najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: rdbeni0 »

Ostatnio zainteresowałem się grami stricte kościanymi (de facto liczbowymi), a więc chciałbym was zapytać o gry spełniające następujące wymagania:

-- WARUNEK KONIECZNY: niewielkie pudełko, ale sprytnie wypełnione - to jest ważny dla mnie argument, bo kończy mi się powoli miejsce na półkach...
-- gra nie może być złożona TYLKO z kości, ale żeby było coś więcej, np. jakieś karty/żetony
-- szybka, np. 15-60 min max, taki fillerek, coś w przerwie od cięższych tytułów
-- odpowiednio niska cena (mała gra, to mała cena)
-- gra prosta, ale nie prostacka; easy to learn, hard to master, ale jakby było coś bardziej skomplikowanego, to chętnie też sprawdzę
-- żeby gra była po prostu... dobra, porządna, fajnie byłoby jakby podobała się recenzentom, jakościowo mocna; żeby nie wyróżniała się negatywnie na półce obok tych "wielkich i uznanych tytułów"
-- fajnie byłoby jakby nie zajmowała zbyt dużo miejsca na stole; ale ten warunek nie jest konieczny
-- żeby NIE zależała tylko od szczęścia, ale od umiejętności (a kości raczej kojarzą się ze szczęściem)
-- standardowo, dla 2-4 graczy, ale głównie gramy w 2-3 osoby

Reasumując - jakie znacie dobre i niewielkie (rozmiarowo) gry kościane?

Podobne pytanie mam o niewielkie gry karciane, ale 1) tematy takie już były na tym forum, 2) mam już kilka tytułów wybranych (np. Star Realms).
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: sliff »

Strategia: Tiny epic galaxies,
CoOp: Pandemia lekarstwo,
R&W: railroad ink, ganz schon clever,
Filery: sushi roll, potwory w tokio,
PushYourLuck: Diamenty
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: rdbeni0 »

Dzięki za odpowiedź
Tiny epic galaxies - nie wiem skąd to wytrzasnąłeś, chyba niedostępne w PL ? zbyt duże pudło?
Pandemic Lekarstwo - odpada, złe recenzje, zbyt duże pudło
Rzuć na tacę (ganz schon clever) - to wygląda b. dobrze, nieduże pudło, odpowiednia głębia, to będę miał na oku
sushi roll - chyba zbyt duże pudło (standardowe)
potwory w tokio - doczytałem, że słaba regrywalność, a także że to gra dla dzieci
Diamenty - dla dzieci? tak wygląda

narazie najciekawiej się prezentuje Rzuć na tacę - małe pudło, a gra wydaje się szybka & głęboka
Swoją drogą, to wygląda tak prosto, że przecież samemu można to zaimplementować (print & play)
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: tommyray »

Może Set a watch i/lub Karciane Podziemia? Oba tytuły bazują na manipulowaniu i przydzielaniu kości na odpowiednie pola aby wypełniać "zadania" z kart.
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: dawid »

rdbeni0 pisze: 03 lip 2021, 18:43 narazie najciekawiej się prezentuje Rzuć na tacę - małe pudło, a gra wydaje się szybka & głęboka
Swoją drogą, to wygląda tak prosto, że przecież samemu można to zaimplementować (print & play)
Można. Arkusze są udostępnione przez autorów. Drukujesz, laminujesz, flamastry suchoscieralne i 6 kostek.
Mimo wszystko ktoś spędził trochę czasu na development, więc warto kupić żeby wesprzeć autorów / wydawnictwo. Ja osobiście najpierw wydrukowałem, przetestowałem i tak mi się spodobało, że kupiłem łącznie około 20 pudełek dla siebie i jako prezenty.

Ganz Schon Clever ma 3 części. Ganz Schon Clever, Doppelt So Clever i Clever Hoch Drei. Mi osobiście najbardziej podoba się 3 część. Największa możliwość robienia combosow, ale każda wersja jest dobra.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: konradstpn »

Zamki Burgundii kościane
Qwixx
Lanterns Dice: Lights in the Sky
Gram, więc jestem.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: rdbeni0 »

QWIXX mi trochę przypomina "rzuć na tacę", więc raczej odpada.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Aktualnie moim TOP2 (ze względu na wielkość pudełek oraz jakość samej rozgrywki) jest:
-- Zamki B kościane
-- rzuć na tacę

