Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Jako, że to mój pierwszy post na forum to na wstępie chciałbym wszystkich powitać :)

Poczytałem trochę przeróżnej maści tematów nt. gier, ale jak wiadomo każdy przypadek jest inny, dlatego chciałbym się was poradzić w kwestii zakupu nowej planszówki, ale może po kolei.
Jeżeli chodzi o mnie to w kwestiach gier planszowych jestem średnio-zaawansowany. W swoim życiu grałem w Magię i Miecz (całe dzieciństwo :P), Dungeoneer'a, Kamień Gromu, WoW TCG, Ryzyko, Monopoly oraz ostatnio Cyklady i jedną partię Gry o Tron. Swoją drogą niesamowicie wciągnęły mnie Cyklady, ale rozegrałem tylko dwie partie, a i GoT jest bardzo miodne :)
W grę chciałbym pykać przede wszystkim z moją dziewczyną, której najbardziej skomplikowana przygoda z planszówkami to Monopol oraz z dwoma lub trzema znajomymi, którzy poziomem są niewiele wyżej.
Moje wstępne wymagania:
- cena: do 200 zł
- czas gry: do 3h
- liczba graczy: 1-4/5
- poziom skomplikowania: niski/średni

Gra myślę, że dość często rozgrywana byłaby w dwie osoby oraz rzadziej w większym gronie. Interesują mnie głównie gry kooperacyjne (pozytywnie i negatywnie), strategiczne oraz gry przygodowe.

Moje typy:
- Talisman: Magia i Miecz - to chyba bardziej z sentymentu. Obawiam się, że model rozgrywki jest już nieco archaiczny i może się szybko znudzić, a i partie z tego, co pamiętam nie należą do najkrótszych
- Cyklady - mój faworyt, tylko nie wiem jak gra spisuje się w rozgrywce dwuosobowej. Widziałem też, że dodatki Hades i Tytani są niedostępne. Są jakieś wieści na temat dodruku? Poza tym sama podstawka nie znudzi się za szybko :P?
- Robinson Crusoe - tutaj chyba jednak poziom skomplikowania zrazi wszystkich do rozgrywki
- Alchemicy - totalnie nic nie wiem o tej grze, ale zbiera świetne recenzje i wydaje się ciekawym wyborem. Na drugim miejscu za Cykladami.
- Gra o Tron - cenowo chyba się nie zmieszczę, a i poziom skomplikowania chyba za duży dla początkujących nie?
- Chaos w Starym Świecie - podobnie jak z alchemikami.

Z góry dziękuję za wszystkie porady. Pogrubiłem nazwy faworytów :)
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Zaan84 »

Nie jest to regułą ale nierzadkim problemem jest próba wprowadzenia nieplanszówkowych znajomych do hobby za pomoca zbyt cieżkich gier. Osoby znające planszówki tylko ze Scrable i Monopoly mogą się zwyczajnie odbić od cięższych gier i mocno zniechęcić. Ciężko jest potem taką osobe nakłonić do grania. Alchemicy to gra, ktora sprawia wrażenie beztroskiego łączenia składników i skanowania ich aplikacją. W gruncie rzeczy jest to dość ciezkie euro, które może dać nieźle w kość. Cyklady rowniez wymagaja pewnego rozeznania w mechanizmach. Dla grupy 3+ bardzo fajnym i nie trywialnym wprowadzeniem moze być 7 Cudów. Niestety kiepsko chodzi na 2 osoby. Mozna pomyslec nad jakims lżejszym worker placementem typu Epoka Kamienia.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Dzięki za odpowiedź :)
Właśnie tak czułem, że alchemicy tylko z wierzchu są tacy prości :P

Mimo wszystko mocno skłaniam się do Cyklad z uwagi na świetną kooperację negatywną. Mam wrażenie, że te zasady jednak ogarną w miarę szybko. Sam jestem przykładem tego, że po jednej partii juz prawie wszystko było jasne i pozostawało kombinowanie :P Dużo owa gra traci podczas rozgrywki we dwoje i wie ktoś może jak wygląda ta sprawa z dodatkami?

Poza tym Talisman kusi, ale oprócz sentymentalnych wywodów wyczytuje coraz więcej negatywnych opinii na jego temat.

Myślę, że wybór ograniczę do tych dwóch tytułów. Kurcze ciężki orzech do zgryzienia.

P.S. Jakbym wiedział, że Tytani i Hades niedługo dodrukują to chyba klamka by już zapadła :P
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: c08mk »

Aktualnie z przygodówek teraz jest Runebound 3 edycja, którego poroponuję w zamian za Talizmana. Gra jest firmowana 2-4 osób aczkoliwiek bez zmian zasad można grać solo. Do tego duży dodatek, który się pojawi za parę miesięcy wprowadzi oficjalny tryb solo. Gra się podobnie jak w Talizmanie czyli każdy dla siebie.

