napisy na pudełku i kolorowa polska instrukcja. W krążących egzemplarzach najczęściej jest wydrukowana czarnobiała. Tak więc sama gra nie będzie się niczym różniła. Zasady gry są proste porównywalne bądź odrobinę bardziej skomplikowane niż Epoka Kamienia.
Jeżeli chodzi o gry konfrontacyjne o innej mechanice niż ograne przez was gry to może zwróćcie uwagę na Pory Roku albo Summoner Wars. Obie gry proste w zasadach ale dające spore pole do manewru. No i to niemal czysta negatywna interakcja.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: ramar »

Z nowych mechanik: Five Tribes. Mechanika mankali, podana w kolorowy i bardzo wysoko jakościowo produkt. Typowa eurogra, zasady bardzo proste i intuicyjne, jednak mnogość akcji sprawia, że trzeba dobrze pomyśleć. Gra warto swojej ceny i jest świetna na dwie osoby.

Druga propozycja, to : 51.Stan Master Set lub Osadnicy: NI (wybór zależny od klimatu, z uwzględnieniem, że 51Stan jest trudniejszy i bardziej zwarty). Karcianka z możliwością dużego kombinowania, z wykorzystaniem surowców, zagrywaniem kart na parę sposobów i wykonywania akcji na kartach.

Zastanów się jeszcze nad: Tzolkin, Lewis & Clark,może Podróże Marco Polo.
Wszystkie wymienione przeze mnie gry, to już kolejny stopień zaawansowania. Są to raczej, pod względem ciężkości gry, średnie euro.

Co do Area Control świetnej na dwie osoby, a ewentualnie również i na więcej osób, to ja takiej gry nie znam niestety.

Możesz pomyśleć też o jakieś grze w czasie rzeczywistym.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: warlock »

Najfajniejsze area control w jakie grałem na dwie osoby to Sztuka Wojny.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Concordia- ciekawa mechanika wykonywania akcji za pomocą kart
Jeśli chodzi o area control to ja czekam na Inis które ma wydać Portal.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Rahit
Posty: 44
Rejestracja: 23 maja 2007, 11:03
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Rahit »

Nasz ostatni zakup z żoną to nowe wydanie Puerto Rico.
Jak dla nas gra genialna, jesteśmy po kilku partiach i gra się świetnie, ogromna regrywalność, kolejność faz która w każdej rundzie jest inna, zmusza do planowania, jak dla nas bardzo dobra.
ramy według zasad na 2 osoby.
W grze można trochę przeszkadzać, można odwlekać ukończenie gry, poprzez niespełnianie warunków, lub nadmiernie je przyspieszać, tak ostatnio własnie przegrałem, zabrakło mi jednej rundy, przegrałem 3 punktami.

Bardzo dobrze bawimy się przy K2, jednak w tej grze dość mocno wkręcamy się w klimat, więc to byc może jest tego zasługa.

Na początku sierpnia kupujemy Robinsona, podobna świetna, trudna i dośc skomplikowana, ale już czytam instrukcje :)
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: pegzi »

A ja polecę Ulma, bardzo niedocenioną nową grę od Sharp Games - posiada dwa tryby trudności i dobrze działa na dwie osoby http://dicelandblog.pl/recenzja-12-ulm/.
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Co dalej? Czyli następny etap wtajemniczenia

Post autor: Pitas »

Dziękuje wszystkim za porady. Zdecydowałem się na Tikal, potem będą Zamki Burgundii w polskim wydaniu i Pięć klanów. W tak zwanym "międzyczasie" muszę nabyć Puerto Rico. Myślę, że taka rozbudowanie kolekcja to dobry start na początek. Gry będą całkiem inne i z różną mechaniką. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