Odkrylem tez Istanbul: Gra Kościana, ale ma za duże pudełko - trzeba byłoby oryginalne pudełko wymienić na coś mniejszego, a oryginał zanieść np. do piwnicy :D
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 472
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 382 times
Been thanked: 330 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: cactusse »

rdbeni0 pisze: 06 lip 2021, 15:44 QWIXX mi trochę przypomina "rzuć na tacę", więc raczej odpada.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Aktualnie moim TOP2 (ze względu na wielkość pudełek oraz jakość samej rozgrywki) jest:
-- Zamki B kościane
-- rzuć na tacę

Odkrylem tez Istanbul: Gra Kościana, ale ma za duże pudełko - trzeba byłoby oryginalne pudełko wymienić na coś mniejszego, a oryginał zanieść np. do piwnicy :D
"Qwixx" ma inną dynamikę rozgrywki niż "Rzuć na Tacę", jest to po części wyścig przeciw współgraczom i grze, bo staramy się tak wykreślać pola, by zablokować się później niż inni ;-) . "Qwixxowi" bliżej jest już do "Welcome To..." niż do "Rzuć na Tacę", no i jest to gra, która poniekąd zapoczątkowała erę Roll & Write.

Kolejną doskonałą grą jest również "Qwinto" tego samego autora co "Qwixx", aczkolwiek nigdy nie została u nas wydana więc trudniej może być z dostępnością.

Całkiem sympatycznie gra się również w Kniziowe "Criss Cross", gdzie trzeba dość sprytnie i przewidująco wpisywać wyrzucone wartości.

Całkiem przyjemną grą jest jeszcze Blueprints, aczkolwiek to jest troszkę większe pudełko (ale nadal znacznie mniejsze niż Istanbuł DG).
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Curiosity »

Niedostępna już co prawda gra, ale można polować na używki: "Um Krone und Kragen"

W zasadzie niezależna językowo, dużo kości, trochę kart, manipulacja wynikami, małe pudełko. Mam i lubię.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Atk »

Może bang kościany?

Seria Tiny Epic to duże pudełka? fakt większe niż fasolki czy coś ale dalej do normalnego im jeszcze brakuje
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: patka3000 »

Bang kościany polecam-świetną gra w większym gronie. Bongo jak w promocji. Kości obfitosci
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: gameosx »

W stylu "Rzuć na tacę" to ja polecę też Dizzle - oprócz rzutu kośćmi trzeba trochę pokombinować na swoim arkuszu aby osiągnąć dobry wynik
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: trance-atlantic »

Ja pozwoliłem sobie jakiś czas temu zrobić mały przegląd kolekcji, głównie pod kątem gier roll and write - może któraś z nich Cię zainteresuje? W każdym razie zobaczysz, czy pudełka są odpowiednio (czytaj: sprytnie) wypełnione. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=QZVUZE4X3eY

Do tego klasyka, czyli Decathlon - tu są wprawdzie same kości, ale gra jest dostępna za free (tzn. kości, sztuk osiem, trzeba mieć swoje), wystarczy wydrukować arkusz zasad/punktacji z bgg.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Maddas »

Także polecam "Rzuć na tacę" oraz drugą część "Duże Sumy".
W obu przypadkach można zrobić samoróbkę, na początku Pandemii udostępniona została zmodyfikowana plansza do gry, a wariant został nazwany "Zagraj z Rolfem", gdzie zamiast lisów były borsuki.
Inne propozycje to:
- Man muss auch gönnen können (https://boardgamegeek.com/boardgame/297895/divvy-dice) Wydana w Polsce przez G3
- Dicetto
- Osadnicy z Catanu wersja kościana
- Corynth (także na początku pandemii udostępniona darmowo Print&Play)
- Super Skill Pinball 4-Cade Ta plansza była udostępniona darmowo P&P
- Parszywa 15
- Extra!
- Skąpiec

Te 3 ostatnie mają nietypowe pudełka, które po otwarciu są wieżą dla kości.
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: azazelmo »

Blueprints
https://boardgamegeek.com/boardgame/140933/blueprints?
Samemu nie grałem, ale ostatnio robiłem research, bo mocno mnie zainteresowała. Budujesz z kości budynki.Wynik na kości ma znaczenie przy piętrowaniu, a kolory przy punktowaniu.
Jest polskie wydanie i do wyrwania poniżej 5 dych. Pudełko wydaje się małe, ale solidnie upchane.

Kup, zagraj i napisz wrażenia. Może wtedy wezmę.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: rdbeni0 »

W związku z tym topiciem kupiłem: Istanbuł Gra kościana (właśnie przyszedł, paczkomat rozpakowany).

Gra miała chyba niedawno dodruk i wydaje mi się, że jest nowy nakład.