Z pełnych kooperacji dobrą grą jest Eldritch Horror. Klimat grozy, przygody, podróży. Dobrze chodzi solo, a maksymalnie można grać chyba nawet do 8 graczy o ile pamiętam.

Myślę, że te alternatywy warto zobaczyć czy wam nie podeszły. Zasad nie mają mocno skomplikowanych, a w dodatku są to nowe wydania oparte na doświadczeniach z poprzednich gier także są dość dobrze dopracowane.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Runebound wydaje się być świetną alternatywą dla Talismana. Na pewno zgłębię temat :-P
Pisałem z przedstawicielem firmy rebel i podobno w tym roku ma być na pewno dodruk dodatków do Cyklad i to na nie się zdecyduję, a następnej kolejności na jakąś grę z możliwością gry solo :-)
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Jednak po pertraktacjach z dziewczyną ustaliliśmy, że ma to być gra przygodowa. I tutaj dylemat Talisman, czy Runebound? Zależy mi na względnej prostocie i dość szybkiej rozgrywce bez czekania w nieskończoność, fajnie jakby w miarę dużo się działo. Grą tą chciałbym wciągnąć w świat planszówek zarówno dziewczynę jak i kilku znajomych :P a może jest jeszcze coś innego ciekawego w tej kategorii?

BTW. Coś przebąkują o nowej wersji Talismana w tym roku. Warto w takim wypadku inwestować w 4 obecną edycję?
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Zefireq »

Spartacus1312 pisze:Jednak po pertraktacjach z dziewczyną ustaliliśmy, że ma to być gra przygodowa. I tutaj dylemat Talisman, czy Runebound? Zależy mi na względnej prostocie i dość szybkiej rozgrywce bez czekania w nieskończoność, fajnie jakby w miarę dużo się działo. Grą tą chciałbym wciągnąć w świat planszówek zarówno dziewczynę jak i kilku znajomych :P a może jest jeszcze coś innego ciekawego w tej kategorii?

BTW. Coś przebąkują o nowej wersji Talismana w tym roku. Warto w takim wypadku inwestować w 4 obecną edycję?
W Runebounda nie grałem, ale Talisman to dla mnie gra do poturlania przy okazji rozmów, a nie do pogrania. Decyzyjność na poziomie Monopoly. Jeśli jednak by Ci sie spodobała i planowałbyś dodatki, to pewnie będzie sporo dostępnych z 2 ręki z tej 4 ed. jeśli wydadzą nową edycje.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: gregos »

Zobacz materiał z poniższego linka, może pomoże podjąć decyzję.

https://youtu.be/5j-GJIGKWr4
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: c08mk »

Ostatnia edycja Talizmana jest zakończona. Jeżeli się na nią zdecydujesz to dostępność dodatków będzie się stopniowo zmniejszać.
Nowa edycja pewnie będzie wydawana bezpośrednio przez GW i niewiadomo czy będzie wersja polska i kto by ją miał wydawać.

Gamepley Runebound jest dość łatwy. Co prawda w pudełku są dwie instrukcje, wprowadzenie i kompletna księga zasad, ale to jest właśnie nowoczesne podejście do gier. Jedna instrukcja uczy grać krok po kroku. Druga jest do wyjaśniania wątpliwości. Mi, znając zasady, udało się je wytłumaczyć w ok 5 min innemu graczowi. Zresztą obejrzyj jakiś gameplay na youtobe to od razu zobaczysz, że runda gry przebiega bez specjalnych komplikacji.
W porównaniu do Talizmana gra jest bardziej zaawansowana i mniej losowa. Tutaj nie płyniesz na fali kart i rzutów kością jak w Talizmanie. Owszem losowość nadal występuje ale masz znacznie większe możliwości wyboru niż to oferował Talizman (w który grałem dziesiątki razy przez podstawówkę i liceum).
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Pójdę jednak w najłatwiejsze rozwiązanie i zakupię talismana. Może dzięki niemu wciągnę znajomych w świat planszówek i będziemy później iść w coś ciekawszego. Chciałbym tylko zapytać jakie dodatki warto zakupić wraz z podstawką tak, aby regrywalność wzrosła?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: warlock »

Może dzięki niemu wciągnę znajomych w świat planszówek
Oj... :wink:
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Phate »

wg mnie zła decyzja.

Runebound jest nietrudną grą planszową z wieloma fajnymi mechanikami (np. gdy walczysz z wrogiem, prowadzi go twój przeciwnik - co pozwala obu graczom cały czas być zainteresowany rozgrywką).

Talisman jest pierwowzorem nowoczesnych przygodowych gier planszowych i po nim wyszło już dużo więcej dużo lepszych gier w tym stylu.

