Gra dla pięciolatki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Gra dla pięciolatki

Post autor: piechotak »

Zastanawiam się nad zakupem jakiejś gry dla mojej pięcioletniej córki. Do tej pory grała/gra:
- Potwory do szafy - podoba się, ale woli sama odkrywać żetony (syndrom lidera :))
- Memory - zagra, ale raczej trzeba namawiać
- Kraina Lodu Shuffle - bardzo się podoba, no i oczywiście musi grać Elzą i Anną
- Dobble Kids - nie lubi
- Chińczyk - zagra, ale szybko się nudzi
- Kotobirynt - jeszcze za trudne
Szukam czegoś, co wymagałoby trochę skupienia uwagi, bo z tym u niej ciężko i chciałbym z nią to poćwiczyć. Ponoć dobre do tego są szachy, ale jak na razie skończyło się na nauce rozstawienia początkowego figur. Myślałem o:
- Carcassonne - ja bym wolał Gorączkę Złota, ale dziewczynce chyba lepiej oryginał ewentualnie wersję Kids
- Park niedźwiedzi
- Domek
- Rój
- Myszki w opalach
- Domek na drzewie
- coś logicznego, np DVONN na uproszczonych zasadach ;)
Możecie polecić coś z wyżej wymienionych albo zaproponować coś innego?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: seki »

U mnie przy 5 latku sprawdza się carcassone wersja dorosła oryginalna i pandemia. Odradzał bym rój bo uważam, że to trudna gra nawet dla dorosłych. Zasady ma łatwe ale trzeba przemyśleć nawet kilka ruchów, jak w szachach.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: E2MD »

Śpiące Królewny - u mnie się sprawdziło na pudełku jest napisane od 8 lat ale myślę że da radę. Jest też wariant uproszczony

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: garg »

Moje dzieci w tym wieku bardzo lubiły:
Pluszaki rozrabiaki (bez podtytułu Opowieści z podróży)
Nogi Stonogi
Bóbr Billy
Viva Topo (Dzielne myszki)
Dragi
Kto pozmywa
Loopin' Louie
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: gregos »

piechotak pisze:Myślałem o:
- Carcassonne - ja bym wolał Gorączkę Złota, ale dziewczynce chyba lepiej oryginał ewentualnie wersję Kids
- Park niedźwiedzi
- Domek
- Rój
- Myszki w opalach
- Domek na drzewie
- coś logicznego, np DVONN na uproszczonych zasadach ;)
Możecie polecić coś z wyżej wymienionych albo zaproponować coś innego?
Domek jak najbardziej polecam. Rój to takie szachy, tyle że bez planszy, a w dodatku kolorowe.

Ponadto możesz sprawdzić Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż, Pędzące Żółwie oraz Kingdomino.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: piechotak »

Dzięki za wszystkie propozycje. Gier z listy garga jeszcze nie sprawdzałem, co do reszty powiem tak:
Domek, Kingdomimo i Śpiące Królewny może za rok, na razie może być za trudne;
Wsiąść do pociągu: pierwsza podróż niestety odstrasza ceną [emoji53] ;
Pandemię i Rój do grania z dzieckiem na razie sobie odpuszczę, a na celownik trafiają Pędzące żółwie i Carcassonne.
Wolny
Posty: 39
Rejestracja: 12 paź 2016, 10:45
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: Wolny »

A ja dla 5-latka polecałbym jednak Myszki w opałach. Jest to bardzo prosta gra, i ma tę przewagę nad resztą, że jest kooperacyjna, więc albo wszyscy wygrywamy albo wszyscy przegrywamy. Oczywiście są na pewno 5-latki, które lubią przegrywać... ale ja jeszcze takich nie widziałem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: Legun »

Bardzo polecam "Carcassonne - Morza Południowe". W wieku 5 lat to był szał a i sami w to czasem grywamy, gdy mamy ochotę na niezobowiązujące łechtanie mózgu. W wieku 5 lat bardzo dobrze chodziły "Śpiące Królewny" a teraz - po dwóch latach - często wracają na stół.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Barney
Posty: 19
Rejestracja: 15 gru 2016, 13:53

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: Barney »

Polecam zerknąć na Fun Farm, ten krótki film świetnie pokazuje, o co chodzi w grze -> KLIK

To gra na refleks i koordynację ręka-oko, więc bez skupienia nie może być mowy o wygranej. A przy okazji jest żywo i szybko, więc są duże szanse, że nie znudzi się zbyt szybko.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: ozon »

Dorzucam "Zwierzak na zwierzaku" oraz "1,2,3 szukam"

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra dla pięciolatki

Post autor: piechotak »

Dzięki za wszystkie propozycje. Wybór padł na Pędzące żółwie i powiem, że grało się całkiem przyjemnie. Wprawdzie mała nie umie jeszcze utrzymać w tajemnicy jakim kolorem gra i raczej stara się pędzić swoim żółwiem do przodu, niż próbować dojechać na grzbiecie innych, to zasady jak najbardziej ogarnia. Jako że razem z tatą ogląda recenzje na youtubie, to zażyczyła sobie jeszcze do kompletu Pędzące Ślimaki. I jednak ślimaki bardziej się spodobały. Pewnie wynika to z tego, że grając dwoma kolorami, przy grze we dwójkę częściej ma możliwość ruszyć swoim ślimakiem, podczas gdy w żółwiach nie zawsze podejdą karty.

Zastanawiam się nad pozostałymi grami tu polecanymi, mianowicie Domkiem, Kingdomino i Carcassonne. Najbardziej jestem przekonany do tego ostatniego tytułu, bo chyba ma najłatwiejszy system punktowania (wersja uproszczona bez rolników), jest tor punktacji, a i zawsze można dziecku pomóc dokończyć budowę ;) Obawiam się, że w Kingdomino może być trudno zliczyć punkty na koniec i tak dobierać kafelki, żeby zawsze pasowały. Podobnie może być z punktowaniem w Domku i zasadami działania pomocników i narzędzi. Ale może się mylę? Może macie inne doświadczenia albo sposoby jak te trudności ominąć?

PS: wybaczcie, że tak późno odpisuję :oops:
ODPOWIEDZ