Co mogę wstępnie napisać... ano, nie jestem zadowolony do końca z zasady którą ustanowiłem:
-- WARUNEK KONIECZNY: niewielkie pudełko, ale sprytnie wypełnione - to jest ważny dla mnie argument, bo kończy mi się powoli miejsce na półkach...

... mianowicie pudełko jest owszem małe, mniejsze od standardowych, ale w około 30-40% nie jest wypełnione! Istanbuł Gra kościana ma puste boki. No i w ogóle nie wiem co ci twórcy wyprawiają; po co właściwie dają większe pudełka, które są w tak dużym stopniu puste? Powinni recenzenci pisać wyraźnie, że puste pudełko jest wadą danej gry (przynajmniej jak ktoś ma ograniczone miejsce).
No ale, wracając do tematu gier kościanych, zakup zrobiony. Już trudno z tym pudełkiem. I wydaje mi się, że to nie będzie ostatni zakup tego typu (a pozostałe propozycje z tego topicu powoli sprawdzam).
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: dawid »

Jeśli pojawiło się Ganz Schon Clever i Doppelt So Clever to ja polecę też 3. część z serii - Clever Hoch Drei. Mi się z wszystkich części podoba zdecydowanie najbardziej. Jest dużo więcej możliwości tworzenia kombosów.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Beskid »

Crypt
Alextasha
Posty: 262
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 105 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Alextasha »

Polecam Micro City, Kolejowy szlak, Dungeon Roll, Król złodziei (na więcej osób).

W większym pudełku Dinosaur Island Rawr'n'write
SPRZEDAM >> *click*
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: B_A_R_T_S »

dawid pisze: 24 mar 2022, 20:51 Jeśli pojawiło się Ganz Schon Clever i Doppelt So Clever to ja polecę też 3. część z serii - Clever Hoch Drei. Mi się z wszystkich części podoba zdecydowanie najbardziej. Jest dużo więcej możliwości tworzenia kombosów.
Ja dorzucę od siebie Gonnen Konnen
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 450
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 808 times
Been thanked: 195 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: JollyRoger90 »

Wpadło coś ciekawego w tym temacie przez ostatni rok? Chętnie bym dorzucił coś do kolekcji ;)
Sloth
Posty: 383
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 80 times
Been thanked: 76 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Sloth »

JollyRoger90 pisze: 17 paź 2023, 14:21 Wpadło coś ciekawego w tym temacie przez ostatni rok? Chętnie bym dorzucił coś do kolekcji ;)
Przyłączam się do pytania, z założeniem iż, najlepsze skalowanie dotyczy 2 osób.
Jaipur nadal nieśmiertelny ale coś nowego by się przydało.

Istanbuł Gra kościana - wedle BGG najlepiej śmiga na 3.
Jak to wypada na tle Waszych doświadczeń ?
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: azazelmo »

Sloth pisze: 17 paź 2023, 17:21
JollyRoger90 pisze: 17 paź 2023, 14:21 Wpadło coś ciekawego w tym temacie przez ostatni rok? Chętnie bym dorzucił coś do kolekcji ;)
Przyłączam się do pytania, z założeniem iż, najlepsze skalowanie dotyczy 2 osób.
Jaipur nadal nieśmiertelny ale coś nowego by się przydało.

Istanbuł Gra kościana - wedle BGG najlepiej śmiga na 3.
Jak to wypada na tle Waszych doświadczeń ?
Jest super na dwie osoby i ma fajnie działający fanowski wariant solo. Jakby zamiast planszy był taki dywanik jak w Pamirze, to gra byłaby też łatwo przenośna.
Barbarzyńca
Posty: 501
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 314 times
Been thanked: 170 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: Barbarzyńca »

Sloth pisze: 17 paź 2023, 17:21
JollyRoger90 pisze: 17 paź 2023, 14:21 Wpadło coś ciekawego w tym temacie przez ostatni rok? Chętnie bym dorzucił coś do kolekcji ;)
Przyłączam się do pytania, z założeniem iż, najlepsze skalowanie dotyczy 2 osób.
Jaipur nadal nieśmiertelny ale coś nowego by się przydało.

Istanbuł Gra kościana - wedle BGG najlepiej śmiga na 3.
Jak to wypada na tle Waszych doświadczeń ?
Grałem na 2,3,4 i 5. W każdej wersji było ok, 3-4 najlepiej.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: najlepsze niewielkie (małe pudełka) gry stricte kościane ?

Post autor: autopaga »

Moje miasto kościane bardzo dobre.
ODPOWIEDZ