Myślę, że talismanem możesz zniechęcić nowych graczy zamiast ich zachęcić (duży downtime, wielka losowość, mało decyzji do podjęcia, ciągnąca się w nieskończoność rozgrywka itp.)

Przemyśl jeszcze raz swoją decyzję.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

warlock pisze:
Może dzięki niemu wciągnę znajomych w świat planszówek
Oj... :wink:
No bo jeżeli nie to to już sam nie wiem :-P myślałem o catanie, ale jest dopiero od 3 graczy.
Potrzebuje czegoś że sporą regrywalnościa, w miarę dynamiczna rozgrywką i z zasadami, które nie zabija chęci do gry. Warunek konieczny to rozgrywka od dwóch graczy w górę :-)
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Gry w Bibliotece »

Spartacus1312 pisze:
warlock pisze:
Może dzięki niemu wciągnę znajomych w świat planszówek
Oj... :wink:
No bo jeżeli nie to to już sam nie wiem :-P myślałem o catanie, ale jest dopiero od 3 graczy.
Potrzebuje czegoś że sporą regrywalnościa, w miarę dynamiczna rozgrywką i z zasadami, które nie zabija chęci do gry. Warunek konieczny to rozgrywka od dwóch graczy w górę :-)
Jak 3 godzinę będziesz kulał kostką, mając do wyboru pójście w lewo lub w prawo, to zapomnij o jakiejkolwiek dynamice. A ludzie uciekną Ci od stołu ;)
To już naprawdę lepiej idź w te Cyklady, choć są niezgrabne do tłumaczenia i mają paskudną instrukcję (mimo że same zasady są proste). Albo w jakiś klasyk typu "Wsiąść do pociągu" - ja tego używam notorycznie do wciągania nowych. Działa :)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Uff ciężki wybór. Teraz to już się całkiem pogubiłem :-P
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Gatherey »

Ja dzięki Talismanowi wciągnąłem dziewczynę i siostrę w planszówki. Nie wczytywałem sie dokładnie z kim będziesz grał, ale polecam na początek - tam więcej zależy od farta niż kombinowania, więc jeśli was to nie będzie irytować to bym brał śmiało. A i też nie będzie jakiejś przewagi osób juz grających nad zaczynającymi, bo mechnika jest prosta jak budowa cepa.

EDIT: Jak coś to zapraszam na priv to będę w stanie doradzić coś dla początkujących (sam niedawno zaczynałem, nie twierdzę, że jestem expertem, ale chyba lepiej mieć więcej opinii niz mniej).
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Zefireq »

Spartacus1312 pisze:
warlock pisze:
Może dzięki niemu wciągnę znajomych w świat planszówek
Oj... :wink:
No bo jeżeli nie to to już sam nie wiem :-P myślałem o catanie, ale jest dopiero od 3 graczy.
Potrzebuje czegoś że sporą regrywalnościa, w miarę dynamiczna rozgrywką i z zasadami, które nie zabija chęci do gry. Warunek konieczny to rozgrywka od dwóch graczy w górę :-)
Zamiast zasad - gameplay zabija chęć rozgrywki. Wsiąść do Pociągu (podstawka) nie pohula zbytnio na 2 osoby. Może jakieś.. Carcassonne? Albo Kakao, albo i dalej Wyspa Skye? Gry kafelkowe wydają się być atrakcyjne wizualnie dla niegrających ludzi, a to już dobry krok.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

W piątek uderzę do sklepu w Warszawie, żeby pomacać parę gier i zdecydować się na zakup. Będę wybierał pomiędzy:
- Cyklady
- Talisman + jakiś jeden dodatek
- Runebound 3 edycja
- 7 Cudów Świata
- Carcassonne (druga edycja polska) - na jej temat nic nie wiem. Poczytam.
- pomyślę nad pociągami, ale już wielokrotnie słyszałem, że we dwie osoby przyjemność z gry jest mała

Może do piątku jeszcze coś wymyślę, bo na weekend chciałbym mieć grę żeby pyknąć raz z dziewczyną i raz z kumplem do piwka :P
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Zefireq »

Może jeszcze Splendor? U mnie się często sprawdzał przy wciąganiu nowych ludzi.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Zefireq pisze:Może jeszcze Splendor? U mnie się często sprawdzał przy wciąganiu nowych ludzi.
Dopisany do listy i w fazie przetwarzania :) Dzięki :)
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Sorry, że tak truję, ale pojawiła się nowa koncepcja :D
Z uwagi na budżet (~200 zł) wymyśliłem, że mógłbym kupić Cyklady i np. 7 cudów świata: pojedynek dla grania we dwójkę :) ewentualnie Patchwork'a dla gry dwuosobowej :D
Co sądzicie o tym pomyśle? Warto? I ew. 7 cudów: Pojedynek, czy Patchworka?
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Zefireq »

Spartacus1312 pisze:Sorry, że tak truję, ale pojawiła się nowa koncepcja :D
Z uwagi na budżet (~200 zł) wymyśliłem, że mógłbym kupić Cyklady i np. 7 cudów świata: pojedynek dla grania we dwójkę :) ewentualnie Patchwork'a dla gry dwuosobowej :D
Co sądzicie o tym pomyśle? Warto? I ew. 7 cudów: Pojedynek, czy Patchworka?
Przy całym moim szacunku do Patchworka i początkowego uwielbienia, na dłuższą metę zdecydowanie 7 Cudów Świata Pojedynek polecam. Ręką nogą brwiami.
Swoją drogą szanuję za wybór Cyklad - nie grałem, nie interesowałem się, ale grę o zacięciu bitwenianym do wprowadzania nowych ludzi? :) U mnie niestety by nie przeszło.
DragonWolff
Posty: 114
Rejestracja: 17 sie 2016, 18:33
Been thanked: 5 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: DragonWolff »

Jesli miałbym podpowiedzieć to lepiej Talisman niż Runebound.

Talisman w 4 edycji to moja i moich znajomych pierwsza 'planszówka'. Mamy do niej spory sentyment. Klimat, różnorodność, mechanika to wszystko na plus. Fajne uczucie faktycznego przeżywania przygody.

Talisman jest prosty. Łazisz, zbierasz przedmioty i sojuszników, podwyższasz statystyki i próbujesz przeżyć, a gdy już czujesz się na siłach atakujesz 'ostateczną misję'. Wady już zostały ci wymienione: duża losowość, co w sumie nie jest aż taką wadą bo dzięki temu masz prostą mechanikę walk. Zresztą możesz na nią trochę wpływać np. żetonami losu czy czarami. Gra potrafi się dłużyć, a nawet jak gramy we czterech to pomiędzy nami może być znikoma interakcja, bo ciężko się spotkać. Dla mnie największą wadą gry jest jej rozwlekłość. W późniejszch fazach masz juz tyle bibelotów, klątw czy zmiennych, że zaczynasz się gubić i po prostu męczyć z pamiętaniem o wszystkim. My stosujemy zasadę "zapomnisz, twoja strata". Walki też przestają być emocjonujące bo z wyżyłowanymi statystkami jedziesz przez wrogów jak walec (trochę problem z balansem - albo jest super trudno, albo super łatwo). Ale przynajmniej końcówka zawsze jest ciekawa (np. wylosowanie Czarnej Dziury :D).

W sumie wadą nie wadą jest to że jak juz zaczniesz kupować to nie skończysz. Ja mam praktycznie wszystkie dodatki i jestem biedniejszy o jakies 1500 zł. Oczywiście problem z rozwlekłością jest tym większy im więcej jest dodatków. Swoistym blokerem jest dla mnie to, że trzeba to wszystko wyciągnać z pudełek, a do tej pory trzymałem to rozdzielone w kilku oryginalnych pudełkach. Niedawno zdecydowałem się wreszcie na zakup zestawu dedykowanych pudełek i podajników kart, mam nadzieję że to ostatecznie rozwiąże problem z rozkładaniem gry i usprawni rozgrywkę. Tobie polecam kupić np. podstawkę i któryś z dodatków mniejszych z mechaniką grasanta czyli Żniwiarz, Wilkołak lub Zwiastun (choć ten jest bardziej dla weteranów), bo dodają pikanterii rozgrywce.

Na Runebound się zawiodłem. Grałem raz i wystarczy. Gra ma jakąś daremną i niepotrzebnie udziwnioną mechanikę. Znajomym się bardziej podobało, ale ja uważam, że gra jest niesprawiedliwa (w Talsimanie nawet jak zginiesz wciąż możesz wygrać, tu jak za bardzo odstajesz nie). Wydaje mi się, że są lepsze gry typu adventure.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Zaan84 »

Jezeli masz glownie grac z partnerką to bierz na razie 7 cudow pojedynek. Bardzo dobra gra dla dwojga graczy. Jest bardzo ale to bardzo niewiele osob ktorym ta gra sie nie podoba. Nad większą aie jeszcze zastanów. Jest tego tak dużo że na pewno coś znajdziesz. Cyklady na ktore sie upierasz sa troche trudne na poczatek a Talisman losowy i ... nijaki. Rozejżyj się jeszcze, planszowki to niekoniecznie chodzenie po planszy i wojowanie.
Spartacus1312
Posty: 27
Rejestracja: 03 lip 2017, 19:14
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa dla dwójki z możliwością gry w więcej osób

Post autor: Spartacus1312 »

Na chwilę obecną na pewno zgarnę albo 7 cudów świata pojedynek albo patchworka. Muszę dobrze przemyśleć, którą z nich :-) zostanie mi ok. 150 zł na coś większego nad czym muszę się poważnie zastanowić.
ODPOWIEDZ